Danimarka Vizesi için Pasaport Özellikleri

Danimarka Vizesi için Pasaport Süresi ve Gereklilikleri

Danimarka vize başvurularında pasaport, sunulması zorunlu bir evraktır. Danimarka vize başvurularında sunulacak pasaportun geçerli olması ve Danimarka tarafından öngörülen asgari geçerlilik süresi şartını sağlaması gerekmektedir.

Danimarka vize başvurularında süresi dolmuş, yıpranmış veya geçersiz pasaportlar kabul edilmemektedir.

Danimarka vizesi için gerekli evrakalar pasaport ile birlikte vize randevu tarihinde beyan edilmelidir.

Danimarka vize başvurusu için: 0850 241 1868

Hangi Pasaport Türleri İle Danimarka Vize Başvurusu Yapılabilir?

Pasaport türü sınırlaması olmadan diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamilleri Danimarka vize başvurusu yapabilmektedir.

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 günden kısa süreli seyahatlerinde Danimarka'dan vize alması gerekmemektedir.

Danimarka Vizesine Yabancı Pasaport İle Türkiye'den Başvurulabilir Mi?

Çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin bu vatandaşlıklarından birinin Türk vatandaşlığı olması durumunda Danimarka vizesine yabancı pasaport ile Türkiye'den başvuru yapılamamakta olup vize başvurusu için Danimarka'nın öngördüğü şartları sağlayan Türk pasaportu sunmaları gerekmektedir.

Türkiye'de yasal olarak ikamet eden yabancıların kendi ülkelerinden veya dış temsilciliklerinden aldıkları geçerli pasaportları ve Türkiye'de yasal olarak ikamet ettiklerini gösteren oturum izinleri ile yabancılar için Danimarka vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Danimarka Vizesi Almak için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

Danimarka vizesi almak için pasaport vize türüne göre değişiklik göstermekte olup kısa süreli ve uzun süreli Danimarka vizesi başvurularında öngörülen pasaport kriteri farklıdır.

Schengen vizesi için pasaportun son 10 yıl içinde düzenlenmiş olması, dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği ve en az 2 boş sayfası olması gerekmektedir.

Danimarka ulusal vize için en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaport veya seyahat belgesi gerekmektedir. Pasaportun en az 6 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.

Danimarka Vize İşlemleri için Pasaport Nasıl Sunulmalıdır?

Danimarka vize işlemleri için pasaport, vize başvurusu için alınan randevu esnasında başvuru formu ve diğer evraklarla birlikte yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global'e teslim edilmelidir.

Danimarka Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

Danimarka vize başvurusu için verilen pasaport vize başvuru kararı verildikten sonra vize başvuru merkezinden teslim alınabilmektedir.

Danimarka vize başvurusu için verilen pasaport şahsen makbuz ve kimlik belgesi ile alınabilmektedir. İzin verildiği takdirde bir temsilci tarafından başvuru sahibince imzalanmış makbuz ve temsilcinin kimlik belgesi ile de teslim alınabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Danimarka vize başvurularında pasaport, başvuru sahibinin alması için vize merkezine gitmesine gerek olmadan vize başvurusunun sonuçlanmasını takiben görevliler tarafından teslim alınarak kargo ile başvuru sahibinin istediği adrese gönderilmektedir.

Danimarka Vize Başvurusu Pasaport Teslim Edilmeden Yapılabilir Mi?

Evet, pasaportun farklı bir seyahatte veya farklı bir vize başvurusunda kullanılacağı geçerli bir durum bulunması halinde dilekçe yazılarak pasaport teslim edilmeden başvuru yapılabilir.

Vize kararının gerçekleştiği başvuru sahibine iletildiğinde pasaport tekrar VFS ofisine teslim edilerek vizenin pasaporta işlenmesi beklenir.

VFS Global Danimarka Pasaport Teslim Saatleri Nedir?

VFS Global Danimarka pasaport teslim saatleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

ŞehirGünPasaport teslim saatleri
AnkaraPazartesi- cuma13.00- 17.00
AntalyaPazartesi- cuma13.00- 17.00
İstanbulPazartesi- cuma15.00- 17.00
İzmirPazartesi- cuma13.00- 17.00

Yukarıda verilen pasaport teslim saatleri haricinde VFS Global Danimarka için çalışma saatleri farklı olmaktadır.

Pasaport Süresi Danimarka Vize Reddine Neden Olur Mu?

2022 yılında Schengen vize reddi kararlarının %20'sinden fazlası hatalı evrak sunumundan kaynaklanmaktadır.

Danimarka Schengen vize reddi kararına kısa süreli pasaportla yapılan başvurularda daha sık rastlanmaktadır. Genel pasaport şartlarının sağlanması ve pasaport geçerlilik süresinin uzun olması Danimarka vize reddi yaşanmaması adına önem taşımaktadır.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: