Tayvan Vizesi

Tayvan Vizesi Başvuru ve Takip Rehberi

Tayvan'ın vize politikası gereği topraklarına giriş yapacak yabancı ülke vatandaşlarının milliyet ve pasaport türü özelindeki istisnalar hariç seyahatleri öncesinde vize almaları gerekmektedir.

Tayvan 180 günden kısa bir süre için ziyaret edecek kişilerin kısa süreli Tayvan vizesi; 180 günü aşan bir süre için Tayvan'da bulunacak kişilerin ise uzun süreli Tayvan vizesi alması gerekmektedir.

Tayvan vize danışmanlık işlemleri için: 0850 241 1868

Tayvan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından Vize İstiyor Mu?

Tayvan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmektedir. Tayvan'a umuma mahsus (bordo) pasaport, diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ya da hususi (yeşil) pasaport ile seyahat edecek tüm T.C. vatandaşlarının seyahat süresine bakılmaksızın seyahat amacına uygun kısa ya da uzun süreli Tayvan vizesini almaları gerekir.

Türk vatandaşları için 30 güne kadar ikamet süresi tanıyan tek girişli vize, e-vize olarak alınabildiği gibi, Taipei’de bulunan Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapılması şartıyla sınırda harçsız olarak alınması mümkündür.

Tayvan vize politikası uyarınca, Tayvan’a, yani resmi adı ile Çin Cumhuriyeti'ne seyahat etmek isteyen vizeye tabi ülkelerin vatandaşları, seyahat sürelerine ve seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvuru yapmalıdır.

Tayvan TC Vatandaşlarından Transit Vize İster Mi?

Tayvan T.C. vatandaşlarından, Tayvan üzerinden yapılacak aktarmalar için transit vize istememektedir; ancak Tayvan’da göçmenlik kontrolünden geçecek kişilerin transit vize almaları gerekmektedir.

Tayvan Vize Türleri Nelerdir?

Tayvan vize türleri en temel olarak kısa ve uzun süreli olarak ikiye ayrılır. Tayvan seyahati 180 günden kısa sürecek kişilerin kısa süreli Tayvan vizesi ve 180 günden uzun süreler için Tayvan’da bulunacak kişilerin ise uzun süreli Tayvan vizesine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tayvan ile Türkiye Cumhuriyeti’nin de dahil olduğu bazı ülkelerin yaptığı anlaşmalar kapsamında, bu ülkelerin vatandaşları 30 günden kısa Tayvan seyahatleri için konsolosluk üzerinden başvuru yapmadan e-vize alabilmekte veya sınır kapılarında vize başvurularını yapabilmektedir.

Tayvan’a seyahat edecek kişilerin seyahat süresi haricinde seyahat amaçlarına da uygun olan Tayvan vize türleri arasından seçim yaparak, vize başvurularını gerçekleştirmeleri gerekir.

Tayvan Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Tayvan vize başvurusu, Türkiye'den Tayvan Ankara Büyükelçiliğine (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) yapılmaktadır.

Tayvan Ankara Büyükelçiliği
Tayvan Ankara Büyükelçiliği

Herhangi bir aracı kurum ile anlaşması bulunmayan Tayvan Ankara Büyükelçiliği vize başvurularını doğrudan kabul etmektedir.

Tayvan Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tayvan vize başvurusu, planlanmış olan seyahat başlangıç tarihinden en az 15-20 iş günü öncesinde yapılmalıdır.

Tayvan Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan vizesini e-vize olarak almak isteyen başvuru sahiplerinin, planlı seyahat tarihinden en az 1 hafta önce https://visawebapp.boca.gov.tw/ adresi üzerinden başvuru yapması gereklidir. Online yapılan başvurular Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu olarak da bilinen Tayvan Ankara Büyükelçiliği tarafından 3 iş gününde değerlendirilir. Başvurusu onaylanan kişilere, e-vizenin indirilip çıktısı alınabileceği linki içeren bir elektronik bildirim gönderilir. Tayvan’a girişlerde yapılan kontrollerde e-vizenin beyan edilmesi gereklidir.

Tayvan için kapıda vize başvurusu yapmak isteyen başvuru sahiplerinin, Taipei’de yer alan Taoyuan Uluslararası Havaalanından giriş yapması, dönüş biletlerini sunması, vize başvuru formunu doldurması ve iki adet fotoğrafı ibraz etmesi gereklidir; bu şartlar sağlandığında sınırda harçsız vize alınması mümkündür. Kapıda vize başvuruları için Tayvan seyahati öncesinde online olarak https://niaspeedy.immigration.gov.tw/webacard/ adresinden varış kartını doldurması gerekmektedir; çıktısı alınan varış kartı da sınırda vize işlemlerinde kişilerin yanında bulunmalıdır.

Tayvan'a 30 günden uzun süreli olarak seyahat edecek Türk vatandaşlarının ise Tayvan Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nden Vize Başvurusu

Tayvan Ankara Büyükelçiliğinden vize başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıda verilmiştir.

  • Online olarak https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden vize başvuru formu doldurulur.
  • Vize başvuru formunun çıktı alınarak başvuru sahibi tarafından imzalanır.
  • Tayvan vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır.
  • Tayvan Ankara Büyükelçiliğinden (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) vize başvuru randevusu alınır.
  • Randevu esnasında başvuru formu ve tüm vize evrakları teslim edilir.
  • Başvuru vize ücreti ödenerek tamamlanır.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan vizesi ile ilgili vize danışmanlarımıza en fazla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Vize Başvurusunda Mülakat Yapılır Mı?

Tayvan vize başvurusunda mülakat yapılması zorunlu değildir; ancak, gerekli görülmesi halinde başvuru sahiplerinden görüşmeye gelmeleri talep edilebilmektedir.

Tayvan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayvan kısa süreli vizeler, Türk pasaportu sahipleri veya Türkiye’de oturma ve çalışma izni sahibi yabancılar için 3 ile 7 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Türkiye’de oturma iznine sahip olmayan diğer yabancılar için Tayvan kısa süreli vize işlem süresi 7 ile 10 iş günü, gruplar için ise 15 iş günü sürmektedir.

Tayvan uzun süreli vize başvuruları, 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Tayvan Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi

Tayvan vizesi takip ve sorgulama işlemi, Tayvan Ankara Büyükelçiliği (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) üzerinden telefon ya da mail ile yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Tayvan vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemleri Vizem.net üzerinden online olarak yapılabilirken, vize durumu 09:00 - 18:30 arası telefon ile sorgulanabilmekte ve 5 aşamalı SMS servisi ile takip edilebilmektedir.

Tayvan Vize Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Tayvan vize sonucu, pasaport teslim alındıktan sonra öğrenilir.

Pasaport İadesi İçin Başkasına Yetki Verilebilir Mi?

Pasaport iadesi için bir başkasına yetki verilmesi mümkündür. Başvuru sahibini temsil eden bir kişi, gerekli makbuzun aslında sahip ise kişinin pasaportunu talep edebilir. Pasaportun planlanan çıkış tarihinden sonra da talep edilmesi mümkündür; ancak başvuru tarihinden itibaren en geç bir ay içinde pasaportun alınması gereklidir. Aksi durumda TECO başvuru sahibinin pasaport ve belgelerini saklamakla sorumlu olmaz.

Tayvan Vizesi Almak Zor Mudur?

Tayvan vizesi almak, vize evraklarının istenen şekilde hazırlanarak başvurunun yapılması halinde zor değildir. Başvuru sahipleri, seyahat masraflarını karşılayabileceğini ve seyahat bitiminde Türkiye topraklarına geri döneceğini ispatlayan evrakları, başvuru esnasında mutlaka sunmalıdır.

Tayvan Vize Danışmanlık Hizmeti

Tayvan vize danışmanlık hizmeti ve uzman desteği, Türkiye'de TÜRSAB'a kayıtlı akredite vize acenteleri üzerinden alınır. Tayvan vize danışmanlığı kapsamında e-vize, kapıda vize, kısa ve uzun süreli tüm vizeler için başvuru desteği bulunur. Vize merkezlerinin adını kullanarak randevu veya sağlık sigortası satışı yapmak isteyen kişi ve internet sayfalarına itibar edilmemesi gereklidir.

Vizem.net, T.C. vatandaşları için Tayvan vize başvuruları için başvuru formunun doldurulup evrakların hazırlanmasından pasaport teslimine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan ofisleri ziyaret edilerek veya çağrı merkezi ile iletişime geçilerek Tayvan vize danışmanlık hizmeti alınabilir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: