Danimarka Göçmenlik Şartları

2023'te Danimarka'ya Yerleşmek için Danimarka Göçmenlik Şartları

Danimarka, Kuzey Avrupa’da bulunan dünyanın en zengin ekonomilerinden biridir. Danimarka’da saatlik asgari ücretin 39 euro olmasıyla dünyada birinci sıradadır.

Refah seviyesinin oldukça yüksek ve yolsuzluk oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olan Danimarka, göçmenlerin en çok tercih ettiği ülkeler arasındadır. Danimarka halkının %95’inin İngilizce biliyor olması, Danimarka’ya göç edenlere birçok avantaj sağlamaktadır.

Danimarka’nın en çok göç aldığı ülkeler sırasıyla Polonya, Türkiye, Almanya, Irak, Bosna-Hersek, Romanya, Norveç, İran, İsveç ve Pakistan’dır. 1980 yılından bu yana Danimarka nüfusundaki artışın neredeyse tamamı yurt dışından alınan göç nedeniyle olmuş, Danimarkalıların nüfusu ise 5 milyon civarında sabit kalmıştır.

Vizem.net Türkiye’den Danimarka’ya yerleşecek TC vatandaşlarının uzun süreli Danimarka vizesi başvuruları için tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Danimarka vizesi bilgi hattı: 0850 241 1868

Avrupa Birliği Vatandaşları Danimarka’ya Nasıl Göç Edebilir?

Avrupa Birliği vatandaşları özel düzenlemelere göre Danimarka’ya göç edebilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşlarının Danimarka’ya göç etme yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka’da çalışan olarak
 • Danimarka’da öğrenci olarak
 • Danimarka’da kendi işini kuran çalışan olarak
 • Danimarka’da yaşamak için yeterli kaynağa sahip kişi olarak
 • Danimarka’da bir Avrupa Birliği şirketi için kayıtlı servis sağlayıcısı olarak
 • Danimarka’da yaşayan Avrupa Birliği vatandaşının aile üyesi olarak
 • Danimarka vatandaşı ile aile birleşimi sayesinde
 • Avrupa Birliği kuralları kapsamında daimi oturum izni ile

Avrupa Birliği Vatandaşlarının Danimarka’ya Göç Etme Süreci Nasıldır?

Avrupa Birliği vatandaşlarının Danimarka’ya göç edebilmesi için yapması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka’ya göç etme yollarına göre değişmekte olan evraklar toplanmalı ve düzenlenmelidir.
 • Başvuru formu çıktısı alınarak doldurulmalıdır.
 • Başvuru formu ve gerekli evraklar ilgili temsilciliklere randevu alınarak teslim edilmelidir.
 • Başvuru sonucu beklenmelidir.

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanlar için Danimarka Göçmenlik Şartları Nelerdir?

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişiler için Danimarka’ya göç etme yolları aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka’da çalışan olarak
 • Danimarka’da öğrenci olarak
 • Danimarka’da bulunan aile üyeleri ile aile birleşimi sayesinde
 • Danimarka’da mülteci olarak
 • Danimarka Au Pair programına katılmak
 • Danimarka’da doktora çalışmalarına katılımcı olarak

Avrupa Birliği Vatandaşı Olmayanların Danimarka’ya Göç Etmek için Oturma İzni Alması Gerekli Midir?

Evet, Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin Danimarka’ya göç edebilmesi için geçici veya daimi oturum izni almış olması gerekmektedir.

Danimarka’ya Çalışarak Nasıl Yerleşilir?

Danimarka’ya çalışan olarak yerleşebilmek için bir şirket veya eğitim öğretim kurumundan iş teklifi alınması gerekmektedir.

Danimarkalı bir eğitim kurumuna bağlı bir doktora eğitim programına katılmak amacıyla, Danimarka’da bir araştırma enstitüsü veya şirketinde araştırmacı olmak amacıyla iş teklifi alınması halinde Danimarka oturum ve çalışma iznine başvurulmaktadır.

Pozitif liste Danimarka’da nitelikli profesyonel çalışan sıkıntısı yaşayan mesleklerin bir listesidir. Yüksek eğitimli iş gücü sıkıntısı çeken veya vasıflı iş gücü sıkıntısı çeken meslekler için iş teklifi alınması halinde pozitif liste kategorisi üzerinden Danimarka çalışma izni ve oturum iznine başvurulmaktadır.

Danimarka’ya İş Kurarak Nasıl Yerleşilir?

Danimarka’ya iş kurarak yerleşebilmek için ve girişimci olarak değerlendirilebilmek için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • İskandinav, Avrupa Birliği ya da Avrupa Ekonomik Alan ülkesi vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Oturma izni (İskandinav, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alan ülkesi ya da İsviçre vatandaşı olmayanlar için)
 • Çalışma izni (İskandinav, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Alan ülkesi ya da İsviçre vatandaşı olmayanlar için)
 • Danimarka’da oturma izni için aile birleşimi, eğitim alma, çalışma, mülteci olma veya au pair yoluyla alınabilmektedir.

Danimarka’ya Öğrenci Olarak Nasıl Yerleşilir?

Danimarka öğrencilerin eğitim görmek için oldukça fazla göç aldığı bir ülkedir.

Danimarka’da bir temel eğitim programına, gençlik eğitim programına, halk lisesinde bir kursa, yüksek bir eğitim programına veya doktora eğitim programına kabul edilen öğrenciler Danimarka öğrenci vizesi başvurusu yapabilmektedirler.

Danimarka’da kalma ve eğitim alma izni alabilmek için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 1. Nyidanmark.dk internet sitesi üzerinden başvuru için kimlik bilgilerini girmek ve kimlik numarası oluşturmak
 2. Verilen kimlik numarası ile gereken ücreti ödemek
 3. Gereken belgeleri hazırlamak
 4. Başvuru formunu online doldurmak
 5. Gerekli belgeleri vize başvuru merkezinden alınan randevu gününde sunmak

Danimarka’ya Aile Birleşimi ile Nasıl Yerleşilir?

Danimarka’ya aile birleşimi ile yerleşebilmek için yasal olarak geçerli bir evliliğe sahip olmak ya da birlikte yaşıyor olmak gerekmektedir. Her iki taraf en az 24 yaşında olmalıdır. Başvuru sahibinin Danca öğreneceğini ve Danimarka toplumuna entegre olabileceğini beyan etmesi gerekmektedir.

Danimarka aile birleşimi ile Danimarka’ya yerleşebilmek için bir başka yöntem 15 yaşın altındaki bir çocuğun ebeveyni ile Danimarka’da birlikte yaşamasını sağlamak için düzenlenmiş yöntemdir.

Danimarka’ya Mülteci Olarak Nasıl Yerleşilir?

Danimarka’ya mülteci olarak yerleşebilmek için, Danimarka’da bulunmak ve bizzat Danimarka diplomatik misyonlarına ya da Göçmenlik Bürosuna başvurmak gerekmektedir. Danimarka polis karakoluna ya da Sandholm Kabul Merkezi’ne bizzat gidilerek mağduriyet açıklanmalıdır.

Danimarka’ya sığınmacı olarak yerleşebilmek için ırk, din, milliyet, belirli bir sosyal gruba üye olmak ya da siyasi düşünce nedeniyle zulme uğranılacağına ve uğrandığına dair bir durum olduğu kanıtlanmalıdır. Öncelikle geçici oturma iznine sahip olunduktan sonra mağduriyetin devam etmesi üzerine ve gerekli koşullar sağlandıktan sonra Danimarka iltica ile kalıcı oturma iznine de sahip olmak mümkündür.

Danimarka Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka’da göçmen olarak çalışmak, aile birleşimi talebinde bulunmak ya da 90 günden fazla kalmak için öncelikle oturma iznine başvurulmalıdır. Danimarka oturma iznine başvurmak için başvuru, Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) aracılığıyla tamamlanmalıdır. Danimarka oturma izni başvurusu gönderildikten sonra ve Danimarka Göçmenlik Bürosu veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı’na 300 NOK değerindeki ücret ödendikten sonra bir sipariş numarası başvuru sahibine verilmektedir. Göçmenlik Bürosuna pasaport, sipariş numarası, fotoğraf, destekleyici belgeler gibi gerekli tüm evraklar ve biyometri bilgileri teslim edilmelidir. Belgelerin eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle teslim edilmesi Danimarka göçmenlik başvurusu 2019 ve diğer yıllar için oldukça önemlidir.

Danimarka’daki Göçmen Nüfusu Nedir?

Danimarka son 30 yılda göçte istikrarlı bir artış göstermiştir, Danimarka’ya gelen göçmen nüfusun çoğu Batılı olmayan ülkelerdendir.

Danimarka’daki göçmen nüfusu, Danimarka’daki göçmenlerin Danimarka doğumlu torunları hariç yaklaşık 476.059’dur. 2014’den itibaren Danimarka nüfusu %8 oranından fazla göçmene sahiptir.

Danimarka Göçmenlik Dairesi İletişim Bilgileri Nedir?

Danimarka Göçmenlik Bürosu +45 35 36 66 00 numarası üzerinden pazartesi ve çarşamba günleri 09:00 ila 15:00 saatleri arasında, perşembe günleri 12:00 ile 17:00 saatleri arasında ve cuma günleri 09:00 ile 12:00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Danimarka Göçmenlik Bürosu “us@us.dk” mail adresi üzerinden sorulan Danimarka’da göçmenlik hakkındaki soruları cevaplayabilmektedir.

Danimarka Göçmenlik Dairelerinin adresleri aşağıda listelenmiştir.

 • Næstved Göçmenlik Dairesi: Farimagsvej 51B 4700 Næstved
 • Odense Göçmenlik Dairesi: Dannebrogsgade 3, 1. 5000 Odense C.
 • Aarhus Göçmenlik Dairesi: Grøndalsvej 1B 8260 Viby J
 • Aalborg Göçmenlik Dairesi: Gammel Gugvej 17B 9000 Aalborg
 • Bornholm Göçmenlik Dairesi: Bornholms Havaalanı Søndre Landevej 2 3700 Rønne
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: