Başka Ülkeden Schengen Vizesi Almak

Başka Ülkeden Schengen Vizesi Almak için Gerekli Şartlar ve İşlemler

Başka ülkeden Schengen vizesi almak için gerekli şart, başvuran kişinin ya başvurduğu ülkenin vatandaşı olması ya da başvurduğu ülkede oturum iznine sahip olmasıdır. Başka ülkelerden yapılan Schengen vizesi başvurularında, o ülkede yerleşik bir düzene sahip olmayan kişilerin başvuruları genellikle kabul edilmemektedir.

Yurtdışından Schengen Vizesi Almak Mümkün Müdür?

Evet, yurt dışından Schengen vizesi almak mümkündür. Yurt dışından vize almak için gerekli olan başvurulan ülkenin vatandaşı olmak ya da o ülkede oturma iznine sahip olmak şartının sağlanması halinde ilgili ülke konsolosluğuna gidilerek Schengen vize başvurusunda bulunulabilir.

Başka Bir Ülkeden Schengen Vizesi Alma Şartları Nelerdir?

Türkiye’den farklı bir ülkeden Schengen vizesi alma şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuran kişinin, başvurunun yapıldığı ülkenin vatandaşı olması ya da başvurunun yapıldığı ülkede geçerli bir oturum iznine sahip olması gerekir.
  • Başvuruyu yapan kişinin geçerli bir pasaporta sahip olması gerekir.
  • Başvuruyu yapan kişinin seyahat masraflarını karşılayabilecek ve bunu belgeleyebilecek durumda olması gerekir.
  • Başvuruyu yapan kişinin daha önce Schengen vize ihlalinde bulunmamış olması gerekir.

Oturum İzni Olmayanlar Yurtdışından Schengen Vizesi Alabilir Mi?

Oturum izni olmayan kişilerin yurt dışından Schengen vizesi için başvuruları istisnai durumlar dışında kabul edilmemektedir. Ülkeler genellikle Schengen vizesi başvurularında temel şart olarak başvuruyu yapan kişinin başvurunun yapıldığı ülkede oturum izninin veya vatandaşlığının olmasına bakar ve bu şartları sağlamayan kişilerin Schengen vizesi başvurusu kabul edilmez. Eğer kişinin oturum izninin olmadığı bir yerden, Schengen bölgesine acil bir durum için seyahat etmesi gerekiyorsa, ilgili konsolosluğa başvurması ve acil durumunu ve geçerli nedenlerini bildirmesi gerekir. Bazı Schengen ülkeleri kişisel acil durumlarda veya ülke bazında olağanüstü durumlarda vize başvurusu için istisnalar sağlamaktadır.

Önceden Vize Reddi Alanlar Başka Ülkeden Schengen Vizesi Alabilir Mi?

Önceden vize reddi alan kişiler başka ülkeden Schengen vizesi alabilir, ancak kişinin daha önceki vize ret kararı belgesini ve ret nedenlerini açıklayan bir dilekçeyi beyan etmesi gerekir. Daha önceden vize reddi almış bir kişinin, başka ülkeden Schengen vizesi başvurusu sonucunda, vizesinin tekrardan onaylanmama ihtimali yüksektir.

Yabancı Bir Ülkede Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yabancı bir ülkede Schengen vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanmalı ve ilgili ülkenin vizesi için gerekli başvuru formu, resmi kaynaklar üzerinden temin edilerek eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır; ilgili ülkenin internet sitesinden başvuru süreci için gerekli belgelerin listesine ulaşılarak evrakların hazırlanması süreci tamamlanabilir.

Başvuruyu kesinleştirmek için randevu işlemlerini yapmak ve gerekiyorsa vize için görüşmeye katılmak üzere ilgili ülkenin dış temsilciliğinden vize için randevu alınmalı ve randevu gününde gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde teslim edilmeli, vize ücreti ödenmeli ve biyometri bilgileri verilmelidir.

Yabancı bir ülkede Schengen vizesi için başvuru prosedürleri, Schengen ülkeleri arasında farklılık gösterebilmektedir.

Yurtdışından Schengen Vizesi En Kolay Hangi Ülkeden Alınır?

Yurt dışından Schengen vizesi almanın en kolay olduğu ülke Karadağ’dır. Karadağ’a uzun süreli vize ile giderek oturum izni alan T.C. vatandaşları, Karadağ ve Yunanistan arasındaki diplomatik ilişkilerin avantajını kullanarak Yunanistan Schengen vizesi alabilir.

Karadağ’da uzun süreli Karadağ vizesi ile bulunan ve oturum izni olan kişinin Yunanistan Schengen vizesi almak için öncelikle Karadağ Yunanistan Konsolosluğundan vize başvurusu yapması gerekir. Karadağ Yunanistan Konsolosluğundan yapılacak vize başvurularında standart başvuru adımları uygulanır; vize başvuru formunu dolduran ve seyahat belgeleri, sağlık sigorta belgesi, maddi yeterlilik kanıtı gibi gerekli tüm belgelerin hazırlanması ile ilgili konsolosluktan veya aracı kurumdan randevu alınır, randevu günü vize başvuru merkezinde ücret ödemesi ve biyometri kaydı yapılarak evraklar teslim edilir ve Schengen vize başvurusu tamamlanır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: