İzlanda Schengen Vizesi

2023'te İzlanda Schengen Vizesi Başvuru Süreci 2023

İzlanda’yı ziyaret etmek isteyen umumi pasaport sahibi Türk vatandaşlarının İzlanda Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

İzlanda vizesi başvurusu vizem.net üzerinden yapıldığı durumlarda pasaportta daha önceden herhangi bir Schengen ülkesinden alınmış vize varsa, yalnızca evrak gönderilerek başvuru yapılması mümkündür.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İzlanda Schengen Ülkesi Midir?

Evet, İzlanda Avrupa birliğine üye olmamasına rağmen Schengen bölgesindeki bir ülkedir.

İzlanda Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, İzlanda vizesi Schengen özelliklidir.

İzlanda Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

İzlanda Schengen vize başvuruları, gerekli olan evrakların hazırlanması ile birlikte acenteler aracılığıyla veya İzlanda vize başvuru merkezi üzerinden yapılabilmektedir. İzlanda, uzun süreli ulusal vize başvuruları ise bizzat Danimarka Konsolosluklarına yapılmaktadır.

İzlanda Schengen vize türüne göre başvuru için randevu alınması gerekmektedir. Randevu tarihinde gerekli evrakların teslimi, vize başvuru harç bedellerinin ödenmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte İzlanda dış temsilciliklerinin vize başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır. Başvurusu olumlu sonuçlanan kişiler İzlanda Schengen vizesi alabilmektedir.

İzlanda Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İzlanda Schengen vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli pasaport: Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olmalı ve en az 2 boş sayfası olmalıdır.
 • Fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunluk ölçülerinde ve biyometrik olmalıdır.
 • İzlanda vize başvuru formu: Doğru ve eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Biyometrik veriler: Parmak izleri verilmedir.
 • İzlanda seyahat sağlık sigortası: İzlanda’da bulunulacak tarihleri kapsamalı ve 30.000 EUR teminatlı olmalıdır.
 • İzlanda vize ücreti: Vize ücretinin ödendiğine dair kanıt gerekmektedir.
 • Seyahatle ilgili materyaller: Ziyaret nedeni, nerede kalınacağı, finansal dökümanlar, uçak bileti rezervasyonu sunulmalıdır.

Schengen vizesi evrakları, İzlanda dış temsilciliklerine teslim edilmeden önce doğru ve eksiksiz beyanlarla hazırlandığından emin olunmalıdır.

Schengen Vizesi İzlanda Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Schengen vizesi İzlanda başvuru formu, Danimarka Konsolosluğu sitesinden online olarak doldurulmaktadır.

İzlanda Schengen vizesi formunda kişinin kimlik ve pasaport bilgileri, iletişim bilgileri, İzlanda’ya yapılacak giriş-çıkış sayısı, gidiş amacı, İzlanda’daki konaklama bilgileri gibi ziyarete yönelik bilgiler yer almaktadır.

İzlanda Schengen Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

İzlanda Schengen vize dilekçe örneği Danimarka dış temsilciliklerine hitaben, İngilizce ve resmi bir dil ile yazılmalıdır. İzlanda Schengen vize talep dilekçesi kapsamında İzlanda seyahati boyunca yapılacak konaklama detayları, masrafların nasıl karşılanacağına yönelik bilgi, kalış süresi ve ulaşım şekli gibi seyahat detaylarının belirtilmesi gerekmektedir.

İzlanda Schengen vize dilekçesinde mutlaka verilen vize süresi kapsamında ikamet edilen ülkeye geri dönüleceği taahhüt edilmelidir.

İzlanda Schengen Vizesi Seyahat Sağlık Sigortası Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

İzlanda Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası, İzlanda’ya gidilecek ilk günden, ülkeye dönüş yapılacak son güne kadar olan tarihi kapsamalıdır.

İzlanda vize sağlık sigortası 30.000 EUR’a kadar teminatlı olmalıdır.

İzlanda Schengen Vize Kolaylığı Hangi Ülke Vatandaşları için Bulunmaktadır?

İzlanda Schengen vize kolaylığı anlaşmasına dahil bir ülkedir. Vize Kolaylaştırma Anlaşması, Avrupa Birliği vatandaşları ve ortak ülkenin vatandaşlarına kolaylaştırılmış işlemler ile daha hızlı vize işlem süreleri, daha düşük vize ücretleri ve az sayıda belgeyle vize alınabilmesine imkan sağlamaktadır.

İzlanda Schengen vize kolaylığı bulunan ülkeler; Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, Yeşil Burun Adaları, Kuzey Makedonya, Moldova, Ukrayna, Karadağ, Sırbistan ve Rusya’dır.

İzlanda Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

İzlanda Schengen vize randevusu için VFS Global üzerinden online başvuru gerçekleştirilebilmektedir. İzlanda uzun süreli vizeler için Danimarka dış temsilciliklerine bizzat gidilmesi gerekmektedir.

İzlanda Schengen vize randevusu, vizem.net aracılığıyla danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

İzlanda Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzlanda Schengen vize başvurusu için öncelikle hangi tür vizeye başvurulacağı belirlenmektedir. İzlanda’ya kısa süreli gidişlere vize almak için vize başvuru merkezlerine ya da akredite acentelerle iletişime geçilmektedir.

İzlanda Schengen vizesi türüne göre belirlenen kurumdan randevu alınmakta, randevu alındıktan ve gerekli belgeler tamamlandıktan sonra aracı kurum mülakat talep edebilmektedir. Belge teslimi tamamlandıktan ve başvuru ücreti ödendikten sonra vize başvurusu tamamlanmaktadır.

İzlanda Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

İzlanda Schengen vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetÜcret
İzlanda Vize Harcı80 EUR
Başvuru Formu & Dilekçe Doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri İşlemleri40 EUR
Danışmanlık Hizmeti30 EUR
Toplam190 EUR

Schengen vize ücreti İzlanda, 2020 ve 2021 yılından itibaren 80 EUR şeklindedir.

İzlanda Vizesi Almak Zor Mudur?

İzlanda Schengen vizesi almak için vize başvuru formu, pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, uçak bileti, otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve finansal durumunu gösteren banka hesap dökümü gibi gerekli olan evraklar kurallara uygun bir şekilde hazırlanıp başvurulduğu takdirde zor değildir.

İzlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İzlanda vizesi, VFS vize başvuru merkezine teslim edilen ve uygun belgelerle eksiksiz olarak tamamlanmış bir başvuru için 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Danimarka Göçmenlik Servisi ve Danimarka Büyükelçiliğinde ise işlem süresi 3-5 iş günü uzamaktadır.

İzlanda vize alma işlem süresi, özellikle başvurunun daha fazla incelenmesi gerektiğinde veya İzlanda devletinin makamlarına danışılan temsil durumlarında, münferit durumlarda maksimum 30 iş gününe kadar uzatılabilmektedir.

Schengen Vizesi İzlanda Aracı Kurum Bilgileri Nedir?

İzlanda vizesi için yetkili kurum VFS Global’dir.

VFS Global İzlanda için pek çok ilde hizmet vermektedir. İzlanda vize başvurularında vizem.net akredite acente olarak danışmanlık ve takip hizmeti vermektedir.

İdata Üzerinden İzlanda Vizesi Alınabilir Mi?

İdata üzerinden İzlanda vizesi alınamamaktadır, İdata İzlanda vize başvurularında aracı kurum olarak hizmet vermemektedir.

İzlanda Vatandaşları için Türkiye Vizesi Gerekli Midir?

Hayır, umuma mahsus ve resmi pasaport hamili İzlanda vatandaşları, Türkiye’ye 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

İzlanda Schengen Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

İzlanda Schengen vizesi ile gidilebilecek ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Almanya
 • Avusturya
 • Belçika
 • Çek Cumhuriyeti
 • Danimarka
 • Estonya
 • Finlandiya
 • Fransa
 • Hollanda
 • İspanya
 • İsveç
 • İtalya
 • Macaristan
 • Letonya
 • Litvanya
 • Lüksemburg
 • Malta
 • Polonya
 • Portekiz
 • Slovakya
 • Slovenya
 • Yunanistan
 • İsviçre
 • Norveç
 • Lichtenstein

Schengen bölgesine ilk girişin hangi ülkeden yapılacağına bağlı olarak vize başvurusu da o ülkeye yapılmalıdır.

İzlanda Vizesi Alıp Başka Ülkeye Gidilebilir Mi?

İzlanda vizesi alıp başka ülkeye gidilebilir ancak Schengen bölgesine ilk giriş yapılan ülkenin İzlanda olması gerekmektedir. Bazı Schengen ülkeleri, farklı Schengen ülkesinden alınmış vize ile ilk girişin kendi ülkelerine yapılmasına müsaade etmemektedir.

Schengen vizesi ile başka ülkeye ilk giriş denendiği durumlarda inisiyatif pasaport polisindedir.

İzlanda Schengen Vizesi ile Almanya’ya Girilebilir Mi?

İzlanda Schengen vizesi ile Almanya’ya ilk giriş İzlanda’ya olduğu takdirde giriş yapılabilmektedir. Alınan vize tek girişli ise, İzlanda’ya giriş yapıldıktan sonra Schengen bölgesinden çıkılması durumunda tekrar aynı vize ile Almanya’ya girilememektedir.

Schengen Vizesi ile İzlanda’ya Girilebilir Mi?

Evet, farklı ülkeden alınmış Schengen vizesi ile İzlanda’ya girilebilmektedir ancak ziyaret süresinin 180 gün içerisinde 90 günü geçmemiş olması ve vizenin çoklu giriş hakkının olması gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi ile İzlanda’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Hayır, Bulgaristan Avrupa Birliği ülkesine olmasına rağmen Schengen bölgesi ülkesi değildir, bu nedenle İzlanda için Schengen vizesine başvurulması gerekmektedir.

Almanya Vizesi ile İzlanda’ya Giriş Yapılabilir Mi?

Evet, Almanya vizesi de Schengen özellikli vize olduğundan, Almanya vizesi ile İzlanda’ya giriş yapılabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: