Tayvan Vize Türleri

Kalış Süresi, Giriş Sayısı ve Başvuru Yöntemine Göre Tayvan Vize Türleri

Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti'ne seyahat edecek vizeye tabi ülke vatandaşlarının öncelikle seyahat amaçlarına en uygun vize türüne karar vermeleri gerekmektedir. Tayvan vizeleri; kalış süresi, seyahat amacı, giriş sayısı ve başvuru şekli gibi kriterlere göre farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Tayvan vize türleri ile ilgili detaylı bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Kalış Süresine Göre Tayvan Vize Türleri Nelerdir?

Kalış süresine göre Tayvan vize türleri aşağıda verilmiştir.

  • Kısa süreli Tayvan vizesi
  • Uzun süreli Tayvan vizesi

Kısa Süreli Tayvan Vizeleri

Kısa süreli Tayvan vizesi, vizeye tabi ülke vatandaşlarının Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti'ne yapacakları kısa süreli seyahatleri için alması gereken vizedir. Kısa süreli Tayvan vizesi; başvuru sahibinin seyahat amacı ve planına göre 14, 30, 60 ya da 90 gün için düzenlenmektedir.

Seyahat amacına göre kısa süreli Tayvan vizesi farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Seyahat Amacına Göre Kısa Süreli Tayvan Vizeleri

Seyahat amacına göre kısa süreli Tayvan vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Uzun Süreli Tayvan Vizesi

Tayvan ya da resmi adıyla Çin Cumhuriyeti'ne yerleşme amacında olan yabancı ülke vatandaşlarının uzun süreli Tayvan vizesi alması gerekmektedir. Uzun süreli Tayvan vizesi, Tayvan'a yerleşmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarına Tayvan'a giriş yapmaları ve Tayvan Göçmenlik Bürosu'na oturum izni başvurusunda bulunmaları için verilen vize türüdür.

Başvuru sahibinin seyahat amacına ya da farklı bir ifade ile başvuru sahibinin Tayvan'da ikamet etme nedenine göre, uzun süreli Tayvan vizesi farklı alt türlere ayrılmaktadır.

Seyahat Amacına Göre Uzun Süreli Tayvan Vizeleri

Seyahat amacına göre uzun süreli Tayvan vizesi türleri aşağıda listelenmiştir.

Giriş Sayısına Göre Tayvan Vize Türleri Nelerdir?

Kısa süreli Tayvan vizeleri giriş sayısına göre tek girişli ve çok girişli olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Uzun süreli Tayvan vizeleri sadece tek girişli olacak şekilde düzenlenmekte olup giriş sayısına göre ayrım sadece kısa süreli Tayvan vizeleri için geçerlidir.

Tek Girişli Tayvan Vizesi

Tek girişli Tayvan vizesi, Tayvan’a bir kez giriş yapılmasına izin verir. Tayvan’da kalınacak süre boyunca ülkeden ayrılmayı planlamayan kişiler, tek girişli ziyaretçi vizesine başvurabilmektedir.

Çok Girişli Tayvan Vizesi

Çok girişli Tayvan vizesi, hamiline vize geçerlilik süresi boyunca Tayvan'a istediği sıklıkta girme hakkı verir. Vizede yer alan kalış süresi, ülkeye her girişte kalınabilecek maksimum süreyi gösterir; bu süre, vize bitiş tarihinden önce ülkeden her çıkış ve ülkeye giriş yapıldıktan sonra yenilenir. Kalış süresinin yenilenmesi için ülke dışında geçirilmesi gereken bir süre sınırı bulunmaz.

Tayvan’da çıkış yapması gerekecek ancak daha sonra ülkeye tekrar girmesi gerekecek kişilerin, çok girişli Tayvan vizesi başvurusu yapması mümkündür.

Başvuru Yöntemine Göre Tayvan Vize Türleri

Başvuru yöntemine göre Tayvan vize türleri, dış temsilcilikten başvurulan vizeler, e-vize ve kapıda vize olarak ayrılmaktadır.

Tayvan’a seyahat etmek isteyen ve Türkiye’de yaşamakta olan kişiler vize başvurularını kural olarak Tayvan Ankara Büyükelçiliği' üzerinden yapmalıdır; buna ek olarak Tayvan ile Türkiye arasındaki anlaşma kapsamında, Türk vatandaşlarının Tayvan'a yapacakları 30 günden kısa süreli seyahatleri için dış temsilciliğe gitmeden e-vize ya da sınır kapılarında vize başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır.

Turizm, iş, aile ve akraba ziyareti veya konferans, fuar ile sportif ve kültürel etkinliklere katılmak üzere 30 günden kısa süreli Tayvan ziyareti yapmak isteyen T.C. vatandaşları, herhangi bir ücret ödemeden Tayvan e-vize başvurusu yapabilmektedir.

Tayvan'da bulunan uluslararası havaalanından ülkeye giriş yapan Türk vatandaşları, 30 günden kısa süreli seyahatleri için sınırda Tayvan kapı vizesi başvurusu yapma hakkına sahiptir.

30 günden kısa süre için Tayvan’a seyahat edecek olan Türk vatandaşlarının e-vize başvurusu yapmaları ya da Tayvan kapı vizesi almaları zaman bakımından ve maddi olarak daha avantajlıdır; 30 günden uzun seyahatler için ise Tayvan Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Yanlış Vize Türü İçin Başvuru Yapılması Durumunda Ne Olur?

Kalış süresi veya seyahat amacına uygun olmayan yanlış bir vize türü için başvuru yapılması durumunda, Tayvan vize başvurusu reddedilebilir. Yanlış vize türü için başvuru yapılması zaman kaybına ve başvurunun reddi halinde başvuru ücreti iade edilmediği için maddi zarara neden olmaktadır. Başvuru sahiplerinin mağduriyet yaşamamak adına, başvuru öncesinde doğru vize türünü seçmeleri önemlidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: