Tayvan Vatandaşlığı

Tayvan Vatandaşlığı için Başvuru Koşulları ve Süreçler

Tayvan vatandaşlığı için doğduğunuzda ebeveynlerinizden en az birinin Tayvan vatandaşı olması, Tayvan vatandaşı olan ebeveynlerinizden birinin vefatından sonra doğmuş olmanız, ebeveynlerinizin tespit edilmemiş veya vatansız kişiler olması ve sizin Tayvan topraklarında doğmuş olmanız ya da vatandaşlığa kabul sürecinden geçmiş olmanız gerekliliklerinden herhangi birini karşılıyor olmalısınız.

Yazının devamında sonradan vatandaşlığa kabul yolu ile nasıl Tayvan vatandaşlığı kazanabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir.

Tayvan Vatandaşlığı Alma Şartları Nelerdir?

Tayvan vatandaşlığı alabilmeniz için sağlamanız gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Tayvan topraklarında her yıl için en az 183 gün olmak üzere 5 yıl boyunca yasal olarak ikamet etmiş olmanız
 • Tayvan yasalarına ve eyaletlerin kendi yasalarına uygun davranmanız
 • Herhangi bir sabıka kaydınızın olmaması
 • Finansal yeterliliği karşılamak için yeterli mülke veya mesleki beceriye sahip olmanız
 • Tayvan'ın ulusal dilinde temel yeterliliğe ve Tayvan vatandaşlarının hak ve yükümlülüklerine ilişkin temel bilgiye sahip olmanız

Tayvan Vatandaşlığı İçin İkamet Şartı

Tayvan vatandaşlığı için ikamet şartı genel anlamda en az beş yıl boyunca veya bir Tayvan vatandaşı ile evli iseniz üç yıl boyunca yılda 183 günden fazla Tayvan'da yaşamaktır. Tayvan vatandaşlığı için kalıcı oturum iznine sahip olmanız şart değildir ancak bu durumda Tayvan’da en az 10 yıl ikamet etmeniz gerekir.

Tayvan vatandaşlığı almanız için Tayvan’da oturum izni ile yasal olarak ikamet ediyor olmanız, ikametinizin amacının profesyonel iş veya eş birleşimi olması ve vize ve ikamete ilişkin kanunları çiğnememiş olmanız önemli sayılmaktadır.

Tayvan Vatandaşlığı İçin Çince Dil Yeterliliği Şartı

Tayvan vatandaşlığı için temel düzeyde Çince dil yeteneğinizi kanıtlamanız gerekir. Tayvan vatandaşlığı için Çince dil yeterliliğinizi sınava girerek veya geçerli bir okulda belirli bir saat ders alarak kanıtlayabilirsiniz.

Tayvan vatandaşlığı dil sınavı 20 sorudan oluşur ve Mandarin dilinde yazılmış çoktan seçmeli test olarak veya Mandarin, Tayvanca, Hakka dilinde veya yerel bir dilde sözlü olarak yapılabilir. Tayvan vatandaşlığı dil sınavından standart başvuru için %70, eşiniz Tayvanlıysa veya Tayvan'da 10 yıldan fazla ikamet etmişse %60 ve 65 yaş üzerinde iseniz %50 başarı sağlamanız gerekir. Olası soru bankası dahil olmak üzere Tayvan vatandaşlığı için dil testi ile ilgili bilgiler Hanehalkı Kayıt Dairesi web sitesinde bulunabilir.

Tayvan’da geçerli bir okulda; standart vatandaşlık başvurusu için 200 saat, bir Tayvan vatandaşı tarafından evlat edinilmiş olmanız, Tayvan'da doğmuş olmanız, bir Tayvan vatandaşının koruyucusu olmanız veya Tayvan'da 10 yıldan fazla zaman geçirmiş olmanız halinde 100 saat ve Tayvanlı bir ebeveyninizin olması, Tayvan vatandaşı ile evli olmanız, Tayvanlı çocuklarınızın olması veya 65 yaş üzerinde olmanız halinde 72 saat ders almanız gerekir.

Tayvan Vatandaşlığı İçin Maddi Yeterlilik Şartı

Tayvan’da kalıcı oturum izni ile ikamet ediyorsanız Tayvan vatandaşlığı için kişisel mali durumunuzu kanıtlamaktan muafsınız. Tayvan’da kalıcı oturum izni olmadan yaşıyorsanız Tayvan vatandaşlığı için maddi yeterlilik kanıtı olarak asgari ücretin en az iki katı maaş aldığınızı, 5 milyon Tayvan dolarından fazla değere sahip mülk veya fona sahip olduğunuzu, profesyonel beceri sertifikanız veya lisansınız olduğunu veya yüksek teknoloji endüstrisinde çalıştığınızı gösteren vergi kayıtları, maaş bordroları ve banka ekstreleri gibi belgeleri sunmalısınız.

Tayvan Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayvan vatandaşlık başvurusu yerel Hanehalkı Kayıt Bürosuna yapılır. İkamet şartını yerine getirmeniz, dil yeteneğinizi kanıtlamanız, sabıka kaydınızın temiz olması ve finansal gereksinimleri karşılamanız durumunda Tayvan vatandaşlığı için başvurabilirsiniz ve başvuru onaylanırsa Tayvan Vatandaşlığına Kabul Adaylığı Sertifikası alırsınız.

Daha sonra asıl vatandaşlığınızdan vazgeçmek ve Tayvan Hanehalkı Kayıt Bürosuna bunun tasdikli ve resmi kanıtını veya bunun imkansız olduğunun tasdikli ve resmi kanıtını sunmak için bir yıl süreniz olur. Onaylandıktan sonra, bir Vatandaşlığa Kabul Sertifikası alırsınız ve bu noktada Tayvanlı sayılırsınız ancak oturum haklarınız veya vatandaş statünüz henüz verilmez.

Tayvan’da vatandaşlık aldıktan sonra bir Tayvan Bölge İkamet Belgesi (TARC) için başvurun ve ardından Tayvan’dan ayrılmadan 1 yıl boyunca veya yılda en az 270 gün olmak üzere 2 yıl boyunca veya yılda en az 183 gün olmak üzere 5 yıl boyunca Tayvan'da yaşayın. Bu süre tamamlandıktan sonra Hane Kaydı için başvurabilir, kimlik kartınızı ve tam vatandaş statünüzü talep edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan vatandaşlığı ile ilgili danışmanlarımıza en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Pasaportu Nasıl Alınır?

Tayvan pasaportu almak için “kısa pasaport başvuru formunu” doldurun ve bunu, gerekli tüm belgeler ve diğer ilgili sertifikalarla birlikte BOCA'ya veya MOFA'nın herhangi bir şubesine şahsen sunun.

Doldurulmuş Tayvan pasaportu başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Tayvan Pasaport Başvuru Formu
Tayvan Pasaport Başvuru Formu
Tayvan Pasaport Başvuru Formu 2
Tayvan Pasaport Başvuru Formu 2

Tayvan pasaportu başvurusu için standart işlem süresi 4 iş günüdür. Hızlandırılmış bir işleme hizmeti için, işlem süresinin beklenen günlerine göre bir hizmet ücreti tahsil edilir ve bu durumda yeni Tayvan pasaportu için en erken teslim alma süresi, hızlandırılmış işlem hizmeti başvurusunun kabul edilmesinden sonraki 1 iş günü olur.

Tayvan Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Tayvan pasaport başvurusu için aşağıdaki belgeleri sunmalısınız.

 • Fotoğraf: Biyometrik pasaport için ICAO gerekliliklerini karşılayan 2 adet fotoğraf
 • Ulusal kimlik kartı: Tayvan Ulusal Kimlik kartlarının en yeni sürümü
 • Hanehalkı Sertifikası veya Hanehalkı Kayıt Transkripti: Tayvan Ulusal Kimlik Kartı olmayan 14 yaşından küçük başvuru sahiplerinin 3 ay içinde sunmaları gereken Hanehalkı Sertifikası veya Hanehalkı Kayıt Transkriptinin aslı
 • Diğer belgeler: Başvuranın, yasal vasisinin ve beraberindeki yetişkinin kimliklerinin aslı

Fotoğraflar dışındaki belgelerin asılları ve ilgili diğer sertifikalar başvuru sahibine başvuru gününde iade edilir.

Tayvan Vatandaşı Olmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Tayvan vatandaşı olmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Her zaman Tayvan'da yaşama ve çalışma hakkı
 • Eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim
 • Vizesiz veya varışta vize ile 134 ülkeye gitme hakkı

Tayvan vatandaşı olmanın dezavantajları aşağıda verilmiştir.

 • Siyasi açıdan uluslararası statüsünün karmaşık olması
 • Ekonominin birkaç endüstriye dayalı olması
 • Dil yeterliliğini sağlamada güçlük çekme

Tayvan Çifte Vatandaşlığa İzin Verir Mi?

Hayır, Tayvan çifte vatandaşlığa izin vermez.

Tayvan vatandaşlığına kabul edildikten sonra 1 yıl içinde asıl vatandaşlığınızdan vazgeçme belgesini sunmalısınız aksi halde vatandaşlığa kabul onayı iptal edilir.

Tayvan vatandaşlığı aldıktan sonra asıl vatandaşlıktan vazgeçme muafiyetinin olduğu durumlar aşağıda verilmiştir.

 • Tayvan'a özel katkılarda bulunduğunuz için vatandaşlığa kabul edildiyseniz
 • Teknolojik, ekonomik, eğitimsel, kültürel, sanat, spor veya diğer alanlarda Tayvan'ın çıkarlarına hizmet ettiği kabul edilen ve onaylanan üst düzey profesyonel iseniz ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ortak inceleme sonucunda uygun bulunduysanız
 • Size atfedilemeyen nedenlerden dolayı asıl uyruğun kaybı belgesini alamıyorsanız
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: