Çin Mürettebat Vizesi

Çin Mürettebat Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çin mürettebat vizesi, diğer adıyla C vize veya Çin gemi adamı vizesi, uluslararası tüm ulaşım araçlarının yabancı uyruklu mürettebat üyelerine verilen vizedir. Uçakların, trenlerin, gemilerin ve uluslararası ulaşım faaliyeti yürüten diğer araçların mürettebatları ile gemilerde çalışan mürettebatların kendileri ile seyahat eden aile bireylerine Çin C vizesi verilebilir.

Çin C Vizesi Kimlere Verilir?

Çin C vizesi aşağıda listelenen kişilere verilir.

  • Uluslararası bir trende görev yapan mürettebat üyeleri
  • Uluslararası bir uçakta görev yapan ekip üyeleri
  • Uluslararası bir gemide görev yapan mürettebat üyeleri ve beraberlerindeki aile üyeleri
  • Uluslararası taşımacılık hizmetlerinde çalışan araç sürücüleri

Çin Mürettebat Vizesi Nasıl Alınır?

Çin Halk Cumhuriyeti mürettebat vizesi; konsolosluklara veya Çin Vize Merkezi'ne yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir.

Çin vize başvuru formunun doldurulması, randevu alınması, randevuda evrakların teslim edilmesi, parmak izi verilmesi ve vize ücretlerinin ödenmesi ile Çin mürettebat vizesi başvurularınızı tamamlayabilirsiniz.

Çin Halk Cumhuriyeti C Vizesi için Gerekli Evraklar

Çin C tipi vize için standart başvuru evraklarına ek olarak garantör (davet) mektubu ve sosyal güvenlik belgesi beyan etmeniz gerekir. Mürettebat vizesi ile Çin'e seyahat edecek kişilerin gerekli vize evraklarını dikkatlice hazırlaması ve başvuru dosyasına eklemesi gerekmektedir.

Tam ve açıklamalı evrak listesine Çin Halk Cumhuriyeti vize evrakları sayfasında vize türü seçimi yaparak ulaşabilirsiniz.

Çin Mürettebat Vizesi için Davetiye

Çin mürettebat vizesi için Çin'deki ilgili bir kuruluş tarafından düzenlenen bir davetiye veya yabancı bir taşımacılık şirketi tarafından düzenlenen bir teminat mektubu beyan edilmesi gereklidir.

C tipi Çin vizesi için davet mektubunun formatına dair detaylı bilgilere Çin vize davet mektubu sayfasından ulaşılabilmektedir.

Çin C Vizesi Başvuru Ücreti

Çin C vizesi başvuru ücreti; 3 ay süreli tek girişli vize için 58 dolar, 6 ay süreli çift girişli vize için 87 dolar ve 6 ay geçerli çok girişli vize için 116 dolar olarak belirlenmiştir.

Çin Gemi Adamı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çin gemi adamı vizesi için Başkonsolosluğa yapılan başvurular 7 iş gününde sonuçlanırken Büyükelçiliğe yapılan başvurular ise 5 iş gününde sonuçlanmaktadır.

Başvuru sahipleri daha kısa sürede Çin C vizesi almak istiyorsa express vize başvurusunda bulunarak 1 ila 4 iş günü içinde vize alabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: