Çalışmayanlar için Danimarka Vizesi

Ev Hanımı ve Çalışmayanlar için Danimarka Vizesi ve Evraklar

Ev hanımları, yeni mezun olmuş ve henüz iş bulamamış kişiler, tercihen çalışmayanlar, işten ayrılmış olanlar gibi düzenli ve kayıtlı bir geliri olmayan kişiler çalışmayan kişiler olarak kabul edilmektedir.

Danimarka vizesine başvuracak kişilerin seyahat masrafları için yeterli gelire veya geçerli bir sponsora sahip olması ve seyahat sonunda Türkiye’ye geri dönüleceğini kanıtlayan yeterli belgeye sahip olması gerekmektedir.

Sponsorlu Danimarka vize başvurusu için: 0850 241 1868

Çalışmayan Kişiler Danimarka Vizesi Alabilir Mi?

Çalışmayan kişiler Danimarka vizesi alabilmektedir. Danimarka vizesi için başvuru sahibinin ülkeye geri dönüleceğine dair destekleyici belgeler, maddi yeterlilik kanıtı gibi vize şartlarını sağlaması gerekmektedir.

Danimarka vizesi için gerekli maddi yeterliliğin sağlanamaması durumunda sponsor mektubu başvuru esnasında mutlaka sunulmalıdır.

İşsizler ve Ev Hanımları için Kimler Danimarka Vize Sponsoru Olabilir?

İşsizler ve ev hanımları için Danimarka vize sponsoru olabilecek kişiler; birinci dereceden aile fertleri veya başvuru sahibinin eşidir. Danimarka’da bulunan şirket ya da Danimarka’da bulunan eğitim kurumu da Danimarka vizesi için işsizlere veya ev hanımlarına sponsor olabilmektedir.

Çalışmayan Kişiler için Danimarka Vize Evrakları Nelerdir?

Danimarka vize başvurusu için çalışmayan kişilerin sunması gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibinin son 10 yıl içinde alınmış, belirlenen dönüş tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olan ve en az 2 boş sayfa içeren pasaportu ve fotokopileri sunulmalıdır.
 • Danimarka vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından imzalanmış, eksiksiz ve doğru doldurulmuş bir Danimarka vizesi başvuru formu ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf ve biyometri bilgileri: Son 6 ay içinde çekilmiş, 35 x 45 milimetre boyutlarında, rötuşsuz ve beyaz arka plana sahip olan 1 adet vesikalık fotoğraf bulunmalıdır.
 • Kapak mektubu: Kişisel bilgiler ile seyahat sebebini içeren üzerinde tarih bulunan başvuru sahibi tarafından imzalanmış bir kapak mektubu (ön yazı) gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: QR kodlu belge halinde tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir.
 • Uçuş ya da seyahat rezervasyonları: Uçuş rezervasyonları, planlanan ulaşım aracına ve seyahat programına dair kanıtlar sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Otel rezervasyonu ispatı ya da konaklamaya ilişkin diğer kanıtlar gerekmektedir.
 • Banka hesap özeti: Sponsora veya başvuru sahibine ait banka tarafından mühürlenmiş ve imzalanmışson üç ayın maaş bordroları gibi düzenli geliri gösteren belgeler sunulmalıdır.
 • Sponsor mektubu: Vize başvuru sahibinin Danimarka seyahati için sponsor olacak kişi tarafından yazılmış ve sponsorluk durumunu betimleyen bir sponsor mektubunun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması durumunda yalnız veya bir ebeveyni ya da yasal vasisi ile seyahat edebilmesi için ebeveynlerinden noter onaylı bir beyan ya da seyahat eden ebeveynin/yasal vasinin velayet kanıtı sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı ve bütün seyahat süresini kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Danimarka seyahat sağlık sigortası Covid-19 tedavilerini de kapsamalıdır.
 • Yurda giriş/çıkış belgesi: E-devlet üzerinden veya karakoldan alınmış son 5 yıllık ülkeye giriş ve çıkışların gösterildiği bir belge ibraz edilmelidir.

Belirtilenler Danimarka vizesi için gerekli standart başvuru evrakları olarak değerlendirilmektedir.

Danimarka Vizesi Sponsor Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Çalışmayan kişilerin Danimarka vize başvuruları için sponsor mektubu, ilgili dış temsilciliklerde görev alan memurlara hitaben sponsor kişi tarafından resmi ve sade bir dille yazılmış olmalıdır. Danimarka vizesi için sponsor mektubu içerisinde; sponsorun kişisel bilgileri, ikametgah bilgileri, çalışma ve meslek durumu belgeleri, söz konusu sponsor mektubunun yazılma nedeni ve kişinin kim için sponsor olduğuna dair bilgilere yer verilmesi gerekmektedir.

Danimarka Vize Sponsoru Hangi Belgeleri Sunmalıdır?

Danimarka vize sponsoru tarafından sunulması gereken belgeler, sponsorun meslek ve çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Danimarka vize sponsoru kendisi başvuru yapacakmış gibi gerekli tüm belgeleri hazırlamalı ve sponsor dilekçesi ile birlikte vize başvurusu esnasında teslim etmelidir.

Danimarka vize sponsorunun işveren olması durumunda; son 3 aylık bilgileri gösteren banka hesap dökümü, şirketin faaliyetlerini gösteren faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, şirketin vergilerinin ödendiğini gösteren vergi levhası ve ek gelir belgeleri sunulmalıdır.

Danimarka vize sponsorunun çalışan olması durumunda; son 3 aya ait maaş bordrolarını gösteren banka hesap dökümü, sponsorun sigortasına dair bütün bilgileri içeren SGK hizmet dökümü, işe giriş belgesi, sponsorun çalıştığını ve işe sahip olduğunu kanıtlayan iş sözleşmesi ve ek gelir belgeleri sunulmalıdır.

Danimarka vize sponsorunun; emekli olması durumunda emeklilik belgesi, çiftçi olması durumunda ise çiftçi belgesi vize sponsoru için gerekli evraklar arasında sunulmalıdır.

Çalışma Durumuna Göre Diğer Danimarka Vize Türleri Nelerdir?

Çalışma durumuna göre diğer Danimarka vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Emekliler için Danimarka vizesi
 • Şirket sahipleri için Danimarka vizesi
 • Öğrenciler için Danimarka vizesi
 • SGK lı çalışanlar için Danimarka vizesi
Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: