Schengen Şoför Vizesi

Schengen Şoför Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapmak için vize başvurusunda bulunan şoförlere verilen vize türüne Schengen şoför vizesi denmektedir. Schengen şoför vizesi, kısa süreli (C tipi) vize olarak değerlendirilmektedir ve hamiline tek seferde en fazla 90 günlük yolculuklarda yolculuk yapma hakkı vermektedir.

Hamiline Avrupa Birliği üye ülkelerinde ticari olarak yük ve yolcu taşıma hakkı veren Schengen şoför vizesi alabilmek için yük veya yolcu taşımacılığı yapıldığını gösteren resmi belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Vizem.net son 4 yıl içerisinde Schengen şoför vize başvurularında başvuru onay oranı %97,3 ile en yüksek skora sahip akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Tır Şoförü Schengen Vizesi Kimlere Verilir?

Tır şoförü Schengen vizesi, Schengen üye ülkeleri arasında ticari olarak yük taşımacılığı yapmak isteyen tır şoförlerine verilen vize türüdür.

Schengen Şoför Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen şoför vizesine başvurmak isteyen başvuru sahiplerinin, vize için gerekli olan başvuru evraklarını hazırlaması, vize başvuru formunu doldurması ve randevu alması gerekmektedir. Schengen şoför vizesi başvuruları için randevular vize başvuru merkezleri veya akredite acenteler üzerinden alınabilmektedir.

Schengen şoför vizesi başvuru evraklarının hazırlanmasının ardından alınan randevu tarihinde vize başvuru merkezine evraklar teslim edilmektedir ve biyometri işlemleri tamamlanmaktadır. Vize başvurusu esnasında vize başvuru ücreti nakit olarak ödenmektedir.

Yapılan Schengen şoför vize başvurusunu değerlendirmede ve karar vermede yetkili olan tek kurum, başvurunun yapıldığı ülkenin Türkiye’de bulunan dış temsilcilikleridir. Schengen şoför vizesi başvuruları ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusu onaylanan başvuru sahipleri için vize ve pasaport, başvuru yapılan merkeze gönderilmektedir. Başvuru sahipleri, kendilerine ait pasaportları ilgili adresten geri teslim alabilmektedir.

Schengen Şoför Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Schengen şoför vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibine ait pasaportun son 10 yılda düzenlenmiş olması ve sayfaları arasında en az 2 sayfasının boş olması gerekmektedir. Pasaport geçerlilik süresinin seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde olması ve seyahat tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması gerekmektedir.
 • Varsa eski pasaport ve vizelerin fotokopisi: Başvuru sahibine ait varsa eski pasaportların ilk sayfası dahil geçmişte alınmış vizelerin işlendiği tüm sayfaların fotokopisi eklenmelidir.
 • Schengen şoför vizesi başvuru formu: Formun eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması ve başvuru sahibi tarafından imzalanması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Başvuru tarihinden önceki son altı ay içerisinde çekilmiş 35x45 mm ölçülerinde 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Yapılması planlanan seyahat süresinin tamamını kapsayan ve en30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Vize harcı: Vize başvurusu için ödenmesi gereken harç tutarının ödendiğini gösterir nitelikte olan dekontun başvuru evrakları ile birlikte teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Uluslararası sürücü belgesi: Schengen şoför vizesine başvuru yapan sürücünün uluslararası ve ulusal sürücü belgesi evrak teslimi esnasında ibraz edilmelidir.
 • SGK işe giriş bildirgesi: Başvuru sahibinin çalıştığı nakliye şirketinde işbaşı yaptığını gösteren resmi belgenin sunulması gerekmektedir.
 • SGK hizmet dökümü: Schengen şoför vizesine başvuru yapan kişiye ait e-devlet hesabı üzerinden SGK hizmet dökümü alınabilmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: Başvuruyu yapan kişiye ait vukuatlı nüfus kayıt örneğinin sunulması gerekmektedir.
 • Ticaret odası kaydı: Başvuru sahibinin çalıştığı şirketin kayıtlı olduğu ticaret odasından alınan kayıt belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Faaliyet belgesi: Vize başvuru sahibinin çalıştığı nakliye şirketinin faaliyetine göre kayıtlı bulunduğu odadan alınan güncel faaliyet belgesi sunulmalıdır.
 • Vergi levhası: Vize başvuru sahibinin çalıştığı şirketin son yılına ait güncel vergi levhası fotokopisi sunulmalıdır.
 • C2 sertifikası: Başvuru sahibinin çalıştığı şirkete ait olarak düzenlenmiş ihracat izin belgesinin sunulması gerekmektedir.
 • Sürücü listesi: Nakliye şirketinde çalışan şoförlerin listelendiği belgenin teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Araç belgesi: Nakliye şirketine ait araç listesi gerekmektedir.
 • Teminat belgesi: Başvuru sahibinin çalıştığı şirket Uluslararası Nakliyeciler Derneği üyesi ise şirketten teminat belgesinin alınması gerekmektedir.
 • İşveren mektubu: Vize başvurusunda bulunan şoförün adı, soyadı, şirkette ne zamandan itibaren çalıştığı, görevini gösteren işveren yazısının ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulması gerekmektedir. İşveren mektubunda şoförün Schengen bölgesinde yapacağı harcamaların şirket tarafından karşılanacağı, teslimat gerçekleştikten sonra şoförün kendi ülkesine döneceğinin beyan edilmesi gerekmektedir.

Tır Şoförü Schengen Başvurusu İçin İşveren Mektubu Nedir?

Tır şoförü Schengen başvurusu için gerekli olan başvuru evraklarından biri işveren mektubudur. Tır şoförlerinin Schengen vize başvuruları için hazırlanan işveren mektubunda başvuru sahibi olan tır şoförünün nakliye şirketinin personeli olduğunu gösteren teminat yazısının ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.

İşveren mektubunda şoförün Schengen bölgesinde yapacağı harcamaların şirket tarafından karşılanacağının beyan edilmesi ve iş bitiminden sonra şoförün kendi ülkesine ve çalıştığı şirkete döneceğine yönelik niyetin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Tır şoförü Schengen vizesi başvurusunda sunulan işveren mektubunda yer alan bilgiler kapsamında başvuru sahibinin adı, soyadı, görev tanımı, ticari ilişkinin ve sorumlulukların detayı, şoförün yapacağı masrafların şirket tarafından karşılanacağını gösteren teminat ve nakliye şirketine kayıtlı ve geçerli Schengen vizesi bulunan şoförlerin listesi yer almaktadır.

C2 Sertifikası Ne İşe Yarar?

Uluslararası ticari amaçla yük taşımacılığı yapacak kişi veya şirketlere verilen ihracat izni belgesine C2 sertifikası denmektedir. C2 sertifikası için kayıt yaptırılacak araçların ticari statüde olması gerekmektedir.

Schengen Şoför Vize Ücreti Ne Kadardır?

Schengen şoför vize ücreti, vizenin verileceği süreden bağımsız olarak 80 euro olarak belirlenmiştir. Schengen şoför vize başvurusu için ödemeler, vize başvurusu esnasında nakit ve euro olarak veznede yapılmaktadır. Schengen şoför vize ücreti ödemesinde euro dışında başka para birimi ve kredi kartı kabul edilmemektedir.

2022 için Schengen şoför vize masrafları; başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası, yeminli tercüme, danışmanlık ücreti dahil yaklaşık 450 euro tutmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Schengen şoför vizesi başvurularında ödemeler, başvuru yapan şoför adına ilgili mercilere Vizem.net tarafından yapılmaktadır.

Tır Şoförleri İçin Schengen Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Tır şoförleri için Schengen vize randevusu online olarak aracı kurumun web sitesi üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net’in tır şoförleri için Schengen vizesi danışmanlığı hizmetinden faydalanan kişiler için randevu alma, randevu iptal etme veya randevu tarihinde değişiklik yapma işlemleri danışmanlar tarafından sağlanmaktadır.

Schengen Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Schengen şoför vizesi başvuruları ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuru yapılan ilgili ülkenin dış temsilciliğinde yaşanabilecek yoğunluklar, resmi tatiller ve dini bayramlar, başvuruda eksik olan evraklar sebebiyle Schengen şoför vizesi sonuçlanma süresi uzayabilmektedir.

Şoför Vizesi En Fazla Ne Kadar Süre İle Alınabilir?

Şoför vizesi en fazla 5 yıllık süre ile multi (çok girişli) vize olarak alınabilmektedir. Şoför vizesi ile 1 yıllık, 3 yıllık veya 5 yıllık multi Schengen vizesi alınabilmektedir.

Şoför Vizesi Olmadan Yurt Dışına Taşımacılık Yapılabilir Mi?

Şoför vizesi olmadan yurt dışına taşımacılık yapmak mümkün değildir.

Uluslararası nakliye ve yolcu taşımacılığı yapan her şoförün Schengen şoför vizesine sahip olması zorunlu tutulmaktadır ve Schengen şoför vizesine sahip olmayan kişiler Schengen ülke sınırlarından geçiş yapamamaktadır.

Schengen Şoför Vizesi İle Avrupa'da Şoför Olarak Çalışılabilir Mi?

Hayır, Schengen şoför vizesi ile Avrupa’da şoför olarak çalışmaya izin verilmemektedir. Schengen şoför vizesi hamilleri yalnızca Schengen ülkeleri arasında taşımacılık yapma hakkına sahip olmaktadır. Schengen şoför vizesine sahip olan kişiler Avrupalı bir şirketin personeli olamamaktadır.

Schengen üye ülkelerinde kalıcı olarak şoförlük yapmak isteyen kişilerin ilk olarak Avrupa’da faaliyet gösteren bir firmadan iş teklifi ve davetiye alması, ardından ulusal çalışma vizesi almak için başvuru yapması gerekmektedir. Schengen vizesi çalışma izni için yapılması gereken başvuru süreçleri, şartları ve kuralları ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Paylaş: