Polonya C Tipi Vize

Polonya Kısa Süreli (C Tipi) Vizesi Nedir Nasıl Alınır?

Polonya kısa süreli C tipi vize Polonya’da 3 aydan az süre geçirmek isteyenlerin başvurması gereken vize tipidir. Polonya kısa dönem C tipi vize geçerli olduğu süre boyunca hamiline Schengen ülkelerinde seyahat etme imkanı vermektedir.

Polonya Kısa Süreli Vize Türleri Nelerdir?

Polonya kısa süreli (C Tipi) vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya turistik vize
 • Polonya tır şoförü vizesi
 • Polonya eğitim/ araştırma vizesi
 • Polonya aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Polonya kültürel ve sportif faaliyet vizesi
 • Polonya ticari ziyaret ve konferans vizesi
 • Polonya erasmus staj vizesi
 • Polonya dil okulu vizesi

Polonya C Tipi Vize için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Polonya C tipi vize için gerekli belgeler ve evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Polonya C tipi Schengen vize başvuru formu: Dikkatlice doldurulması, imzalanması ve tarih yazılması gerekmektedir.
 • Polonya seyahat sağlık sigorta poliçesi: Sigortanın tüm seyahat süresini ve tüm Schengen ülkelerini kapsaması ve minimum 30.000 Euro tutarında kapsamında olması gerekmektedir.
 • Polonya konaklama kanıtı: Planlanan seyahat süresince konaklanacak yeri gösteren belgenin ibrazı gereklidir.
 • Pasaport: Pasaportun planlanan dönüş tarihinden 3 ay daha uzun süre geçerli olması ve pasaportun kişisel bilgileri bulunduran sayfasının ve son 3 yılda alınmış diğer Schengen vizesi sayfalarının fotokopisinin sunulması gereklidir.
 • Banka hesabı dökümü ve banka hesap cüzdanı: Banka hesabının son 3 aylık dökümü ile birlikte banka hesap cüzdanının aslı gereklidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta olması ve başvuru dosyasına iki adet eklenmesi gerekmektedir.
 • Gidiş/ dönüş uçak rezervasyonları/ biletleri: Polonya’ya gidiş ve Polonya’dan dönüş biletlerinin veya rezervasyonlarının belgelenmesi gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik kanıtı: Seyahat edecek kişinin seyahat masraflarını karşılayabileceğini gösteren banka hesap dökümü veya sponsor olacak kişinin beyanını içeren noter onaylı taahhütname gerekmektedir.

Polonya C tipi vize türüne göre gerekli evraklar ve belgeler değişebilmektedir. Tüm vize tipleri için ortak gerekli belgeler yukarıda listelenmiştir.

Polonya C Tipi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Polonya C tipi vize başvuru formunun online indirilmesi; kişisel bilgiler, seyahat belgesi bilgileri, seyahat süresi, konaklama, finansal yeterlilik ve varsa davetiye bilgilerinin eksiksizce girilmesi gerekmektedir. Polonya C tipi vize başvuru formunun yer, tarih ve imza bulundurması gereklidir.

Polonya C Tipi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Polonya C tipi vize başvurusu yapılırken aşağıdaki süreç takip edilmelidir.

 1. Polonya’ya gitmek için gerekli olan vize türünün belirlenmesi gerekmektedir.
 2. Polonya C tipi vize başvurusu için gerekli olan evrakların ve belgelerin eksiksizce hazırlanması gerekmektedir.
 3. Belirlenen vize türünde VFS Global’den randevu alınması gerekmektedir.
 4. Vize başvurusu için randevu tarihinde ve saatinde VFS Global’de olunması, gerekli evrakların sunulması ve vize ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 5. Polonya C tipi vize başvuru sürecinin takip edilmesi ve süreç sonlandığında vizenin VFS Global’den teslim alınması gerekmektedir.

Polonya C tipi vize başvurusu VFS Global ve akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir. Polonya C vizesi başvuru aşamaları vizem.net aracılığıyla tamamlanabilmektedir. 2017-2019 yılları arasında Vizem.net, Schengen aile birleşimi vize başvurularında %94,8 ile onay oranı en yüksek akredite acentedir.

C Tipi Polonya Turistik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya turist vize başvurusu için; pasaport, konaklama ve gidiş dönüş bilet kanıtları, finansal yeterlilik kanıtı, biyometrik fotoğraf, sigorta poliçesi ve banka hesap dökümü belgeleri hazırlandıktan sonra VFS Global’den vize randevusu alınması, randevu gününde seçilen başvuru merkezine giderek gerekli evrakların sunulması ve başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

C Tipi Polonya Kısa Süreli Eğitim Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya kısa süreli eğitim vizesi başvurusu için, Polonya’daki okuldan kabul alınması ve kabul mektubunun vize başvuru belgelerine eklenmesi gerekmektedir. C tipi Polonya kısa süreli eğitim vizesi için kişinin Türkiye’deki okulundan alınmış güncel öğrenci belgesinin ve Polonya’daki okula yapılan eğitim ödemelerini gösteren dekontun ibrazı gerekmektedir.

Polonya C vizesi hibeli öğrenci tarafından alınıyorsa gerekli finansal kaynaktan hibe miktarı çıkarılarak kalan tutarın finansal kanıtının banka hesabıyla veya sponsor tahahhütnamesi ile sunulması gerekmektedir.

Polonya C tipi öğrenim araştırma vizesi almak isteyen akademisyenlerin SGK işe giriş bildirgesi ile birlikte barkodlu SGK hizmet dökümü ve üniversitenin vergi levhası, faaliyet belgesi imza sirküleri, ticaret sicili gazetesi evraklarını ibraz etmesi gerekmektedir.

C Tipi Polonya Erasmus Staj Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya erasmus staj vizesi başvurusu yapmak için, erasmus kabul belgesinin ve kişinin staj organizatörü ile imzaladığı yazılı sözleşmenin ibrazı gerekmektedir.

3 aydan uzun sürecek Polonya Erasmus programları için D tipi ulusal Erasmus vizesine başvurulması gerekmektedir.

C Tipi Polonya İş Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya iş vizesi başvurusu yapılırken; kişinin kendi ülkesindeki şirketinin geçerli ticari lisansının fotokopisini, Polonya’daki iş partnerinin göndereceği seyahat amacını ve süresini belirten davet mektubunu veya katılım sağlanacak kongre veya fuarın organizatörünün bilgileri ve adresi, etkinliğin uzunluğu ve katılımın gerekliliğini gösteren belgenin ibrazı gerekmektedir.

C tipi Polonya iş vizesi 90 günden kısa sürecek iş seyahatleri için gereklidir. Polonya’da iş nedeniyle yapılacak 90 günden uzun sürecek ziyaretler için Polonya ticari vize şartlarının incelenmesi gerekmektedir.

C Tipi Polonya Transit Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya transit vizesi başvurusu yapacak kişilerin, Polonya’dan aktarma yapılacak ülkeye dair seyahat bilgilerini ve vizesini ibraz etmeleri gerekmektedir.

Polonya’da 24 saat süreyle havalimanı transit bölgesini terk etmemek şartıyla Polonya üzerinden aktarma yapacak kişilerin C tipi Polonya transit vize almasına gerek yoktur.

C Tipi Polonya Kültürel, Bilimsel ve Sportif Faaliyet Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya kültürel, bilimsel ve sportif faaliyet vizesi başvurusu yapmak için kültürel etkinlik veya konferansı düzenleyen kurumdan gelen davet mektubu, sözleşme veya kurumun aktif olduğunu gösteren imzalı kaşeli belge gerekmektedir. Polonya’da spor etkinliği için vize alınacaksa spor kulübü tarafından gönderilen davet mektubu, akreditasyon belgesi ve kulüp veya federasyondan alınmış sporcu lisansı gereklidir.

C Tipi Polonya Fuar ve Konferans Vizesi

C tipi Polonya fuar ve konferans vizesi almak isteyen kişilerin; Polonya’daki şirketten gönderilen imzalı ve kaşeli davetiyeyi, fuara katılınacaksa giriş kartı veya fuarı düzenleyen kuruluştan gönderilen davetiyeyi veya imzalı kaşeli ödeme makbuzunu ibraz etmesi gerekmektedir.

C Tipi Polonya Girişimci (Start-Up) Vizesi

C tipi Polonya girişimci (start-up) vizesi almak isteyenlerin, kuracakları yenilikçi iş için iş detaylarını içeren gerekli belgelerle başvuru yapması gereklidir. Yatırım planının incelenmesi ve onaylanması durumunda gönderilen onay mektubunun C tipi girişimci vizesi başvuru evrakları arasında sunulması gerekmektedir.

C Tipi Polonya Sevgili (Partner) Vizesi

C tipi Polonya sevgili (partner) vizesi başvurusu yapmak isteyenlerin son 3 senede alınmış Schengen vizesi yoksa, Polonya’daki belediyeden alınan resmi davetiyenin aslını, varsa, Polonya’daki partneri tarafından yazılıp imzalanan davetiye mektubunu ve davet eden kişiye ait bilgileri içeren pasaport fotokopisini sunması gerekmektedir.

C Tipi Polonya Evlilik Vizesi

C tipi Polonya evlilik vizesi almak için; evlilik vize müracaatından 6 ay önce Sicil Memurluğu tarafından düzenlenmiş Evlenme Beyannamesinin, Partnerlerin ortak bir çocuğa sahip olması, herhangi bir ülkede en az 1 sene birlikte yaşamış olmak veya en az 2 yıldır birbirini tanıyor olmak (toplamda 45 günlük 3 buluşa yapmış olmak) şartlarından en az birinin kanıtının sunulması gerekmektedir.

C tipi Polonya evlilik vizesi, vize sahibine yalnızca evlilik yapma sebebiyle Polonya’da bulunma hakkı sağlamaktadır. Polonya evlilik vizesi başvurusunda her iki tarafın 21 yaşından büyük olduğunun ispatlanması gerekmektedir. En az 1 yıl beraber yaşanmışsa taraflardan ikisinin de 18 yaşından büyük olması yeterli görülmektedir.

C Tipi Polonya Aile, Arkadaş, Akraba Ziyareti Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya aile, arkadaş, akraba ziyareti vizesi başvurusu yapmak isteyenlerin son 3 senede alınmış Schengen vizesi yoksa, Polonya’daki belediyeden alınan resmi davetiyenin aslı,varsa, Polonya’daki yakını tarafından yazılıp imzalanan davetiye ve davet eden kişiye ait bilgileri içeren pasaport fotokopisi ibrazı gerekmektedir.

Davet eden kişi akraba ise akrabalık bağını kanıtlayan nüfus kayıt örneği ve Polonya davetiye vize, ek evrak olarak sunulmaktadır.

C Tipi Polonya Tır Şoförü Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya tır şoförü vizesi başvurusu için Polonya’da faaliyet gösteren lojistik şirketinden alınmış davet mektubu veya iş ortaklığı belgesi, şirketin teminat yazısı, şirketin Ticaret Odası kaydı, şirketin (üye ise) UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilmiş teminat yazısı, C2 yetki belgesi, CMR tır karnesi belgesi, sürücünün uluslararası veya ulusal sürücü belgesi, sürücünün SGK işe giriş bildirgesi ve barkod bulunduran SGK dökümü ibrazı gerekmektedir.

C Tipi Polonya Dil Okulu Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

C tipi Polonya dil okulu vizesi başvurusu için Polonya’daki dil okulunun gönderdiği kabul mektubunun ve eğitim ücretlerinin ödendiğini gösteren deme dekontunun ibrazı gerekmektedir.

Başvuran kişi öğrenci ise kişinin güncel öğrenci belgesinin ibrazı Polonya dil kursu vizesi için gereklidir.

Polonya C Tipi Vize Kaç Günde Çıkar?

Polonya C tipi vize başvurusunun sonuçlanması 15 gün sürmektedir. Detaylı inceleme gerektiren durumlarda inceleme süresi 30 güne, ilave belge istenmesi durumunda 60 güne kadar uzayabilmektedir. Polonya C tipi vize başvuru sürecinin sonuçlanması Covid- 19 salgını nedeniyle normalden uzun sürmektedir.

Polonya C Tİpi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Polonya C tipi vize randevusu VFS Global üzerinden alınmalıdır. Polonya C tipi vize randevusu almak için Vize Başvuru Merkezi’nin resmi tatiller hariç iş saatlerinde ziyaret edilmesi gerekmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda randevu deneyimli danışmanlar tarafından alınmaktır.

Polonya C tipi vize randevusu alan kişiler VFS Polonya üzerinden randevu iptali veya değişikliği yapabilmektedir.

Polonya C Tipi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2021 Polonya C tipi vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcretler
Polonya C tipi vize harcı99 USD
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Başvuru formu ve dilekçe doldurma25 EUR
Danışmanlık hizmeti30 EUR
Toplam99 USD + 95 EUR

Polonya C tipi Schengen vize ücreti, vize başvurusu esnasında nakit olarak ödenmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: