Kopenhag Vize İşlemleri

Kopenhag Vize İşlemleri

Kopenhag vizesi, Danimarka’ya ve Schengen bölgesine belli bir süre erişim hakkı tanıyan ve Danimarka Krallığı dış temsilcilikleri tarafından verilen vize türüdür.

Danimarka vize başvurusu gerekli evrakların hazırlanmasını takiben Danimarka dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilen aracı kuruluşlara yapılmaktadır.

Vizem.net, Kopenhag vize işlemleri için danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Danimarka vizesi işlemleri kısa süreli vizeler için genellikle 15 günde sonuçlanırken, uzun süreli vizeler için 3 aya kadar uzayabilmektedir.

Kopenhag Vize İstiyor Mu?

Kopenhag’a gitmek isteyen umuma mahsus pasaport (bordo pasaport) hamilleri vizeye tabidir.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a seyahat etmeyi planlayan diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport hamilleri, 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde, Danimarka’ya ve diğer Schengen bölgesi ülkelerine yapacakları seyahatlerinde vizeye ihtiyaç duymamaktadırlar.

Kopenhag Aktarmalı Uçuşlarda Transit Vize İstiyor Mu?

Kopenhag aktarmalı uçuşlarda, Türkiye’deki havaalanlarından kalkış yapanlar için 24 saati aşmamak koşuluyla Danimarka transit vizesi istenmemektedir.

24 saati aşacak beklemelerde ve Kopenhag’da havaalanındaki transit bölgenin dışına çıkılacağı durumlarda Kopenhag transit vizesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kopenhag Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Hayır; diplomatik (siyah), hizmet (gri) ya da hususi (yeşil) pasaport hamilleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde, Danimarka’ya ve diğer Schengen bölgesi ülkelerine yapacakları seyahatler için vize uygulamasına tabi tutulmamaktadır.

Kopenhag Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Kopenhag vizesi, Schengen vizesi özelliklerine sahiptir ve Kopenhag vizesi ile Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerinin de dahil olduğu Schengen bölgesinde bulunan 26 ülkeye, vize kurallarını ve sürelerini ihlal etmeyecek şekilde ek bir vizeye gerek olmadan seyahat edebilme hakkı sunmaktadır.

Kopenhag Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kopenhag vize başvurusu yapmak isteyenler öncelikle gerekli belgeleri tamamlayıp vize başvuru formunu doldurmalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra aracı kurum olan VFS Global veya akredite acenteler üzerinden randevu alarak vize başvuru merkezine gidilmeli ve biyometri işlemleri tamamlanmalıdır.

Kopenhag için Danimarka vize başvuruları vizem.net danışmanlığında yapılabilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda, başvuru formunun doldurulması ve Danimarka vize talep dilekçesinin yazılması işlemleri uzman danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Başvuru sonuçlandıktan sonra başvuru sahibi, pasaportunu kargoyla ya da vize başvuru merkezini ziyaret ederek alabilmektedir.

Kopenhag Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kopenhag vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Kopenhag vize başvuru formu: Eksiksiz ve gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmuş olmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru yapacak olan kişinin pasaportu planlanan vize tarihinin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerli ve son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır ve en az 2 boş sayfaya sahip olmalıdır. Daha önce yapılmış seyahatlerde işlem görmüş pasaport sayfalarının ve pasaportun kimlik bilgilerini içeren sayfaların kopyaları da başvuruya eklenmelidir.
 • 2 adet fotoğraf: Son 6 ay içinde, 3.5 cm genişlik ve 4.5 cm yüksekliğe sahip beyaz arka planda çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf başvuruya eklenmelidir.
 • Ön yazı mektubu: https://applyvisa.um.dk sitesi üzerinden alınmış olan seyahat ön yazı mektubu tarih ve imza içerecek şekilde başvuruya eklenmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru yapacak olan kişiye ait tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği başvuruya eklenmelidir.
 • Danimarka seyahat sağlık sigortası: Başvuru yapacak olan kişi adına alınmış ilgili seyahat tarihi süresini kapsayan, Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahip ve en az 30.000 € değerinde seyahat sağlık sigortası eklenmelidir. İlgili seyahat sağlık sigortası Covid-19 salgını sebebiyle oluşabilecek tüm sağlık sorunlarını karşılamalıdır.
 • Seyahat ve konaklama rezervasyonu: Planlanan seyahate dair eğer varsa gidiş-dönüş uçak ve otobüs biletleri ya da diğer seyahat bilgiler başvuruya eklenmelidir. Konaklanacak mekanlara dair bilgiler, rezervasyonlarla birlikte başvuruya eklenmelidir.
 • Finansal yeterliliği gösterir belgeler: Son 3 aya ait banka hesap hareketlerini ve bakiyeleri gösteren, banka tarafından imzalı ve mühürlü hesap ekstresi eklenmelidir. Eğer başvuran çalışan ya da iş sahibi ise mesleki bilgiler ve maaş bordrosu gibi evraklar başvuruda bulunmalıdır.

Danimarka dış temsilcilikleri tarafından talep edilen Kopenhag vize evrakları, başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir.

Kopenhag Schengen Vizesi Almak Zor Mu?

Kopenhag Schengen vizesi almak; Danimarka Krallığı dış temsilcilikleri tarafından istenilen pasaport, finansal yeterlilik kanıtı, vukuatlı nüfus kayıt örneği, başvuru formu gibi evrakların kurallara uygun, eksiksiz ve gerçeklikle uyumlu olacak şekilde hazırlanması durumunda zor bir süreç değildir.

Kopenhag Vize Ücreti Ne Kadardır?

Kopenhag vizesi almak için gerekli masraflar aşğıdaki tabloda yer almaktadır.

HizmetÜcret
Kopenhag vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma30 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti50 EUR
Toplam200 EUR

Kopenhag Vize İşlemleri için Covid-19 Önlemleri Nelerdir?

Kopenhag vize işlemleri için Danimarka tarafından alınan Covid-19 önlemleri ile ilgili kurallar aşağıda listelenmiştir.

 • Yolcular Danimarka’ya girişte COVID-19 PCR testine tabidir.
 • Danimarka’ya girişten en az 2 hafta ve en fazla 12 ay önce negatif PCR test sonucu ibraz edenler tekrar teste tabi tutulmamaktadırlar.
 • Seyahatten en az 2 hafta ve en fazla 12 ay önce tam olarak aşı yaptırıldığını gösteren aşı sertifikası ile COVID-19 testi olmaksızın giriş yapılabilmektedir.
 • Danimarka tarafından geçerli kabul edilen aşılar; AstraZeneca (Vaxzevria), Janssen, Moderna ve Pfizer-BioNTech’tir.
 • Danimarka Krallığı’nın aldığı Covid-19 tedbirlerine ve gerekliliklerine dair güncel bilgiler vizem.net ile iletişime geçilerek öğrenilebilmektedir.

Danimarka Kopenhag Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Danimarka Kopenhag vizesi başvuruları kısa süreli C tipi vize türlerinden herhangi biri için başvurulmakta ise genellikle vize işlemlerinin sonuçlanması 15 günü aşmamaktadır; fakat Danimarka dış temsilciliklerindeki yoğunluk, tatil günleri veya Danimarka dış temsilciliği tarafından daha fazla belge istenmesi gibi durumlar sebebiyle vize başvurularının işlenmesi nadiren 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Danimarka’ya yapılacak uzun süreli D tipi vizeler için vize başvurunun sonuçlanma süresi vize türüne göre 1 ile 3 ay arasında değişiklik göstermektedir.

Vize başvurusunun olumsuz sonuçlanması durumunda yapılacak itirazın işlenme süresi 6 aya kadar uzayabilmektedir ve çoğu durumda vize başvurusu olumsuz sonuçlananlar itiraz işlemleri başlatmak yerine yeni bir vize başvurusu oluşturmaktadır.

Danimarka Vize Süresi Hangi Koşullara Bağlıdır?

Danimarka vize süresi daha önce Schengen vizesi ve özellikle Danimarka Schengen vizesi alındığı takdirde daha uzun verilebilmektedir. Daha önce birçok kez Schengen bölgesine vizeyle girmiş olmak ve vize kurallarını ihlal etmemiş olmak Danimarka vizesinin geçerlilik süresinin uzun olması için önemli etkenlerdir.

Schengen bölgesine giriş sıklığına bağlı olarak bir, üç veya beş yıllık çoklu giriş vizesi Danimarka dış temsilcilikler tarafından başvurana sağlanabilmektedir. Eğer son 2 yıl içinde yasal olarak Schengen bölgesine en az 3 kere olacak şekilde giriş yapıldıysa 1 yıllık çoklu giriş vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Eğer son 2 yıl içinde en az 1 yıllık Schengen çoklu giriş vizesi kullanıldıysa 3 yıllık çoklu giriş vizesine başvuru yapılabilmektedir.

Schengen bölgesine 5 yıllık çoklu giriş vizesi için, son 3 yıl içerisinde en az 2 yıllık çoklu giriş vizesi kullanmış olmak gerekmektedir.

Danimarka Vize İşlemleri için Yetkili Kuruluşlar Hangileridir?

Danimarka vize işlemleri için Danimarka dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş VFS Global International ya da akredite acenteler üzerinden başvuru yapmak mümkündür. İdata Danimarka vize başvuruları için aracılık hizmeti sunmamaktadır.

Vizem.net Kopenhag vize başvurularında 2017-2020 yılları arasında %98.4 vize onay oranı ile en yüksek kabul oranına sahip akredite vize acentesi olmuştur.

VFS Danimarka vize başvuruları için Danimarka vize merkezi randevuları VFS Global’in internet sitesi aracılığıyla alınabilmektedir.

Kopenhag Vizesi İstanbul’da Nereden Alınır?

Kopenhag vizesi İstanbul’da Danimarka dış temsilcilikleri tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve vize acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır.

Danimarka Krallığı İstanbul Başkonsolosluğu doğrudan vize başvurusu almamaktadır; fakat vize başvurularının işlenmesine ve sonuçlandırılmasına dair yetkili kurumlar Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan Danimarka dış temsilcilikleridir.

İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan vizem.net merkes ofisi; Barbaros Mah. Halk Cad. No:8/A K:2 Palladium Ofis Binası adresinde bulunmaktadır. Vizem.net İstanbul merkez ofisi telefon numaraları 0216 706 5586 ve 0850 241 1868’dir. Vizem.net e-posta adresi destek@vizem.net’dir.

Danimarka vizesi İstanbul da dahil olmak üzere Türkiye’nin birçok noktasında uzman danışmanlarıyla hizmet veren vizem.net aracılığıyla alınabilmektedir.

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: