Çin Ticari (M Tipi) Vizesi

Çin Ticari (M Tipi) Vizesi Hakkında Önemli Hususlar

Çin ticari vizesi, diğer bilinen adıyla M vizesi; Çin'e iş toplantıları, çalıştaylar, eğitimler, fuarlara katılım vb. gibi ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilere verilir.

Çin vize danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Çin Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Çin ticari vizesi; Çin konsolosluklarına veya Çin Vize Merkezi'ne yapılan başvuru sonucunda alınmaktadır. Başvuru sahiplerinin öncelikle online Çin vize başvuru formunu doldurması, randevu alması ve randevu gününde evrak teslimi, parmak izi verme işlemleri ve vize ücreti ödeme işlemini tamamlamasıyla ticari vize başvuruları gerçekleşmektedir.

Çin Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çin ticari vize evrakları, kişisel durumunuza göre değişebilse de, her başvuruda temel olarak ticari vize davet mektubunu sunmanız zorunludur.

Ticari amaçlı Çin vizesi için gerekli evrakların tümü, istenen kriterlere uygun şekilde toplanmalıdır. Çin vizesi gerekli evraklar tablosu üzerinden uygun seçimleri yaparak Çin'e ticari amaçlı seyahatleriniz için Çin vizesi başvuru evrakları detaylarına ulaşabilirsiniz.

Çin Ticari Vize İçin Davet Mektubu

Çin ticari vizesi için davetiye; Çin'e ticari amaçlarla seyahat edecek kişiyi davet eden kurum, kişi veya şirket yetkilileri tarafından hazırlanmalıdır.

Çin ticari vize davet mektubunun içermesi gereken bilgiler aşağıda verilmiştir.

  • Vizeye başvuran kişi hakkında ad-soyad, cinsiyet, doğum tarihi, pasaport numarası, iletişim telefonu ve e-posta adresi ve davet eden kişi ile ilişkisiyle ilgili bilgiler
  • Davet eden kurum veya kişinin isim bilgisi ile iletişim adresi, telefonu ve e-posta adresi, işyerinin resmi kaşesi ve şirket yasal temsilcisinin imzası, şirket açma ruhsatı ve organizasyon kodunun resmi mühürlü fotokopileri
  • İş ziyaretine ilişkin seyahat amacı, seyahat planı bilgileri, taraflar arasındaki iş sözleşmesinin kanıtları ve maddi yeterlilik kanıtları

Davet mektubunun formatına dair detaylı bilgilere Çin vizesi davet mektubu örneği sayfasından ulaşılabilmektedir.

Çin ticari vize davet mektubu için örnek aşağıdadır.

Çin Ticari Vize İçin Davet Mektubu Örneği
Çin Ticari Vize İçin Davet Mektubu Örneği

M Tipi Çin Vizesi için Devlet Davetiyesi Olmaması Durumunda

M tipi Çin vize başvurularınız için devlet davetiyeniz yoksa, işyerinizden alınan ve kendiniz ile ilgili özel bilgileri içeren çalışma belgesi sunulmalıdır. İşyerinin sicil kayıt belgeleri, ticaret odası veya dernek kuruluş kayıtları ve imza örnekleri, başvuru öncesinde Büyükelçiliğe ve Konsolosluğa kayıt ettirilmelidir.

Kayıt formunun ekran görseli aşağıda verilmiştir.

M Tipi Çin Vizesi için Şirket Kayıt Formu
M Tipi Çin Vizesi için Şirket Kayıt Formu

Çin Ticari Vize Ücreti Ne Kadardır?

Çin ticari vize ücretleri, talep ettiğiniz vize süresine ve giriş-çıkış sayısına göre değişmektedir. Başvuru yapılacak dış temsilciliğe ve Çin Vize Merkezi’ne göre, vize ücretinin ödeme yöntemleri de farklılık gösterir.

Talep ettiğiniz vizeye ve başvuru merkezine göre Çin vize başvuru ücreti bilgisine ilgili sayfadan ulaşım sağlanabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Çin ticari vize ile ilgili en sık aldığımız sorulara danışmanlarımız tarafından verilen cevaplar aşağıda derlenmiştir.

Ticari Çin Vizesini Ne Kadar Sürede Alabilirim?

Ticari Çin vizesini, Çin Büyükelçiliğine başvuru yapmanız halinde 5, Çin Başkonsolosluğuna başvuru yapmanız halinde ise 7 iş günü içinde alabilirsiniz.

Daha hızlı vize almak istiyorsanız, ekspres Çin ticari vizesine başvurarak, 1 ile 4 iş günü içinde vizenize ulaşabilirsiniz.

Ticari Vize İle Çin'de Ne Kadar Süre Kalabilirim?

Çin ticari vizesi tek, çift veya çok girişli olarak 6 ay geçerlilik süresi ile verilir ve her seyahat için 30 gün kalış hakkı tanır.

Çin Halk Cumhuriyeti İş Vizesi Süresini Uzatabilir Miyim?

Çin iş vizenizin süresini uzatabilirsiniz. Vize sürenizi uzatmak için vize süreniz dolmadan en az 7 gün önce Kamu Güvenliği Bakanlığı Çıkış ve Giriş Dairesine başvuru yapmanız gereklidir.

Ticari M Vizesi İle Çin'de Çalışmama İzin Verilir Mi?

Ticari M vizesi ile, yabancı bir şirkette çalışıyor ve bu şirketten maaş alıyorsanız, Çin'de üç aya kadar çalışmanıza izin verilir.

Yerli bir kuruluşta çalışıyorsanız veya Çin’deki bir yabancı şirkette 3 aydan uzun süre için çalışacaksanız, Çin Z vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Çin M Vizesi ile F Vizesi Arasındaki Fark Nedir?

Çin M vizesi ile F vizesi arasında, önceden bir fark olmasa da günümüzde seyahat amacının ticari olup olmadığına bağlı olarak farklılıklar bulunmaktadır.

Çin F vizesi eskiden hem ticari hem de ticari olmayan faaliyetleri kapsayan geniş bir vize türü iken, güncel olarak Çin’de ticari faaliyet amaçlı seyahatler için M vizesi alınırken, Çin F vizesi sadece ticari olmayan faaliyetler amaçlı Çin seyahatleri için verilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: