Polonya Vizesi İçin Banka Hesap Dökümü ve Finansal Kaynaklar

Polonya vize başvurularında, Polonya’ya seyahat edecek olan yabancı uyruklu kişilerin seyahat masraflarını karşılayabilecek durumda olduklarını ispatlamaları gerekmekir. Bu nedenle vize başvuru belgeleri arasında şahsi banka hesap dökümü sunulması zorunludur.

Başvuru sahibi yeterli finansal kaynaklara sahip değilse, vize başvurusu sponsor eşliğinde yapılmalı ve Polonya vize işlemleri için sponsor dilekçesi ile sponsora ait banka hesap dökümleri de sunulmalıdır.

Polonya Vize İşlemleri için Banka Hesap Özeti 

Polonya vize işlemleri için banka hesap özeti, Polonya seyahati için kalış masraflarını karşılayabilecek tutarda parayı içerecek şekilde, son 3 aylık ve bankadan ıslak imzalı ve kaşeli alınmış olarak beyan edilmelidir.

Polonya Schengen Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Polonya Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Polonya Schengen vizesi başvuruları için hesapta; planlanan seyahat süresi 4 günü geçmiyor ise 300 PLN bulunmalıdır.

Seyahat süresi 4 günü aşıyor ise, her gün için 75 PLN veya eşdeğerinde farklı bir para birimi bulunması gereklidir.

Polonya Eğitim Vizesi için Bankada Ne Kadar Para Olmalıdır?

Polonya eğitim vizesi için bankada, planlanan kalışın ilk 2 ayı için en az 1.086 PLN veya karşılığında yabancı paranın bulunması gerekmektedir.

Bu miktara ek olarak; geri dönüş masrafları için 2.500 PLN, ikamet masrafları olarak aylık kira ve kullanım giderleri, emlak vergileri veya diğer harçlar, gecelik otel konaklama masrafları ya da aylık yurt konaklama masrafları bulunmalıdır. 

Ayrıca Polonya öğrenci vizesi için geçim masrafları olarak, tek başına yaşayanların aylık 701 PLN paraya sahip olmaları da gerekmektedir.

Polonya Vizesi Almak İçin Sunulabilecek Diğer Mali Belgeler

Polonya vizesi alabilmek için aşağıda listelenen diğer mali belgeleri sunmanız da mümkündür.

  • Düzenli gelir belgeleri
  • Kredi kartları ve kredi kartında para olduğunu belirten yazı
  • İşyerinden alınmış, çalışanın pozisyonunu ve son 3 aylık maaş bilgisini içeren yazı
  • Emekli maaşını gösteren evraklar
  • Tapu, araç ruhsatı, kira sözleşmesi gibi ek geliri gösteren belgeler

Polonya vize başvuruları için geçerli olan minimum gelir tutarları ve finansal kaynaklar Polonya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tatafından belirlenir ve duyurulur. 

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: