Rusya Şoför Vizesi

2023'te Rusya Şoför Vizesi Uygulaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rusya şoför vizesi, Rusya giriş ve çıkışlarında şoförlerin kullandığı, yalnızca kendi üzerlerine kayıtlı araçlarla seyahat edebildikleri, pasaporta eklenen bir vize türüdür.

2019 yılından itibaren, hizmet pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve tır şoförlerinin Rusya’ya lojistik ve iş amaçlı girişlerinin vize uygulamalarından muaf tutulduğu Rusya Federasyonu tarafından bildirilmiştir.

Rusya Şoför Vizesi Kalktı Mı?

Evet, Rusya şoför vizesi Türk tır şoförleri için Rusya Federasyonu tarafından kaldırılmıştır.

Rusya Devlet Başkanı, Rusya'ya seyahat eden hizmet pasaportu sahibi T.C. vatandaşları ve tır şoförleri için vize şartlarını kaldıran bir kararname imzalamıştır. Vladimir Putin tarafından imzalanan belgeye göre, kararname 6 Şubat'tan itibaren yürürlüğe girmiştir.

Rusya şoför vizesi ile ilgili yeni kurallar, diplomatik görevler ve konsolosluk ofisleri dahil olmak üzere kısa süreli iş seyahatlerinde özel pasaport sahibi Türk vatandaşları ve uluslararası kargo taşımacılığı yapan profesyonel Türk sürücüler için geçerlidir.

Tır Şoförleri Hangi Durumlarda Rusya'ya Vizesiz Giriş Yapabilir?

Rusya’ya kısa süreli iş amaçlı seyahat etmek isteyen tır şoförlerinin ülkeye giriş için vize almalarına gerek yoktur.

Tır Şoförleri Rusya Transit Geçiş Vizesinden Muaf Mıdır?

Evet, tır şoförleri Rusya transit geçiş vizesinden muaftır.

Rusya Federasyonu’na ait taşımacılık şirketlerinde görev alan Türk tır şoförleri, Rusya üzerinden başka bir ülkeye gerçekleştirecekleri iş seyahatlerinde Rusya transit vize uygulamalarından muaf tutulmaktadır.

Türk Tır Şoförleri Rusya'ya Turistik Seyahatlerde Vize Almalı Mıdır?

Evet, Türk tır şoförleri Rusya’ya turistik seyahatlerinde vize almalıdır.

Türk tır şoförleri sadece iş amaçlı Rusya seyahatlerinde vizeden muaf tutulmaktadır. Turistik veya başka amaçlı Rusya seyahatlerinde vizeye tabi olmaları nedeni ile Türk tır şoförlerinin seyahatleri öncesinde şahsen, akredite acenteler aracılığı ile veya e-vize başvurusu ile birlikte Rusya konsolosluklarından veya Rusya vize merkezinden Rusya turist vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Rusya turist vizesine başvuracak tır şoförlerinin vize başvuruları, gerekli vize evraklarını Vizem.net'in merkez ofisine göndermeleri durumunda vize başvuru merkezine gitmelerine gerek kalmadan Vizem.net'in danışmanları tarafından yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: