Tayvan Turist Vizesi

Tayvan Turist Vizesi Başvuru Rehberi 2023

Tayvan vize rejimi tablosuna göre vizeye tabi kişilerin Tayvan'a yapacakları gezi, tatil, balayı gibi turistik seyahatler için turist vizesi alması gerekmektedir. Kısa süreli Tayvan vizesi türlerinden biri olan turist vizesi en fazla 90 gün için düzenlenmekte ve belli koşullarda en fazla 180 güne kadar uzatılabilmektedir.

Tayvan turistik vize başvurusu için: 0850 241 1868

TC Vatandaşları İçin Tayvan'a Turistik Seyahat

Türk vatandaşlarının, Tayvan'a yapacakları turistik seyahatleri için bazı şartların sağlanması durumunda Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne gidilmesine gerek kalmadan e-vize ya da kapıda vize alarak Tayvan'a seyahat etmeleri mümkündür.

Tayvan ve Türkiye arasında yapılan anlaşma gereği turizm amacı ile 30 günden kısa süreli seyahatleri için Türk vatandaşlarına herhangi bir ücret ödemeden e-vize başvurusunda bulunma hakkı tanınmıştır. Tayvan e-vize başvurusunda bulunma hakkının yanı sıra Türk vatandaşlarına, Tayvan'a yapacakları 30 günden kısa süreli seyahatleri için dilerlerse Tayvan'da bulunan dört uluslararası havaalanından giriş yapmaları durumunda sınırda vize başvurusu yapma hakkı da tanınmıştır.

Türk vatandaşlarının Tayvan'a yapacakları 30 günden kısa süreli turistik seyahatleri için Tayvan e-vize başvurusu yapmaları ya da Tayvan kapı vizesi almaları kendileri için para ve zaman bakımından daha avantajlı olacaktır. Türk vatandaşlarının Tayvan'a yapacakları 30 günden uzun süreli turistik seyahatleri için ise Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne turistik vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Yazının devamında Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne turistik vize başvurusunun nasıl yapılacağına ilişkin bilgi aktarılacaktır.

Tayvan Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan turist vizesi almak için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Tayvan turist vizesi başvuru formu doldurun.
  • Başvuru formunun çıktısı alındıktan sonra başvuru sahibi tarafından şahsen imzalayın.
  • Tayvan turist vizesi başvurusu için gerekli evraklar hazırlayın.
  • Vize başvurusu için Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nden (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) randevu alın.
  • Randevu sırasında başvuru formu ve gerekli diğer evraklar teslim edin.
  • Vize ücreti ödenerek Tayvan turist vizesi başvurusu tamamlayın.

Tayvan turist vizesi için Türkiye'de Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) başvuru yapılması gerekmektedir. Tayvan Ankara Büyükelçiliği herhangi bir aracı kurum ile anlaşma yapmamış olup tüm Tayvan vize başvurularını doğrudan kabul etmektedir. Tayvan turistik vize başvurusu planlanan seyahat tarihinden en az 15-20 iş günü önce yapılmalıdır.

Tayvan Turistik Vize Başvuru Formu

Tayvan turistik vize başvuru formu, https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden online olarak doldurulmalıdır. Elde veya bilgisayarda farklı yöntem ve şekillerde doldurulan başvuru formları kabul edilmemektedir.

Tayvan Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Tayvan turistik vize için kısa süreli Tayvan vizesi başvurularında sunulması gereken standart evraklara ek olarak; başvuru sahibinin detaylı seyahat planını sunması gerekmektedir.

Turistik vize başvurularında sunulması gereken belgeler, Tayvan vizesi için gerekli belgeler sayfasında eksiksiz olarak listelenmiştir.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan turistik vize ile ilgili danışmanlarımıza en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Turistik Vize Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Tayvan turistik vize başvurusu için Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nin tur@boca.gov.tw adresine mail atılarak randevu oluşturulmalıdır.

Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne atılan randevu e-postası; başvuru sahibinin isim, iletişim ve adres bilgisinin yanı sıra planlanan başvuru tarihini, vize başvurusunda bulunulacağına dair beyanı ve ön incelemeyi kolaylaştırmak için vize başvurusunda sunulacak belgelerin dijital kopyalarını içermelidir. Mail atıldıktan sonra yetkili kişi tarafından başvuru sahibi ile iletişime geçilmektedir.

Tayvan Turistik Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayvan turistik vize başvuru masrafları 2023 yılı için danışmanlık hizmeti hariç tek girişli vize başvurularında ortalama 70 USD tutarken çok girişli vize başvurularında ortalama 120 USD tutmaktadır.

Tayvan Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayvan turist vizesi çıkma süresi Türkiye’de oturma ve çalışma izni sahibi olan yabancılar veya Türk pasaportu olan kişiler için 3-7 gün, Türkiye’deki diğer yabancılar için 7-10 gün ve grup halinde yapılan başvurular için 15 gündür.

Tayvan Turistik Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

Tayvan vizeleri, Yabancı Pasaportlar İçin Tayvan Vizelerinin Verilmesine Dair Tüzüğün 12. Maddesinde öngörüldüğü şekilde verilir.

ROC Tayvan, vize başvurularını herhangi bir açıklama yapmaksızın reddetme hakkına sahiptir ve ret halinde vize başvuru ücreti iade edilmez.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: