Tayvan Staj Vizesi

Tayvan Staj Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayvan ya da resmi adı ile Çin Cumhuriyeti'nde eğitimi ya da mesleği ile ilgili staj yapmak isteyen kişilerin staj vizesi alması gerekmektedir. Staj vizesi başvurusu için başvuru sahibinin Tayvan'da bir işverenden geçerli bir iş teklifi almış olması ve işverenin başvuru sahibi adına çalışma izni alması gerekmektedir.

Esasen vizeye tabi ülke vatandaşının Tayvan'a giriş yapması için verilmekte olan staj vizesi, Tayvan oturma vizesi türlerinden biridir ve vize ile Tayvan'a giriş yapıldıktan sonra oturum izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Tayvan staj vizesi için danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Tayvan Staj Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan staj vizesinin nasıl alınacağı aşağıda açıklanmıştır.

 • Online başvuru formu doldurma işlemini https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden tamamlamalısınız.
 • Çıktısı alınan başvuru formunu imzalamalısınız.
 • Gerekli vize belgelerini eksiksiz hazırlamalısınız.
 • Başvuru için Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nden (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) vize randevusu almalısınız.
 • Randevuya gitmeli ve çıktısı alınan başvuru formu dahil tüm evrakları beyan etmelisiniz.
 • Vize ücretini ödeyerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.

Türkiye’den Tayvan staj vizesi için başvurular doğrudan Tayvan Ankara Büyükelçiliğine, planlı seyahat tarihinden en az 15-20 iş günü önce yapılır. Staj vizesi talepleri, Tayvan Ankara Büyükelçiliği tarafından 7-10 iş günü içerisinde sonuçlandırılır.

Dış temsilcilik tarafından ek belge talep edilmesi, mülakat yapılması ya da başvurunun incelenmek üzere Tayvan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu'na gönderilmesi gibi hallerde başvuru işlem süreleri uzamaktadır.

Tayvan Staj Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Tayvan staj vizesi başvuru formu, online olarak https://visawebapp.boca.gov.tw internet sayfasından doldurulmalı, çıktısı alınmalı ve imzalanmalıdır; elde veya bilgisayarda farklı şekillerde doldurulan vize formları başvurularda kabul edilmemektedir.

Tayvan Staj Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Gerekli Tayvan staj vizesi evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • 6 ay daha geçerli olan hasarsız bir pasaport
 • İmzalı vize başvuru formu
 • Güncel ve renkli olarak çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf
 • Çalışma izni aslı ve fotokopisi
 • Sağlık raporu
 • Vize harç dekontu

Staj vizesi başvurularında sunulması gereken belgeler, Tayvan vize başvuru evrakları sayfasında açıklamaları ile birlikte eksiksiz olarak listelenmiştir.

Tayvan Staj Vizesi İçin Çalışma İzni

Tayvan staj vizesi için çalışma izni için işverenlerin Tayvan Çalışma Bakanlığı'na başvury yapmaları gerekir. Çalışma izni belgesinde belirtilen staj süresinin 6 aydan fazla olması gereklidir. İşveren Tayvan çalışma izni aldıktan sonra, kişiler Tayvan çalışma vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Tayvan Staj Vizesi İçin Sağlık Raporu

Tayvan staj vizesi için sağlık raporu, Sağlık ve Refah Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi tarafından belirlenen bir hastaneden son 3 ay içinde düzenlenmelidir.

Nitelikli bir yabancı hastane tarafından verilen Tayvan vizesi için sağlık raporu Çince veya İngilizce olmalı ve bir Tayvan dış temsilciliği tarafından onaylanmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan’a staj vizesi ilgili bizlere danışmanlarımıza sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Staj Vizesi İçin Randevu Nasıl Oluşturulur?

Tayvan staj vizesi için Tayvan Ankara Büyükelçiliğinin tur@boca.gov.tw adresine mail atılarak randevu oluşturulmalıdır.

Tayvan Staj Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Tayvan staj vizesi ücreti 2023 yılı için vize harcı ve vize başvurusu için yapılması gerekebilecek noter ve tercüman masrafları da dahil olmak üzere, danışmanlık hizmeti alınmaması halinde ortalama 100 dolardır.

Tayvan Staj Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Tayvan staj vizesi genellikle üç ay süre için verilir. Staj vizesi ile Tayvan'a giriş yapıldıktan sonraki günü takip eden 15 gün içinde, Tayvan Ulusal Göçmenlik Dairesi'ne oturum izni başvuru yapılmalıdır. Oturum izni alınması ile iznin süresi boyunca Tayvan’da ikamet edilebilir.

180 günden uzun süreler için Tayvan'da bulunmak istiyorsanız, uzun süreli Tayvan vizesi türlerinden olan staj vizesi almalı ve daha sonra Tayvan’da oturum izni başvurusu yapmalısınız. Tayvan'da 180 günden daha kısa bir süre için bulunacaksanız, kısa süreli Tayvan staj vizesi almalısınız.

Kısa Süreli Tayvan Staj Vizesine Nasıl Başvurabilirim?

Kısa süreli Tayvan staj vizesi için başvuru süreci, uzun süreli Tayvan staj vizesi başvuru süreci ile aynıdır. Çalışma izninin alınması, başvuru formunun doldurulması, gerekli evrakların hazırlanması, Tayvan Ankara Büyükelçiliğinden randevu alınması ve randevu gününde gerekli evrakların teslim edilmesi ve vize ücretinin ödenmesi ile başvuru tamamlanmaktadır.

Kısa süreli Tayvan staj vizesi başvurularında uzun süreli Tayvan staj vizesi başvurusundan farklı olarak sağlık raporu sunulması gerekmemek ile birlikte başvuru sahibinin gidiş ve dönüş ulaşım rezervasyonlarının da başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir. Kısa süreli Tayvan staj vizesi ile uzun süreli Tayvan staj vizesi arasındaki en temel fark, kısa süreli Tayvan staj vizesi hamillerinin Tayvan'a giriş yaptıktan sonra oturum izni başvurusu yapmasına gerek olmamasıdır.

Tayvan'da Çalışmak İçin Alabileceğim Diğer Tayvan Vizeleri Nelerdir?

Tayvan’da çalışmak için alabileceğiniz diğer Tayvan vizeleri aşağıda verilmiştir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: