Danimarka'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Danimarka'ya Gidilmeden Önce Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan bir İskandinav ülkesidir. Danimarka’nın nüfusu, en son yapılan sayımlara göre (2021) 5.850.189’dur. Danimarka, Jutland Yarımadası’nda bulunmaktadır. Danimarka’ya; güneyinde Almanya, doğusunda İsveç ve kuzeyinde Norveç komşuluk etmektedir. Danimarka’nın resmi adı Danimarka Krallığı’dır, başkenti Kopenhag ve yönetim biçimi üniter parlamenter demokrasi ve anayasal monarşidir.

Dünya Haritasında Danimarka Nerededir?

Danimarka Avrupa kıtasında bulunmaktadır. Danimarka’nın Kuzey Denizi’nde ve Baltık Denizi’nde kıyıları bulunmaktadır. Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan ve özerk olan Faroe Adaları ve Grönland, Danimarka’ya bağlıdır. Danimarka Boğazı’ndan geçen Batı Grönland Akımı, Kuzey Buz Denizi’ni direkt olarak Atlantik Okyanusu’na bağlamaktadır. Danimarka’nın güneyinde 68 km uzunluğunda Almanya sınırı bulunmaktadır. Batısında İsveç ile arasında deniz bulunmaktadır ve İsveç ile arasındaki deniz sınırları 115 km’ye kadar çıkmaktadır. Danimarka ve Norveç arasında bulunan Skagerrak Boğazı’ndaki uzaklık 120 km civarındadır. Danimarka’da en yüksek nokta, 147 metre ile Himmelbjerget ismi verilen tepedir. Silkeborgskovene, Danimarka’daki en geniş alana yayılan ormandır.

Danimarka’nın Matematik Konumu Nedir?

Danimarka’nın koordinatları 56.2639° Kuzey, 9.5018° Batı şeklindedir.

Danimarka Komşu Ülkeleri Nelerdir?

Danimarka’nın güneyinde Almanya, batısında İsveç ve kuzeyinde Norveç bulunmaktadır.

Danimarka’nın Sınırları ve Sınır Uzunlukları Nasıldır?

Danimarka’nın Almanya ile sınırı 68 km uzunluğundadır.

Danimarka’nın İsveç ile sınırı 115 km’ye kadar çıkmaktadır.

Skagerrak Boğazı ile ayrılan Danimarka ve Norveç arasındaki mesafe 125 km civarındadır.

Danimarka Hangi Kıtadadır?

Danimarka, Avrupa kıtasında yer almaktadır. Avrupa kıtasının kuzeyinde; Almanya, İsveç ve Norveç’in arasında bulunmaktadır.

Danimarka, Avrupa’da yer alan ülkeler arasında; eğitim, sağlık, bireysel haklar konusunda en başarılı ülkelerden birisidir.

Danimarka Yüzölçümü Nedir?

Danimarka’nın yüzölçümü 42.944 kilometrekaredir. Danimarka dünyadaki en büyük 130. ülkedir. Danimarka’nın toprak yüzölçümü kesin olarak verilememektedir. Bunun sebebi, okyanusun kıyı şeridini sürekli aşındırması ya da toprak eklemesi ve toprak ıslahı projeleri olarak gösterilmektedir. Statistics Denmark’a göre yüzölçümü 42.943’dür ve nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 137.65’dir.

Danimarka’nın Nüfusu Kaçtır?

Danimarka’nın nüfusu, Statistics Denmark’a göre 2021 itibariyle 5.850.189’dur. Danimarka dünyadaki en büyük 114. nüfusa ve Avrupa’daki en büyük 25. nüfusa sahiptir. Danimarka nüfusu; ortalama 42 yaş ile, dünyadaki en yaşlı nüfusa sahip ülkelerden biridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Danimarka’da ortalama yaş süresi 80.6’dır ve bu Danimarka’yı dünyada 27., Avrupa’da 22. sıraya sokmaktadır. Danimarka’da nüfus sayımları her yıl yapılmaktadır. ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’na (CIA) göre, Danimarka nüfusunda yıllık %0.59 derecesinde bir büyüme görülmektedir. Statistics Denmark’ın hesaplamalarına göre, Danimarka nüfusunun, 2030 yılına kadar 6 milyonu geçmesi beklenmektedir.

Danimarka Zaman Dilimi Nedir?

Danimarka, zaman dilimi olarak Orta Avrupa Saati’ni kullanmaktadır. Almanya, İtalya, İsveç gibi birçok Avrupa ülkesinde kullanılan zaman dilimi Danimarka zaman dilimiyle aynıdır. Danimarka zaman dilimi, 7°30′ Batı and 22°30′ Batı meridyenleri arasında kalan bölgeyi kapsamaktadır.

Danimarka ve Türkiye Arasındaki Saat Farkı Kaçtır?

Danimarka ve Türkiye arası saat farkı yazın 1 saat, kışın 2 saattir. Türkiye, zaman dilimi olarak, Danimarka’dan öndedir. Danimarka ve Türkiye arasındaki saat farkının az olması sebebiyle; iletişim, iş turizm yönünden bir sorun oluşmamaktadır.

Danimarka’nın Resmi Dili Nedir?

Danimarka Krallığı’na göre; farklı azınlık dilleri olmasına rağmen Danca, Danimarka’nın tek resmi dilidir. Danimarka ana dili Danca’dır ve diğer konuşulan azınlık ve resmi olmayan diller; Faroece, Grönlandca ve Almancadır. Canlı yayın, meclis, mahkeme gibi resmi yerlerde, “rigsdansk” ismi verilen Yüksek Kopenhag Standardı kullanılmaktadır.

Danimarka’da Konuşma Dili Nedir?

Danimarka’da en çok konuşulan diller aşağıda listelenmiştir.

 • Danca (%98)
 • İngilizce (%52)
 • Almanca (%30)
 • İsveççe (%6)
 • Fransızca (%6)
 • İspanyolca (%3)

Faroece ve Grönlandca da, belli bir azınlık tarafından konuşulmaktadır. Almanca; Kuzey Schleswig olarak da bilinen, Güney Jutland’da en çok konuşulmaktadır. Danimarka’ya giden birisinin Danca bilmesi, Danimarka seyahatinde sıkıntı çıkmamasını sağlamaktadır. Ancak, nüfusun çoğunluğunun İngilizce konuşabilmesi sebebiyle, İngilizce bilmek de yeterli olmaktadır.

Danimarka’da İngilizce Konuşulur Mu?

Danimarka’da halk, ana dilleri Dancanın yanında en az bir ikinci dil daha bilmektedirler. Araştırmalara göre, Danimarka halkının %80’den fazlası İngilizce konuşabilmekte ve Avrupa’da İngilizce’yi ikinci dil olarak en iyi konuşan ikinci ülkedir. Danimarka’da resmi dairelerde çalışanlar da, yeterli seviyede İngilizce konuşabilmektedir.

Danimarka Resmi Dairelerde Hangi Dil Konuşulur?

Danimarka’da resmi dairelerde Danca ve İngilizce kullanılabilmektedir. Dil konusunda yasak veya sert kurallar bulunmamaktadır.

Danimarka Alfabesi Nedir?

Danimarka’da; Dano-Norwegian alfabesi ismi verilen, Danca ve Norveççede ortak olan alfabe kullanılmaktadır. Danimarka bu alfabeyi 1948 yılından bu yana kullanmaktadır. Å ve å harfleri Dancaya 1948 yılından sonra eklenmiştir.

Danimarka Uluslararası Telefon Alan ve Ülke Kodu Nedir?

Danimarka uluslararası telefon ve ülke kodu 45’tir. Danimarka’yı ararken kullanılması gereken Danimarka kodu +45’tir.

Danimarka Plaka Kodu Nedir?

Danimarka plaka kodu DK’dır. Danimarka’da araç plakaları genellikle iki harf ve beş rakam içermektedir. Plakadaki harfle ve kombinasyonları herhangi bir coğrafi bölgeyi temsil etmemekte; ancak rakamlar, plakanın takılacağı araç çeşidine göre değişmektedir. 2018 sayımlarına göre 2.6 milyon yolcu aracı bulunmaktadır.

Danimarka’nın Domain Uzantısı Nedir?

Danimarka’nın domain uzantısı “.dk”dır. İnternet üzerindeki “.dk” uzantılı internet sayfası sayısı 945.215’tir. 1999 yılından beri, “.dk” domainleri Danish Internet Forum ve DK Hostmaster tarafından idare edilmektedir. “.dk” domaininde internet sayfası açmak için gereken adımlar DK Hostmaster tarafından belirtilmektedir.

Danimarka’nın Kısaltması Nedir?

Danimarka’nın kısaltması, ISO standartlarına göre “DKK”dir.

Danimarka’nın Şehirleri Hangileridir?

Danimarka’da toplam 243 şehir bulunmaktadır. En büyük Danimarka illerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Kopenhag
 • Aarhus
 • Odense
 • Aalborg
 • Esbjerg
 • Randers
 • Kolding
 • Horsens
 • Vejle
 • Roskilde

Kopenhag, Danimarka’nın en yüksek nüfuslu ve en büyük şehridir. Danimarka ilçeleri arasında Ribe, Danimarka’nın en eski tarihe dayanan ilçesidir.

Danimarka Başkenti Neresidir?

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’dır. Kopenhag, Danimarka’nın en büyük nüfuslu şehridir ve Zealand Adası’nın batı kıyısında bulunmaktadır.

Danimarka başkenti Kopenhag’ın nüfusu, 2021 yılı itibariyle 799.033’dür. İlk olarak, 10. yüzyılda kurulmuş bir balıkçı köyü olan Kopenhag; 15. yüzyılın başlarında Danimarka’nın başkenti olmuştur. Kültürel, ekonomik ve idari açıdan Kopenhag, Danimarka’nın merkezidir. Kopenhag Üniversitesi, Danimarka Teknik Üniversitesi, Kopenhag Ticaret Okulu, Kopenhag Bilgi Teknolojileri Üniversitesi gibi ünlü üniversiteler Kopenhag’da bulunmaktadır.

Movia, bütün Batı Danimarka’daki toplu taşıma hizmetlerini veren şirkettir. 2002 yılında hizmete başlamış Kopenhag Metrosu, Kopenhag’ın merkezinde hizmet vermektedir.

Yakın zamanlarda n bulunan eski kilise kalıntıları ve mezarlara dayanarak, Kopenhag’ın tarihi 11. yüzyıla kadar dayandığı söylenebilmektedir. Çoğu tarihçinin belirttiğine göre Kopenhag’ın; Viking Çağı’nın başlarında muhtemelen, Danimarka kralı Çatalsakal Sweyn tarafından kurulduğuna inanılmaktadır.

Kopenhag Danimarka’da Nerededir?

Kopenhag Danimarka’da, Zealand Adası’nın batı kıyısında bulunmaktadır. Karayolu üzerinden Kopenhag; Malmö’den 42 km, Næstved’den 85 km, Odense’den 164 km, Esbjerg’den 295 km ve Aarhus’den 188 km uzaklıktadır.

Danimarka’da Gezilecek Yerler Nelerdir?

Danimarka’da gezilebilecek yerler arasında tarihi kiliseler, tarihi kaleler, doğal milli parklar ve müzeler bulunmaktadır.

Danimarka’da gezilecek yerler arasından en ünlüleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tivoli Bahçeleri, Kopenhag: 1843 yılından bu yana gelen Tivoli, Disney’in eğlence parklarına ilham kaynağı olmuştur. Her çeşit etkinliğin bulunduğu Tivoli’de; roller coaster, kukla tiyatroları, restoranlar ve kafeler bulunmaktadır.
 • Nyhavn, Kopenhag: Eskiden tekneler için sadece bir dok alanı olan Nyhavn, rengarenk evleri, restoranları ve uzun gemileriyle yeni bir turistik anlam kazanmıştır.
 • Danimarka Milli Müzesi, Kopenhag: 1807 yılında açılan Danimarka Milli Müzesi, Danimarka tarihi ve kültürüne ait birçok arkeolojik eseri içerisinde barındırmaktadır.
 • Christiansborg Sarayı: İlk yapıların 1167 yılına kadar dayandığı Christiansborg Sarayı, Danimarka hükümet merkezidir ve içinde meclisi, başbakanlık ofisini ve yargıtayı barındırmaktadır.
 • Viking Gemisi Müzesi, Roskilde: Roskilde’deki Viking Gemisi Müzesi, vikinglerin gemilerini nasıl inşaa ettiğini ve modern gemicilerin bu tarihi gemileri nasıl restore ettiğini izleme olanağı sağlamaktadır. Viking Gemisi Müzesi aynı zamanda, bir zamanlar vikingler tarafından Roskilde fiyordunda bir bariyer oluşturmak için kullanılan beş viking gemisini içermektedir.
 • Kronborg Kalesi, Helsingør: Tarihi 1420’li yıllara kadar dayanan Kronborg Kalesi, Shakespeare’in ünlü eseri Hamlet’in içinde geçtiği kale olarak ün salmıştır ve aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası’nın bir parçasıdır.

Danimarka Ekonomisi Nasıldır?

Danimarka’nın, Dünya Bankası tarafından yüksek gelirli olarak sınıflandırılmış, gelişmiş karma bir ekonomisi bulunmaktadır.

İşlenebilir toprağından dolayı bir zamanlar ağırlıklı olarak tarım ülkesi olan Danimarka, 1945 yılından bu yana sanayi alanında ve hizmet sektöründe büyük ilerleme kaydetmiştir. Danimarka ekonomisi içerisinde; 2017 yılı itibariyle, gayri safi yurtiçi hasılanın %75’ini hizmet sektörü karşılamaktadır. Danimarka’nın önemli ihracat ürünleri; rüzgar türbinleri, eczacılıkla ilgili ürünler, makineler, makine parçaları, et ve et ürünleri, süt ürünleri, balık, mobilya ve tasarımdır. Danimarka’nın önemli ithalat ürünleri ise; makine, makine parçaları, hammadde, yarı işlenmiş maddeler, kimyasallar, tahıl, yiyecek ürünleri ve tüketim ürünleridir. 2017 verilerine göre Danimarka’nın ihracat miktarı 113 milyar dolar, ithalat miktarı 95 milyar Dolar olarak hesaplanmıştır. Dünya Ekonomik Forumu’na göre Danimarka; dünyada 10, Avrupa’da 6. en rekabetçi ülkedir. Eurostat’a göre, 2017 yılında Danimarka’daki işsizlik oranı %5.7’dir. Danimarka ekonomisi; adil gelir dağılımı ve kapsamlı devlet refah tedbirleri ile ve kişi başına düşen en yüksek GSYİH’ye sahip olması ile karakterize edilmektedir.

Danimarka Para Birimi Nedir?

Danimarka para birimi Danimarka kronudur. Danimarka kronunun sembolü kr’dir. Danimarka parası için bir örnek aşağıda gösterilmiştir.

Danimarka Para Birimi
Danimarka Para Birimi

1 Danimarka Kronu Kaç TL’dir?

1 Danimarka kronu 1,38 Türk lirasına denk gelmektedir.

Danimarka Kişi Başına Düşen Milli Gelir Ne Kadardır?

Danimarka’da kişi başına düşen milli gelir 63.829 dolardır. Danimarka kişi başına düşen milli geliriyle dünyada 6., Avrupa’da 9. sıradadır. Danimarka kişi başına düşen milli gelir son 50 yılda, 3.000 USD’den 60.000’lere kadar yükselmiştir. Danimarka’da devlet tarafından yasal olarak belirlenen bir asgari ücret yoktur ancak Uluslararası Para Fonuna göre Danimarka dünyadaki en yüksek asgari ücrete sahip ülkedir.

Danimarka GSYİH Ne Kadardır?

Danimarka’da gayri safi yurt içi hasıla 2018 yılı itibariyle 370 milyar dolardır. Danimarka GSYİH miktarı dünyada 34., Avrupa’da 16. sıradadır.

Danimarka İnsani Gelişmişlik Endeksinde Kaçıncı Sıradadır?

Danimarka, insani gelişmişlik endeksinde dünyada 10. sıradadır. Danimarka’nın bir önünde Hollanda, bir gerisinde Finlandiya bulunmaktadır. Danimarka, insani gelişmişlik endeksinde, 1990’lı yıllarda 15. sıralardan, 2005 yılında 3. sıraya kadar yükselmiştir. İnsani gelişmişlik endeksi ortalama yaşam süresi, eğitim, sağlık, kişi başına düşen milli gelir gibi kriterler değerlendirilerek belirlenmektedir. Danimarka bütün bu kriterlerde yüksek değer sahibi olduğundan dolayı, insani gelişmişlik endeksinde üst sıralardadır.

Danimarka’da Refah Seviyesi Nasıldır?

Danimarka, Avrupa’daki ve dünyadaki en yüksek refah seviyesine sahip ülkelerden biridir. Uluslararası Para Fonu’na göre Danimarka dünyadaki en yüksek asgari ücrete sahip ülkedir. Dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Danimarka, bu özellikleri sebebiyle refah seviyesi yüksek bir ülke durumuna gelmektedir. 2020 Legatum Refah Endeksi’nin açıklamış olduğu istatistiklere göre, Danimarka bütün Avrupa ülkelerini geride bırakarak refah seviyesi en yüksek ülke durumuna gelmiştir.

Danimarka Mutluluk Sıralamasında Kaçıncıdır?

Dünya Mutluluk Raporu’na (2020) göre Danimarka, dünyada en mutlu 2. ülkedir. Dünya Mutluluk Raporu’na göre mutluluk, sosyal eşitlik ve topluluk hissi ile yakından ilişkilidir ve Danimarka bu özellikleri çok iyi seviyede karşılamaktadır. Mutluluk sıralamasında Danimarka’nın önünde 1. sırada Finlandiya bulunmaktadır ve Danimarka’nın arkasında 3. sırada İsviçre bulunmaktadır.

Danimarka Askeri Gücü Nasıldır?

Danimarka ordusu Danimarka Silahlı Kuvvetleri olarak bilinmektedir. Danimarka Silahlı Kuvvetleri içerisinde toplamda 33.000 kişi bulunmaktadır. Danimarka Silahlı Kuvvetleri günümüzde; Danimarka Kraliyet Ordusu, Danimarka Kraliyet Donanması ve Danimarka Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden oluşmaktadır. Danimarka özel kuvvetleri “SOKOM” ismi ile tanınmaktadır. Danimarka Özel Kuvvetleri’nin yıllık bütçesi 4.81 milyar dolardır.

Danimarka Politikası Nasıldır?

Danimarka’da politika sistemi, 1849 yılında yazılan Danimarka Anayasası yapısı altında işlemektedir. Danimarka Anayasası, 11 bölüm, 89 kesitten oluşmaktadır.

Danimarka egemen bir devlet olup, parlamenter anayasal monarşi altında yönetilmektedir. Danimarka politikası tek meclislidir, meclisin ismi Folketing’dir ve meclise 179 üye seçilmektedir. 2019 genel seçimlerinde, Sosyal Demokrat Partisi ile seçimleri kazanan Mette Frederiksen, Danimarka’nın başkanıdır. 2. Margrethe (Margrethe Alexandrine Þórhildur Ingrid) Danimarka’nın günümüzdeki kraliçesidir.

Danimarka Yönetim Şekli Nedir?

Danimarka, parlamenter anayasal monarşi ile yönetilmektedir. Danimarka, 1848 Devrimleri’nin getirdiği liberal ve ulusal akımın etkisiyle, 5 Haziran 1849 yılında, barışçıl bir şekilde anayasal monarşiye geçiş yapmıştır.

Danimarka’nın Dahil Olduğu Uluslararası Anlaşmalar Nelerdir?

Danimarka’nın dahil olduğu barış antlaşmaları listelenmiştir.

 • Breda Antlaşması, 1667 yılında Birleşik Hollanda Cumhuriyeti, Fransa ve Danimarka-Norveç arasında imzalanmıştır.
 • Brömsebro Barış Antlaşması, 1645 yılında, İsveç ve Danimarka-Norveç arasında imzalanmıştır ve Torstenson Savaşı’nı sonlandırmıştır.
 • Kopenhag Antlaşması, 1660 yılında, İsveç İmparatorluğu ve Danimarka-Norveç arasında imzalanmıştır ve 2. Kuzey Savaşı’nın sonlandırmıştır.
 • Frederiksborg Antlaşması, 1720 yılında, Danimarka-Norveç ile İsveç arasında imzalanmıştır ve Büyük Kuzey Savaşı’nı sonlandırmıştır.
 • Kiel Antlaşması, 1814 yılında imzalanmış; Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı ile İsveç Krallığı ve Danimarka-Norveç krallıkları arasındaki savaşları sonlandırmıştır.
 • Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, 1950 yılında, bildiride bulunan hakları güvence altına almak için imzalanmıştır.
 • İstanbul Sözleşmesi, 2011 yılında, kadınlar yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi üzerine imzalanmıştır.
 • Kuzey Atlantik Antlaşması, 1949 yılında imzalanan ve NATO’nun kurulmasına sebep olan antlaşmadır.

Danimarka Avrupa Birliği Üyesi Midir?

Danimarka Avrupa Birliği üyesidir. Danimarka Avrupa Birliğine 1 Ocak 1973 yılında katılmıştır. Danimarka nüfusunun %63’ü AB’ye katılmaya yönelik oy kullanmıştır. Danimarka, Avrupa Birliği’nin atası olarak da görülen Avrupa Toplulukları’na da katılmak istemiştir, fakat Fransa Başkanı Charles de Gaulle İngiltere’nin katılmasını veto etmiştir. İngiltere olmadan Avrupa Toplulukları’na katılmak istemeyen Danimarka da, katılma kararından vazgeçmiştir. 2019’un Ocak ayında yapılan ankete göre, Danimarka nüfusunun sadece %8’i Avrupa Birliği’nden çıkmak istemektedir.

Danimarka Bir Schengen Ülkesi midir?

Danimarka bir Schengen ülkesidir. Danimarka Schengen Bölgesi’ne katılım için imzayı 1996 yılında atmıştır ve resmi olarak 2001 yılında Schengen ülkesi olmuştur.

Schengen ülkeleri arasında seyahat edebilmek için Danimarka Schengen vizesi almak gerekmektedir ancak Danimarka yönetimi altında bulunan Faroe Adaları ve Grönland için Schengen vizesi geçerli olmamaktadır.

Danimarka NATO Üyesi midir?

Danimarka NATO üyesi bir ülkedir. Danimarka NATO’nun kurucu ülkelerinden biridir ve 1949 yılından beri NATO’nun bir üyesidir. NATO içerisinde en büyük 20. aktif orduya ve 8. yedek orduya sahip ülkedir. Danimarka, NATO’ya üç şart dahilinde katılmayı kabul etmiştir. Bu şartlar; Danimarka toprakları içerisinde askeri üs, nükleer başlık ve müttefik askeri faaliyet olmamasıdır. Danimarka nüfusunun çoğunluğu NATO’yu desteklemektedir.

Danimarka’nın Sembolleri Nelerdir?

Danimarka’nın sembolleri sayılabilecek özellikler aşağıda listelenmiştir.

 • Vikingler
 • Danimarka Hygge’si
 • Tuzlu meyan kökü
 • Hans Christian Andersen
 • LEGO
 • Bisiklet kültürü
 • Kraliyet Ailesi
 • Tivoli Bahçeleri

Danimarka Bayrağı Nasıldır?

Danimarka’nın bayrağı; kırmızı arka plan üzerine, bayrağın köşelerine kadar uzanan İskandinav haçından oluşmaktadır.

Danimarka’da, Danimarka bayrağı “Dannebrog” ismi ile bilinmektedir. 14. yüzyıldan bu yana, Danimarka krallarının kırmızı üzerine beyaz haçı bayraklarında kullandıkları bilinmektedir. Bir efsaneye göre, Lyndanisse Savaşı’nda, Danimarkalıların yardıma en ihtiyacı olduğu zamanda, Danneborg gökyüzünden düşmüş ve Danimarkalılara yenilenmiş bir umut vermiştir.

Danimarka Nereye Bağlıdır?

Danimarka hiçbir yere bağlı olmayan bağımsız bir ülkedir. 9 Nisan 1940 yılında, Nazi Almanyası tarafından işgale uğrayan Danimarka 5 yıl aradan sonra, Müttefik Devletleri’nin yardımıyla, 5 Mayıs 1945 tarihinde tekrardan özgürlüğüne kavuşmuştur.

Danimarka’da Ulaşım Koşulları Nasıldır?

Danimarka’da trafik sağ taraftan akmaktadır. Danimarka’da trafik yoğunluğu nüfusun sıklığına göre değişmektedir. Kopenhag gibi kalabalık bir şehirde, trafiğin en yoğun olduğu saatler sabah 8 suları ve öğleden sonra 3 sularıdır. Danimarka’da en çok kullanılan ulaşım şekilleri tren, metro, otobüs ve vapurdur. Özellikle bisiklet, ulaşımda Danimarkalılar tarafından çok sıklıkla kullanılan bir araçtır. Danimarka altyapısı Kopenhag’daki metro sistemi ile ün salmış bir ülkedir. Statistics Denmark’a göre, 2020 yılında trafik kazalarından 163 kişi hayatını kaybetmiştir. Danimarka’da hız limitleri, eğer hız limiti gösteren bir tabela yoksa; şehir içinde 50 km/s, şehir dışı 80 km/s ve otobanda 130 km/s’dir.

Danimarka Eğitim Sistemi Nasıldır?

Danimarka’da eğitim 15 ile 16 yaş altındakiler için zorunludur ve ücretsizdir. 6 yaşından 16 yaşına kadar süren eğitime Danimarka’da Folkeskole denmektedir. Genç nüfusun %82’si Folkeskole’den sonra da eğitim almaya devam etmektedir.

Danimarka eğitim sistemi, İnsani Gelişmişlik Endeksi’ne göre dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden biri olarak gösterilmiştir. Kopenhag Üniversitesi, en iyi üniversiteler arasında dünyada 38. sırada bulunmaktadır. OECD’ye göre Danimarka okulları; dünyada 18. sırada bulunmaktadır.

Danimarka Sosyal Yapısı Nasıldır?

Danimarka, İskandinav komşuları Norveç ve İsveç ile sosyal ve kültürel açıdan çok sayıda ortak yöne sahiptir. Danimarka dünyadaki en ilerici ve gelişime açık kültürlerinden birine sahiptir. Danimarka, 2012 yılında medeni birliktelik kanunlarını değiştirerek eşcinsel evliliğe izin vermiştir. Statistics Denmark’a göre 2020 yılında, Danimarka’da toplamda 15.521 kişi resmi olarak boşanmıştır. Danimarka’da, farklı siyasi görüşlerde olan 14 farklı siyasi parti bulunmaktadır. Modern Danimarka’da toplumsal eşitliğe oldukça önem gösterilmektedir. Danimarka’da suç oranı oldukça düşüktür. Danimarka’da idam cezası 1933 yılında kaldırılmıştır. Danimarka’da ifade özgürlüğü anayasa tarafından temin edilmektedir. Türk mizahı ile karşılaştırıldığında, Danimarkalı insanların şaka ve mizah anlayışı; garip, karanlık ve ironik olarak nitelendirilebilir. Danimarka kültürünün en önemli parçalarından biri “hygge”dir. Danimarkalı insanlar bu konsepti tam olarak açıklayamasalar da hygge, insanların arkadaşları ve sevdikleri ile geçirdiği vakit olarak açıklanabilmektedir. Danimarka ve diğer İskandinav ülkelerinin, en mutlu ülkeler sıralamasında en üst sıralarda bulunmasının sebebi olarak hygge gösterilmektedir.

Danimarka Kültürel Özellikleri Nasıldır?

Danimarka kültürünün çok zengin entelektüel ve sanatsal bir kökü bulunmaktadır.

Devlet tarafından finansal destek sağlandığı için, Danimarka kültürü ve sanatı eşdeğer olarak gelişmektedir. Danimarka diğer ülkelerden göç alan bir ülke olduğundan dolayı, içerisinde çok sayıda azınlık topluluklar bulunmaktadır. Ancak tarihi bir bakış açısıyla bakılırsa, tarih boyunca Danimarka’da azınlık olarak bulunan topluluklar; Almanya, Faroe Adaları ve Grönland olarak gösterebilmektedir. Modern Danimarka’da ise, günümüzde 75.000 civarında Türk, 50.000 civarında Polonyalı ve 44.000 civarında Suriyeli bulunmaktadır.

Danimarka Mimari Yapısı Nasıldır?

Danimarka mimari yapısı kökünü Vikinglerin askeri kamplarına kadar dayanmaktadır. Roman, Gotik, Rönesans ve barok dönemlerinde de değişime uğramıştır. Kazılardan öğrenildiği üzere, Danimarka’nın ilk mimari yapıları, Danimarka Kralı Mavi Diş Harald tarafından yapılan askeri kamplardır. Danimarka’ya Hristiyanlığın gelmesi ile birlikte kiliseler de gelmiştir. 1160 yılları civarında, o zamanlar için yeni bir inşaat malzemesi olan kiremit, Danimarka’da kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönem için gösterilebilecek en güzel örnek Roskilde Kilisesi’dir. Rönesans Dönemi’ni temsilen gösterilebilecek bir yapı ise Kronborg Kalesi’dir. Modern Danimarka mimarisinde, en önemli mimarlardan biri olan Jørn Utzon’un en bilinen eseri, Avustralya’nın Sydney şehrindeki ünlü opera binasıdır. Swann and Egg koltukları olarak bilinen eşyaların tasarımı da, ünlü Danimarkalı mimar Arne Jacobsen’e aittir. Danimarka mimarisinin bir diğer önemli ismi Olafur Eliasson, Vejle’deki Fjordenhus eseri ile tanınmaktadır.

Danimarka Mutfağı Nasıldır?

Danimarka’nın yemek kültürü, diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi et, balık ve patates ağırlıklıdır.

Danimarka’nın tarım geçmişinden ve soğuk ikliminden dolayı, Danimarka yemekleri bol baharatlı olmaktadır. Danimarka’da sıradan bir kahvaltı; kahve ya da çay, çavdar ekmeği, beyaz ekmek, peynir ve reçelden oluşmaktadır. Danimarkalılar öğle yemeklerini genelde evde yemedikleri için soğuk ve hızlıca hazırlanmış yiyecekler tüketmektedirler. Buna en güzel örnek “smørrebrød” ismini verdikleri; ekmek, balık ya da et, yumurta, peynir gibi malzemelerle yapılan sandviçtir. Danimarkalıların akşam yemeği genelde bir ana yemek ve yanına salatadan oluşmaktadır. Ana yemek genellikle balık ya da patates ile birlikte pişirilmiş et yemeğinden oluşmaktadır. Eğer tatlı varsa, bu genellikle dondurma ya da meyveden oluşmaktadır. Danimarka’da kişi başına düşen yıllık şeker tüketimi, 2018 yılında 43 kg olarak belirtilmiştir. Danimarka’da dışarıda yemek yemek, Avrupa ortalamasına göre daha maliyetli olduğundan dolayı, Danimarkalı insanlar çoğunlukla dışarıda yemeyi tercih etmemektedirler.

Danimarka’nın Ünlü Sanatçıları Kimlerdir?

Danimarka’da her alandan ünlü sanatçılar görmek mümkündür.

 • Søren Kierkegaard (filozof)
 • Hans Christian Andersen (yazar)
 • Lars von Trier (film yönetmeni)
 • Lars Ulrich (müzisyen)
 • Nikolaj Coster-Waldau (aktör)
 • Mads Mikkelsen (aktör)
 • Viggo Mortensen (aktör)
 • Olafur Eliasson (mimar)
 • Eivør Pálsdóttir (müzisyen)
 • Carl Nielsen (müzisyen)
 • Agnes Obel (şarkıcı)
Danimarkalı Önemli Üç Yazar

Danimarka için önemli yazarlardan üç tanesi aşağıda listelenmiştir.

 • Hans Christian Andersen
 • Max Heindel
 • Klaus Rifbjerg

Danimarka edebiyatı Orta Çağ’a kadar uzanmaktadır. Danimarka’nın ilk edebi eserleri olarak anıtlardaki ve diğer objelerdeki runik yazıtlar gösterilebilmektedir.

Danimarkalı Önemli Üç Şarkıcı

Danimarka için önemli şarkıcılardan üç tanesi aşağıda listelenmiştir.

 • Eivør Pálsdóttir
 • Nanna Øland Fabricius

Danimarka’da Suç Oranları Nasıldır?

Danimarka’da, 2020 yılında neredeyse 444.000 ceza hukuk raporu dosyalanmıştır. Danimarka suç oranlarında dünyada 185. sıradayken, Avrupa’da 13. sırada bulunmaktadır.

Danimarka suç oranı Türkiye ile karşılaştırıldığında, Danimarka’da suç oranının çok daha az olduğu gözlemlenmektedir.

Danimarka’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Danimarka yaşam koşulları, OECD’nin İyi Yaşam Endeksi’ne göre ortalamanın üzerindedir.

İyi Yaşam Endeksi’ne göre Danimarka’da yaşam; ev, iş yaşam dengesi, sosyal bağlantılar, çevresel kalite, sivil katılım, eğitim ve beceriler, iş ve gelir, sağlık, kişisel güvenlik gibi alanlarda ortalamanın üzerinde derecelendirilmektedir. Danimarka yalnızca gelir ve varlık alanında ortalamanın altında derecelendirilmiştir.

Danimarka’da Hangi Dinlere İnanılır?

Danimarka’da hakim olan inanç Hristiyanlıktır. Çoğunluğun inandığı Hristiyanlık mezhebi, Danimarka Kilisesi’nin de içinde bulunduğu Lutheryancı mezheptir. Lutheryancılığın dışında, Katolik ve Protestan olan bir azınlık da bulunmaktadır.

2019’daki istatistiklere göre, Danimarka dini inançlar arasında Hristiyanlık, Danimarka nüfunun %74’ünü kapsamaktadır. Hristiyanlığın dışında, Danimarka’da; 2009’dan itibaren yaklaşık 20.000 Budist, günümüzde yaklaşık 6.000 Yahudi, 2020’den itibaren de yaklaşık 256.000 Müslüman yaşamaktadır.

Danimarka Tarihindeki 3 Büyük Olay Nedir?

Danimarka tarihindeki en önemli dönemlerden biri Viking Çağı’dır. 790’lı yıllardan başlayıp yaklaşık 250 yıl sürmüştür. Bu dönem sırasında vikingler İngiltere’de bir çok yeri yağmalamış, Kuzey İngiltere’de Yorkshire’da ve Fransa’nın kuzeybatısında yerleşim alanları kurmuşlardır. Danimarka tarihi için önemli olan bir diğer olay, vikinglerin Hristiyanlıkla tanışmalarıdır. 965 yılında Danimarka Kralı Harald Bluetooth’un baptiz edilmesinden sonra Hristiyanlık, Danimarka toplumunda önemli bir yer edinmiştir. Danimarka tarihinde önemi büyük olan olaylardan bir diğeri de, Kalmar Birliği ile Danimarka, Norveç ve İsveç’in, Kraliçe 1. Margrethe’in altında tek bir monarşiye dönüşmesidir. 1523 yılında İsveç’in ayrılmasının ardından, Danimarka ve İsveç yıllarca bölge üstünlüğü için savaşmıştır.

Danimarka Yer Şekilleri Nasıldır?

Danimarka Avrupa’nın kuzeyinde, çoğunluğu Jutland ismi verilen yarımadada bulunmaktadır. Danimarka’nın toplamda 443 tane adası vardır ve bu adalardan 72 tanesinde yerleşim bulunmaktadır. En büyük adalar Zealand ve Funen adalarıdır. Zealand’ın yüzölçümü 7.031 kilometrekare, Funen ise 3.099 kilometrekare büyüklüğündedir.

Danimarka coğrafyası düz, işlenebilir toprakları ve kumlu sahilleri ile karakterize edilmektedir. Danimarka’da hiçbir nokta, denizden 52 km’den daha uzakta değildir. Danimarka’daki en yüksek doğal nokta Møllehøj isimli tepedir ve denizden 170 metre yüksekliktedir. Danimarka’nın en büyük ormanları 22.400 hektarla Silkeborg ormanlarıdır. Danimarka’daki en büyük göl ise, Zealand adasında bulunan Arresø gölüdür ve 40,72 kilometrekare alanı kapsamaktadır.

Danimarka İklimi Nasıldır?

Danimarka’da en çok görülen ağaç tipi Avrupa kayını denen bir tür kayın ağacıdır. Danimarka’da sıkça görülen çiçek türleri; sarı açelya, hıdırellez çiçeği denilen bir tür orkide çeşidi, çam çiçeği, tassel çiçeği ve Danimarka orkideleridir.

Danimarka iklimi ılıman bir iklim olarak sınıflandırılır; kışları ılıman, yazları serin geçmektedir. Danimarka yıllık 765 milimetre yağış almaktadır. Danimarka’da en çok yetiştirilen meyveler elma, ahududu ve armuttur.

Danimarka’ya Benzer Diğer Ülkeler Hangileridir?

Danimarka’ya mimari, kültürel, ekonomik ve sosyal açıdan benzeyen bazı ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Finlandiya
 • İzlanda
 • Norveç
 • İsveç
 • Faroe Adaları

Türk Konsolosluğu Danimarka’da Nerededir?

Türk Konsolosluğu Danimarka’da Kopenhag şehrinin Rosbæksvej caddesinde bulunmaktadır.

Danimarka Konsolosluğu Türkiye’de İstanbul’da ve Ankara’da bulunmaktadır.

Danimarka’ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Danimarka’ya uçak, tren, otobüs ve kişisel araç ile gidilebilmektedir. Türkiye’den Danimarka’ya seyahat uçak ile 4 ile 6 saat arası, otobüs ile yaklaşık 45 saat, tren ile yaklaşık 2 gün ve kişisel araç ile yaklaşık 26 saat sürmektedir.

Danimarka’ya Gitmek için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka’ya gidebilmek için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport
 • Önceki pasaport ve vize kopyaları
 • Bir adet biyometrik fotoğraf
 • Danimarka vize başvuru formu
 • Nüfus kaydının tamamı
 • En az 30.000 Euro teminatlı Danimarka sağlık sigortası
 • Uçak rezervasyonu ve diğer seyahat şekillerini kanıtlayan belge
 • Otel rezervasyonu ya da diğer konaklama şekilleri için belge
 • Son 3 ayın bakiyesini gösteren, banka tarafından imzalı ve mühürlü belge
 • Başvuran kişinin istihdamına yönelik belge
 • Başvuran kişi çiftçi ise, ziraat odası tarafından verilen sertifika
 • Başvuran kişi öğrenci ise, orijinal öğrenci sertifikası (üniversite öğrencilerinin sertifikaları YÖK tarafından verilmiş olmalı ve üzerinde okunabilir bir QR kodu olmalı)
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: