Tayvan Dil Okulu Vizesi

Tayvan’da Çince Dil Eğitimi ve Vize Süreci

Tayvan, Mandarin Çincesi öğrenmek isteyen uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen destinasyonlardan biridir. Çince öğrenmek için Tayvan'a seyahat edecek vizeye tabi ülke vatandaşlarının Tayvan dil okulu vizesi alması gerekmektedir. Tayvan dil okulu vizesine başvuracak kişilerin Tayvan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş üniversitelere bağlı Mandarin Çincesi Öğrenim Merkezlerinden kabul almış olması gerekmektedir.

Dil okulu vizesi esasen Tayvan öğrenci vizesi türlerinden biri olarak 180 günü aşan eğitimler için Tayvan'a giriş yapmak ve Tayvan Göçmenlik Bürosu'na oturum izni başvurusunda bulunmak için verilmek ile birlikte 180 günden kısa süreli eğitimler için de kısa süreli Tayvan dil okulu vizesi başvurusunda bulunmak mümkündür.

Tayvan dil okulu vize danışmanlığı için: 0850 241 1868

Tayvan Çince Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan Çince dil okulu vizesini aşağıda açıklanan adımları izleyerek alabilirsiniz.

 • Tayvan vize formunuhttps://visawebapp.boca.gov.twwebsitesinden online olarak doldurmalı, çıktısını almalı ve imzalamalısınız.
 • Vize başvurusu için gerekli evrakları tümünü hazırlamalısınız.
 • Vize randevusunu Tayvan Ankara Büyükelçiliği (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) ile iletişime geçerek ayarlamalısınız.
 • Başvuru formu dahil tüm başvuru evraklarını, randevu gününde elçiliğe teslim etmelisiniz.
 • Başvurunuzu tamamlamak için vize ücretini ödemelisiniz.

Tayvan dil vizesi için başvurular, seyahat tarihinden en az 15-20 iş günü önce doğrudan Tayvan Ankara Büyükelçiliğine (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) beyan edilmelidir.

Tayvan Dil Okulu Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayvan dil okulu vizesi için istenen belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Online olarak doldurulan ve imzalanan vize formu
 • Güncel ve renkli çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Hasarsız ve en az 6 ay daha geçerli pasaport ve kopyası
 • Sağlık raporu ve fotokopisi
 • Tayvan'da bulunan eğitim kurumundan alınan kabul mektubunun aslı ve kopyası
 • Devamsızlık belgesinin aslı ve kopyası
 • Öğrenim dönemine ait alınan dersleri ve notları gösteren transkript
 • Başvuru sahibinin Çince öğrenme amacını açıklamış olduğu çalışma planı
 • Başvuru sahibinin maddi yeterliliği gösteren belgeler
 • Başvuru sahibinin aldığı burs miktarını içeren burs onay belgesi
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise muvafakatname
 • Adli sicil kaydı belgesi
 • Vize başvuru harcı ödemesini ispatlayan makbuz

Dil okulu vizesi başvurularında sunulan belgelerin asılları, incelendikten sonra kişiye iade edilir. Çince ya da İngilizce dilinde olmayan ve Tayvan dışından alınan tüm evrakların Çince ya da İngilizce dillerinden birine çevrilmiş ve dış temsilciliklerden onaylanmış örneklerinin de sunulması gerekmektedir. nüshaları bulunmalıdır.

Dil okulu vizesi başvurularında sunulması gereken belgeler, Tayvan vizesi için gerekli evraklar sayfasında açıklamaları ile birlikte eksiksiz olarak listelenmiştir.

Tayvan Dil Okulu Vizesi Başvuru Formu

Tayvan dil okulu vizesi başvuru formunu, https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden online olarak doldurmanız gereklidir; eksiksiz doldurulan başvuru formunun çıktısını alarak imzalamalısınız. belirtilen şekil haricinde doldurulan başvuru formları, vize başvuruları için kabul edilmemektedir.

Tayvan Dil Okulu Kabul Mektubu

Tayvan dil okulu kabul mektubu, Tayvan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından akredite edilmiş üniversitelere bağlı Mandarin Çincesi Öğrenim Merkezlerinden biri tarafından verilmelidir.

Kayıt belgesi, 4 aylık eğitimin tamamlanacağını ve en az 3 ay daha eğitim kaydının devam edeceğini göstermelidir. Eğitim süresi pazartesiden cumaya, 15 saatten fazla olmalıdır.

Tayvan Vizesi İçin Sağlık Raporu

Tayvan vizesi için sağlık raporu, Sağlık ve Refah Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi tarafından belirlenen bir hastane tarafından son 3 ay içinde düzenlenmiş olmalıdır. Yabancı bir hastane tarafından düzenlenen sağlık raporlarının, bir Tayvan dış temsilciliği tarafından onaylanmış Çince veya İngilizce tercümesi ile birlikte sunulması gereklidir.

Dil Okulu İçin Finansal Yeterlilik Kanıtı

Dil okulu için finansal yeterlilik kanıtı olarak sunulan belgelerin Tayvan dış temsilciliklerinden onaylanması gereklidir.

Başvuru sahibi veya üçüncü dereceye kadar akrabalarına ait banka hesap özetleri maddi yeterliliği ispatlamak adına, akrabalık ilişkisini kanıtlayabilecek aile kaydı/doğum belgesi/ aile defteri gibi belgeler ile birlikte sunulmalıdır. Banka hesap özetlerinde bulunan miktarın, başvuru sahibinin en az 6 aylık kesintisiz yaşam ihtiyaçlarını karşılayacak miktarda olması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan dil okulu vizesi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Dil Okulu Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Tayvan dil okulu vize ücreti, 2023 yılı için vize harcı ve noter ya da tercüme gibi doğabilecek masraflar ile birlikte, danışmanlık hizmeti alınmıyor ise ortalama 100 dolar tutmaktadır.

Tayvan Çince Dil Okulu Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayvan çince dil okulu vizesi, Tayvan Ankara Büyükelçiliği tarafından 7-10 iş günü içerisinde çıkar. Ek belge talep edilmesi, mülakat yapılmasının gerekmesi, başvurunun ileri inceleme için Tayvan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu'na gönderilmesi gibi hallerde, vize sonuçlanma süreleri uzayabilmektedir.

Tayvan Çince Dil Okulu Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Tayvan Çince dil okulu vizesi 3 aylık süre için verilir; vize hamillerinin Tayvan’a giriş yaptıktan sonraki günden itibaren 15 gün içinde Tayvan Ulusal Göçmenlik Dairesi'ne başvurarak oturum izni talep etmeleri gerekir.

Oturum izninin geçerlilik süresi boyunca kişinin Tayvan’da bulunması mümkündür. Tayvan'da 180 günü aşan bir süre bulunma isteyen kişilerin uzun süreli bir vize olan dil okulu vizesi ve sonrasında oturum izni alması zorunludur; Tayvan'da 180 günden daha az bir süre için bulunulacak ise kısa süreli Tayvan dil okulu vizesi alınması yeterlidir.

Kısa Süreli Tayvan Dil Okulu Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Tayvan dil okulu vizesi ile uzun süreli Tayvan dil okulu vizesi başvuru süreci aynıdır; başvuru için kabul mektubu alınmalı, başvuru formu doldurulmalı, gerekli evraklar hazırlanmalı, Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nden randevu alınmalı ve randevu gününde gerekli evrakların teslimi ve vize ücretinin ödenmesi ile başvuru tamamlanmaktadır.

Kısa süreli Tayvan dil okulu vizesi başvurusunda uzun süreli Tayvan dil okulu vizesi başvurusundan farklı olarak sağlık raporu, adli sicil kaydı, devamsızlık raporu ve transkript sunulması gerekmezken; başvuru sahibinin gidiş ve dönüş ulaşım rezervasyonlarını başvuru evrakları arasına eklemesi gerekir.

Kısa süreli Tayvan dil okulu vizesi ile uzun süreli Tayvan dil okulu vizesi arasındaki en temel fark, Tayvan'a giriş yaptıktan sonra kısa süreli Tayvan dil okulu vizesi hamillerinin oturum izni başvurusu yapmaları gerekmemektedir.

Tayvan'daki En İyi Mandarin Çincesi Öğrenim Merkezleri Hangileridir?

Mandarin Çincesi öğrenmek isteyen uluslararası öğrenciler için ideal bir yer olan Tayvan'da bir üniversiteye bağlı 65 Mandarin Çincesi Dil Merkezi bulunmaktadır. Bu kurumlarda yıl boyunca her yaşa, ilgi alanına ve çalışma amacına yönelik çeşitli Çince kursları sunulur.

Tayvan'daki Mandarin Çincesi Öğrenim Merkezlerinden bazıları aşağıda verilmiştir.

 • Ulusal Merkez Üniversitesi
 • Ulusal Taipei Eğitim Üniversitesi
 • Ulusal Tayvan Üniversitesi
 • Tunghai Üniversitesi
 • Feng Chia Üniversitesi
 • Mingdao Üniversitesi
 • Ulusal Cheng Kung Üniversitesi
 • Ulusal Kaohsiung Üniversitesi
 • Nan Hua Üniversitesi
 • Tzu Chi Üniversitesi
 • Fo Guang Üniversitesi
 • Ulusal Quemoy Üniversitesi
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: