Tayvan Değişim Öğrenci Vizesi

Tayvan Öğrenci Değişimi Süreci ve Vize Prosedürü

Tayvan ya da resmi ismi ile Çin Cumhuriyeti'ndeki eğitim kurumlarında ortaokul ya da lise seviyesinde ya da üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora ya da post-doktora seviyesinde bir öğrenci değişim programına katılacak kişilerin Tayvan değişim öğrencisi vizesi alması gerekmektedir.

Başvuru sahibinin, bir Tayvan öğrenci vizesi türü olan Tayvan değişim öğrencisi vizesi almak için bir eğitim kurumundan kabul almış olması gerekmektedir.

Tayvan vize danışmanlık hizmetleri için: 0850 241 1868

Tayvan Değişim Öğrencisi Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan değişim öğrencisi vizesi için başvuru adımları aşağıda açıklanmıştır.

 • Tayvan'daki bir eğitim kurumundan değişim öğrencisi olarak kabul mektubu almalısınız.
 • Vize başvurusu için vize formunu https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden online olarak doldurmalısınız.
 • Online doldurulan vize formunun çıktısını almalı ve formu imzalamalısınız.
 • Öğrenci vizesi için gerekli belgeleri hazırlamalısınız.
 • Vize başvurusunu sunmak için Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nden (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) randevu almalısınız.
 • Randevuda tüm belgeleri eksiksiz beyan etmelisiniz.
 • Vize ücretini ödemelisiniz.

Tayvan değişim öğrencisi vizesi başvuruları doğrudan Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) seyahat için planlanan başlangıç tarihinden en az 15-20 iş günü önce yapılmalıdır; vize işlem süresi ise yaklaşık 7-10 iş günü arasındadır.

Değişim Öğrencileri İçin Tayvan Vizesi Başvuru Formu

Değişim öğrencileri için Tayvan vizesi başvuru formu doldurma işlemi, çevrimiçi olarak https://visawebapp.boca.gov.tw internet sayfası üzerinden tamamlanır. Farklı şekillerde doldurulan formlar kabul edilmemektedir. Doldurma işleminden sonra formun çıktısı alınıp imzalanması gerekmektedir.

Değişim Öğrencileri İçin Tayvan Vizesi Evrakları

Değişim öğrenciler için Tayvan vizesi evrakları aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Tayvan öğrenci vizesi başvuru formu
 • Yakın zamanda renkli olarak çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf
 • Hasarsız ve en az 6 ay daha geçerli başvuru sahibine ait pasaport ve 1 adet fotokopisi
 • Tayvan'da bulunan eğitim kurumuna başvuru sahibinin kabul edildiğini gösteren kabul mektubu
 • Başvuru sahibine ait sağlık raporunun aslı ve bir adet fotokopisi
 • Vize harcı ödemesini kanıtlayan makbuz
 • Tayvan'daki kayıt olunan eğitim kurumundan alınmış onay mektubu
 • Öğrenci belgesi

Vize başvurusunda sunulan evrakların asılları, inceleme sonrasında başvuru sahibine iade edilir. Belgelerin tümü İngilizce veya Çince olmalıdır; Tayvan dışından alınan farklı dildeki belgeler İngilizce veya Çince tercümesi ile sunulmalıdır ve tercümelerin mutlaka Tayvan dış temsilcilikleri tarafından tasdik edilmesi gereklidir.

Öğrenci Sağlık Raporu

Öğrenci sağlık raporu, Tayvan’daki Sağlık ve Refah Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi tarafından listelenen hastanelerden, vize başvurusundan önceki son 3 ay içinde alınmış olmalıdır. Başvuru sahipleri yabancı bir ülkedeki nitelikli hastanelerden alınmış olabilir; bu halde raporun İngilizce veya Çince’ye çevrilerek ve bir Tayvan dış temsilciliği tarafından tasdik edilerek beyan edilmesi gerekir.

Değişim Programı Kabul Mektubu

Değişim programı kabul mektubu, üniversite veya kolejlerdeki bir değişim programına katılacak öğrenciler için, kayıt olunmak istenen yüksekokul tarafından verilmiş olmalıdır.

Lise son sınıf öğrencilerinin katılacağı değişim programları için ise Milli Eğitim Bakanlığı veya il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünden alınmış kabul mektubu sunulmalıdır.

Öğrencisi Vizesi İçin Onay Mektubu

Öğrenci vizesi için onay mektubu, üniversite veya kolej öğrencileri için kayıt olunan üniversiteden alınmalıdır. Halihazırda Tayvan’da ziyaretçi vizesi ile eğitim görmekte olan ve oturum vizesine başvurmak isteyen kişilerin, mevcut kayıt belgesini sunması mümkündür.

Tayvan Vizesi İçin Öğrenci Belgesi

Tayvan vizesi için öğrenci belgesi, öğrencinin yurt dışında okumakta olduğu okul tarafından verilen belge ya da öğrenci kimliği olabilmektedir.

Türkiye'de eğitime devam eden öğrencilerin başvurularında, e-devletten ya da okuldan alınan öğrenci belgesi sunulmalıdır. Başvuru sahibi öğrenci belgesini, Türkiye'de lisans ve üzeri eğitim programlarına devam ediyorsa e-devletten; ilkokul ve lise programlarına devam ediyor ise de okullarından almalıdır.

Değişim Öğrencileri İçin Tayvan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Değişim öğrencileri için Tayvan vize ücreti, vize başvuru harcı ve tercüme ile noter işlemleri dahil edildiğinde, ancak danışmanlık hizmeti alınmadığında 2023 yılında ortalama 100 dolar tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tayva öğrenci değişimi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Değişim Öğrencisi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayvan değişim öğrencisi vizesi, 7 ile 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Başvuruyu inceleyen Tayvan Ankara Büyükelçiliğinin ek belge talebi, başvuru sahibini mülakata çağırması veya başvuruyu değerlendirme için Tayvan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu'na göndermesi gibi hallerde, vizenin çıkma süresi uzamaktadır.

Tayvan Değişim Öğrencisi Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Tayvan değişim öğrencisi vizesi 3 ay süre için verilir. Vize hamili değişim öğrencilerinin Tayvan Ulusal Göçmenlik Dairesi'ne oturum izni başvurularını, varışlarının ertesi gününden itibaren 15 gün içinde yapmaları gerekir. Öğrenciler, oturum izni süresi boyunca tayvan’da kalış hakkına sahiptir.

180 günden uzun süreler için Tayvan'da kalmak isteyen yabancı uyruklu değişim öğrencileri, uzun süreli vize aldıktan sonra Tayvan’da oturum iznine başvururken; Tayvan’da geçirilecek süre 180 günden kısa ise kısa süreli Tayvan değişim öğrencisi vizesi almalıdır.

Kısa Süreli Tayvan Değişim Öğrencisi Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli Tayvan değişim öğrencisi vizesi için başvurular, uzun süreli Tayvan değişim öğrencisi vizesi ile aynı şekilde yapılır. Standart olarak kabul mektubu alan öğrenciler, başvuru formu doldurulmalı, gerekli evrakları hazırlanmalı, vize randevusunu Tayvan Ankara Büyükelçiliğinden alınmalı ve randevuda gerekli belgeleri teslim ederek vize ücretini ödemelidir.

Kısa süreli Tayvan değişim öğrencisi vizesi başvurusu için uzun süreli Tayvan değişim öğrencisi vizesi başvurusundan farklı olarak sağlık raporu sunulması gerekmez; ancak başvuru sahibinin bazı ek evrakları ibraz etmesi gerekebilir. Başvuru shaibinin durumuna göre talep edilebilen belgeler arasında, kalış nedenini gösteren belgeler, ebeveyn izin belgesi, yerel ev sahibi tarafından verilen garanti, Tayvan'daki veli tarafından yapılan anlaşma, sabıka kaydı, eğitim işbirliğini gösteren belge veya başvuranın kendi okulu tarafından imzalanmış kardeş okul anlaşması istenebilir.

Kısa süreli ile uzun süreli Tayvan değişim öğrencisi vizesi arasındaki en temel fark, kısa süreli Tayvan vize hamillerinin Tayvan'a giriş yaptıktan sonra oturum izni başvurusu yapmasına gerek olmamasıdır.

Değişim Öğrencilerinin Tayvan'da Bulundukları Süre Boyunca Uyması Gereken Kurallar Nelerdir?

Değişim öğrencileri Tayvan’da kaldıkları süre boyunca, değişim öğrencilerinin “Tayvan'da Eğitim Alan Uluslararası Öğrencilere İlişkin Yönetmelik” kurallarına uymaları gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: