Schengen Vizesi Ücretleri

2023'te Schengen Vizesi Ücreti ve Tüm Başvuru Masrafları

Schengen vizesine başvururken, her başvuru sahibinin ödemesi gereken, ödedikten sonra iade edilmeyen, zorunlu Schengen vize ücreti bulunmaktadır. Schengen vizesi masrafları, başvurulan vize türüne, ülkeye, başvuru sahibinin yaşına ve mesleki durumuna göre değişebilmektedir.

Ocak 2020 tarihinden itibaren standart Schengen vize fiyatı, Schengen Bölgesi üye ülkelerinin başvuru işleme maliyetlerini daha iyi karşılayabilmelerini sağlamak için 60 eurodan 80 euroya yükseltilmiştir ve fiyatlar her üç yılda bir gözden geçirilmektedir.

Güncel Schengen vize ücretleri ve diğer vize başvuru masrafları hakkında detaylı bilgi bu makalede incelenecek ve açıklanacaktır.

Schengen Vize Harcı Nedir?

Schengen vize harcı, başvuru sahibinin Schengen vize başvurusunun maliyetini kapsamaktadır ve Schengen başvuru ücreti ödenmediği takdirde ilgili elçilik, konsolosluk veya vize başvuru merkezi ödeme işlemleri tamamlanmadan vize başvurusunu işleme koymamaktadır.

Kimler Schengen Vize Harcı Ödemesinden Muaftır?

Schengen vize harcı ödemesinden muaf kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Resmi amaçla Schengen bölgesine seyahat edecek diplomatik pasaport sahibi kişiler
 • Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Alanı vatandaşlarının aile üyeleri
 • Profesyonel nedenler ile Schengen Bölgesine seyahat eden araştırmacılar ve bilim insanları
 • 25. yılında ve altındaki kar amacı gütmeyen kuruluşların temsilcileri
 • Öğretmen ile birlikte okul gezisi için seyahat eden öğrenciler

Schengen üye ülkeleri farklı Schengen ücreti muafiyet durumu sunabilmektedir; bu sebeple ilgili konuda daha fazla bilgi edinmek için seyahati planlanan ülkenin ikamet edilen ülkedeki elçiliğine veya konsolosluğuna danışılması önerilmektedir.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

2 Şubat 2020 tarihi itibariyle güncellenen Schengen vize ücretleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuru sahibiVize ücreti (EUR)Vize ücreti (TL)
Yetişkinler80 EUR1.449 TL
6 ile 12 yaş arası çocuklar40 EUR724 TL
6 yaş altı çocuklarÜcretsizÜcretsiz

Schengen Vizesi Kaç TL'dir?

Schengen vize ücreti TL ödemeler için 2022 yılında 1.449 Türk lirasıdır ve 1.449 TL, ortalama 80 euroya denk gelmektedir.

Schengen Vizesi Fiyatları Tüm Schengen Ülkeleri İçin Aynı Mıdır?

Schengen vizesi fiyatları tüm Schengen ülkeleri için aynıdır ve kısa süreli Schengen vizesi başvuru ücreti tüm Schengen ülkeleri için standartlaştırılmıştır. Fransa, İtalya, İspanya, Almanya veya diğer 22 Schengen ülkesinden herhangi birine seyahat eden kişilerin vize ücretleri aynı olmaktadır.

Schengen ülkeleri için çalışma ve öğrenci vizesi masrafları, oturma izni gibi ek belgeler talep edildiği için değişebilmektedir. Örneğin, Fransa öğrenci vizesi maliyeti 55 euro ile 99 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Schengen Vize Türleri için Başvuru Ücretleri Farklı Mıdır?

Schengen vize türleri için başvuru ücretleri farklı değildir ve tüm Schengen vizelerinin maliyeti her amaç, tür, giriş sayısı ve vize süresi için aynıdır. Tek girişli veya çok girişli Schengen vizesi ücreti aynıdır ve birden fazla giriş veya uzun kalış süreleri için daha fazla ödeme yapılması gerekmemektedir. Tıbbi vize, iş vizesi veya Schengen turist vizesi ücreti aynı olmaktadır.

D Tipi Schengen Vizesi için Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

D tipi Schengen vizesi için başvuru ücreti, ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir.

Çalışmak veya okumak için alınan ulusal vize başvuruları, ek belge kapsamı doğrultusunda farklı ücret talep edebilmektedir.

Schengen Vize Başvuru Ücreti Nereye Ödenir?

Schengen vize başvuru ücreti C tipi Schengen vizeler için aracı kurum başvuru merkezlerine, D tipi vizeler için ilgili ülkenin dış temsilciliğinin vize birimine ödenmektedir.

Schengen vize başvuru ücreti genellikle randevu günü başvuru sırasında nakit olarak ödenmektedir ancak Norveç, Polonya ve Danimarka gibi online başvuru imkanı bulunan sınırlı sayıdaki Schengen ülkesi için başvuru ücreti online olarak kredi kartıyla ödenebilmektedir.

Schengen Vize Ücreti Ne Zaman Ödenir?

Schengen vize ücreti, başvuru sahibinin seyahat edeceği ülkenin konsolosluk, elçilik veya başvuru merkezine yaptığı başvuru sürecinin farklı adımlarında ödenebilmektedir ve her durumda vize başvuru ücreti, başvuru tamamlanmadan önce ödenmektedir.

Schengen vize ücretinin, vizesine başvurulan ülkenin başvuru adımlarındaki resmi online başvuru portalı üzerinden müracaat tamamlanmadan hemen önce veya randevu günü yetkili merciye şahsen ödenmesi talep edilebilmektedir.

Vize Reddi Alanların Schengen Vize Harcı İade Edilir Mi?

Hayır, vize reddi alanların Schengen vize harcı iade edilmemektedir.

Schengen vize başvurusunda bulunan ve vize ücretini ödeyen kişilerin başvurusunun reddedilmesi veya başvuru sahibi tarafından sonlandırılması durumunda Schengen vize başvuru ücreti geri ödenmemektedir. Vize ücreti ile servis ücretinin ödenmesi başvurunun onaylanma durumunu garanti etmemektedir.

Schengen Vizesi için Başvuru Masrafları Nelerdir?

Schengen vize başvurularında vize başvuru ücreti dışında; seyahat edilecek ülke, talep edilen vize tipi ve hizmet türüne bağlı olarak doğabilecek Schengen vizesi masrafları aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat sağlık sigortası ücreti
 • Yeminli tercüme ve noter işlemleri ücreti
 • Aracı kurum hizmet bedeli
 • İsteğe bağlı ek hizmet ücreti
 • Vip başvuru ücreti
 • Rezervasyon ön ödeme ücreti
 • Akredite acente danışmanlık hizmeti ücreti

2022 yılı itibariyle Schengen vizesi toplam maliyeti seyahat sağlık sigortası, rezervasyon işlemleri, form doldurma, vize harcı, danışmanlık ücreti ve gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme işlemleri dahil olmak üzere ortalama 185 euro tutmaktadır.

Schengen Vize İşlemleri için Aracı Kurum Hizmet Bedeli Ne Kadardır?

Schengen vize işlemleri için aracı kurum hizmet bedeli, Schengen ülkelerinin dış temsilcilikleri tarafından belirlenmektedir ve aracı kurum hizmetleri; vize başvurusu tamamlama, veri işleme, bilgi kaydetme ve randevu gibi işlemleri kapsamaktadır.

Schengen vizesi aracı kurum ücretleri aşağıdaki tabloda detayları ile verilmiştir.

Vize başvuru merkeziVize hizmet bedeliÖdeme şekli
VFS GlobalBaşvuru yapılan ülkeye göre hizmet bedeli değişmektedir.Başvuru yapılan ülkeye göre ödeme şekli değişmektedir.
İdataİtalya için 523 TL, Almanya için 592 TLNakit veya kredi kartı
TLS Contact415 TLNakit
Kosmos Vize20 EURNakit
AS Visa25 EURNakit

Schengen vize ücreti yasasına göre Schengen vizesi aracı kurumlar tarafından alınan hizmet bedelinin vize harç ücretinin yarısını aşmaması gerekmektedir. Standart bir yetişkin için Schengen vizesi ücreti 80 euro olduğu için aracı kurumun alabileceği maksimum hizmet bedeli ücretinin 40 euro olması gerekmektedir.

Schengen Başvurularında Ek Hizmet Ücretleri Ne Kadardır?

Schengen başvurularında ek hizmetler ve ücretleri başvurunun tamamlandığı aracı kuruma göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak aracı kurumların ek hizmetleri; başvuru formu doldurma, fotokopi ve çıktı alma, biyometrik fotoğraf hizmeti, başvuru bilgilendirme hizmeti, erken başvuru ve VIP vize hizmetlerinden oluşmaktadır.

İdata başvuru merkezi üzerinden yürütülen Schengen vizesi başvurularında biyometrik fotoğraf ücreti 70 TL iken VFS Global başvuru merkezinde 40 TL, VIP vize hizmeti İdata başvuru merkezinde 1.356 TL iken VFS Global vize başvuru merkezinde 816 TL tutmaktadır.

Schengen Vizesi Seyahat Sigortası Ücreti Ne Kadardır?

Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası ücreti, başvuru sahibinin yaşına, Covid geçmişine, aşı geçmişine ve sigorta süresine göre değişiklik göstermektedir. Schengen seyahat sağlık sigortası maliyeti, başvuru sahibinin yaşı arttıkça ve seyahat süresi uzadıkça daha yüksek olmaktadır.

Schengen ülkelerine yapılacak 3 aylık seyahatlerde Schengen vizesi için sağlık sigortası ücreti başvuru sahibinin yaşına, covid ve aşı geçmişine göre 30 euro ile 45 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Schengen Vize Danışmanlık Ücreti Ne Kadardır?

Schengen vize danışmanlık ücreti danışmanlık alınan akredite acenteye, başvurulan vize türüne ve süresine göre değişiklik göstermektedir.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurularda Schengen vizesi danışmanlık ücreti kısa süreli vizeler için 25 euro ile 90 euro arasında, uzun süreli vizeler için 70 euro ile 160 euro arasında değişmektedir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: