Danimarka D Tipi Vize

Danimarka D Tipi (Uzun Dönem Ulusal) Vize Nedir Nasıl Alınır?

Danimarka sınırları içerisinde 90 günden uzun süre ile kalması gereken kişilerin başvurması gereken vize türü Danimarka D tipi (uzun dönem ulusal) vizedir. Danimarka seyahatinin amacına göre en fazla 1 yıl süreyle düzenlenmektedir. Danimarka uzun dönem ulusal vize sahipleri, vize geçerlilik süresince Danimarka’da ikamet etme hakkına sahip olmaktadır. Danimarka uzun dönem vize, hamiline Schengen bölgesi içerisinde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde serbest dolaşım hakkı sağlamaktadır.

Danimarka uzun dönem vizesi, bir D tipi Danimarka vizesi türüdür. Danimarka oturum vizesi, Danimarka çalışma vizesi, Danimarka eğitim vizesi, Danimarka yatırımcı vizesi ve Danimarka aile birleşimi gibi vize türleri, Danimarka D tipi vizesi kategorisinde yer almaktadır.

Danimarka Uzun Dönem Vize Türleri Nelerdir?

Danimarka uzun süreli vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka aile birleşimi vizesi
 • Danimarka eğitim vizesi
 • Danimarka staj vizesi
 • Danimarka erasmus vizesi
 • Danimarka işçi vizesi
 • Danimarka yatırımcı vizesi

Danimarka D Tipi Vize için Gerekli Belgeleri Nelerdir?

Danimarka D tipi vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait ve sayfaları arasında en az 2 boş sayfası olan, en az 6 ay daha geçerlilik süresi olan pasaportun sunulması gerekmektedir.
 • Başvuru formu: Danimarka Göçmenlik Servisi (DIS) tarafından verilen ve başvuru sahibi tarafından doldurulan başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 x 45 milimetre ölçülerinde 2 adet fotoğrafın eklenmesi gerekmektedir. 6 aydan daha eski olmaması gerekmektedir.
 • Dekont: Danimarka dış temsilciliğine yapılan vize başvurusuna yönelik harç bedelinin ödendiğini gösteren dekontun ibraz edilmesi gerekmektedir.

Danimarka D tipi vize için gerekli evraklar, vize türüne ve seyahat amacına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tüm vize başvuruları için gerekli olan belgeler yukarıda ifade edilmiştir.

Danimarka Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Danimarka ulusal vize başvuru formu, Danimarka ulusal vize başvurusu için gerekli olan evraklardan birisidir. Danimarka ulusal vize başvuru formunda, başvuru sahibine ait isim soyisim, kimlik bilgileri, doğum tarihi, doğum yeri, ikamet bilgileri, pasaport bilgileri, mesleki bilgiler ve iletişim bilgileri yer almaktadır. Danimarka ulusal vize başvuru formunun, Danimarka seyahat amacına göre mavi tükenmez kalem ile İspanyolca veya İngilizce doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.

Danimarka ulusal vize başvuru formunda yer alan bilgiler ile Danimarka ulusal vize başvuru evraklarında yer alan bilgilerin birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Danimarka ulusal vize başvuru formu üzerinde karalama, üzerini çizme, katlama ve üzerine sıvı dökülmesi gibi sebeplerle deforme olması kabul edilmemektedir.

Danimarka Ulusal Vize Başvuru Formu
Danimarka Ulusal Vize Başvuru Formu

Danimarka D Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Danimarka D tipi vize başvuruları, başvuru türüne bağlı olarak Danimarka Göçmenlik Servisi (DIS) veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) tarafından değerlendirilmekte ve karara bağlanmaktadır.

Danimarka D tipi vize başvurularında biyometrik fotoğraf, parmak izleri ve imza alınmaktadır. Danimarka D tipi vize başvuruları için randevu alarak başvuru merkezine gelen başvuru sahiplerinin biyometrik verileri kaydedilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, Danimarka D tipi vize başvuru randevuları danışmanlar tarafından alınmaktadır.

Danimarka Ulusal D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka ulusal D tipi vize başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 1. Danimarka’ya seyahat amacına göre ilgili kurumdan ya da kişiden vize kabul mektubu alınmaktadır.
 2. Danimarka ulusal D tipi vizesi için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.
 3. Danimarka Büyükelçiliği’nden ulusal D tipi vize başvuru randevusu alınmaktadır.
 4. Danimarka ulusal D tipi vize başvurusu harç bedeli ödenmektedir.
 5. Harç ödeme makbuzu ile diğer başvuru evrakları randevu tarihinde teslim edilmektedir.
 6. Danimarka ulusal D tipi vize başvurusunun değerlendirilmesi için sonuç beklenmektedir.

2017-2019 yılları arasında vizem.net, Schengen D tipi vize başvurularında %95,8 onay oranı ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Danimarka Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka eğitim vizesi, Danimarka’da 90 günden uzun süreli eğitim görmek ve ikamet etmek için başvurulması gereken vize türüdür.

Danimarka eğitim vizesi kapsamında Danimarka erasmus vizesi, lisans vizesi, yüksek lisans vizesi, doktora vizesi, çalışan eğitim vizesi, yeni mezun eğitim vizesi gibi türler bulunmaktadır. Danimarka öğrenci vizesi için başvuru yapma koşulu olarak, başvuru sahibinin eğitim alacağı kurumdan kabul mektubunun alınması ve eğitim ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Danimarka Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka staj vizesi, Danimarka’da 90 günden uzun süreli staj faaliyetine katılacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Danimarka staj vizesi başvurusu evraklarının Danimarka dış temsilciliğine teslim edilmesi gerekmektedir. Danimarka’da staj yapılacak kurumdan alınan kabul belgesinin başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.

Danimarka Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka erasmus vizesi, Danimarka’da 90 günden daha uzun süreyle erasmus eğitim programına katılacak öğrencilerin başvurması gerektiği vize türüdür. Danimarka erasmus vizesi, Schengen özellikli olup Danimarka ulusal (D tipi) vize kategorisi olarak değerlendirilmektedir.

Danimarka erasmus vize başvuruları, Danimarka dış temsilciliğinden randevu alınarak yapılmaktadır. Başvuru sahibinin kabul aldığı erasmus sözleşmesini, kabul evraklarını gerekli başvuru evraklarıyla birlikte şahsen teslim etmesi gerekmektedir.

Danimarka Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka’da yasal olarak oturum iznine sahip olan kişilerin veya Danimarka vatandaşlarının Danimarka dışında ikamet eden aile üyelerini Danimarka’ya davet edebilmesi ve ikamet etmelerini sağlaması için başvurulması gereken vize türü Danimarka aile birleşimi vizesidir. Danimarka aile birleşimi vizesi, Danimarka uzun süreli (D tipi) bir vize türüdür ve Schengen özelliklerine sahiptir.

Danimarka aile birleşimi vizesine başvuran kişilerin Danimarka’daki eşleri ile evliliklerini yasal olarak kanıtlaması gerekmektedir. Danimarka aile birleşimine başvuracak kişilerin en az 24 yaşında olması şartı aranmaktadır.

Danimarka İşçi Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka işçi vizesi, Danimarka’da 90 günden uzun sürede çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken Danimarka uzun süreli (D tipi) vize türüdür. Danimarka işçi vizesi hamilleri, vize geçerlilik süresi boyunca yasal olarak Danimarka’da ikamet etme hakkına sahip olmaktadır. Danimarka çalışma vizesi başvuruları, Danimarka Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır. Danimarka’da çalışmak isteyen başvuru sahibinin Danimarka’da çalışacağı kurumdan çalışma kabul mektubu alması gerekmektedir.

Danimarka Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yenilikçi bir iş fikrine sahip olan ve Danimarka’da iş kurmak veya yatırım yapmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türü Danimarka yatırımcı vizesidir. Danimarka yatırımcı vizesi hamillerine 90 günden uzun süreyle Danimarka’da ikamet etmesini sağlamaktadır.

Danimarka yatırımcı vizesi başvuru adımlarından önce başvuru sahibinin iş fikrini Danimarka Ticaret Otoritesi tarafından atanan onaylatmak durumundadır. Danimarka Göçmenlik Servisi’nin belirlediği kurallara göre göre 01 Ocak- 31 Aralık tarihleri arasında her sene en fazla 75 yabancı uyruklu kişiye Danimarka yatırımcı vizesi verilmektedir.

Danimarka D Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Danimarka D tipi vizesi başvuruları 1 ay ile 7 ay arası değişkenlik gösteren süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka D tipi vize başvurularını değerlendiren kurum olan Danimarka Göçmenlik Servisi’nde yaşanan yoğunluk, resmi veya dini tatil günleri gibi sebeplerle vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir. Covid salgını sebebiyle Danimarka vize başvuru sonuçlandırma süreçlerinin uzadığı görülmektedir.

Danimarka D Vizesi Başvuru Ücreti Nedir?

Danimarka D tipi vize başvuru ücreti, başvuru yapılan vize türüne göre 1.455 Danimarka Kronu ile 9.460 Danimarka Kronu arasında değişiklik göstermektedir. Danimarka D tipi vize başvuruları için ücret ödemeleri Danimarka Kronu veya Türk Lirası para birimi olarak tahsil edilmektedir.

Danimarka D tipi vize için ödenmesi gereken toplam tutar, vize türünün farklılığına ve alınacak hizmet çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Danimarka vize ücreti ödemesi yapılmamış başvurular kabul edilmemektedir.

Danimarka D Tipi Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Danimarka D tipi vize başvuruları; Danimarka’dan gelen bir kabul mektubunun olmaması veya yanlış olması, başvurunun yanlış veya eksik yapılması, gerekli kriterleri karşılamayan seyahat sağlık sigortasının olmaması ve finansal durumun yetersizliği gibi sebeplerle Danimarka Göçmenlik Servisi tarafından reddedilebilmektedir.

Danimarka D tipi vize başvurusu reddedilen kişiler, reddedilme sebeplerini göz önünde bulundurarak gerekli olan düzenlemeler ve destekleyici evraklar sunmak şartıyla ret kararının yeniden değerlendirilmesini talep edebilmektedir.

Danimarka D tipi vize başvurusuna yönelik kriterleri karşıladığını ve gerekli evrakları teslim ettiğini düşünen kişiler, verilen ret kararın haksız olduğunu ifade eden ve bunları gerekçelendiren bir dilekçe yazarak itiraz haklarını kullanabilmektedirler. Danimarka D tipi vizesine başvuran kişinin bilgilerini içeren ve güncel tarihli olan imzalı dilekçe ile Danimarka dış temsilciliklerine itiraz edilebilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: