Danimarka Çalışma Vizesi

Danimarka Çalışma Vizesi Başvuru Süreci 2023

Danimarka çalışma vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Danimarka’da 90 günden uzun sürede araştırmacı, yönetici, çiftçi, girişimci veya nitelikli personel olarak çalışmasına ya da staj yapmasına olanak sağlayan uzun süreli (D tipi) vize türüdür. Danimarka çalışma vizesi hamili olan kişiler, vize süresi boyunca yasal olarak Danimarka’da ikamet etme hakkına sahip olmaktadır.

Danimarka Çalışma Vize Türleri Nelerdir?

Danimarka çalışma vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Danimarka araştırmacı çalışma vizesi
 • Danimarka yüksek maaş çalışma vizesi
 • Danimarka çiftçi vizesi
 • Danimarka start up çalışma vizesi
 • Danimarka nitelikli çalışan vizesi

Danimarka Araştırmacı Çalışma Vizesi

Akademik alanda araştırmacı olan kişiler, Danimarka’daki bir kurumdan, bilimsel araştırma ile ilgili ücretli bir iş teklifi aldığı durumda Danimarka araştırmacı çalışma vizesine başvuru yapabilmektedir. Danimarka araştırmacı çalışma vizesi en fazla 4 yıla kadar düzenlenmekte ve süresi bittikten sonra uzatma imkanı bulunmaktadır.

Danimarka araştırmacı çalışma vizesine başvuru yaparken Danimarka Büyükelçiliği’nden veya Danimarka Başkonsolosluğu’ndan randevu alınması gerekmektedir. Danimarka araştırmacı çalışma vizesi başvuru formunun, Danimarka’daki çalışacak kurumun bilgilerini içerecek şekilde dikkatlice doldurulması, diğer başvuru evraklarıyla beraber Danimarka’da çalışılacak işyerinden alınan kabul mektubunun vize başvuru evrakları arasına eklenmesi ve vize başvuru harç bedelinin ödenmesi gerekmektedir.

Danimarka araştırmacı çalışma vizesi alarak Danimarka’ya çalışmaya giden kişilerin maaşları Danimarka’da faaliyet gösteren banka hesaplarına yatırılması zorunlu tutulmaktadır. Vize başvuru sahibinin Danimarka’ya ulaşmasından sonra en geç 90 gün içerisinde Danimarka banka hesabı açtırması gerekmektedir.

Danimarka’da araştırmacı çalışma vizesi alırken kabul alınan kurumdaki işten ayrılan veya başka bir kurumda işe başlayan kişilerin yeniden Danimarka araştırmacı çalışma vizesine başvuru yapması gerekmektedir.

Danimarka Çiftçi Çalışma Vizesi

Danimarka’da çoban olarak veya çiftlik işletmesi sahibi olarak çalışma vizesi almak mümkündür. Danimarka çiftçi vizesinin şartları arasında, Danimarka’daki iş standartlarının ve maaşlarının Danimarka Göçmenlik Servisi (DIS) tarafından kabul görmesi gerekmektedir. Danimarka çiftçi çalışma vizesi en uzun 1 yıllık süreyle verilmekte olup bittiği takdirde uzatma yapılması mümkün olmaktadır.

Danimarka çiftçi çalışma vizesi alarak çalışan kişinin maaşı Danimarka bankalarına yatması şart koşulmaktadır. Danimarka’da çiftçi olarak çalışan kişinin Danimarka’ya giriş yapmasından sonra en geç 90 gün içerisinde Danimarka’da faaliyet gösteren bankalarda maaş hesabı açtırması gerekmektedir. Danimarka çiftçi çalışma vizesinin geçerlilik süresince vize sahibi kendisinin ve ailesinin geçimini kendi kaynaklarıyla sağlamak durumundadır. Danimarka’daki herhangi bir sosyal yardımdan faydalanan çiftçi vizesi sahiplerinin vizeleri iptal edilmektedir. Danimarka çiftçi çalışma vizesi sahiplerine Danca dil dersleri ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

Danimarka Yüksek Maaş Çalışma Vizesi

Danimarka’da yüksek maaşlı bir iş teklifi alan yabancı uyruklu kişilerin başvurması gereken vize türü Danimarka yüksek maaş çalışma vizesidir. Danimarka yüksek maaş çalışma vizesine başvuru yapan kişide profesyonel bir kariyer geçmişi ya da eğitim mezuniyeti şartı aranmamaktadır. Danimarka yüksek maaş çalışma vizesi en fazla 4 yıllık süre ile düzenlenmekte ve geçerlilik süresi sona erdikten sonra uzatma imkanı bulunmaktadır.

Danimarka yüksek maaş çalışma vizesi için asgari maaş tutarı her sene Danimarka Göçmenlik Servisi tarafından belirlenmektedir. 2021 yılı için Danimarka yüksek maaş çalışma vizesi asgari maaş tutarı yıllık 445.000 Danimarka kronu olarak belirlenmiştir. Yıllık 445.000 Danimarka kronundan daha az bir maaşla iş teklifi alan yabancı uyruklu kişiler Danimarka yüksek maaş çalışma vizesine başvuru yapamamaktadır. Danimarka’da yüksek maaşla çalışılacak işin koşulları ve standartları Danimarka Göçmenlik Servisi tarafından incelenmektedir. Çalışacak kişinin haftada en az 30 saat çalışması üzerine kurulu bir iş sözleşmesinin olma şartı aranmaktadır.

Danimarka’da yüksek maaş çalışma vizesi ile çalışan kişilerin maaşlarını Danimarka bankaları üzerinden alması gerekmektedir. Danimarka yüksek maaş çalışma vizesi ile Danimarka’ya giriş yapıldıktan en geç 90 içerisinde Danimarka bankalarında hesap açılması gerekmektedir.

Danimarka Start Up Çalışma Vizesi

Yenilikçi bir iş fikrine sahip olup Danimarka’da iş kurmak isteyen girişimcilerin başvurması gereken vize türü Danimarka start up çalışma vizesidir. Danimarka start up çalışma vizesi başvurusundan önce, sahip olunan yenilikçi iş fikrinin Danimarka Ticaret Otoritesi tarafından atanan komite tarafından onaylanması gerekmektedir. Restoran, perakende mağazaları, ithalat ve ihracat üzerine kurulu küçük işletmeler Danimarka start up çalışma vizesi kapsamına girmemektedir. Danimarka Göçmenlik Servisi yasalarına göre 01 Ocak- 31 Aralık tarihleri arasındaki her sene en fazla 75 yabancı uyruklu kişiye Danimarka start up çalışma vizesi verilmektedir.

Danimarka’da kurulması planlanan işyeri veya iş fikrine yönelik ekipte en az 1, en fazla 3 kişinin Danimarka start up vizesine başvuru yapması mümkündür. Danimarka start up çalışma vizesi en fazla 2 yıllık süreliğine verilmekte ve süresi sona erdikten sonra uzatma başvurusuna olanak sağlanmaktadır.

Danimarka start up çalışma vizesi ile Danimarka’da geçirilecek ilk yılda geçimin sağlanmasına olanak sunan yeterli düzeydeki finans planının kanıtlanması gerekmektedir. Danimarka start up çalışma vizesi ile Danimarka’da yalnızca başvuru sahibinin yıllık en az 140.376 Danimarka kronu; başvuru sahibi ve eşi için yıllık en az 280.752 Danimarka kronu; başvuru sahibi ve çocuklu aile için yıllık en az 326.940 Danimarka kronu ve başvuru sahibi ile sadece çocuklar için yıllık en az 186.564 Danimarka kronu bulundurması gerekmektedir.

Danimarka Nitelikli İşçi Vizesi

Üstün nitelikli işlerde çalışan yabancı uyruklu kişilerin Danimarka’da faaliyet gösteren kurumlardan iş teklifi alması sonucunda başvurması gereken vize türü Danimarka nitelikli işçi vizesidir. Danimarka nitelikli işçi vizesi, uzun süreli (D tipi) bir vize türü olup en fazla 4 yıllık süreyle verilmektedir. Danimarka nitelikli işçi vizesine başvuru yapmak için kabul edilen meslekler arasında; inşaat teknisyeni, tesisat teknisyeni, operasyon ve üretim müdürü, muhasebeci, satış danışmanı, şirket danışmanı, emlakçı, idari sekreter, tıbbi sekreter, aşçı, yönetici memur, ofis asistanı, okul sekreteri, kuaför, bahçıvan, marangoz, metal ustası, cnc operatörü ve elektrikçi meslekleri bulunmaktadır.

Danimarka nitelikli işçi vizesi başvurusu için Danimarka’da işveren kurumdan alınan davet mektubunun başvuru evrakları arasına eklenmesi, Danimarka nitelikli işçi vizesi başvuru formunun Danimarka’daki işveren kurumun bilgilerini içerecek şekilde doldurulması, gerekli evrakların teslim edilmesi ve vize başvuru harç ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Danimarka nitelikli işçi vize başvurularının değerlendirilmesi yaklaşık 1 ay sürmektedir.

Danimarka nitelikli işçi vizesi ile Danimarka’da çalışan kişilerin aylık maaşlarını Danimarka’da faaliyet gösteren bankalar üzerinden alması gerekmektedir. Danimarka nitelikli işçi vizesi sahibi olan yabancı uyruklu kişilerin Danimarka’ya giriş yaptığı günden itibaren en geç 90 içerisinde Danimarka bankalarında hesap açtırması gerekmektedir.

Danimarka Çalışma Vizesine Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Danimarka çalışma vizesine başvurmak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 6 ay daha geçerliliğinin olması, sayfaları arasında en az 2 sayfanın boş olması ve geçmişte alınan tüm vizelerin bulunduğu sayfaların fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.
 • Danimarka çalışma vizesi başvuru formu: Başvuru sahibinin ad, soyad, doğum yeri, doğum tarihi, adresi, iletişim bilgileri, meslek bilgileri, eğitim bilgileri ve Danimarka’da çalışılacak kuruma ait bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Diploma/ uzmanlık sertifikası: Danimarka araştırmacı çalışma vizesi ve Danimarka nitelikli işçi vizesi başvuru sahibinin Danimarka’da çalışacağı alanda eğitim aldığını veya uzman olduğunu gösteren diplomanın ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Danimarka iş sözleşmesi: Danimarka’da çalışılacak kuruma ait ticari faaliyet bilgileri, adresi, iletişim bilgileri ile araştırmacı olarak çalışacak kişinin kimlik bilgilerini, iletişim bilgilerini, pozisyon bilgisini, maaş bilgisini ve çalışma süresini belirten sözleşmenin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Danimarka çalışma kabul mektubu: Danimarka’da faaliyet gösteren kurumda çalışacak kişiyi Danimarka’ya davet eden çalışma kabul mektubunun sunulması şartı aranmaktadır.
 • Danimarka vize harç bedelinin ödendiğine dair dekont: Danimarka çalışma vizesine başvuru harç ücretinin ödendiğini gösteren dekontun başvuru evrakları arasında eklenmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ebatlarında 2 adet fotoğrafın verilmesi gerekmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Danimarka Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka çalışma vizesi başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 • Danimarka’daki kurumdan ya da kişiden vize kabul mektubu alınır.
 • Danimarka çalışma vizesi için gerekli evraklar doğru bir şekilde hazırlanır.
 • VFS Global’den vize randevusu alınır.
 • Danimarka çalışma vizesi başvuru harç bedeli ödenir ve alınan makbuz ile diğer başvuru evrakları randevu tarihinde teslim edilir.
 • Danimarka çalışma vizesi başvurusunun değerlendirilmesi için sonuç beklenir.
 • Danimarka çalışma vizesi başvuruları, Danimarka Göçmenlik Servisi (DIS) tarafından değerlendirilmektedir. Danimarka çalışma vizesi başvurusu kabul edilen kişiler Danimarka çalışma izni ve oturum izni sahibi olmaktadır.

Danimarka Vizesi Nereden Alınır?

Danimarka vizesi, Danimarka Büyükelçiliği’nden veya Danimarka Başkonsolosluğu’ndan alınmaktadır. Daha önce alınmış ve geçerlilik süresi bitmiş Danimarka vizelerin uzatma işleminin Danimarka Göçmenlik Servisi’nde yapılması mümkün olmaktadır.

Türkiye’de bulunan vatandaşların Danimarka vize başvurusu yapmadan önce randevu alması gerekmektedir. Danimarka vizesi, İstanbul Başkonsolosluğu’ndan randevu aracılığıyla alınmaktadır.

Danimarka Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka çalışma vizesi ortalama 1 aylık süre içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka çalışma vizesi başvuruları değerlendiren kurum olan Danimarka Göçmenlik Servisi’nde yaşanabilecek yoğunluk, resmi veya dini tatil günleri gibi sebeplerle vize sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Ebru Sönmez Yazan: Ebru Sönmez

Ebru Sönmez 2015 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesinde eğitimini tamamladı, 2016 yılında avukat olarak çalışmaya başladı ve 2021 yılından beri Vizem.net için ´Immigration and Visa Law Attorney´ unvanı ile çalışıyor.

Paylaş: