En Kolay Schengen Vizesi Veren 12 Ülke

Güncel İstatistiklerle En Kolay Schengen Vizesi Veren 12 Ülke

2021’de Rusya’dan sonra en fazla Schengen vizesi başvurusunun yapıldığı 2. ülke Türkiye’dir. 2021 yılında Türkiye’de 271.977 kişi Schengen vizesi için başvuru yapmıştır.

Schengen ülkelerine kolay vize alabilmek; ülkenin aldığı toplam başvuru sayısına ve vize değerlendirme süresinin kısalığına, banka hesabında bulundurulması gereken para miktarı gibi ülkeye özgü kriterlere bağlı olarak değişmektedir. 2020 yılı istatistiklerine göre AB vatandaşı olmayan kişilere en kolay Schengen veren ülkeler Estonya, Letonya ve Litvanya gibi Baltık ülkeleridir.

Vizem.net ilk kez Schengen vizesi alacaklar ve daha önce Schengen vizesi almış kişilerin vize başvurularında, kişilerin özel durumları doğrultusunda başvuru sürecinin sorunsuz ve en hızlı şekilde yürütülmesini sağlayan, Türkiye'de son 5 yıldaki vize onay oranı en yüksek akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi Almak Kolay Mıdır?

Schengen vizesi almak; seyahat masraflarını karşılayacak kadar finansal kaynağın veya sponsorun olması, Schengen seyahat sağlık sigortası, ülkeye geri dönüleceğine ilişkin gerçekçi kanıtların olması ve temiz adli sicil kaydı gibi vize şartları sağlandığı takdirde çoğu Schengen ülkesi için kolay bir süreçtir.

En Kolay Vize Veren Schengen Ülkeleri Hangileridir?

En rahat Schengen vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Estonya: 2020 yılında Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların başvurularının sadece %1.5’ini olumsuz değerlendirilen Estonya,Schengen vizesini en kolay veren ülkesayılmaktadır.
 • Litvanya: 2020’de Schengen vizesi almak isteyen vatandaşların başvurularının sadece %2.1’lik kısmını reddetmiştir.
 • Letonya: 2020 yılı içerisinde yapılan Schengen vize başvurularının %2.7’sine olumsuz dönüş vermiştir.
 • Finlandiya: 2020 yılında Schengen vizesi için yapılan başvuruların %3.7’sini reddetmiştir.
 • İzlanda: 2020’de yapılan Schengen vizesi başvurularının %4’ünü olumsuz değerlendirmiştir.
 • Slovakya: 2020 yılında Schengen vize başvurularının %4’ünü reddetmiştir.
 • Polonya: 2020’de Schengen vizesi için başvuru yapan vatandaşların %4.8’ini olumsuz değerlendirmiştir.
 • Lüksemburg: 2020 yılı Schengen vize başvuru ret oranı %5.2’dir.
 • Çek Cumhuriyeti: 2020 yılında yapılan Schengen vize başvurularının %5.5’ini reddetmiştir.
 • Avusturya: 2020’de Schengen vize başvurularının %5.6’sını olumsuz değerlendirmiştir.
 • Yunanistan: 2020 Schengen vize başvurularının %8.4’ünü olumsuz değerlendirmiştir.
 • Macaristan: 2020 yılı rakamlarına göre Schengen vize başvurularının %9.1’ini reddetmiştir.

Türklere En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Türklere en kolay Schengen vizesi veren ülkeler aşağıda listelenmiştir.

 • Lüksemburg: 2021 yılında Türkiye’den yapılan 640 Schengen vize başvurusunun 611’ini kabul etmiş, 6’sını reddetmiştir. %0.97 ret oranıyla Türk vatandaşlarınaen kolay Schengen vizesi veren ülke 2021yılında Lüksemburg olmuştur.
 • Litvanya: 2021 yılı Schengen vizesi başvurularında 417 başvuru kabul etmiş ve 35’ini reddetmiştir.
 • İtalya: 2021 yılında İtalya’ya yapılan Schengen vize başvuruları Ankara, İstanbul ve İzmir’den yapılmıştır. İstanbul’dan Schengen vizesi için İtalya’ya başvuru yapanlardan 12.953’ü kabul edilirken 1.164’ü reddedilmiştir. Ankara’dan yapılan başvurularda 1.855’i kabul edilmiş ve 127’si reddedilmiştir. İzmir’den yapılan başvurularda 3.439’u kabul edilmiş ve 203’ü reddedilmiştir.
 • İspanya: Türkiye’den2021 yılında İspanya’ya yapılan Schengen vize başvurularının 8.430’u kabul edilmiş, 1.290’ı için ret kararı verilmiştir.
 • Slovakya: 2021 yılında Slovakya için Schengen vizesi başvurularında 578 başvuru kabul edilmiştir ve 19 başvuru reddedilmiştir.
 • İsviçre: Türkiye’den İsviçre’ye yapılan Schengen vize başvurularında 2021 yılında toplam 6.920 kişi olumlu sonuç almıştır ve 913 kişi reddedilmiştir.
 • Slovenya: 2021 yılında Slovenya’ya yapılan Schengen vize başvurularında toplam 1.517 Türk vatandaşına olumlu dönüş yapılmıştır, 186 başvuru ise reddedilmiştir.

Lüksemburg Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Türkiye’deki Lüksemburg konsoloslukları doğrudan C tipi vize başvurusunu kabul etmemektedir. Lüksemburg vize işlemleri için yapılan başvurular şahsen veya akredite acenteler aracılığıyla dış temsilcilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum başvuru merkezlerine yapılmaktadır. Lüksemburg Schengen vizesi Türk vatandaşlarının başvurmayı en çok tercih ettiği vizelerden biridir; bunun sebebi Lüksemburg vizesinin en kolay alınan Schengen vizesi olmasıdır.

Lüksemburg vize başvurusu gerekli Lüksemburg vize evraklarının hazırlanmasının ardından akredite acenteler ve Lüksemburg vize başvuru merkezi üzerinden yapılmaktadır. Lüksemburg vizesi almak için gerekli adımlar; vize türünün belirlenmesi, gerekli evrakların hazırlanması, vize başvuru merkezlerinden randevu alınması, vize için geçerli ücretin ödenmesi ve son olarak pasaportun geri alınmasıdır.

Litvanya Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Litvanya vize başvuruları, online vize formunun doldurulması ve gerekli vize evraklarının hazırlanmasının ardından randevu alarak vize başvuru merkezlerine veya akredite acenteler üzerinden yapılmaktadır.

Türkiye’deki Litvanya konsoloslukları doğrudan C tipi vize başvurusunu kabul etmemektedir. Litvanya vize başvuruları şahsen veya akredite acenteler üzerinden dış temsilcilik tarafından yetkilendirilmiş aracı kurum başvuru merkezine yapılmaktadır. Litvanya vizesi için izlenmesi gereken adımlar; vize başvuru merkezlerinden randevu alınması, vize başvurusunun yapılması ve vize için geçerli ücretin ödenmesidir.

İtalya Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

İtalya için vize işlemleri ikamet iline göre değişmektedir.

İtalya için vize işlemleri ikamet iline göre İdata İstanbul veya VFS Global Ankara, İzmir, Gaziantep, Antalya vize başvuru merkezleri üzerinden veya Vizem.net üzerinden yapılmaktadır.

Vize başvuru merkezlerinden randevu alarak randevu gününde vize başvurusunun yapılması ve vize için geçerli ücretin ödenmesi ile İtalya vizesi başvurusu tamamlanmaktadır.

En Zor Schengen Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

2020 yılı istatistiklerine göre en zor Schengen vizesi veren ülkeler Portekiz, Malta, Belçika, İsveç ve Fransa’dır. 2020 yılında Schengen vize başvurularının %30’unu reddeden Portekiz, en yüksek vize ret oranına sahip ülke olmuştur.

2020 yılında Malta, Schengen vize başvurularının %27.8’ini reddetmiştir ve %72.2’sine olumlu dönüş yapmıştır. Belçika, 2020 Schengen vize başvurularının %23.6’sını reddetmiştir ve yalnızca %76.4’ünü kabul etmiştir. İsveç, 2020 yılında Schengen vize başvurularının %23’ünü reddetmiştir ve %77’sini onaylamıştır.

Fransa, 2020’de Schengen vizesi için en fazla başvuru alan Schengen ülkesi olmuştur ancak %81.5 başvuru onay alırken %18.5 olumsuz dönüş almıştır.

En zor Schengen vizesi veren ülkelerin komşu ülkelerine seyahat etmek, Schengen vizesini alabilme şansını yükseltmektedir.

En Hızlı Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

En hızlı yoldan Schengen vizesi alabilmek için kişilerin son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış olması ve VIS bilgi sisteminde parmak izi kaydı bulunması gerekmektedir. VIS bilgi sisteminde parmak izi bulunan kişilerin yeni başvurularından tekrardan biyometrik kaydı vermesine gerek yoktur; bu sebeple en hızlı yoldan Schengen vizesi alabilmektedirler.

VIS biyometri kaydı bulunan kişilerin hızlı Schengen vizesi için Vizem.net merkez ofisine gerekli vize evraklarını iletmesi gerekmektedir ve böylece kişilerin vize başvuru merkezi veya dış temsilciliğe gitmelerine gerek kalmadan başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Schengen bilgi hattı: 0850 241 1868

İlk Schengen Başvurusu için Kolaylaştırıcı Öneriler Nelerdir?

En hızlı ve kolay şekilde Schengen vizesi almak için dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir.

 • 3 ya da 4 hafta öncesinden başvuru yapmak
 • Mümkün olan en erken tarihe randevu almak
 • Kapsamlı bir vize talep dilekçesi hazırlamak
 • Güvenilir bir kişi veya kurumdan referans mektubu almak
 • Pasaport geçerliliği, finansal yeterlilik ve ülkeye geri dönüşe dair kanıtları eksiksiz hazırlamak
 • Yakın tarihli seyahatler için kolay vize veren ülkelerden birine başvurmak

Vizem.net üzerinden yapılan Schengen vize başvuruları için vize talep dilekçesi yazımı, form doldurma işlemleri ve yakın tarihli randevu alma işlemleri uzman ülke danışmanları tarafından yürütülmekte, ilk Schengen vizesi başvurusu için sürecin sorunsuz ve en hızlı şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: