Danimarka Konsolosluğu

Danimarka Konsolosluğu Bilgi ve Haberleri

Danimarka Konsolosluğu Danimarka devletini ve mevcut Danimarka hükümetini temsil eden Danimarka Büyükelçiliğinin bir koludur. Danimarka Konsolosluğu pasaport, vize, oturum izni gibi işlemleri gerçekleştirmekle; Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşlarına ihtiyaç duyulması halinde destek sağlamakla; Türkiye’de ikamet eden Danimarka vatandaşları ile ilgili olası adli, hukuki ya da uluslararası olaylarda Türkiye hükümeti ile aracı görevi görmekle ve Türkiye’deki Danimarka vatandaşları hakkında Türkiye hükümetini bilgilendirmekle yükümlüdür. Danimarka Konsolosluğu Türkiye-Danimarka ilişkilerinde önemli rol oynayan bir kurum olarak Danimarka ve Türkiye devletleri arasında aracı bir görev üstlenmektedir.

Danimarka Türkiye arası ilişkiler 250 yıl öncesine kadar dayanmaktadır, Osmanlı ile bir dönem müttefik olarak savaşta bulunmuş olan Danimarka devleti ile Türkiye Cumhuriyeti ilişkileri de tarihte yakın olarak öne çıkmıştır. Türkiye gibi bir NATO ülkesi olan Danimarka’nın Türkiye’de, Ankara’da büyükelçilik ve İstanbul’da başkonsolosluk olmak üzere 2 adet temsilciliği bulunmaktadır.

Danimarka Konsolosluğu Türkiye’de Hangi İllerde Bulunur?

Türkiye’deki Danimarka Konsoloslukları aşağıda sıralanan illerde bulunmaktadır.

 • Ankara Danimarka Büyükelçiliği (Büyükelçilik statüsünde konsolosluk hizmeti verilmektedir.)
 • İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu

Türkiye Danimarka Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Danimarka Konsolosluğu telefon ile yapılan çağrılara yoğunluk sebebi ile genellikle cevap verememektedir. Danimarka Konsolosluğuna ulaşmak için en hızlı iletişim yolu mail aracılığıyla ulaşmaktır.

Danimarka Konsolosluğu iletişim bilgileri ve Danimarka Konsolosluğu telefon numarası aşağıda verilmiştir.

 • Ankara
  • Adres: Yukari Dikmen Mahallesi,Turan Güneş Bulvarı No.106, Yıldız Kule, 22. kat 06550 Ankara
  • Telefon: +90 (312) 408 33 00
  • E-posta: ankamb@um.dk
  • Pasaport, vize ve danışma servisi
   • Telefon: +90 (312) 408 33 40 (Telefon saatleri; pazartesi gününden perşembe gününe kadar saat 10.00-11.00 arasındadadır ve Danca, Türkçe ve İngilizce dillerinde servis verilmektedir.)
   • E-posta: ankambvk@um.dk
 • İstanbul
  • Adres: Trump Towers Büyükdere Cad. No: 1 Kule 2 Daire 463, 3487 Şişli/Istanbul
  • Telefon: +90 (212) 359 19 00
  • E-posta: istgkl@um.dk

Danimarka Konsolosluğu Telefon Bilgileri Nedir?

Danimarka Konsolosluğu telefon bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukTelefon Numarası
Danimarka Ankara Büyükelçiliği+90 (312) 408 33 00
Danimarka Ankara Büyükelçiliği pasaport, vize ve danışma servisi+90 (312) 408 33 40
Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu+90 (212) 359 19 00

Danimarka Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Danimarka Konsolosluğu https://tyrkiet.um.dk/tr adresli resmi web sitesi ile hizmet vermektedir. Danimarka Konsolosluğu resmi web sitesinde Danimarka temsilciliklerine ait adres, e-posta, telefon bilgileri ve Türkiye-Danimarka ilişkileri hakkında bilgilendirici içerikler bulunmaktadır.

Danimarka Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

İllere göre Danimarka konsolosluğu mail adresleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonsoloslukMail Adresi
Danimarka Ankara Büyükelçiliğiankamb@um.dk
Danimarka Ankara Büyükelçiliği pasaport, vize ve danışma servisiankambvk@um.dk
Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuistgkl@um.dk

Danimarka Başkonsolosluğu Tatil Günleri Hangileridir?

Danimarka Konsolosluğu tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • Yılbaşı: 1 Ocak 2022
 • Paskalya’dan önceki Perşembe: 1 Nisan 2022
 • Paskalya Cuması: 2 Nisan 2022
 • Paskalya Pazartesisi: 5 Nisan 2022
 • Ramazan Bayramı 1. ve 2. Günü: 2-3 Mayıs 2022
 • Kurban Bayramı: 9-10-11-12 Temmuz 2022
 • Cumhuriyet Bayramı: 29 Ekim 2022
 • Noel: 24 Aralık 2022 - 2 Ocak 2023

Danimarka Konsolosluğu Çalışma Saatleri Kaçtır?

Danimarka Konsolosluğu çalışma saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Danimarka Ankara Büyükelçiliği: Pazartesi-Cuma: 09.00–16.00
 • Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu: Pazartesi-Cuma, 09.00–17.00

Danimarka Konsolosluğu Ankara İletişim Bilgileri Nelerdir?

Danimarka Konsolosluğu Ankara ile iletişim telefon, mail ve faks yolları ile sağlanmaktadır. Danimarka Ankara konsolosluğuna telefon ile ulaşım yer yer yaşanan yoğunluktan dolayı zor olabilmektedir.

Danimarka Konsolosluğu Ankara telefon numarası +90 (312) 408 33 00, e-posta adresi ise ankamb@um.dk şeklindedir.

Ankara Danimarka Konsolosluğu Adresi Nedir?

Danimarka Ankara Konsolosluğu Turan Güneş Bulvarı’nda bulunan Yıldız Kule Konutları’nın yirmi ikinci katında yer almaktadır.

Ankara’da Danimarka konsolosluk hizmetlerini veren Danimarka Büyükelçiliği adresi; Yukari Dikmen Mahallesi, Turan Güneş Bulvarı No.106, Yıldız Kule, 22. kat 06550 Ankara şeklindedir.

Danimarka Konsolosluğu İstanbul İletişim Bilgileri Nelerdir?

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu ile iletişim telefon, mail ve faks yolları ile sağlanmaktadır. Başkonsolosluk statüsü ile hizmet veren Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna telefon ile ulaşım yer yer yaşanan yoğunluktan dolayı zor olabilmektedir.

Danimarka konsolosluğu telefon numarası +90 (212) 359 19 00, e-posta adresi ise istgkl@um.dk’dır

İstanbul Danimarka Konsolosluğu Nerededir?

Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu Şişli’de bulunan Trump Towers binasında yer almaktadır. Danimarka Konsolosluğu Şişli Trump Towers’ın 2. blokunda 1 numaralı dairede yer almaktadır.

İstanbul’daki Danimarka Konsolosluk adresi, Mecidiyeköy metrobüs durağına iki dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

Antalya Danimarka Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Danimarka Antalya Konsolosluğu, fahri konsolosluk statüsü ile hizmet vermektedir. Danimarka Antalya Fahri Konsolosluğu görevinde Ozan Ünal görev almaktadır.

Antalya Danimarka Konsolosluğu adresi Gençlik Mahallesi, Fevzi Çakmak Caddesi, 4. Mahmut Çil Apartmanı, No. 79/3 Antalya şeklindedir ve (+90) (242) 321 20 39 / 311 61 71 telefon numaralarından ulaşılabilmektedir.

Gaziantep Danimarka Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nelerdir?

Danimarka Gaziantep Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsü ile hizmet vermektedir. Danimarka Gaziantep Fahri Konsolosluğu görevinde Şebnem Ayata Kaplan görev almaktadır.

Gaziantep Danimarka Konsolosluğu Fatih Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı, 22004 nolu Sokak Kurtuluş Apartmanı, Kat 2, Daire 3 Şehitkamil/Gaziantep adresindedir ve (+90) 342 321 60 10 numaralı telefon ile iletişim sağlanmaktadır.

Danimarka Konsolosluğu İzmir İletişim Bilgileri Nelerdir?

Danimarka İzmir Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsü ile hizmet vermektedir. Danimarka İzmir Fahri Konsolosluğu görevinde Can Kubali görev almaktadır.

İzmir Danimarka Konsolosluğu Akdeniz Caddesi, Reyent İş Hanı, 1/702 Pasaport/İzmir adresinde hizmet vermektedir. İzmir Danimarka Konsolosluğuna (+90) 232 489 5401 numarası ile ulaşılabilmektedir.

Danimarka Başkonsolosluğu Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka Konsolosluğunda sadece ulusal vizeler için başvuru yapılabilmektedir. Danimarka turistik vize ve diğer Danimarka kısa süreli vize başvuruları vize başvuru merkezleri ve akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Danimarka Başkonsolosluğu Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Danimarka vize başvurularında Danimarka Konsolosluğuna teslim edilecek belgelerin uluslararası formata uygun, tutarlı ve eksiksiz olması gerekmektedir, aksi takdirde vize süreci uzayabilmekte ya da iptal edilebilmektedir.

Danimarka vize başvurularında alınmak istenen vize türüne, vize başvurusu yapacak olan kişinin mesleğine, medeni durumuna ya da reşitlik durumuna göre ek belgeler istenebilmektedir.

Danimarka vize başvurularında Danimarka konsolosluklarına teslim edilmesi gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Danimarka vize başvurularında başvuru yapacak olan bireylere ait pasaportun en az 2 boş sayfaya sahip olması ve son 10 yıl içinde alınmış olup seyahat bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliğe sahip olması gerekmektedir.
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: Başvuruda teslim edilecek olan biyometrik fotoğraflar son 6 ay içerisinde çekilmiş olup 35 mm genişlik 45 mm yükseklik ölçülerinde, beyaz arka fonda çekilmiş olmalıdır. Fotoğrafta başvuru sahibinin yüzü, çenesi, alnı, burnu, gözleri, kaşları ve ağzı net bir şekilde görülmelidir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Başvuru yapacak olan bireye ait nüfus cüzdanının ön ve arka yüzlerinin fotokopisi vize başvuru belgeleri arasına eklenmelidir.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Nüfus Müdürlüğünden alınmış tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği eklenmelidir. E-devlet üzerinden alınan elektronik imzalı belgeler kabul edilmemektedir. Başvuru yapacak bireye ait vukuatlı nüfus kayıt örneklerinde düşünceler bölümü işlenmiş olmalı; aile ve kardeş bilgileri, yerleşim yeri gibi bilgileri belgede yer almalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru yapacak olan bireylerin varsa kendi adlarına açılmış şahsi banka hesap dökümlerini veya aile ortak banka hesap dökümlerini sunmaları gerekmektedir. Banka hesap dökümleri son 3 aya ait hesap hareketlerini göstermeli, vize başvuru tarihinden en geç 15 gün önce alınmış olmalı, banka görevlisi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş olmalıdır. Bankamatik ve web siteler üzerinden alınmış hesap dökümleri kabul edilmemektedir.
 • Danimarka vize başvuru formu: Danimarka vize başvuru formu başvuru yapacak olan kişi tarafından eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulup imzalanmalıdır. Başvuru formu olmayan bireylerin başvuru işlemleri başlatılmamaktadır.

Danimarka Konsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Danimarka vize başvuru formu Danimarka vizelerinde doldurulması zorunlu olan ve temel bilgileri içeren başvuru formudur. Danimarka vize başvuru formunda da diğer Schengen ülkelerine ait vize başvuru formları gibi başvuru yapacak olan bireye ait kişisel bilgilerin ve seyahat amacına dair bilgilerin doldurulması gerekmektedir. Danimarka vize başvuru formu Danca ve İngilizce dillerinde doldurulabilmektedir.

Danimarka başvuru formu tükenmez kalem ile doldurulmalı ve yazılan bilgiler teslim edilecek olan evraklarla tutarlı olmalıdır. Danimarka vize başvuru formu teslim edilirken başvuru formunda leke, yırtılma, yıpranma, ıslanma veya buruşma gibi deformasyonların olması durumunda başvuru formu Danimarka Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Vize başvuru formuna eklenecek olan biyometrik fotoğraf, zımba ve türevi gereçler ile değil yapıştırıcı ile forma yapıştırılmalıdır.

Danimarka Vize Başvuru Formu
Danimarka Vize Başvuru Formu

Danimarka Konsolosluğuna Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Danimarka vize başvurusu yapacak olan kişiler tarafından Danimarka’ya giriş-çıkış tarihi, Danimarka’da yapılacak olan konaklama planı, Danimarka’ya seyahat sebebi, Danimarka vizesinde adı geçen şahsa ait harcamaların nasıl ve kim tarafından yapılacağı gibi unsurları içeren seyahat planının anlatıldığı vize talep dilekçesi resmi bir dille yazılmalıdır.

Danimarka Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Danimarka Konsolosluğu vize randevusu e-posta veya telefon yoluyla alınabilmektedir. Danimarka Konsolosluğundan Danimarka oturum izni, Danimarka vatandaşlık başvurusu, Danimarka vize başvurusu gibi başvuru türleri için randevu alınabilmektedir. Danimarka Konsolosluğu üzerinden alınan randevulara ait ücretler randevu esnasında geri ödemesiz olarak ödenmektedir.

Danimarka Konsolosluğu Vize Takip ve Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Danimarka seyahatlerinde vize başvuru sürecinin takip ve sorgulaması Danimarka vize başvurusunun yapıldığı konsolosluk ve aracı kurum olan VFS global resmi sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Eğer Danimarka vize başvurusu aracı akredite acenteler aracılığı ile yapılmış ise vize takibinde akredite acenteler yardımcı olmaktadır.

Vize başvuru sürecinde problem yaşanan ya da olumlu sonuçlanan bireyler Danimarka vizesi başvurusu yaptıkları Danimarka Konsolosluğu tarafından bilgilendirmektedir.

Danimarka Konsolosluğu Vatandaşlık İşlemleri Nasıl Yapılır?

Danimarka Konsolosluğu üzerinden Danimarka vatandaşlığı başvurusu yapacak olan bireylerin, Danimarka vatandaşlığı için gerekli şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Danimarka vatandaşlığı için Danimarka hükümeti tarafından istenen şartları ve belgeleri sağlayan bireyler Danimarka Konsoloslukları üzerinden biyometri işlemlerini yaptırarak başvuru süreçlerini başlatabilmektedirler. Danimarka vatandaşlığı başvurusunda bulunan bireylere Danimarka Konsolosluğu tarafından yapılan işlem ve yönlendirmeler ile Danimarka’ya gidene kadar destek sağlanmaktadır.

Danimarka Konsolosluğu Apostil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Apostil işlemi, Danimarka vize başvurusunda teslim edilecek belgelerin gerçekliğinin tasdik edilerek Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka devleti tarafından yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onay sistemidir.

Apostil işlemi için yeminli tercüman tarafından çevrilmiş belgeler noter huzurunda tasdiklenmektedir. Noterde onaylanan bu tercüme edilmiş belgeler illerde valiliğe, ilçelerde kaymakamlığa (noterin bulunduğu il ve ilçedeki) götürülerek apostil onayı işleminden geçirilmektedir. Apostil onayından geçen belgeler Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka hükümeti tarafından işlem görebilir resmi belge haline gelmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: