Schengen Vizesi için Hesapta Olması Gereken Para

2024'te Schengen Vizesi için Hesapta Ne Kadar Para Olmalıdır?

Schengen vizesi başvurularında, ilgili ülkenin dış temsilciliği vize başvurusu yapan kişinin seyahat sürecinde yapacağı harcamalar için hangi maddi kaynaklara sahip olduğunu ve yapılan harcamaları nasıl karşılayacağını vize başvurusu değerlendirme sürecinde incelemektedir. Schengen bölgesi ülkelerinin finansal yeterlilik için farklı kriterleri bulunmaktadır. Schengen ülkelerinin bazılarında vize başvurusu yapan kişinin banka hesabında ülkede kalacağı gün sayısına göre bakiye bulunması şartı koşulurken, bazılarında vize başvurusu seyahat amacına göre ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen vize başvurularında, başvuru sahibinin banka hesap hareketleri öncelikle uzman ülke danışmanı tarafından incelenmekte ve olağandışı görülen hareketler için başvuru sahibi bilgilendirilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Schengen Vizesi Almak için Geçim Kaynağı Şartı Nedir?

Schengen vizesi almak için geçim kaynağı şartı, vize başvurusu yapan kişinin herhangi bir ülkeye yapılacak vize başvurularında seyahat için yeterli maddi imkana sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Schengen vizesi geçim kaynağı şartının sağlanamaması durumunda vize başvurusunun reddedilme riski vardır.

Schengen vize başvurusunda, başvuru formu üzerindeki nakit, kredi kartı, seyahat çeki, ön ödemeli konaklama, ön ödemeli, ulaşım seçeneklerinden birinin işaretlenerek finansal kaynakların belirtilmesi gerekmektedir.

Schengen vize başvuru formunda bulunan maddi kaynaklara ilişkin soru görseli aşağıdadır.

Schengen Vizesi Almak için Geçim Kaynağı Şartı Nedir?
Schengen Vizesi Almak için Geçim Kaynağı Şartı Nedir?

Schengen Vize Başvurusu için Banka Hesap Dökümü Nedir?

Schengen vize başvurusu için banka hesap dökümü, kişinin belli bir süre içerisinde bankadan gerçekleştirdiği finansal tüm işlemlerinin detaylarının yer aldığı belgedir; banka hesap dökümlerinde bakiye bilgisi, fon işlemleri, para transfer işlemleri ve faiz hareketleri gibi tüm işlemler görülmektedir. Schengen vizesi için banka hesap dökümü, Schengen ülkelerine yapılacak seyahat için maddi yeterlilik olduğunu kanıtlayan vize için gerekli belgelerden biridir; ülkelerin geçmiş kaç aya ait banka hesap özetlerini istediği değişmektedir.

Schengen Vizesi için Banka Hesap Dökümü Nasıl Olmalıdır?

Schengen vizesi için banka hesap dökümü, vize başvurusu yapan kişinin Schengen bölgesinde geçireceği her gün için yeterli miktarda parasının bulunduğunu kanıtlamalıdır. Schengen bölgesindeki ülkelerin banka hesabında olmasını talep ettiği asgari para miktarı her ülkeye göre değişmektedir. Schengen vizesi almak için gereken banka hesap dökümü, ilgili ülkenin dış temsilciliğine ibraz edilmektedir.

Schengen vizesine başvururken genel bir kural olarak ortalama 50-60 euro arasında bir miktarın banka hesabında bulunması gerekmektedir. Bazı Schengen ülkeleri için 50-60 euro arasındaki günlük para miktarı yeterli değildir. Schengen vizesi banka hesabında birlikte yolculuk yapılacak aile üyeleri veya 18 yaş altındaki kişiler için de belirli bir miktar para bulunması gerekmektedir.

Schengen bölgesine yapılacak seyahatte ibraz edilecek banka hesap dökümünde bulunan asgari para miktarı, zorunlu masraflar arasında yer alan seyahat sigortası, uçuş ve konaklama, Schengen vize ücreti ve belge masraflarını içermemektedir.

Schengen Vize Başvurusu için Banka Hesabında Ne Kadar Para Bulunmalıdır?

Schengen vize başvurusu için banka hesabında bulunması gereken para miktarı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Schengen ÜlkesiVize için Minimum TutarİndirimEkstra tutar
AvusturyaBaşvuru özelinde değerlendirilir.
Belçika95 euro/günDaha ucuz konaklamalar için 45 euro/gün
Çekya42,50 euro/gün18 yaşından küçükler için 21,25 euro/günHer 30 günlük konaklama için 170 euro
Danimarka67,24 euro/günDaha ucuz konaklamalar için 47,07 euro/gün
Estonya100 euro/gün
Finlandiya30 euro/gün
Fransa120 euro/günKonaklama için ön ödeme yapılmış ise 65 euro/gün
Almanya45 euro/gün
Yunanistan50 euro/günKüçük çocuklar için 25 euro/gün
MacaristanHer giriş için 3,19 euro
İzlanda28,83 euro/günHer giriş için 144,13 euro
İtalya5 gün için 296,60 euro
Letonya14 euro/gün
Litvanya40 euro/gün
LüksemburgBaşvuru özelinde değerlendirilir.
Malta48 euro/gün
Hollanda34 euro/gün
Norveç53,34 euro/gün
Polonya3 gün için 67,76 euroKonaklama için ön ödeme yapılmış ise veya masrafları başkası karşılıyorsa 4,52 euro/gün
Portekiz40 euro/günHer giriş için 75 euro
Slovakya56 euro/gün
Slovenya70 euro/günReşit olmayanlar, ebeveynleri ve yasal vasileri için 35 euro/gün
İspanya100 euro/gün olmak üzere tüm seyahat için minimum 900 euro
İsveç48,26 euro/gün
İsviçre92,34 euro/günÖğrenciler için 27,70 euro/gün
Lihtenştayn92,34 euro/günÖğrenciler için 27,70 euro/gün

Schengen Vizesi Almak için Banka Hesabı Kaç Aylık Olmalıdır?

Schengen vizesi almak için banka hesabı, en az 12 aylık olmalıdır ve son 3 aylık hesap hareketi beyan edilmelidir.

Schengen vizesinde finansal yeterliliği göstermek için aranan şartlardan biri olan banka hesabının yeni olması, vize yetkililerinin banka hesabının yalnızca vize başvurusu yapmak için açıldığını düşünmesine yol açabilmektedir.

Schengen vizesi almak için banka hesabının yeni olması, vizenin reddedilmesi için kesin bir neden olmasa da vize başvurusunun onay alma ihtimalini düşürmektedir. Vize başvurusundan en az bir yıl önce açılan banka hesaplarının Schengen vizesi görevlilerine gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

Schengen Vize Başvurusu için Banka Hesap Hareketleri Nasıl Olmalıdır?

Schengen vize başvurusu için banka hesap hareketlerinin düzenli olması gerekmektedir. Schengen vizesi almak için vize görevlilerine sunulan son 3 aya ait banka hesap dökümünde ATM’den para çekmek veya ödeme yapmak gibi herhangi bir işlem yapılmamış olması, banka hesabının sadece Schengen vizesi almak için açıldığının düşünülmesine neden olmaktadır.

Schengen vize memurları, vizeye başvuracak kişinin banka hesabına yalnızca para yatırmasını ve başka hiçbir işlem yapmamasını, Schengen vizesi almak için borç alındığı şeklinde yorumlayabilmektedir. Schengen vize görevlilerinin vize başvurusu yapacak kişinin hesabına parayı kimin yatırdığını ve paranın yatırılma amacını öğrenmesi gerekmektedir. Schengen vize başvurusu yapacak kişinin hesabına yatırılan para maaş ise işveren mektubu, iş sözleşmesi ile kanıtlanması, sponsor tarafından yatırılan para ise sponsor mektubunda belirtilmelidir.

Schengen Vize İşlemleri için Banka Hesap Dökümü Nasıl Alınır?

Schengen vize işlemleri için banka hesap dökümü, online olarak veya şahsen bankaya giderek alınmaktadır. Schengen vizesi banka hesap dökümü online olarak alınacak ise vize başvurusu yapan kişinin hesap açmış olduğu bankanın mobil uygulaması veya bankacılık portalı üzerinden PDF formatında indirilmesi gerekmektedir. Banka hesap dökümünün ilgili Schengen ülkesi dış temsilciliğine çıktısının alınarak sunulması gerekmektedir. Birçok bankanın 1 aylık banka hesap dökümü vermesi nedeniyle, 6 ay için banka hesap dökümünün ayrı ayrı PDF dosyası şeklinde indirilmesi ve çıktısının alınması gerekmektedir.

Schengen vize işlemleri için hesap dökümünün online olarak alınamadığı durumlarda vize başvurusu yapan kişinin bankaya şahsen giderek veya mektup veya e-mail atıp banka hesap dökümünü talep ederek alması gerekmektedir. Banka tarafından verilen banka hesap dökümünün banka yetkililerinden biri tarafından imzalanarak Schengen ülkesi dış temsilciliklerine sunulması gerekmektedir.

Schengen Vizesi Alırken Banka Hesabı Nasıl Beyan Edilmelidir?

Schengen vizesi alırken banka hesabı, C tipi kısa süreli vizeler için ilgili ülkenin dış temsilciliği tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum vize merkezlerine, D tipi uzun süreli vizeler için ise ilgili ülkenin dış temsilciliğine beyan edilmelidir. Schengen vizesi için banka hesabı beyanının İngilizce dilinde yapılması gerekmektedir.

Schengen ülkelerine ziyaret edecek kişinin yapacağı ziyareti kendisinin karşılaması durumunda son 6 ayı kapsayan banka hesap dökümü sunması gerekmektedir. Schengen ülkelerine yapılacak seyahatlerde harcamaların sponsor tarafından karşılanması durumunda Schengen vizesine başvururken, vize başvurusu yapan kişinin son 6 aya ait banka hesap dökümünün yanı sıra sponsor olan kişinin de banka hesap dökümü diğer sponsor belgeleri ile birlikte ibraz edilmelidir.

Serbest meslek sahibi olan kişilerin son 6 aya ait banka hesap özetlerinin yanı sıra işletme ruhsatının bir nüshası ve şirket banka hesap dökümünü de ilgili Schengen ülkesinin dış temsilciliğine sunması gerekmektedir.

Schengen Vize Hesap Dökümü ile İlgili Sık Yapılan Hatalar Nelerdir?

Schengen vize hesap dökümü ile ilgili sık yapılan hatalar aşağıda listelenmiştir.

 • Banka hesap dökümünü ekran görüntüsü olarak beyan etmek
 • Banka hesap dökümü yerine sadece banka hesap bilgilerini sunmak
 • Yapılacak seyahat için yeterli maddi kaynağa sahip olmayan banka hesap dökümünü beyan etmek
 • Banka hesap özetlerini vize başvurusu yapan kişinin ana dilinde sunmak
 • Yapılan işlemlerin ayrıntılarını göstermeyen ve sadece bakiye bilgisi veren banka hesap dökümü sunmak
 • Çalışma belgelerinde belirtilmiş olan maaşın alındığındığını kanıtlamayan banka hesap dökümü ibraz etmek
 • Hesap dökümü yerine gelir özetini sunmak
 • Aylık banka ekstresinin sadece ilk sayfasını sunmak
 • Diğer vize belgeleri ile uyuşmayan banka hesap dökümü ibraz etmek

Tüm Schengen ülkeleri ve vize türleri için başvuru sahibinin banka hesap detayları Vizem.net danışmanları tarafından değerlendirilmekte, aynı zamanda Türkçe alınmış hesap dökümleri için yeminli tercüme hizmeti sağlanmaktadır.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi için Sunulabilecek Diğer Maddi Durum Evrakları Nelerdir?

Schengen vizesi için sunulabilecek diğer maddi durum evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Maaş bordroları
 • Kredi kartı
 • Nakit para
 • Başvuran kişinin çalıştığını gösteren belge
 • Sponsorun seyahat sürecindeki konaklama masraflarını karşılayacağını gösteren belge
 • Ön ödemeli konaklama kanıtı
 • Ön ödemeli ulaşım kanıtı
 • Özel konaklama ile ilgili belge
 • Seyahat çekleri

Schengen vize başvuruları için gerekli Schengen vize evrakları arasında yer alan maddi durum evrakları, doğru bilgileri içermelidir.

Banka Hesabında Para Olmadan Schengen Vizesi Alınabilir Mi?

Banka hesabında para olmadan Schengen vizesi, vize başvuru sahibinin yapacağı seyahat için bir sponsor bulması durumunda alınabilmektedir. Bir sponsor göstererek Schengen vize başvurusu yapacak olan kişilerin, vize için gerekli belgeler ile birlikte sponsora ait son altı ayı gösteren ve seyahat edilecek her bir gün için en az ortalama 50-60 euro bulunan bir banka hesap dökümü beyan etmesi gerekmektedir.

Schengen vizesine bir sponsor ile başvurulması durumunda banka hesap dökümü, Schengen sponsor belgeleri ile birlikte ilgili ülkenin dış temsilciliğine sunulmalıdır. Schengen sponsor belgeleri, sponsorluk dilekçesi, sponsora ait kimlik bilgileri, sponsorun ev adresi, sponsor ile Schengen vizesine başvuracak kişi arasındaki yakınlık derecesinin kanıtı ve sponsora ait çalışma veya emekli ise emeklilik belgeleridir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: