Danimarka Çalışma İzni

Danimarka'da Çalışmak: Danimarka Çalışma İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Yabancı uyruklu birinin hedeflenen ülkede yasal olarak çalışabilmesi alması gereken izin çalışma iznidir. Danimarka çalışma izni, bir yabancının Danimarka’da yasal olarak çalışabilmesi için işveren tarafından Danimarka Göçmenlik Ofisinden alınması gereken izin belgesidir. Danimarka çalışma izni farklı şekillerde alınabilmektedir. Danimarka çalışma izni alabilmek için Danimarka’da alınacak maaşın çalışma alanı piyasasının altında olmaması, maaşın Danimarka’da bir banka hesabına yatırılması ve mesleki yeterlilik gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Danimarka’da Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da oturma ve çalışma izni başvurusu Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’de bulunan Danimarka Büyükelçiliğine bağlı başvuru merkezlerine randevu alarak veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına (SIRI) online olarak yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için öncelikle New to Denmark web sitesinin ilgili çalışma izni sekmesine başvuru sahibi tarafından kimlik bilgileri girilerek başvuru kayıt sıra numarası alınmalıdır. Daha sonra Danimarka’da oturma ve çalışma izni başvuru ücreti ödenmelidir. Başvuru ücretinin ödenmesinin ardından başvuru evrakları hazırlanmalı ve randevu alarak Danimarka Büyükelçiliğine bağlı başvuru merkezlerinden birine veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) bürolarından birine teslim edilmelidir.

Başvuru evrakları teslim edildikten sonra oturum izni kartı için başvuru sahibinin fotoğrafı çekilerek ve parmak izi alınarak biyometri işlemleri yapılmaktadır. Başvurunun online yapılması durumunda 14 gün içerisinde SIRI şubelerinden veya Danimarka Büyükelçiliğinden randevu alarak biyometri kaydı yaptırılmalıdır.

Danimarka oturma ve çalışma izni başvuruları Danimarka Ankara Büyükelçiliği tarafından incelenip ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Danimarka Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Danimarka çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Hızlı geçiş sistemi (fast track) çalışma izni
 • Ödeme limiti sistemi (pay limit) çalışma izni
 • Pozitif liste çalışma izni
 • Araştırmacı çalışma izni
 • Doktora çalışma izni
 • Misafir araştırmacı çalışma izni
 • Bireysel nitelikler çalışma izni
 • Çiftçi / çoban çalışma izni
 • İstihdam kartı çalışma izni
 • Start up çalışma izni
 • Stajyer çalışma izni
 • ESS araştırma tesisi çalışma izni
 • Ek iş çalışma izni
 • Gönüllü çalışma izni
 • Danimarka’da geçici çalışma izni
 • İşçi piyasasına bağlı çalışma izni
 • Tıbbi yetki ile çalışma izni
 • Aile üyeleri için çalışma izni

Danimarka Çalışma İzni Başvurusu Evrakları Nelerdir?

Danimarka’da çalışma izni almak için başvuru sürecinde gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka çalışma izni başvuru formu: Danimarka çalışma izni başvuru formu işveren ve çalışan tarafından eksiksiz olarak online veya çıktı alınarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Pasaportun boş sayfaları dahil tüm sayfalarının önlü ve arkalı fotokopileri başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.
 • Danimarka çalışma izni başvuru ücreti ödeme makbuzu: Danimarka çalışma izni başvuru ücreti ödeme makbuzu başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.
 • İş sözleşmesi belgesi: Son 30 güne ait iş tanımı, maaş bilgisi ve çalışma durumunu belirten iş teklifi veya iş sözleşmesi Danimarka çalışma izni başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.
 • İş sözleşmesi ek belgeleri: İş sözleşmesine görünmeyen yurt dışında alınan maaş veya ödenen ev kirası gibi bilgileri içeren ek belgeler Danimarka çalışma izni başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.
 • Mesleki yetki belgesi: Danimarka’daki işin gerektirmesi durumunda mesleki yetki belgesi başvuru evrakları arasında bulundurulmalıdır.
 • Eğitim belgesi: Danimarka’da yapılacak işle ilgili eğitim bilgilerini içeren belgeler başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.
 • Danimarka hızlı geçiş çalışma izni ek belgeleri: Başvuru sahibi vekaletnamesi ve eğitim geçmişi başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Danimarka’da Çalışmak için Alınabilecek Vizeler Hangileridir?

Danimarka’da çalışmak için Danimarka çalışma vizesi, Danimarka Araştırmacı vizesi veya Danimarka Stajyer vizesi gerekmektedir. Danimarka’da çalışabilmek için maaşın Danimarka standartlarına uygun olması, maaşın Danimarka’da bir banka hesabına yatırılması, çalışanın yeterli eğitim seviyesine ve mesleki yeterliliğe sahip olması gerekmektedir. Danimarka çalışma izni ücreti 4,295 Danimarka Kronu, Danimarka çalışma vizesi ücreti 1455 Danimarka Kronudur. Danimarka çalışma izni başvuru sonucu ortalama 30 gün içerisinde başvuru sahibine bildirilmektedir.

Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) tarafından yetki verilen VFS Global aracılığıyla Danimarka çalışma vizesi başvurusunda bulunulabilmektedir.

Danimarka’da Öğrenci Olarak Çalışmak için Öğrenci Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da öğrenim görürken çalışma izni almak mümkündür. Danimarka öğrenci çalışma izni başvurusu online veya Danimarka Ankara Büyükelçiliğinden randevu alınarak yapılabilmektedir. Başvuru yapmak için öncelikle New to Denmark web sitesinden ilgili öğrenci çalışma ve oturma izni sekmesine kimlik bilgileri girilerek başvuru sıra numarası alınmalıdır. Daha sonra başvuru sıra numarası web sitenin ilgili kutucuğuna girilerek 2000 Danimarka Kronu olan başvuru ücreti ödenmelidir. Başvuru ücretinin ödenmesinin ardından gerekli evraklar Danca veya İngilizce dillerinde hazırlanmalı ve eğitim kurumu bilgisi ile beraber başvuru formu doldurulmalıdır.

Danimarka öğrenci çalışma izni başvurusu online veya randevu alarak Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansı (SIRI) bürolarından birine yapılabilmektedir. Başvurudan sonra başvuru sahibinin biyometri işlemleri yapılmalıdır. Danimarka öğrenci çalışma izni sonuçlanma süresi ortalama 2 aydır. Danimarka’da öğrenim görmek için Danimarka Erasmus vizesi veya Danimarka öğrenci vizesi başvurusunda bulunulabilmektedir.

Danimarka Dil Okulu Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da bir dil okulunda eğitim görürken çalışmak mümkündür. Danimarka’da dil okulu çalışma izni başvurusu online veya Danimarka Ankara Büyükelçiliğine randevu alarak şahsen veya akredite bir acente aracılığı ile yapılabilmektedir.

Danimarka dil okulu çalışma ve oturma iznine başvuru yapmak için New to Denmark web sitesine kimlik bilgileri girilerek başvuru sıra numarası alınmalı ve 2000 Danimarka Kronu olan başvuru ücreti ödenmelidir. Daha sonra gerekli evraklar Danca veya İngilizce olarak hazırlanmalı ve eğitim kurumu bilgisi ile beraber başvuru formu doldurulmalıdır.

Başvuru evrakları Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına (SIRI) veya Danimarka Büyükelçiliğine bağlı bir başvuru ofisine teslim edildikten sonra randevu alarak bir SIRI bürosunda veya başvuru merkezinde biyometri kayıtları yaptırılmalıdır. Ortalama 2 ay içerisinde Danimarka dil okulu çalışma izni başvuruları sonuçlanmaktadır.

Danimarka Yüksek Lisans Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışmak mümkündür. Danimarka yüksek lisans çalışma izni başvuruları randevu alarak Ankara, Antalya, İstanbul ve İzmir’de bulunan başvuru merkezlerine veya Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına (SIRI) online olarak yapılabilmektedir.

Başvuru yaparken öncelikle New to Denmark web sitesine kimlik bilgileri girilerek başvuru sıra numarası alınmalı ve başvuru sıra numarası websitenin ilgili kutucuğuna girilerek 2000 Danimarka Kronu olan Danimarka yüksel lisans çalışma ve oturma başvuru ücreti ödenmelidir. Daha sonra gerekli evraklar Danca veya İngilizce olarak bir SIRI şubesine online olarak veya Danimarka Ankara Büyükelçiliğine bağlı başvuru merkezlerinden birine randevu alarak teslim edilmelidir. Danimarka yüksek lisans çalışma ve oturma izni başvuru evraklarının teslim edilmesinden sonra bir başvuru merkezinde veya SIRI ofisinde randevu alınarak başvuru sahibinin biyometrik özellikleri kaydedilmelidir.

Danimarka yüksek lisans çalışma ve oturma izni başvuru işlemi ortalama 60 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Danimarka’da Staj için Çalışma İzni Gerekir Mi?

Danimarka’da tam zamanlı staj yapmak için çalışma izni almak gerekmektedir.

Danimarka Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka çalışma izni başvurusu yapmak için Danimarka çalışma izni başvuru formu, pasaport fotokopisi, başvuru ücreti ödeme makbuzu, iş sözleşmesi, iş sözleşmesi ek belgeleri, başvuran kişi öğrenci ise eğitim durumuyla ilgili belgeler ve istenmesi durumunda mesleki yetki belgesi ile Danimarka Ankara Büyükelçiliğine bağlı Ankara, Antalya, İzmir ve İstanbul’da bulunan başvuru merkezlerinden birine randevu alarak veya VFS Global aracılığıyla başvuru yapılmalıdır. Başvuru sırasında Danimarka’da bulunan kişiler Danimarka Uluslararası İşe Alım ve Entegrasyon Ajansına (SIRI) online veya randevu alarak başvuru yapabilmektedirler.

Danimarka çalışma izni başvuru işlemleri Danimarka Büyükelçiliği tarafından yürütülmekte ve ortalama 1 ay içerisinde başvuru sonuçlandırılmaktadır.

Danimarka’da Çalışma İzni Almak Ne Kadar Sürer?

Danimarka’da çalışma izni başvuruları ortalama 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka çalışma vizesi başvurusundan sonra 14 gün içerisinde biyometri işlemleri tamamlanmalıdır. Danimarka hızlı geçiş çalışma izni başvuruları 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Danimarka’da Çalışmak için Kabul Edilen Meslekler Nelerdir?

Danimarka’da çalışmak isteyenler için inşaat mühendisliği, tesisatçılık, çevre mühendisliği, büro memurluğu, baş şeflik, muhasebe, kuaförlük, satış danışmanlığı, sosyal ve sağlık hizmetleri, bahçıvanlık, inşaat işçiliği, metal işçiliği, elektrik teknisyenliği, kasaplık, fırıncılık; departman yöneticiliği, satış müdürlüğü, genel müdürlük, doğal bilimler, sağlık hizmetleri, okul öncesi öğretmenliği, ilkokul- ortaokul öğretmenliği, çocuk bakımı, hesap uzmanı, iletişim teknolojileri, kütüphanecilik, psikolog, koro şefliği ve sağlık teknisyenliği alanlarındaki meslekler aranan eleman listesindedir.

Danimarka’da konuk ağırlama hizmetleri, perakende, operatörlük, gemi teknisyenliği, havacılık, matbaacılık ve zanaatçılık alanlarında istihdam olanağı kısıtlıdır.

Workindenmark.dk, denmark.dk ve jobindex.dk sitelerinden Danimarka’da iş başvurusu yapabilmek mümkündür.

Danimarka’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Danimarka’da çalışma şartları aşağıda listelenmiştir

 • Danimarka’da haftalık çalışma saati tam zamanlı bir işte 37 saattir.
 • Danimarka’da saatlik çalışma ücreti en az ortalama 110 Danimarka Kronudur.
 • Danimarka’da yıllık izin süresi en az 5 haftadır.

Danimarka yönetimi tarafından resmi olarak belirlenmiş bir Danimarka asgari ücret miktarı bulunmamaktadır ancak 2021 yılında ortalama asgari maaş aylık 2580 Dolar olarak hesaplanmıştır.

Turist Vizesi ile Gidip Danimarka’da Çalışılabilir Mi?

Hayır, Danimarka turist vizesi ile Danimarka’da çalışmak mümkün değildir.

Danimarka’da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Danimarka’da kaçak çalışma durumunda çalışana para veya 1 yıla kadar hapis cezası verilebilmekte ve çalışanın en az iki yıl Schengen girişinin yasaklanması durumuyla karşılaşabilmektedir. Danimarka’da kaçak işçi çalıştırma durumunda işverene çalışanın çalıştığı her ay başına 10,000- 20,000 Danimarka Kronu kadar para cezası veya hapis cezası verilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: