Tayvan Vize Politikası

Tayvan Vize Politikası ve Tayvan'ın Vize Muafiyeti Uyguladığı Ülkeler

İstisnai gruplar haricinde Tayvan ya da resmi adı ile Çin Cumhuriyeti'nin topraklarına giriş yapmak isteyen tüm yabancıların yetkili makamlardan vize alması gerekmektedir.

Aşağıda Tayvan'ın vize talep etmediği ülkeler, Tayvan'a vizesiz giriş için gereklilikler ve Türk vatandaşlarına uygulanan vize politikası hakkında detaylı bilgi paylaşılmıştır.

Tayvan’ın Vize İstemediği Ülkeler Hangileridir?

Andorra, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Şili, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Esvatini, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Guatemala, Haiti, Honduras, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya , Japonya, Kore Cumhuriyeti, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Marshall Adaları, Monako, Hollanda, Yeni Zelanda, Nikaragua, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Paraguay, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya , İspanya, İsveç, İsviçre, Tuvalu, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Vatikan vatandaşları 90 güne kadar Tayvan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Belize, Dominik Cumhuriyeti, Malezya, Nauru, Saint Vincent ve Grenadinler, St. Kitts ve Nevis, Saint Lucia ve Singapur vatandaşlarının 30 güne kadar olan Tayvan seyahatlerinde vize almalarına gerek yoktur.

Diplomatik pasaport veya hizmet pasaportu sahipleri hariç Tayland, Filipinler ve Brunei vatandaşları 31 Temmuz 2023'e kadar geçerli olmak üzere 14 güne kadar olan Tayvan seyahatlerinde vizeden muaf olmaktadır.

Vizesiz Tayvan Seyahati İçin Uyulması Gereken Kurallar

Vizesiz Tayvan seyahati için uyulması gereken kurallar aşağıda listelenmiştir.

  • Sadece resmi pasaport sahibi yabancılar giriş tarihi itibariyle en az altı ay geçerliliği olan bir pasaport ile vizeden muaf giriş yapabilmektedir.
  • Gidiş-dönüş ulaşım belgelerinin ayarlanması gerekir.
  • Sınır memurları tarafından kişinin ülkeye girişine dair bir sakınca görülmemelidir.
  • Brunei, Filipinler ve Tayland pasaportu sahipleri konaklama rezervasyonu kanıtını, sponsorun iletişim bilgilerini ve seyahat için yeterli mali tutara dair belgeleri ibraz etmelidir.
  • Görev için gemiye binmek isteyen Brunei, Filipinler ve Tayland gemi/uçak mürettebatı veya hizmet personeli vizesiz giriş için uygun değildir.

Tayvan’da belirtilen kalış süresi bittikten sonra ülkeden ayrılmamak Tayvan vize ihlali olarak değerlendirilir.

Türk Vatandaşlarının Tayvan Vizesi Alması Gerekir Mi?

Umuma mahsus, hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Tayvan vizesi alması gerekir.

Umuma mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları için Tayvan vizesi e-vize olarak veya dönüş bileti, vize başvuru formu, fotoğraf ibraz edilmesi ve Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapılması halinde sınırda harçsız olarak alınabilmektedir.

Tayvan Vizesi İle Diğer Ülkelere Giriş

Tayvan vizesi yalnızca Tayvan’a girişe izin vermekte olup diğer ülkelere giriş hakkı sağlamamaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: