Danimarka Vize Reddi

Danimarka Vize Reddi Nedenleri İtiraz Süreci

Vize reddi, vatandaşı olunmayan ülkelere yapılmak istenen seyahatler için yapılan vize başvurularında eksik evrak, geç başvuru yapılması, yapılacak seyahat sebeplerinin inandırıcı olmaması ve gereken vize şartlarının sağlanmaması gibi sebeplerle ortaya çıkabilecek bir durumdur.

2022 yılında Türk vatandaşları tarafından yapılan Schengen vizesi başvurularında ret oranı artmıştır. Başvuru için gereken evrakların doğru ve eksiksiz olarak hazırlanması ve başvuru sürecinin doğru şekilde yönetilmesi Danimarka vizesi için yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması için büyük önem taşımaktadır.

Vizem.net daha önce Danimarka'dan vize reddi almış kişilerin ikinci başvurularında danışmanlık hizmeti sunan ve %81,2 vize onaylanma oranı elde eden akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Danimarka Vize Ret Oranları Nasıldır?

Danimarka 2017- 2021 yılları vize ret oranları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

YılVize başvuru sayısıVize onayı sayısıVize ret kararı sayısıVize reddi oranı
20178.3717.361937%23
20187.8766.975796%20.57
20197.5116.321994%23.31
20202.4701.823544%22.90
20212.9952.076694%25.05

Danimarka Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

Danimarka vize reddi nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka vize başvurusunda bulunan kişinin ulusal güvenlik veya halk sağlığı için tehdit olarak görülmesi
 • Danimarka’ya gerçekleştirilecek seyahatin amacının anlaşılır veya inandırıcı olmaması
 • Danimarka vizesi başvuru sahibinin Schengen Bilgi Sistemi uyarısına tabi olması
 • Danimarka’ya seyahat edecek kişinin yurt dışında hüküm giymiş olması veya sınır dışı edilmiş olması
 • Danimarka vize başvurusu sahibinin seyahati sırasında kendisini maddi olarak destekleyecek yeterli bakım fonunun bulunmaması veya turist ya da uluslararası öğrenci olarak başvuruda bulunduğunda fonun yasal olarak elde edildiğinin kanıtlanamaması
 • Danimarka vize başvurusunda bulunan kişinin gereken vize şartlarını sağlayamaması
 • Danimarka vize başvurusu için talep edilen ek belgelerin başvuru sahibi tarafından sunulmaması
 • Danimarka vize başvurusunda yanıltıcı veya eksik bilgilerin verilmiş olması
 • Danimarka vizesi başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkeye geri dönme sebeplerinin yetersiz olması
 • Danimarka vizesi başvurusunun Danimarka’ya giriş yapabilmek ve orada kalabilmek için formalite evliliğe işaret etmesi
 • Danimarka vizesi başvuru sahibi eş veya aile birleşimi başvurusunda bulunurken Danimarka’daki yakın ilişkilerini kanıt olarak gösterememesi
 • Danimarka vizesi başvuru sahibinin bulaşıcı bir hastalığı olması veya çevreye ve başkalarına zarar verebilecek zihinsel ve ruhsal hastalıklardan muzdarip olması
 • Danimarka Göçmenlik Servisi’ne sahte belgelerin sunulması
 • Danimarka vizesi başvuru sahibinin Yeşil Kart programına katılmak için gerekli şartları karşılamaması
 • Danimarka vizesi başvuru sahibinin AB yönetmeliği Serbest Dolaşım kapsamında başvuruda bulunup bu yönetmeliğin gerçek bir yararlanıcısı olduğunu gösterememesi
 • Danimarka’da ikamet eden kişi ve Danimarka vizesi başvuru sahibine dair yeterli ilişki kanıtının bulunmaması ve başvurunun oturma izni almak amacıyla yapıldığının anlaşılması

2022'de Danimarka Vize Reddine En Sık Gerekçe Gösterilen Maddeler Nelerdir?

Danimarka’nın da dahil olduğu Schengen bölgesi ülkeleri, vize reddi bildirimlerinde ortak bir form kullanmaktadır ve bu kapsamda vize reddine gerekçe olarak 16 madde tanımlanmıştır. 2022 yılında Danimarka vize başvurularında vize reddi kararı en sık 2, 3, 10 ve 13. maddelerin gerekçe gösterilmesiyle verilmektedir.

Danimarka Vize Reddi 2. Madde Nedir?

Danimarka vize reddi işlemlerinde Danimarka’da kalış amacının gerekçelendirilememesi durumunda 2. maddeden ret verilmektedir.

Gerekli evrakların başvuru esnasında sunulmaması, sunulan belgelerin kalış amacını göstermemesi, Danimarka’daki bir aile ilişkisinin varlığının belgelerle kanıtlanamaması, uçuş veya otel rezervasyonlarının iptal edilmiş olması gibi durumlar Danimarka’nın da dahil olduğu Schengen ülkeleri vize reddi bildirimindeki 2. maddeye sebep olarak gösterilebilmektedir.

Danimarka için vize başvurusu yapan kişi Schengen ülkeleri vize reddi bildirimindeki 2. maddeden ötürü ret aldıysa eksik belgelerle birlikte ret sebebine itiraz edilmelidir.

Danimarka Vize Reddi 3. Madde Nedir?

Danimarka vize reddi 3. maddesi başvuru sahibinin planlanan kalış süresi ya da menşe veya ikamet ülkesine veya üçüncü bir ülkeye transit geçiş için yeterli geçim kaynağına ait kanıt sunamaması durumunda sebep gösterilmektedir. Danimarka vizesi başvuru sahibi Danimarka’da kalacağı süre boyunca yeterli maddi geçim kaynağına sahip olduğuna dair kanıt sunamazsa veya sunulan belgeler yetersiz bulunursa 3. maddeden ret alabilmektedir.

Danimarka vizesi başvuru sahibi 3. maddeden ret aldığı takdirde ret kararına itiraz etmek için son 3 ayın banka dekontlarını da sunmalıdır.

Danimarka Vize Reddi 10. Madde Nedir?

Danimarka vizesi başvuru sahibinin vize başvurusu sırasında güvenilir belgeler sunmaması durumunda 10. maddeden vize reddi gerçekleşmektedir. Danimarka vizesi başvuru sahibi başvuru esnasında tutarlı bilgiler sunmazsa 10. maddeden ret alınabilmektedir. Danimarka vizesi başvuru sahibi 10. maddeden ötürü olan ret kararına itiraz etmek istiyorsa tutarlı ve doğru bilgilerin olduğu belgelerle karara itiraz edebilir veya yeniden başvuruda bulunabilir.

Danimarka Vize Reddi 13. Madde Nedir?

Danimarka vizesi başvuru sahibinin vizesinin sona ermesinden önce Danimarka topraklarını terk etme niyetinin tespit edilememesi durumunda 13. madde gerekçe gösterilerek başvurusuna ret verilmektedir. Danimarka vizesi başvuru sahibinin ikamet ettiği ülkede sabit bir işi, ailesi olduğuna dair ülkesine bağlılığını kanıtlayan belgeleri sunamazsa ve kira veya gayrimenkul varlıklarından elde ettiği düzenli bir gelirin kaynağını kanıtlayamazsa vize başvurusuna 13. maddeden ret verilebilmektedir.

Danimarka Vizesi Ret Kararı Hangi Kurum Tarafından Verilir?

Danimarka vizesi ret kararı ve Türkiye’den yapılan Danimarka vize başvurularını değerlendirme yetkisi Danimarka dış temsilciğine aittir.

Belirli durumlarda Danimarka dış temsilciliği vize başvurularını Danimarka Göçmenlik Dairesi’ne yönlendirmektedir, bu gibi durumlarda vize onay veya ret kararını göçmenlik dairesi alabilmektedir.

Danimarka Vize Ret Kararı Nasıl Bildirilir?

Danimarka vize ret kararı verildiyse başvuru sahibi ret kararını açıklayan resmi bir mektup almaktadır.

Danimarka vize başvurusuna ret kararı verildiyse daha sonra başvuru sahibinin ret kararına itiraz etmek için sınırlı bir süresi olur. Danimarka vize başvuru sahibinin vize reddi itirazının nasıl yapılacağını ve itiraz mektubunu göndermesi gereken adresi öğrenmek için mektubu okuması gerekmektedir.

Danimarka Vize Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Danimarka vize reddi Danimarka diplomatik temsilciliklerinin vize başvurularını reddetmesiyle gerçekleşmektedir.

Danimarka diplomatik temsilcilikleri vize başvurularını bazı durumlarda Danimarka Göçmenlik Servisine yönlendirmektedir. Böyle durumlarda Danimarka vizesi başvurusuna ilişkin kararlar Danimarka Göçmenlik Servisi tarafından verilir ve vizesi reddedilenler Göçmenlik Temyiz Kuruluna itirazda bulunabilir.

Danimarka Vize Reddi İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Danimarka vize reddi itiraz dilekçesi yazılırken itiraz dilekçesinde ad, soyad, pasaport numarası, başvuru sahibinin uyruğu, adresi ve doğum tarihi gibi kişisel bilgilerin verilmesi gerekmektedir.

Danimarka vize reddi itiraz dilekçesinde kişisel bilgiler dışında aynı zamanda vize reddedilme tarihi, vize reddedilme gerekçesi, dosya numarası, vize reddi kararının neden yanlış olduğuna dair açıklama ve başvuru sahibinin imzası bulunması gerekmektedir. Danimarka vizesi itiraz dilekçesi reddedilirse başvuru sahibi yeni bir vize için tekrar başvuru yapabilir.

Danimarka Vize Reddinden Sonra Yeni Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka vize başvurusu daha önce reddedilmişse başvuru sahibi Danimarka vizesi için tekrardan başvuru yapabilmektedir. Danimarka vizesi için tekrar başvuru yapılırken daha önceden verilen ret kararlarının not edilip gerekirse başvuru için değişiklik yapılması önerilmektedir. Danimarka vizesi için ret gerekçeleri incelenip ortadan kaldırıldıktan sonra başvuru yapılması gerekmektedir.

Danimarka vizesi ret bildiriminden hemen sonra başvuru yapılabilmektedir, herhangi bir bekleme süresi bulunmamaktadır.

Vizem.net üzerinden yapılan ikinci Danimarka vizesi başvuruları için öncelikle ilk vize başvurusunun reddedilme sebebi değerlendirilmekte, sonrasında ret sebeplerinin ortadan kaldırılabileceği ve vize şartlarının sağlanabileceği durumlar için yeni vize başvurusu Danimarka vize danışmanlık uzmanları tarafından yapılmaktadır.

Danimarka'dan Vize Reddi Almak Yeni Başvurular için Risk Taşır Mı?

Danimarka’dan vize reddi sahte belgeler, cezai suçlamalar veya seyahat güzergahı hakkında yalan söylemek gibi sebeplerle verilmiş ise başvuru sahibinin güvenilirliğine büyük oranda zarar verir ve gelecekteki Danimarka vizesi başvurularının da reddedilmesine sebep olabilir.

Danimarka Vize Reddi Alanlara Başvuru Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, Danimarka vize reddi alan kişilere vize harcı ve vize başvuru merkezi servis ücreti iade edilmemektedir.

Danimarka Vizesi için Sorgulama İşlemi Nereden Yapılır?

Danimarka vizesi için sorgulama işlemi aracı kurum başvuru kanalları üzerinden online olarak yapılabilmektedir ancak vizenin onay durumu öğrenilememektedir. Danimarka vizesinin onay veya ret kararı ancak pasaport başvuru sahibi tarafından teslim alındığında öğrenilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: