Lihtenştayn Evleri

Lihtenştayn Evleri: Ev Fiyatları, Kiraları ve Yatırım Fırsatları

Lihtenştayn emlak piyasası, apartman dairesi ve müstakil evler gibi birçok kiralık ve satılık ev seçeneklerine sahiptir. Lihtenştayn’da evler 2.000 ile 5.000 Euro arasında kiralanmaktadır. Satılık Lihtenştayn evlerinin fiyatları ise 600.000 ile 3.750.000 Euro arasında değişmektedir.

Lihtenştayn’ın Avrupa’nın en küçük ama en zengin ülkelerinden biri olması, yabancı uyruklu kişilerin Lihtenştayn’dan ev almak istemesine neden olmaktadır. Ancak Lihtenştayn’da ev almak için uygulanan prosedürler, yabancı uyruklu kişilerin ev almasını zorlaştırmaktadır. Lihtenştayn’da ev almak için en az 3 yıl ikamet etmek gerekmektedir.

Lihtenştayn emlak piyasasında ev fiyatları, her yıl %4 ile %5 oranında artmaktadır. Kiralık birçok ev bulunan Lihtenştayn’da kira artışının orantısız olmaması kanunlar ile güvence altına alınmıştır.

Lihtenştayn'da Ev Kiraları Ne Kadar?

Lihtenştayn’da ev kiraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Oda SayısıKonumFiyat
1 odalı evŞehir1.222,58 CHF
1 odalı evKırsal923,33 CHF
3 odalı evŞehir2.261,68 CHF
3 odalı evKırsal1.815,00 CHF

Vaduz'da Ev Kiraları Ne Kadar?

Vaduz’da ev kiraları, evlerin şehir merkezi veya kırsalda olmasına ve oda sayılarına göre değişmektedir. Vaduz şehir merkezinde 1 odalı bir ev için ödenmesi gereken kira ortalama 1.454 CHF iken, 3 odalı bir ev için kira ise 2.384 CHF’dir. Vaduz şehir merkezinde dışında bir ev için ödenmesi gereken kira 1 odalı bir ev için 1.174 CHF iken, 3 odalı bir ev için 1.873 CHF’dir. Vaduz şehir merkezine yaklaştıkça evlerin kiraları artmaktadır; bununla birlikte oda sayısı yüksek olan evlerin kiraları daha yüksektir.

Schaan'da Ev Kiraları Ne Kadar?

Schaan’da ev kiraları, şehir merkezinde 1 odalı evler için ortalama 1.258 CHF iken, 3 odalı evler için ortalama 2.148 CHF’dir. Schaan şehir merkezine uzak 1 odalı evlerin kirası ortalama 933 CHF iken, 3 odalı evler ortalama 1.693 CHF’den kiralanmaktadır. Schaan şehrinde ev kiraları, şehir merkezine yakın bölgelerde daha yüksektir ve şehir merkezinden uzaklaştıkça ev kiraları azalmaktadır.

Triesen'da Ev Kiraları Ne Kadar?

Triesen’da ev kiraları, evlerin oda sayısına ve şehir merkezine yakınlığına göre değişmektedir. Şehir merkezine yakın ve daha çok odası olan evlerin kiraları daha yüksektir. Triesen şehir merkezinde 1 odalı evlerin kirası ortalama 852 CHF, 3 odalı evlerin kirası ise ortalama 2.451 CHF’dir. Triesen şehir merkezinden uzak bölgelerde bulunan 1 odalı evlerin kiraları ortalama 656 CHF, 3 odalı evlerin kiraları ise ortalama 1.899 CHF’dir.

Lihtenştayn'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Lihtenştayn’da satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

KonumMetrekare Fiyatı
Şehir5.266,33 CHF
Kırsal2.766,67 CHF

Vaduz'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Vaduz’da satılık ev fiyatları, evin konumuna göre değişmektedir. Şehir merkezine yakın olan bölgedeki evlerin daha yüksek fiyatlı olduğu Vaduz’da, evin metrekaresinin fazla olması da fiyatların yükselmesine neden olmaktadır. Vaduz şehir merkezine yakın bir evin metrekare başına ortalama fiyatı, 5.829 CHF’dir. Vaduz’da şehir merkezine uzak bir evin metrekare başına ortalama fiyatı ise, 3.250 CHF’dir.

Schaan'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Schaan’da satılık ev fiyatları, şehir merkezine yakın bir ev için metrekare başına ortalama olarak 4.764 CHF’dir. Schaan’da şehir merkezine uzak bölgelerdeki evlerin metrekare başına fiyatı ise ortalama 1.032 CHF’dir. Schaan şehrinde satılık daire fiyatları evin metrekaresine ve şehir merkezine yakınlığına bağlı olarak artmakta veya azalmaktadır.

Triesen'da Satılık Ev Fiyatları Ne Kadar?

Triesen’da satılık ev fiyatları, şehir merkezine yakın ve banliyö adı verilen şehir merkezine uzak yerler için farklıdır. Triesen şehrinde şehir merkezine yakın evlerin metrekare başına ortalama satış fiyatı, 4.091 CHF’dir. Triesen şehir merkezine uzak bölgede kalan evler için ise metrekare başına satış fiyatı, 1.800 CHF’dir. Metrekare başına satış fiyatı değişen Triesen evlerinde, şehir merkezinden uzaklaşıldıkça fiyatlar düşmektedir.

Lihtenştayn Evleri Nasıldır?

Lihtenştayn Evleri Nasıldır?
Lihtenştayn Evleri Nasıldır?

Lihtenştayn evleri, genellikle apartman ve müstakil ev tarzındaki yapılardır. Lihtenştayn’da müstakil evlerin oda sayısı 8-10 arasındadır. Apartman tarzındaki Lihtenştayn evlerinde ise 5-6 oda bulunmaktadır. Lihtenştayn’da apartman tarzındaki evler daha çok şehir merkezlerine yakın bölgelerde bulunmaktadır. Lihtenştayn evleri, Lihtenştayn’da bulunan pek çok tarihi yapıdan farklı olarak modern ve sade çizgilere sahiptir.

Yabancılar Lihtenştayn'da Ev Satın Alabilir Mi?

Yabancılar Lihtenştayn’da ev satın alabilmektedir. İsviçre ve Avusturya arasında kalan ve oldukça küçük bir ülke olan Lihtenştayn’da yabancıların ev alması prosedürü oldukça zorlayıcıdır. Avrupa Topluluğu, dünyanın en küçük ülkelerinden biri olması nedeniyle Lihtenştayn Prensliği’ne emlak piyasasında kısıtlama ve erişimi engelleme hakkı vermiştir. Lihtenştayn’da ev alabilmek için ülkede 3 yıl boyunca ikamet etmek gerekmektedir. Yabancı uyruklular için kısıtlayıcı ev alma prosedürünün olduğu Lihtenştayn’da ev fiyatları da diğer Avrupa ülkelerine göre ortalamanın üzerindedir.

Lihtenştayn'da Ev Satın Alma Prosedürü Nasıldır?

Lihtenştayn’da ev satın alma prosedürü, Lihtenştayn vatandaşları için zor değildir. Dünyanın en küçük ülkelerinden biri olan Lihtenştayn’da ev alırken apartman dairesi ve müstakil ev gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Lihtenştayn’da ev almak için emlak acenteleri veya ev sahipleri tarafından sitelerde ve gazetelerde verilen ilanlar üzerinden, satın alacak kişinin bütçesine ve isteğine uygun olan evi seçmesi gerekmektedir.

Lihtenştayn’da isteklerine ve bütçesine göre ev bulan kişilerin evi satın almak için tamamlaması gereken birkaç adım vardır; bu adımlardan biri satış öncesi sözleşme imzalamaktır. Satış öncesi sözleşme imzalanması ile alıcı ve satıcının satış için ne gerekli ise karşılayacağının garanti edilmesi sağlamaktadır. Lihtenştayn’da ev alırken satış prosedürünün tamamlanma sürecine kadar evin başkasına satılmasını engellemek için mülk bedelinin bir kısmını ödemek gerekmektedir.

Lihtenştayn’da ev alma sürecinde evin satış sözleşmesinin imzalanmasının ardından kalan mülk bedelinin satıcının banka hesabına aktarılması gerekmektedir. Lihtenştayn’da alınan mülkün satış işlemi için gerekli bedelin ödenmesi de satış sürecine dahildir. Ev alma sürecinde satış işleminin bitmesinin ardından evin tapu siciline tescil edilme ve yeni bir isim ile tapu alınması gerekmektedir.

Lihtenştayn Emlak Siteleri Nelerdir?

Lihtenştayn emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • https://www.immobilienmarkt.li/
  • https://liechtenstein.realigro.com/for-sale/property/
  • https://www.engelvoelkers.com/en-li/properties/buy-house/
  • https://realadvisor.ch/en/buy/liechtenstein
  • https://li.agentiz.com/

Lihtenştayn'da Ev Alarak Oturum İzni Alınabilir Mi?

Lihtenştayn’da ev alarak oturum izni alınamamaktadır. Lihtenştayn’da ev alabilmek için yabancı uyruklu vatandaşın oturum iznini almış ve 3 yıldır Lihtenştayn’da ikamet ediyor olması gerekmektedir.

Ev alarak oturum izni almanın mümkün olmadığı Lihtenştayn’da oturum izni almak için başka yollar mevcuttur. Amaca bağlı olarak değişen Lihtenştayn oturum izni türleri, bir işverenden iş teklifi alarak oturum izni alma, eğitim amacı ile oturum izni alma veya aile birleşimi ile oturum izni alma olarak üçe ayrılmaktadır.

Lihtenştayn'da Ev Alarak Vatandaşlık Alınabilir Mi?

Lihtenştayn’da ev alarak vatandaşlık alınamamaktadır. Lihtenştayn’da ikamet ederek vatandaşlık almak isteyen yabancı uyruklu birinin en az 30 yıl Lihtenştayn’da yaşaması ve ikamet etmesi gerekmektedir. 20 yaşın altında kişilerin Lihtenştayn’da geçirdiği her bir yıl, 2 yıl olarak sayılmaktadır. Lihtenştayn vatandaşı olmak isteyen kişilerin, kendi doğdukları veya ikamet ettikleri ülkedeki vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmektedir.

Kısıtlayıcı bir prosedüre bağlı Lihtenştayn vatandaşlık şartları, evlilik ve kan bağını da kapsamaktadır. Lihtenştayn vatandaşı bir ebeveyne sahip olan kişiler, doğduklarında Lihtenştayn vatandaşlığı almaktadır. Lihtenştayn vatandaşı biri ile evlenerek vatandaşlık almak isteyen kişiler ise 10 yıldır Lihtenştayn’da ikamet etmek, 5 yıldır evli olmak ve daha önceki vatandaşlığından vazgeçmek gibi şartları yerine getirmek zorundadır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: