Çin Vize Uzatma ve Yenileme İşlemleri

2023'te Çin Vize Uzatma ve Yenileme İşlemleri

Çin vizesinin durumunda ve süresinde değişiklik yapılmasını sağlayan Çin vize uzatma, yenileme ve iptal işlemleri, aranan şartları sağlayan vize hamillerinin talebi üzerine yapılmaktadır.

Çin vizeleri için süre uzatma, vize yenileme ve vize iptali gibi Çin vize işlemleri hakkında detaylı bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Çin Vizesi Hangi Durumlarda Yenilenmelidir?

Çin vizesi; ziyaret ve konaklama amacının değiştirilmek istenmesi, eski pasaportun süresinin dolması ve boş sayfasının kalmaması sebebiyle yeni bir pasaport alınmış olması,giriş sonrası ortak eklenmesi veya grup halinde gelen turistlerin ayrı olarak ülkede kalmalarının gerekmesi hallerinde, Çin'e girdikten sonra, en az il düzeyindeki Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın Çıkış ve Giriş Dairesi Ofisine başvurulması ile yenilenebilir.

Koşulların oluşmasına rağmen Çin vizenizi yenilememeniz halinde, eski vizeniz geçersiz hale geleceğinden, Çin’den ayrılmanız gerekmektedir. Buna rağmen ülkede yasa dışı kalışınız sebebiyle cezalandırılabilirsiniz.

Çin Vizesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Çin vizenizi aşağıdaki adımları izleyerek yenileyebilirsiniz.

 • Geçici olarak yaşadığınız yerdeki Kamu Güvenliği Bakanlığı ofisini veya polis karakolunu bulun.
 • Ofisi ziyaret ederek durumunuzu açıklayın, başvuru formunu alın ve başvuru süreçleri ile diğer gereksinimleri öğrenin. İletişim numaraları üzerinden ofislere ulaşıp, randevu alınması gerekliliğini de öğrenebilir ve randevu alabilirsiniz.
 • Gerekli tüm belgeleri hazırlayın, teslim edin ve başvuru ücretlerini ödeyin.
 • Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın Çıkış ve Giriş Dairesinin soruşturmasına, telefon görüşmesi ve diğer yollarla yardımcı olun ve istenirse şahsen görüşmeye gidin.
 • Pasaportunuzu ve yeni Çin vizenizi teslim alın.

Yetkili makam, başvurunuzdan itibaren 7 gün içinde size yeni bir Çin vizesi verilmesini değerlendirecektir. Genellikle başvuru sahiplerinin şahsen görüşmeye gitmesi istense de bazı hallerde başvurunun bir akraba, davet eden kişi veya kurum ya da temsilci tarafından yapılabilmektedir.

Bu haller arasında, kişinin 16 yaşından küçük veya 60 yaşından büyük olması, hareket güçlüğü veya başka bir hastalığının olması bulunur. Çin’e ilk kez giriş yapmayan ve iyi ikamet kaydı olmayan kişiler için tüm yaşam giderlerinin davet eden kişi ya da kurum tarafından garanti altına alınması şartı aranır. Pekin veya Guangzhou gibi bazı büyük şehirlerde, başvuru formunu doldurmak ve randevu almak için çevrimiçi bir sistemler kullanılabilir.

Çin Vize Yenileme Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Çin viz yenileme başvurusu için aşağıdaki gerekli belgeleri hazırlamalısınız.

 • Geçerli pasaportunuz ve Çin vizeniz
 • Eksiksiz olarak yerel polis karakolu veya Kamu Güvenliği Bakanlığı ofisinde ya da çevrimiçi olarak doldurulmuş bir vize/kalış izni/oturma izni başvuru formu
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 2 inç x 2 inç boyutlarında fotoğraf
 • Ziyaretçiler için doldurulmuş geçici ikamet kayıt formu
 • Çin'de kalmanızı destekleyen diğer belgeler

Çin Halk Cumhuriyeti Vize Yenileme Ücreti

Çin vize yenileme ücretleri, 160 ile 672 Çin yuanı arasında değişmekte olup, aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Vize TürüVize Ücreti
Sıfır/Tek girişli vize160-168 Çin yuanı
Çift girişli vize252 Çin yuanı
6 aydan uzun süreli çok girişli vize420 Çin yuanı
1 yıldan 5 yıla kadar süreli çok girişli vize672 Çin yuanı
Tek girişli grup vize (kişi başı)130 Çin yuanı
Çift girişli grup vize170 Çin yuanı
Grup vize ayrılması160 Çin yuanı

Çin Vize Geçerlilik Süresi Nasıl Uzatılır?

Çin vize geçerlilik süresi, yerel bir kamu güvenlik makamına henüz vize süresi dolmamışken başvuru yapılması ile uzatılabilir; ancak talebinizin kabul edileceğine dair bir garanti yoktur.

Uzatma talebiniz onaylanmamasına rağmen yasa dışı olarak ülkede kalırsanız, Çin yasalarını ihlal ettiğiniz ve Çin vize ihlali yaptığınız için cezalandırılırsınız.

Size izin verilen süreden daha uzun süre Çin’de kalmak istiyorsanız, Çin vizenizin süresi dolmadan en az 7 gün önce Kamu Güvenliği Bakanlığı’nın Çıkış ve Giriş Dairesi Ofisine başvurmalısınız. Vize 1 veya 2 kere uzatılabilmektedir ve uzatma süresi eski Çin vizenizdeki orijinal kalış sürenizi aşamayacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Çin Halk Cumhuriyeti vize durumu değişikliklerine dair yapılabilecek işlemler hakkında tarafımıza sıklıkla yöneltilen sorulara danışmanlarımızın verdiği cevaplar aşağıda derlenmiştir.

Çin Vize Uzatma İşlemi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çin vize uzatma işlemleri için aşağıda listelenen evrakları sunmalısınız.

 • Geçerli pasaportunuzun aslı ve eski Çin vizeniz
 • Geçici ikamet kayıt formunun aslı ve fotokopisi
 • Doldurulmuş bir vize/kalış izni/oturma izni başvuru formu
 • Yeni çekilmiş 2 inçlik bir fotoğraf
 • İlgili destekleyici belgeler (Örneğin turist vizesi için seyahat planı ve güzergah düzenlemeleri, grup turistler için seyahat acentesinden alınan belgeler, ticari vize için sertifika yazısı ile tescil belgesi, aile birleşimi vizesi için davet mektubu, kimlik belgesi ile aile üyeliğinin kanıtı, öğrenci vizesi için öğrenim sertifikası)

Çin Vize Başvurumu İptal Edebilir Miyim?

Çin vize başvurunuzu devam eden bir süreçte iptal etmenize, başvuru süreci karmaşık prosedürler içerdiği için izin verilmez. Başvurunuzu geri çekmek istemeniz halinde ödemiş olduğunuz vize ücretleri ve hizmet bedelleri iade edilmeyecektir.

Çin'de Pasaportumu Kaybettim, Yeniden Vize Alabilir Miyim?

Çin’de pasaportunuzu kaybetmeniz, pasaportunuzun hasar görmesi veya çalınması gibi durumlarda, Çin vizenizin yeniden verilmesi için başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz 7 iş günü içinde sonuçlandırılır.

Pasaportunuz kayboldu, çalındı veya hasar gördü ise kayıp raporu veya Türkiye Cumhuriyeti Pekin Büyükelçiliği tarafından verilen diplomatik nota ile yeni pasaport için başvuru yapılabilir. Çin vizeniz hasar gördüyse, hasarlı pasaport veya dış temsilciliğiniz tarafından verilen diplomatik nota ile yeni pasaportunuzu beyan etmeniz gerekir. Grup turist vizeniz kaybolursa, çalınırsa veya hasar görürse, seyahat acentesinden aldığınız kanıt yazısını ve vizenizin bir kopyasını sunmanız gereklidir.

Çin'de Bulunduğum Süre Zarfında Vize Türümü Değiştirebilir Miyim?

Çin’de bulunduğunuz süre içerisinde vize türünüzü değiştiremezsiniz.

Çin vize politikası uyarınca, hamili olduğunuz vize türünü değiştirebilmek için, Çin’den çıkış yapmanız ve sonra Çin vize türleri arasından istediğiniz için yeniden vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: