Schengen Vizesi için Otel Rezervasyonu

Schengen Vizesi için Otel Rezervasyonu Nasıl Yaptırılır?

Schengen vizesi ile seyahat edilen bölgelerde, bir akraba veya arkadaşın adresinde konaklama yapmayacak kişilerin vize başvurularında geçerli bir otel rezervasyonu sunması gerekmektedir. Schengen vizesi başvurusu için sağlanan otel rezervasyonu, seyahat sırasında kalınacak belirli bir otelde kişi için hazır bir odanın bulunduğunun kanıtıdır. Schengen vizesi başvurusunda kişi için bir otel rezervasyonu veya başka bir konaklama kanıtı sunmak, Schengen vizesini kabul eden tüm üye devletler için bir zorunluluktur.

Schengen vizesi başvurularında Airbnb, otel, pansiyon gibi kısa süreli olarak ücretli konaklama sağlayan tüm kuruluşlarda rezervasyon yapılabilmektedir.

Vizem.net aracılığı ile yapılan tüm Schengen vizesi başvurularında Avrupa ülkelerinde yer alan 112 anlaşmalı otel ile kişilerin adına rezervasyon işlemleri yapılabilmektedir. Konsolosluktan gelen muhtemel kontrol aramaları için otel sisteminde yer alan isimler, kişiler ile eşleştiği için vize ret olasılığı düşmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Schengen Vize Başvurusu için Konaklama Kanıtı Şart Mıdır?

Evet, Schengen vize başvurusu için konaklama kanıtı şarttır.

Konaklama kanıtı, her Schengen ülkesinin uygulaması gereken vize başvuru prosedürünün bir kuralıdır. Schengen ülkesinin diplomatik ofisi, kişinin ziyareti süresince kalacağı yeri görmek zorundadır. Elçilik ya da konsolosluk kişinin kalacağı yeri otel rezervasyonu, ev sahibinden pasaport fotokopisini de içeren davet ya da tur operatörüne yapılan ödemenin ayrıntılarını içeren ön ödemeli bir turun kanıtı ile kontrol eder.

Schengen Vizesi için Konaklama Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Schengen vizesi için başvuru yapan kişi rezervasyon için ödeme yapmasına gerek kalmadan bir otelde oda rezerve ettiğine dair kanıt sunabilmektedir. Schengen vizesi başvuru sahibinin ziyaret etmeyi planladığı her şehir için otel rezervasyonlarını göndermesi gerekmektedir.

Schengen vizesi için otel rezervasyonu, başvuru sahibinin ülkede kendi geçimini sağlayacağını ve başvuru belgelerinde belirtilen seyahat tarihlerinin rezervasyon tarihleri ile uyuştuğunu kanıtlamaktadır; bu nedenle önemli bir belgedir.

Schengen Vize Otel Rezervasyonu Ne Kadar Süreli Yaptırılmalıdır?

Schengen vize otel rezervasyonu, bölgede geçirilecek olan gün sayısından 1 gün az olmalıdır.

Schengen Bölgesi'nde 20 gün geçirmeyi planlayan bir kişi, tüm süre boyunca, yani 19 gecenin tamamında konaklamaya sahip olacağını gösteren otel rezervasyonlarını sunmalıdır. Schengen Bölgesi'ne gelinen gün kişinin mutlaka konaklamaya ihtiyacı olmaktadır ancak bölgeden çıktığı gün bu gerekli değildir.

Schengen Vize Otel Rezervasyonu Onaylı Mı Olmalıdır?

Schengen vize otel rezervasyonu onaylı olmalıdır. Genel bir kural olarak kişi, teyit numarasının geçerli olup olmadığını dikkatli bir şekilde kontrol etmelidir.

Diplomatik ofis Schengen vizesi başvuru sahibinin rezervasyonunu her koşulda kontrol etmekte ve sahte otel rezervasyonu girişimleri varsa, ofis personeli vize başvurusunu reddetmektedir.

Schengen vizesi başvuru sahibi vize için otel rezervasyonunu diplomatik ofise sunmadan önce yazılı e-posta yoluyla veya başka yollarla doğrudan otelle iletişime geçerek rezervasyon numarasını onaylamalıdır.

Schengen Otel Rezervasyonunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Schengen otel rezervasyonunda seyahat eden kişi sayısı ve pasaportları ile uyumlu tam isimleri, geçerli halde olan bir mail adresi ve telefon numarası, kalınacak otel sayısı, maliyeti ve tam adresleri yer almalıdır.

Schengen Otel Rezervasyonunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?
Schengen Otel Rezervasyonunda Bulunması Gereken Bilgiler Nelerdir?

Schengen Ülkeleri için Ücretsiz Otel Rezervasyonu Yaptırılabilir Mi?

Genel olarak oteller ve çevrimiçi otel rezervasyon firmaları, vize başvurusu dahilinde olan konaklamalar için rezervasyon alırken depozito olarak müşterilerinden bir miktar para talep etmektedir.

Karavanla Schengen Seyahati için Konaklama Rezervasyonu Gerekir Mi?

Karavanla Schengen seyahati için konaklama rezervasyonu bazı ülkeler tarafından talep edilmektedir.

Bazı ülkeler için karavan, seyahat vize başvurusu için uygun bir konaklama formu olarak kabul edilmemektedir. Konaklama şartlarını karşılamayan arabayla Schengen vizesi başvuruları reddedilebilmektedir. Schengen vizesi başvuru sahiplerinin bir otel rezervasyonu, karavanını park etmek için her gece rezerve ettiği bir kamp alanı veya Schengen Bölgesi'nde tanıdığı ve ona konaklama sağlayabilecek bir kişiden sponsorluk konaklama mektubu veya kanıt sunması beklenmektedir.

Örneğin İspanya’yı ziyaret etmek isteyen bir Schengen vize başvuru sahibi, İspanya'nın ilgili diplomatik ofisine rezerve edilmiş bir konaklamaya sahip olduğunu kanıtlamak durumundadır, aksi takdirde konaklama için kullanmayı planladığı bir karavan veya çadırın olduğuna dair kanıtlar İspanya'nın diplomatik ofisi için yeterli değildir.

Motokaravan ile karayolu üzerinden seyahat edecek olan kişiler karavana air ruhsat ile planlanan seyahat tarihleri arasında düzenlenmiş yeşil kart sigortası ile vize başvurusu yapmaları gerekir. Yeşil kart sigortası ve zorunlu seyahat sağlık sigortası için vizem.net sigorta departmanı ile iletişime geçilebilir.

Sigorta için: 0850 241 1868

Schengen Vizesi için Sahte Rezervasyon Beyanı Nasıl Sonuçlanır?

Schengen vizesi için başvuru yapan kişi sahte rezervasyonda bulunursa kişinin vize başvurusu otomatik olarak reddedilir ve vize ücretlerine, diğer belgelere ve uçuş rezervasyonlarına (sahte değilse) harcadığı paralar iade edilmez.

Schengen vizesi reddedilen kişilerin, Schengen bilgi sistemine olumsuz şekilde kayıtlı olmaları nedeniyle gelecekteki vize başvuruları risk altında olmaktadır.

Schengen Vizesi Almak için Uçak Rezervasyonu Gerekir Mi?

Evet, Schengen vizesi almak için uçak rezervasyonu gerekir.

Schengen vizesi başvurusu sahibi için uçak rezervasyonu oldukça önemlidir ve bunun nedeni konsolosluk görevlilerin, vize sahibinin dönüş yapacağından emin olmak istemesidir. Uçak rezervasyonlarının, Schengen uçuş rezervasyonu için gidiş-dönüş tarihlerini içermesi gerekmektedir, tek yön uçuş bileti bulunan başvuru sahiplerinin seyahat vizesi başvuruları otomatik olarak reddedilecek veya ertelenecektir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: