Bebeklere Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Bebeklere Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen ülkelerine gerçekleştirilen seyahatlerde vize muafiyeti bulunmayan kişilerin, yaşları önemli olmaksızın, seyahatleri için vize alması gerekmektedir. Schengen ülkesine yapılacak olan ziyaretlerde bebekler için de vize alınması gerekmektedir ve vize işlemleri ebeveynler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bebekler için yapılan Schengen vize başvurusunda talep edilen belgeler arasında, yetişkinlerden talep edilen belgelere ek olarak muvafakatname gibi çeşitli belgeler de bulunmaktadır.

Vizem.net çocuklar ve bebekler için gerçekleştirilen Schengen vizesi başvurularında, noterden alınan onaylar ve sağlık sigortasının yapılması dahil olmak üzere başvuru süreçlerinin tamamı için uzman kadrosu ile başvuru sahiplerine teknik destek sunan akredite acentedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avrupa'ya Bebekle Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Evet, Avrupa’ya bebekle gitmek için vize gerekmektedir. Schengen ülkelerinin tamamına seyahat edebilmek için yaşlarına bakılmaksızın herkesin vize alması gerekmektedir.

Bebek için Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bebek için Schengen vize başvurusu, şahsen ya da akredite acenteler aracılığıyla ilgili ülkenin dış temsilciliği ya da yetkilendirilen aracı kurumuna yapılmaktadır. Bebek için yapılan başvurularda ilk olarak vize randevusunun alınması gerekmektedir; randevular, bebeğin ebeveynleri tarafından seyahat edilecek Schengen ülkesinin dış temsilciliğinden alınabileceği gibi aynı zamanda yetkili aracı kurumlardan telefon, online başvuru sistemi ya da mail adresi üzerinden alınabilmektedir. Randevunun alınmasından sonra, verilen randevu tarihinde ilgili Schengen ülkesinin dış temsilciliğine ya da vize başvuru merkezine giden bebeğin ebeveynleri, talep edilen belgeleri teslim ederek bebek için vize başvurusunu gerçekleştirebilmektedir.

Bebeklerin Schengen Vize Randevusuna Götürülmesi Gerekir Mi?

Bebeklerin Schengen vize randevusuna götürülmesi ülkelerin vize uygulamalarına göre değişmektedir. Genel olarak 12 yaşından küçük çocuklardan ve bebeklerden parmak izi talep edilmemesi nedeniyle, bebeklerin vize randevusuna götürülmesine gerek yoktur.

Bebekler için Schengen Vizesi Evrakları Nelerdir?

Bebekler için Schengen vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Güncel pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve en az 3 ay geçerlilik süresi bulunması gerekmektedir.
  • Fotoğraf: Biyometrik özelliklere sahip olan fotoğraf 6 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır. Fotoğraf boyutları 3,5 cm x 4,5 cm’dir ve talep edilen fotoğraf sayısı ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir.
  • Bebekler için Schengen vize başvuru formu: Ebeveynler tarafından doldurulan başvuru formunun anne ve baba tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir. Bebek ile seyahat edecek olan kişilerin kendi başvuru formlarında çocukla seyahat edileceğini belirten alanı işaretleyerek bebeğe yönelik gerekli bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurması gerekmektedir.
  • Muvafakatname: Son 6 ay içerisinde çıkarılmış olan muvafakatnamenin noter tarafından onaylanması ve bebeğin anne ile babası tarafından ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir. Muvafakatnamenin hem aslı hem de kopyası teslim edilmelidir. Başvurusu gerçekleştirilen bebeğin anne ve babasının boşanması durumunda velayet belgesinin de sunulması gerekmektedir. Velayeti yüzde yüz bir ebeveyne verilen bebeklerde, başvuru sırasında talep edilen belgelere atılan imzanın sadece yasal ebeveyni tarafından atılması yeterli olmaktadır.
  • Orijinal doğum belgesi: Adına başvuru yapılan bebeğin orijinal doğum belgesinin, ikamet edilen şehirdeki il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne gidilerek alınması mümkündür.
  • Seyahat sağlık sigortası: Adına Schengen vizesi başvurusu gerçekleştirilen bebek için, Schengen ülkelerinde geçerli olacak ve en az 30.000 euro teminatlı bir sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Seyahat sağlık sigortası tam kapsamlı ve tüm seyahat boyunca geçerli olmalıdır.
  • Geçerli vize kopyaları: Adına başvuru yapılan bebeğin anne ve babasının geçerli vizelerinin kopyası talep edilmektedir.
  • İkametgah fotokopisi: Anne ve babanın başvuru sürecinde geçerli olan adreslerinin yer aldığı ikametgah fotokopisi il ya da ilçe nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi e-devlet üzerinden barkodlu olarak edinilebilir.

Bebekler için yapılan Schengen vize başvurularında talep edilen belgeler ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir.

Schengen Bebek Vizesi için Muvafakatname Nasıl Hazırlanır?

Schengen bebek vizesi için muvafakatnamenin, bebeğin anne ve babası tarafından ıslak imza ile imzalanması ve noter tarafından onaylı olması gerekmektedir. Anne ve babası ayrılmış ya da yalnızca bir ebeveyni hayatta olan bebekler için muvafakatname belgesi, bebeğin yasal vasisi tarafından ıslak imza ile imzalanmış ve noter tarafından onaylanmış olmalıdır. Hazırlanan muvafakatname belgesi, vize başvuru randevusunda velayet belgesi ile birlikte sunulmalıdır.

Schengen Vizesi için Bebeklere Sponsor Yazısı Gerekir Mi?

Schengen vizesi için bebeklere sponsor yazısının talep edilmesi, seyahat edilecek Schengen ülkelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Bebekler için sponsor dilekçesi, bebeğin seyahat masraflarının anne ya da babası tarafından karşılanacağını açıklayacak şekilde yazılmalıdır.

Bebeklerin Schengen Vize Resmi Nasıl Olmalıdır?

Bebekler için Schengen vizesi için talep edilen fotoğraflar yetişkinlerde olduğu gibi katı kurallara tabi değildir. Bebeğin fotoğrafı bir koltukta ya da yerde yatarken çekilebilmektedir. İhtiyaç duyulan kontrastın sağlanması için arka plan olarak gri battaniye kullanılması tavsiye edilmektedir.

Fotoğrafta bebek dışında anne, baba ya da başka bir kişinin görünmemesi gerekmektedir. Bebeğin fotoğraf çekimi sırasında desteklenmesine ihtiyaç duyulması durumunda elin görünmemesi gerekmekte ve bunun için bir örtünün altından bebek desteklenmelidir.

bebeklerin Schengen fotoğraflarında oyuncak gibi çeşitli materyallerin kullanılmaması gerekmektedir. Fotoğrafta bebeklerin ağzı kapalı, gözleri ise açık olmalıdır. Bebeklerin doğrudan kameraya bakmasına dair kural esnaktilmektedir.

Örnek bebekler için Schengen vize fotoğraf görseli aşağıda verilmektedir.

Bebeklerin Schengen Vize Resmi Nasıl Olmalıdır?
Bebeklerin Schengen Vize Resmi Nasıl Olmalıdır?

Bebekler için Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bebekler için Schengen vize ücreti bulunmamaktadır. Schengen vize başvurularında 0 ile 6 yaş arasındakiler için bebek Schengen vize ücreti talep edilmemektedir.

Bebeklere Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bebeklere Schengen vizesi, dış temsilcilikler tarafından bebekler ve yetişkinlerin başvuruları aynı şekilde değerlendirildiği için, daha erken ya da daha geç çıkmamaktadır.

Schengen vizeleri ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmasına rağmen dış temsilcilikteki iş yoğunluğunun fazla olması ya da bebek için vize başvurularında ek belge talep edilmesi gibi durumlarla karşılaşıldığında süreç uzayabilmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: