Hızlı Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Hızlı Schengen Vizesi Başvuru İşlemleri

2022 yılında yapılan Schengen vize başvurularının oldukça fazla olması nedeniyle ilgili ülkelerin konsolosluklarında yoğunluk durumu yaşanmaktadır ve buna bağlı olarak vize değerlendirme süreleri uzayabilmektedir. Bazı Schengen ülkelerinin yetkili aracı kurum başvuru merkezlerinde başvuru sahibinin tercihine bağlı olarak işlem hızlandırma hizmeti sunulmaktadır. Hızlandırma hizmetinin yanında kimi ülkeler diğer Schengen ülkelerine kıyasla vize değerlendirme sürelerini genel olarak daha kısa tutabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığı ile 2021 yılında yapılan vize başvurularında tüm ülkeler için ortalama Schengen vizesi alma süresi 9 gündür.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

En Hızlı Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

En hızlı Schengen vize başvurusu, gerekli vize evraklarının eksiksiz bir biçimde tamamlanmasının ardından ilgili ülke için yetkilendirilmiş aracı kurum üzerinden uygun en erken tarihte randevu alınarak yapılır.

Akredite acente Vizem.net, 45 ülkede akreditasyonu olan TURSAB'a (Türkiye Seyahat Acentaları Birliği) kayıtlı bir acentedir ve bu nedenle biyometri işlemleri için alınan randevular şahsen alınacak randevulara kıyasla daha yakın tarihli olmaktadır.

Geçmiş 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış olan ve VIS bilgi sisteminde kayıtlı parmak izi bilgileri olan başvuru sahiplerinin yapacağı yeni Schengen vizesi başvurularında biyometri işlemleri yapmalarına gerek bulunmamaktadır ve bu nedenle en hızlı biçimde Schengen vizesine başvuruda bulunabilirler.

VIS bilgi sisteminde biyometri bilgileri bulunan kişilerin vize başvuru işlemleri, vize başvuru merkezine ya da konsolosluklara gidilmesi gerekmeden yalnızca Vizem.net’in merkez ofisine gerekli vize evraklarının gönderilmesi ile yapılabilmektedir.

Acil Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Acil Schengen vizesi yalnızca olağanüstü durumların söz konusu olduğu ve bu durumların kanıtlanabildiği başvurularda alınabilmektedir. Schengen vizesi başvurularının hızlandırılması için; vefat, doğum, hüküm giyme ya da hastalık gibi olağanüstü durumlara sahip kişilerin bu durumları kanıtlayıcı belgeler ile ilgili konsolosluklara başvuruda bulunmaları gerekir.

Express Schengen Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Express Schengen vizesi ücreti, Vizem.net danışmanlık hizmetinden yararlanılarak yapılan hızlı Schengen vize başvuruları için; başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri ve yakın tarihli randevu alma işleminin ücretleri dahil olmak üzere 190 euro ile 240 euro arasında değişmektedir.

Başvuruya özel fiyat bilgisi için: 0850 241 1868

Schengen Hızlı Vize Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Schengen hızlı vize başvurusu da dahil olmak üzere tüm Schengen vize başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından duyurulmuş olan ortalama değerlendirme süresi 15 gündür. Vize başvuru işlemleri için gerekli evrakların eksiksiz bir biçimde teslim edilmiş olması ve vize randevusunun erken tarihe alınabilmiş olması halinde Schengen vizesi değerlendirme süresi biyometri işlemlerini takiben 8 ila 10 gün içerisinde sonuçlanır.

Schengen Vizesi 1 Günde Alınabilir Mi?

Hayır, Schengen vizesi 1 günde alınamaz.

Schengen Aracı Kurumlarının Hızlı Vize Hizmeti Var Mıdır?

Schengen aracı kurumları tarafından hızlı vize hizmeti gibi ek hizmetler sunulabilmektedir. Aracı kurumların başvuru merkezlerinde sunulan ek hizmetler arasında; hafta sonu randevu hizmeti, erken saatli randevu hizmeti ve VIP başvuru hizmeti gibi hizmetler yer almaktadır.

Schengen aracı kurumları tarafından sunulan ek hizmetler belirli durumlarda erken randevu alabilmeye ve randevu gününde yapılan işlemleri hızlandırmaya yarayan servislerdir ve ilgili dış temsilcilik tarafından yürütülen başvuru değerlendirme sürecinin süresi ile ilgili bir etkileri olmamaktadır.

Schengen vize başvurularında istisnai olarak İdata vize başvuru merkezi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan İtalya vizesi başvuruları için express vize hizmeti sunulmaktadır.

İdata Ekspres Vize Hizmeti Nedir?

İdata, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılacak Almanya ve İtalya vizesi başvuruları için ilgili dış temsilcilikler tarafından yetkilendirilmiş olan aracı kurumdur. İdata expres vize hizmeti, aracı kurum İdata tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılacak İtalya vizesi başvuruları için sunulan ve vize işlem süresinin kısaltılmasına yönelik bir ek hizmettir.

Aracı kurum İdata tarafından sunulan expres vize hizmetinden yararlanan kişilerin başvuruları için vize merkezinde yapılacak işlemler hızlandırılmakta ve gerekli belgelerin tamamlanmasının ardından İstanbul’da yer alan İtalya Başkonsolosluğu’na gönderilmektedir.

Expres vize hizmeti için ücret bedeli 350 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. İdata express vize başvuru işlemleri yalnızca aracı kurumun Gayrettepe ve Altunizade illerinde yer alan ofislerinde yapılabilmektedir. Kişilerin vize başvuru işlemleri için expres vize hizmetinden yararlanıp yararlanmamış olması, başkonsolosluğun vize başvurusu hakkındaki kararı ve işlem süreci üzerinde etkili olmamaktadır.

En Hızlı Schengen Vizesi Veren Ülke Hangisidir?

En hızlı Schengen vizesi veren ülke, başvuru işlemlerinin yapıldığı dönem sırasında ilgili ülke konsolosluğunun yoğunluk durumuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Genel olarak Yunanistan, Fransa, İsveç ve Slovakya diğer Schengen ülkelerine göre vize değerlendirme süresini daha hızlı sonlandıran Schengen ülkeleridir. Alınan toplam başvuru sayısının düşük olması nedeniyle yabancı ülke vatandaşlarına ve Türklere en kolay Schengen vizesi veren ülkelerin başında Lüksemburg ve Litvanya ülkeleri gelir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: