Danimarka Transit Vize

Danimarka Transit Vize Nedir, Nasıl Başvurulur?

Transit vize, seyahat edilecek olan ülkeye giderken, ulaşım aracı değiştirmek amacıyla geçilecek olan başka bir ülke için alınması gereken vize türüdür.

Transit vize, seyahat edilecek ülkenin rotası üzerinde bulunan ülkelerden geçiş için kullanılır, rota üzerindeki ülkelerde kalış ve serbest dolaşım hakkı tanımaz.

Havaalanı transit vizesi ve gemiciler transit vizesi olmak üzere iki tip transit vize türü vardır.

Danimarka Schengen vize bölgesine ait bir ülkedir. Sahip olunan Danimarka vizesi ile Schengen bölgesine dahil olan diğer ülkelere seyahat edilebilmektedir. Danimarka üzerinden Schengen bölgesi kapsamında olmayan diğer ülkelere seyahat edilecekse, Danimarka transit vizesinin alınması gerekmektedir.

Danimarka Transit Vize İstiyor Mu?

Danimarka aktarmalı uçuşla başka bir ülkeye seyahat edecek Türk vatandaşlarının Danimarka transit vizesi alması gerekmektedir.

Danimarka transit vizesi alabilmek için, öncelikle seyahat edilecek esas ülkeden vize alınması, daha sonra Danimarka Schengen transit vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Danimarka transit vizesi başvurusu , Danimarka üzerinden seyahat edilecek ülkeye ait uçuş bilgileriyle birlikte yapılmaktadır.

Danimarka Transit Vize Hangi Durumlarda Gereklidir?

Danimarka üzerinden aktarmalı uçuşla veya kendi aracı ile başka bir ülkeye geçiş yapacak, umuma mahsus (bordo) Türk pasaportu olan kişilerin, Danimarka transit vizesi alması gerekmektedir. Diplomatik (siyah), hususi (yeşil) ve hizmet (gri) pasaportu olan kişiler Danimarka transit vize uygulamasından muaf tutulmaktadır.

Schengen vizesine sahip olmayan kişilerin, Danimarka üzerinden yapılacak aktarma bir geceliğine dahi olsa Danimarka transit vizesi alması gerekmektedir. Danimarka transit vizesi, aktarma uçuşları için 24 saat geçerlidir.

Kophenhag’dan Yapılacak Uçak Aktarmalarında Vize Gerekir Mi?

Kopenhag Danimarka’nın başkentidir. Kopenhag’dan yapılacak olan uçak aktarmalarında, Danimarka transit vizesi alınması gerekmektedir.

Danimarka Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Vize başvuru formu
  • Biyometrik fotoğraf
  • Pasaport
  • Finansal yeterlilik belgeleri
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Vize ücreti

Danimarka Aktama Vizesi için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Danimarka aktarma vizesi, Danimarka üzerinden aktarma yapacak yolcular için gerekmektedir. Danimarka aktarma vizesi, aktarma saatine kadar Danimarka’da beklenmesine olanak sağlamaktadır.

Danimarka aktarma vizesi için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Seyahat belgeleri: Aktarma yapılarak varılacak olan ülkeye ait uçuş rezervasyon bilgilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Vize: Vize gerektiren bir ülkeye seyahat ediliyorsa, seyahat edilecek ülkeye ait vize bilgilerinin sunulması gerekmektedir.

Destekleyici belgeler olmadan, Danimarka uçak aktarma yapılamamaktadır.

Danimarka Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka transit vize başvurusu için, Danimarka transit vize başvuru formunun eksiksiz bir şekilde doldurulup imzalanması gerekmektedir. Danimarka transit vize başvuru formu doldurulduktan sonra, Danimarka transit vize başvurusu için istenen gerekli evrakların toplanması ve Danimarka vize başvuru merkezinden randevu alınması gerekmektedir. Danimarka vize başvuru merkezinden randevu alındıktan sonra, Danimarka transit vize başvuru ücretinin ödenmesi ve makbuzun temin edilmesi gerekmektedir.

Danimarka transit vize başvurusu için gerekli olan tüm evraklar temin edildikten sonra, randevu günü ve saatinde, tüm belgelerin Danimarka Konsolosluğu’na ibraz edilmesi gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Danimarka Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Danimarka transit vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Danimarka transit vize harcı60 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri44 EUR
Danışmanlık hizmeti25 EUR
Toplam154 EUR

Danimarka Transit Vize Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Danimarka transit vize başvurusunun, aktarma yapılacak tarihten en az 15 gün, en fazla 3 ay önce yapılması gerekmektedir.

Danimarka transit vize başvurusu, başvuru yapıldıktan sonra ortalama iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Resmi tatillerde, vize işlemlerinin yoğun olduğu dönemlerde ve ek bilgi talep edilmesi halinde, süre 30 ile 60 güne uzayabilmektedir.

Danimarka Transit Vize ile İzin Verilmeyen Faaliyetler Nelerdir?

Danimarka transit vizesi, sahip olunan transit vize türü Danimarka havaalanı transit vizesi ise 24 saat, Danimarka denizciler için transit vize ise en fazla 5 gün geçerlidir.

Danimarka transit vizesi, aktarma yapılacak süreye kadar havaalanı ya da limanda bekleme izni hakkı sağlamaktadır.

Diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu olan kişiler Danimarka transit vize uygulamasından muaf tutulmaktadır. Danimarka transit vize uygulamasından muaf tutulan kişilere, Danimarka Hükümeti tarafından, Danimarka üzerinden vizesiz aktarmalı uçuş hakkı tanınmaktadır.

Danimarka transit vizesi, Danimarka’da serbest dolaşım hakkı sağlamamaktadır. Danimarka transit vizesinin izin verdiği süreden daha uzun süre Danimarka’da kalınması veya havaalanı ya da limandan ayrılınması gerekiyorsa, Danimarka transit vizesi yerine kısa süreli Schengen vizesine başvurulması gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: