Danimarka Turist Vizesi

Danimarka Turist Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Danimarka turist vizesi Danimarka’ya yapılacak olan 90 günden daha kısa süreli seyahatlerde Danimarka’ya giriş yapmak ve Danimarka’da yasal olarak 90 güne kadar kalabilmek için alınması gereken C tipi Danimarka vizesi türüdür. Danimarka turist vizesi yalnızca Danimarka’ya yapılacak olan turistik seyahatler için geçerlidir ve Danimarka’da eğitim, sığınma veya çalışma gibi eylemler için kullanılamamaktadır. Danimarka turist vizesi sahibi bireyler Danimarka’da yasal olarak konaklama ve transit geçiş yapma, hizmet satın alma ve Danimarka’dan vizesiz seyahat edilebilen Schengen ülkelerine seyahat etme hakkına sahip olmaktadırlar.

Danimarka’ya Vize Var Mı?

Türkiye’den Danimarka’ya yapılmak istenen seyahatlerde vize uygulaması bulunmaktadır. Danimarka’ya yapılacak olan seyahatlerde vize muafiyet durumu pasaport hamili Türk vatandaşlarının sahip oldukları pasaport türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Danimarka’ya yapılacak olan seyahatlerde umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabi olmaktadır. Hususi pasaport, hizmet pasaportu ve diplomatik pasaport hamili Türk vatandaşları Danimarka’ya yapacakları 180 gün içinde 90 günü aşmayacak olan seyahatlerde vizeden muaf tutulmaktadırlar.

Danimarka Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka vize başvurusu esnasında istenen evraklar Danimarka vize başvuru merkezlerine başvuru formu ile birlikte şahsen teslim edilmektedir. Danimarka turistik vizesi almak için gerekli adımlar aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka turist vizesi başvuru formu doldurulur: Danimarka turist vize başvuru formunu doldurmak için applyvisa.um.dk resmi sitesi üzerinden eğer yoksa başvuru yapacak olan bireyler kişisel bilgilerini girerek bir üyelik oluşturmalıdır. Daha sonra ApplyVisa resmi sitesinde bulunan ilgili turist vizesi başvuru formu çevrimiçi olarak doldurulabilmektedir.
 • Ön yazı mektubu yazılır: Seyahat amacını ve seyahat planını açıklayan mektup başvuru yapacak olan kişi tarafından yazılmalıdır.
 • Danimarka turist vizesi başvuru ücreti ödenir: Danimarka turist vizesi başvuru formu resmi site üzerinden doldurulduktan sonra vize başvuru sürecini resmi olarak başlatmak için vize başvuru ücretinin resmi site üzerinden ödenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezi seçilir: ApplyVisa resmi sitesi üzerinden başvuru formu ve başvuru ücreti adımlarından sonra vize belgelerinin teslim edileceği ve vize başvuru sürecinin yürütüleceği vize başvuru merkezi seçilebilmektedir. Başvuru yapacak olan bireyler kendilerine en yakın vize başvuru merkezini seçtikten sonra yazdırdıkları vize başvuru formu ile beraber resmi vize belgelerini teslim etmek için vize başvuru merkezine bizzat gitmelidirler.
 • Evrak teslimi: Başvuru esnasında seçilen vize başvuru merkezine istenen belgeler ve yazdırılan vize başvuru formu başvuru yapacak olan birey tarafından şahsen teslim edilmelidir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Danimarka Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka turist vizesi başvurusu için istenen belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru yapacak olan kişinin pasaportu planlanan vize tarihinin bitiminden itibaren en az 3 ay geçerli ve son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır ve en az 2 boş sayfaya sahip olmalıdır.
 • Önceki seyahatlere ait pasaport sayfaları: Eğer mevcut ise önceki seyahatlere ait damgalı pasaport sayfalarının kopyaları eklenmelidir.
 • 2 adet fotoğraf: Fotoğraflar son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf formatı 3.5 cm genişlik ve 4.5 cm yükseklikte ve beyaz arka planda çekilmiş olmalıdır.
 • Ön yazı mektubu: ApplyVisa resmi sitesi üzerinden yazdırılmış olan seyahat ön yazı mektubu tarih ve imza ile eklenmelidir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuru yapacak olan kişiye ait tam tekmil vukuatlı aile nüfus kayıt örneği eklenmelidir.
 • Danimarka seyahat sağlık sigortası: Başvuru yapacak olan kişi adına alınmış ilgili seyahat tarihi süresini kapsayan, Schengen ülkelerinde geçerliliğe sahip ve en az 30.000 € değerinde seyahat sağlık sigortası eklenmelidir. İlgili seyahat sağlık sigortası Covid-19 salgını sebebiyle oluşabilecek tüm sağlık sorunlarını karşılamalıdır.
 • Seyahat rezervasyonu: Planlanan seyahate dair eğer varsa gidiş-dönüş uçak ya da diğer seyahat biletleri eklenmelidir. Eğer seyahat bileti mevcut değilse ilgili seyahati kanıtlayıcı belgeler eklenmelidir.
 • Konaklama rezervasyonu: Planlanan seyahate dair kalınacak otele ait rezervasyon belgesi ya da konaklama planı eklenmelidir.
 • Maddi yeterliliği gösterir belgeler: Son 3 aya ait banka hesap hareketlerini ve bakiyeleri gösteren, banka tarafından imzalı ve mühürlü hesap ekstresi eklenmelidir.
 • Eğer başvuru yapacak olan kişi çalışıyorsa
  • İzin belgesi: İlgili seyahat süresince çalışana verilmiş, işveren tarafından imzalı ve tarihli izin belgesi eklenmelidir.
  • Maaş bordrosu: Son 3 aya ait maaş bordrosu eklenmelidir.
  • SGK belgeleri: SGK sigortalı işe giriş bildirgesi ve SGK tescil ve hizmet dökümü belgeleri eklenmelidir.
 • Eğer başvuru yapacak olan kişi özel şirket sahibi ise
  • Şirket kayıt belgesi: Ticaret odasından alınmış şirket kayıt belgesi eklenmelidir.
  • Ticaret sicil bülteni: Ticaret sicili bülteninin kopyası eklenmelidir.
  • Vergi beyannamesi: Şirket tarafından ödenen vergileri gösteren vergi beyannamesi eklenmelidir.
  • Faaliyet belgesi: Şirket faaliyet belgesi eklenmelidir.

Vize başvurusunda istenen gerekli evraklar ve belgeler uluslararası formatta ya da yeminli tercüman tarafından Danimarka resmi diline çevrilmiş olmalıdır. Formata uygun olmayan ya da resmi olmayan belgeler Danimarka turist vizesi başvuru sürecinin uzamasına ve iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Danimarka Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Danimarka vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilmesi gereken en önemli etken verilen bilgilerin doğru olmasıdır. Başvuru sırasında girilen yanlış ya da tutarsız bilgiler başvuru sürecini olumsuz etkilemektedir. Danimarka turist vize başvuru formunda başvuru adayının kişisel bilgileri, adres bilgileri, seyahat planı bilgileri ve rezervasyon bilgileri istenmektedir.

Danimarka Turistik Vize Talep Dilekçesi Nedir?

Danimarka turistik vize talep dilekçesi Danimarka Konsolosluğuna hitaben yazılmış, seyahat amacını, seyahat planını ve seyahat tarihlerini belirten Danca ya da İngilizce dillerinde kaleme alınmış resmi dilekçedir.

Danimarka Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Danimarka turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Danimarka Turistik vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma25 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri32 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam167 EUR

Danimarka Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka turist vizesi başvuru süreci ortalama olarak 7 ila 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Eksik, formata uygun olmadan ya da yanlış bilgiler içeren belgelerin teslim edilmiş olması vize başvuru sürecinin uzamasına ya da iptal edilmesine sebep olabilmektedir.

Danimarka Turist Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Danimarka turist vizesi geçerlilik süresi Danimarka temsilcilikleri tarafından Danimarka turist vizesi alınan seyahat süresinden 15 gün daha uzun olarak verilmektedir. Danimarka turist vizesi geçerlilik süresi en fazla 90 günlük seyahatler için 105 günlük bir geçerliliğe sahip olmaktadır.

Danimarka’da 90 günü aşan seyahatlerde ise C tipi turist vizesi yeterli olmamaktadır. Danimarka’da 90 günden uzun seyahatler için uzun süreli vize alınması gerekmektedir. Uzun süreli vize almak için uygun Danimarka vize türü belirlenip, gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru yapılması gerekmektedir.

Danimarkaya Turist Olarak Gidip Evlenmek Mümkün Müdür?

Hayır, Danimarka turist vizesi yalnızca Danimarka’da yapılacak olan turistik seyahatlere izin vermektedir. Danimarka turist vizesi Danimarka’da resmi işlem yapılmasına izin vermemektedir.

Danimarka’da evlilik yapılabilmesi için partnerlerin Danimarka evlilik vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

Danimarka’ya Nasıl Vize Alabilirim?

Danimarka vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlandıktan sonra belgelerin vizem.net merkez ofisine gönderilmesi vize başvurusunun yapılması için yeterli olmaktadır. Eğer başvuru yapacak olan birey daha önceden Schengen vizesi almış ise vize başvuru merkezine gitmesine gerek kalmadan Danimarka vizesi alabilmektedir.

Daha önceden Schengen vizesi almamış olan bireyler 1 defaya mahsus olmak üzere parmak izi işlemleri için vize başvuru merkezine şahsen gidip biyometri işlemlerini yapmalıdır.

Danimarka Vizesi Kolay Alınır Mı?

Danimarka vizesi gerekli evraklar eksiksiz, tutarlı ve doğru beyanlar ile hazırlanıp teslim edildiğinde kolaylıkla alınabilmektedir.

Danimarka Vizesi ile Gidilebilecek Danimarka’nın Turistik Yerleri Nerelerdir?

Danimarka’nın turistik yerleri aşağıda listelenmiştir.

 • Tivoli Bahçeleri
 • Nhyavn
 • Amalienborg Sarayı
 • Louisiana Modern Sanat Müzesi
 • Rosenborg Kalesi
 • Christiansborg Sarayı
 • Kronborg Slot
 • Rundetårn
 • Egeskov Şatosu

Danimarka tarihi eserleri, ünlü kaleleri ve viking tarihini yansıtan şehirleri ile bir çok turistik bölgeye sahip bir iskandinav ülkesidir. Danimarka’da gezilecek yerler Danimarka’nın gelişmiş ulaşım sistemi ve şehir yapıları sayesinde kolaylıkla gezilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: