Danimarka İş İlanları

Danimarka İş İlanları ve İş Başvurusu Süreci

Danimarka’da iş başvuruları, çoğunlukla İngilizce ve Danca gerçekleştirilir ancak başvuru yapılan kuruma göre dil gereksinimleri değişiklik gösterebilmektedir.

Danimarka’da; en fazla mühendislik, tıbbi danışmanlık, eczacılık, öğretmenlik, ve gıda sektörlerinde istihdam bulunur.

Yabancı ülke vatandaşları için Danimarka’da iş olanakları daha çok nitelikli işler üzerine yoğunlaşmaktadır. Danimarka’da iş bulabilmek için iş bulma sitelerinden veya gazetelerden faydalanılmaktadır.

Vizem.net Danimarka’da iş teklifi almış ve oturum izni onaylanmış kişiler için Türkiye’den Danimarka çalışma vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Önemli Not: Vizem.net’in iş bulma, işe yerleştirme gibi hizmetleri bulunmamaktadır. Bu konuda telefonda bilgi verilmemektedir. Sadece Danimarka vize başvurusu için bizlere ulaşabilirsiniz.

Danimarka’da İş İmkanları Nasıldır?

Danimarka Legatum Enstitüsü’nün her yıl hazırladığı Refah Endeksi 2020 raporuna göre genel refah seviyesi en yüksek ülke olarak seçilmiştir. Danimarka’da işgücü piyasasının genel işleyişi sözleşme özgürlüğü ile yürür. Ücret, çalışma koşulları gibi faktörler çoğunlukla bireysel sözleşmeler ve toplu sendikal sözleşmeler yoluyla düzenlenir. Danimarka’da İşçi haklarını korumak için yasal hak ve düzenlemelerin olduğu tüzükler vardır. Tüzükler çalışanların maaşlı olup olmamaları durumu üzerine uygulamada farklılık gösterebilmektedir.

Danimarka’da iş imkanı beceri eksikliğinin fazla olduğu mühendislik, tıbbi danışmanlık, eczacılık, öğretmenlik, gıda sektörlerinde oldukça fazladır.

Danimarka İş Olanakları En Çok Hangi Sektörlerde Bulunmaktadır?

Danimarka’da iş olanakları mühendislik, eğitim, tıp ve sağlık sektörlerinde fazladır. Danimarka’da aranan iş kolları başlıca, enerji mühendislikleri, inşaat mühendislikleri, elektrik mühendislikleri, doktorluk, diş hekimliği ve eczacılıktır. Yabancı olarak Danimarka hastanelerinde doktorluk, hemşirelik gibi mesleklere iş başvurusu için Danimarka Hükümetinin yetkilendirmesi gerekmektedir. Danimarka’da mühendis alımı ilanları ve Danimarka doktor alımı fazladır. Danimarka’da doktorluk, kolay iş bulma kapasitesi olan pozisyonların başında yer alır. Danimarka’da doktorluk yapmak için AB pasaportuna sahip olmama durumunda doktorluk yapmak isteyen Türk vatandaşları AB ülkelerinden farklı bir prosedüre tabi tutulmaktadır.

Danimarka İş İlanları Hangi Web Sitelerinde Yayınlanır?

Danimarka iş arama siteleri aşağıda listelenmiştir.

 • https://simplyjob.com/ (yerel)
 • https://www.workindenmark.dk/ (yerel)
 • https://www.indeed.com (ingilizce)
 • https://freead1.net (ingilizce)
 • https://en.europa.jobs (ingilizce)
 • https://www.globaladstorm.com (ingilizce)
 • https://www.indevjobs.org (ingilizce)
 • http://www.europegiant.com (ingilizce)
 • https://kwickme.com (ingilizce)

Danimarka’nın başkenti Kopenhag iş ilanlarına direkt olarak ulaşabilecek siteler bulunmaktadır.

Danimarka Türkçe İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Danimarka için iş ilanlarına ulaşabilecek ingilizce ve yerel siteler dışında Türkçe site olarak gurbetilan.com seçeneği bulunmaktadır.

Kopenhag İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Kopenhag iş ilanlarının yayınlandığı siteler aşağıda listelenmiştir.

 • https://www.adlandpro.com (İngilizce)
 • https://www.glassdoor.com (ingilizce)
 • https://www.millionclassifieds.com (ingilizce)
 • https://www.indeed.com (ingilizce)
 • https://copenhagen.locpage.com (ingilizce)
 • https://freead1.net (ingilizce)
 • https://jobs.justlanded.com (ingilizce)
 • https://www.jobindex.dk (yerel)
 • https://www.jobsincopenhagen.com (ingilizce)

Danimarka’da İşsizlik Oranları Nedir?

Danimarka’da işsizlik oranı, Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre temmuz- ağustos döneminde 5.600 azalarak 101.300’e düşüp %3.6 olmuştur. Danimarka’da 2021 temmuz- ağustos döneminde erkekler için işsizlik 2,900 azalarak 51,100’e düşerken kadınlar için işsizlik 2.700 azalarak 50.300’e düşmüştür. Danimarka’da, 2021 yılında işsizlik oranı 2009’dan bu yana incelenen verilerde %3,6 ile en düşük seviyeyi görmüştür.

Danimarka’da İşçi Hakları Nasıldır?

Danimarka’da İşçi hakları İşçi Kanunu ile korunmaktadır. Wall Street Journal haberine göre Danimarka, Dünya çapında işçileri en çabuk işten çıkaran ülke olarak görülmektedir. Danimarka hükümeti Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının %4,4’ünü işsizleri desteklemek ve yeniden eğitmek için harcamaktadır. Danimarka’da işsizlik sigortasına (A- kasse) sahip olmak istemek durumunda başvuru yapmak gerekmektedir. Danimarka’da mobbinge maruz kalan işçileri hükümet işçi korumasına alarak mağduriyeti gidermeyi amaçlamaktadır.

Danimarka’da çalışma saatleri ortalama 37 saattir. Genellikle çalışanlar haftalık çalışma sürelerini pazartesi 06.00’dan cuma 18.00’e kadar tamamlamaktadırlar. Öğle yemeği molaları genellikle 30 dakikadır ve şirketten şirkete öğle yemeği saat ücretinin maaşa dahil edilmesi değişmektedir.

Danimarka’da işçiler Ferieloven adı verilen Danimarka tatil mevzuatına tabidir. Danimarka’da çalışanların tatil izni aylık yüzde 2,08’e tekabül etmektedir ve haklarını bir sonraki ayda da kullanabilmektedirler. Danimarka’da yıllık izin bağlamında işçilerin yılda 5 hafta izin alma hakları vardır. Ücretleri aylık olarak ödenen çalışanlardan hastalık durumlarında ya da resmi tatillerde ücret kesintisi yapılmamaktadır. Danimarka’da iş değiştirme durumunda ücretli tatil hakkı ne durumda ise güncel işte de aynı şekilde korunur.

Danimarka’da yabancı işçi hakları da hükümet tarafından gözetilmektedir.Danimarka işçi vizesi alarak Danimarka’ya giden yabancı uyruklu kişilerin çalışma sözleşmesi yapması gerekmektedir.

Danimarka Asgari Ücret Nedir?

Danimarka’da hükümet tarafından belirlenmiş yasal asgari ücret yoktur. Danimarka’da mavi yakalı ve beyaz yakalı işçiler için ücret oranları toplu iş sözleşmeleriyle belirlenmektedir.

Danimarka’da ortalama bir çalışan vergilerden önce ayda 43.487 DKK kazanmaktadır. 2019 Statista verilerine göre Danimarkalılar, vergileri çıkardıktan sonra yılda ortalama net 1.102.406 DKK kazanmaktadır. Saatlik olarak Danimarka asgari ücret, 110 DKK (18 Dolar) olarak belirlenmiştir.

Danimarka’da İş Bulmak için Ne Gerekir?

Danimarka’da iş bulmak için bulunulan şirkete ve pozisyona göre dil yeterliliğine ve ilgili alanda mesleki beceriye sahip olmak gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşların Danimarka’da bir işverenden iş teklifi ve Danimarka çalışma vizesi alması gerekmektedir.

Türk Vatandaşlarının Danimarka’da Çalışma Hakları Nasıldır?

Türk vatandaşlarının Danimarka’da çalışma hakları devlet tarafından korunmaktadır.Türk vatandaşları Danimarka’da ikamet etmek için özel hak ve yükümlülüklerine Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında yapılan anlaşmanın (Association Agreement) ilgili kısmından bilgi edinmelidir.

Türk vatandaşları Avrupa Birliği pasaportuna sahip olmadıklarından Danimarka’da serbestçe çalışma hakları yoktur. Danimarka’da çalışmak isteyen Türk vatandaşları diğer yabancı uyruklu vatandaşları gibi oturma izni ve çalışma izni almalıdır. Danimarka’da Türklerin, çalışma izni almak için vaka sipariş kimliği oluşturması, vize ücretini ödemesi ve çalışma vizesi başvuru formunu göndermesi gerekmektedir. Danimarka çalışma vizesi başvuru genellikle 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Danimarka’da Çalışanlar için Eş Oturma İzni Nasıl Alınır?

Danimarka’da çalışanlar Danimarka Yabancılar Yasasına (ulusal mevzuat) göre, eş oturma izni için partnerlerini Vergi Dairesine kayıt ettirmeleri gerekmektedir. Danimarka’da çalışmak veya okumak için oturma iznine sahip olan kişiler eşlerini aile üyesi olarak kayıt ettirdikten sonra oturma iznine başvurabilmektedirler. Başvuru sürecinin yavaş işlemesini önlemek adına başvuru hazırlanırken bir avukattan danışmanlık hizmeti almak süreci hızlandıracaktır.

Danimarka’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışılabilir mi?

Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışılmakradır. Danimarka’da yüksek lisans yaparken çalışmak için AB, İskandinav ve İsviçre vatandaşlarına herhangi bir saat kısıtlaması yoktur ancak AB vatandaşı olmayanların eylülden mayısa kadar haftada en fazla 20 saat çalışabilmek için oturma izni ile birlikte Danimarka Göçmenlik Dairesi’nden başvurulan bir çalışma izni almaları gerekmektedir. Danimarka’da öğrencilerin iş bulması zor olsa da üniversitelerin kendi bünyelerinde iş için boş pozisyonlar bulunmaktadır.

Danimarka yeşil oluşuyla, kış sporlarıyla, suç oranlarının düşüklüğü ve refah seviyesinin yüksekliğiyle öğrenciler için cezbedici niteliktedir. Bu nedenle Danimarka’da üniversite okumak birçok yönden öğrenciler için avantaj sağlar. Danimarka Hükümeti birçok konuda öğrencilere kolaylık sağlamaktadır.

Danimarka’daki En Yaygın İş İlanları Nelerdir?

Danimarka’da en yaygın iş ilanları tıbbi danışmanlık, mühendislik, eczacılık, öğretmenlik, hastane personelliği, doktorluk, inşaat, tarım, ulaşım sektörlerinde bulunmaktadır. Danimarka tır şoförü iş alımları fazladır ve Türkler tarafından çokça tercih edilmektedir. Danimarka dağıtım sektöründe aktif rol aldığından ulaşımda tır şoförlüğü gibi boş pozisyon ilanlarına sıkça rastlanır. Danimarka şoför iş ilanlarına bakıldığında koşullar yerel sitelerden görüntülenebilmektedir.

Danimarka’da Türk İş İlanları Nelerdir?

Danimarka’ya Türkiye’den çalışmak amaçlı göç edenler en çok inşaat sektörü, kimya, tekstil, sağlık sektörü, maden sektörlerinde istihdam sağlarlar. Nitelikli çalışanlar ise ülkede beceri eksikliği olan doktorluk, tıbbi danışmanlık,çeşitli mühendislik alanlarında iş bulabilmektedir.

Girişimci Olarak Danimarka’da Ne İş Yapılır?

Danimarka’da Girişimcilik kültürü özellikle son yıllarda gelişim göstermiştir. Danimarka’da girişimci olarak iş yapılabilecek bazı alanlar; gıda, denizcilik, bilgi teknolojisi, temiz teknolojidir. Danimarka son yıllarda girişimciliğe ekstra özen gösterdiğinden yatırımcılar ile girişimci gençler ve girişim şirketleri arasında güçlü bir ortaklık söz konusudur.

Danimarka, Küresel Girişimcilik Endeksi raporuna göre girişimcilikte önderlik eder ve 2019 sıralamasında Dünya’da 4. Avrupa Birliği’nde ise 1. sırada yer alır. Danimarka, genç girişimciler için sosyal ve ekonomik yapısı ve girişimciliğe karşı tutumuyla ilk sırada yer almaktadır.

Önemli Not: Vizem.net’in iş bulma, işe yerleştirme gibi hizmetleri bulunmamaktadır. Bu konuda telefonda bilgi verilmemektedir. Sadece Danimarka vize başvurusu için bizlere ulaşabilirsiniz.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: