Tayvan E-Vize Uygulaması

Tayvan E-Vize Uygulaması ve Gerekli Evraklar

Tayvan e-vize ya da elektronik vizesi, Tayvan'a seyahat edecek vizeye tabi ülke vatandaşlarına elektronik olarak verilen seyahat iznidir. Tayvan ya da resmi adı ile Çin Cumhuriyeti ve Türkiye arasında yapılan anlaşma ile 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren turizm, iş, aile ve akraba ziyaretleri, uluslararası konferans veya fuarlara ya da sportif veya kültürel etkinliklerine katılmak amacı ile Tayvan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarına herhangi bir ücret ödemeden e-vize başvurusunda bulunma hakkı tanınmıştır.

E-vizeye başvurmak isteyen Türk vatandaşlarının Tayvan'a giriş yapmayı planladıkları tarihten itibaren en az 6 ay geçerliliğe sahip umumi, resmi ya da diplomatik pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Tayvan e-vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Kimler Tayvan E-Vize Başvurusu Yapabilir?

Bahreyn, Burkina Faso, Kolombiya, Dominika, Ekvador, Kiribati, Kuveyt, Mauritius, Karadağ, Umman, Panama, Peru, Katar, Suudi Arabistan, Solomon Adaları, Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Kosova ve Bosna Hersek vatandaşları ilgili kriterleri karşılamaları halinde Tayvan e-vize başvurusu yapabilmektedir.

Tayvan'da devlet kurumları tarafından düzenlenen, ortaklaşa düzenlenen veya sponsor olunan uluslararası konferanslara, spor etkinliklerine, ticaret fuarlarına veya diğer etkinliklere katılmaya davet edilen tüm yabancı ülke vatandaşları e-vize almaya uygundur. Kuzey Kore vatandaşları, yalnızca spor etkinliklerine katılmak amacıyla e-vize almaya hak kazanır. Kamboçya, Hindistan, Endonezya, Laos, Myanmar ve Vietnam turist grupları da elektronik vize alabilmektedir. Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA) ofislerinin tavsiyesi üzerine iş amacıyla seyahat edecek olan Bangladeş, Bhutan, Hindistan, İran, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka vatandaşları da e-vize almaya uygundur.

Vatandaşları e-vize başvurusu yapma hakkına sahip olan ülkeler içinde sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hem e-vize hem de kapıda vize başvurusu yapma hakkı tanınmıştır. Türk vatandaşlarının birtakım şart ve koşulları sağlamaları durumunda Tayvan'a varışlarında Tayvan kapı vizesi alabilmeleri mümkündür.

Tayvan Elektronik Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayvan elektronik vize başvurusu aşağıda açıklanan şekilde yapabilirsiniz.

  • Başvuru yapmak için gerekli şartlar okunmalı,https://visawebapp.boca.gov.tw/BOCA_EVISA/linkinden form sayfasına gidilmelidir.
  • İlk ekranda “Confirm and continue” sekmesi tıklanmalı, vize tipleri arasındaki “Evisa applications” başlığı altından “New” seçilmeli ve “Confirm and continue” tıklanarak ilerlenmelidir.
  • Başvuru formuna formu dolduracak kişinin mail adresi eksiksiz girilmeli, “Ecode” kısmı boş bırakılarak “Send” kısmına tıklanmalıdır.
  • Kişiye iletilen mailde bulunan “Confirm” yazısına tıklanarak e-vize için gerekli sayfaya devaö edilmelidir. Burada pasaport numaranız yazılarak giriş yapılmalıdır.
  • “Travel Detail” başlıklı sayfadan seyahat amacı seçilmeli ve sonraki sayfaya ilerlenmelidir.
  • Sonraki sayfalarda istenen bilgiler doldurularak sayfalar ilerletilmelidir.
  • “eVisa Edit Successful” sayfasına gelindiğinde “Submit and Payment” sekmesine tıklanmalıdır; ancak Türk vatandaşlarına e-vize ücretsiz olduğundan herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez.
  • “Submit and Payment” kısmına tıklandıktan sonra çıkan sayfada “I agree” seçilmelidir.
  • “Confirm your Apply Information” sayfası açıldığında girilen bilgiler kontrol edilmeli, “Next” tıklanarak devam edilmeli, açılan “eVisa application enroll data” sayfasından son kontrol yapılmalı ve tekrar “Next Step” ve “Next” tıklanarak onay işlemi yapılmalıdır.
  • “No Payment Required Data” sayfasındaki “Finish” sekmesine tıklanmalı ve başvuru tamamlanmalıdır.

Başvuru, Tayvan e-vize formu doldurulması ile tamamlandıktan sonra başvuru sahibine bir mail gönderilir. 3 iş günü içinde başvurular değerlendirlir ve vize durumu ile ilgili bir mail daha gönderilir. Vizesi onaylanan kişilere bir doğrulama kodu verilir ve kod gerekli alana yazılarak vizenin barkodlu çıktısı alınır.

Tayvan E-Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Tayvan e-vize başvurusu, seyahat tarihinden 7 gün önce yapılmalıdır.

Tayvan E-Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Tayvan e-vize başvurusu için en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaporta sahip olunmalıdır. yukarıda belirtilen bir pasaporta sahip olmalıdır. Tayvan Konsolosluk İşleri Bürosu düzenlemelerine göre Tayvan dış temsilcilikleri, başvuru sahiplerinden seyahat amaçlarına ve milliyetlerine bağlı olarak ek belge sunulmasını isteyebilmektedir; belgelerin talep edildiği sürede sunulmaması halinde başvuru reddedilebilmektedir.

Tayvan E-Vize Başvurusu İçin Pasaport

Tayvan e-vize başvurusu için, en az 6 ay geçerliliği olan umuma mahsus, resmi veya diplomatik bir pasaporta sahip olunmalıdır; acil durum, geçici ve diğer resmi olmayan pasaportlar veya seyahat belgeleri e-vize başvuruları için kabul edilmemektedir.

Tayvan E-Vize Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Tayvan e-vize başvuru ücreti 1.600 Yeni Tayvan dolarıdır; online kart ödemesi için 46 Yeni Tayvan doları ile toplam ücret 1.646 Yeni Tayvan doları olmaktadır.

Bosna Hersek, Kolombiya, Kiribati, Kosova, Mauritius, Karadağ, Panama, Peru, Solomon Adaları ve Türkiye vatandaşlarına e-vize ücretsiz olarak verilmektedir.

Tayvan Elektronik Vize Kaç Günde Çıkar?

Tayvan elektronik vize başvuruları, Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu (Tayvan Ankara Büyükelçiliği) tarafından 3 iş günü içinde değerlendirilmektedir.

E-Vize Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir?

E-vize başvuru sonucu, başvuru sahibine gönderilen bir e-posta ile öğrenilir. Başvuru onaylandığında kişilere e-vizeyi indirebilmek ve çıktısını alabilmek için bir linkin bulunduğu e-posta iletilir. Tayvan’a girişlerde çıktısı alınan e-vize göçmenlik kontrol noktasında ibraz edilmelidir.

Tayvan E-Vize Kalış ve Geçerlilik Süresi

Tayvan e-vizesi 3 ay boyunca geçerlidir ve hamiline tek giriş hakkı ve 30 günlük kalış süresi verir. Vizenin geçerliliği onay formunda bulunan tarihte başlar ve 30 günlük maksimum kalış süresi uzatılamaz. Vize geçerlilik süresi içinde vize hamili istediği tarihte ülkeye girebilir.

30 Günden Uzun Süreli Seyahatler İçin E-Vize Alınabilir Mi?

Hayır, 30 günden uzun süreli seyahatler için e-vize alınamaz.

Tayvan'da e-vizenin tanıdığı 30 günlük süreden daha uzun süre kalmak isteyen kişilerin, seyahat amaçlarına ve süresine uygun Tayvan vizesine Tayvan Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla başvurulması gerekir. E-vize sadece turistik, ticari, ziyaret, konferansda veya spor etkinliklerine katılım için verilirken; çalışma, eğitim, dil kursu veya aile birleşimi gibi amaçlarla Tayvan’a seyahat edecek kişilerin, dış temsilcilikten kısa süreli Tayvan vizesi veya uzun süreli Tayvan vizesi başvurusu yapması gerekmektedir.

E-Vize İle Tayvan'a Gidildikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

E-vize ile Tayvan’a gidildikten sonra, doğrulama yapılması için Ulusal Göç Dairesine e-vize çıktısı sunulmalıdır.

Tayvan’daki havalimanlarında bulunan Ulusal Göç Dairesi yetkilileri e-vize sahibinin Tayvan’a girişini, herhangi bir açıklama yapmaksızın reddetme hakkına sahiptir.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan e-vize başvurusunda bulunmadan önce bilinmesi gereken e-vize başvuruları ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Tayvan E-Vize Başvurusu Esnasında Yanlış Bilgi Girdim, Ne Yapmalıyım?

Tayvan e-vize başvurusunda yanlış bilgi girilmesi halinde e-vizeniz geçersiz olacaktır. Yeniden başvuru yapılması ve yeni bir e-vize alınması gerekmektedir; yeni vize alınmadığı takdirde sınırdaki göçmenlik yetkilileri Tayvan’a girişinizi reddedecek ve ek vize ücretleri ödeyerek ziyaretçi vizesi için başvuru yapmanız gerekecektir.

Seyahat Planında Değişiklik Oldu Ne Yapmalıyım?

Seyahat planında bir değişiklik olursa, yeni bir e-vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Birlikte Seyahat Edeceğeğim Kişiler İçin Tayvan E-Vize Başvurusu Birlikye Başvuru Yapabilir Miyim?

Hayır, birlikte seyahat edecek kişi ve gruplar birlikte e-vize başvurusu yapamamaktadır. E-vize başvuru sistemi grup başvurularını kabul etmemektedir; tüm kişilerin şahsi başvuru yapmaları gereklidir.

Pasaportuma Kayıtlı Çocuklarım İçin E-Vize Almam Gerekir Mi?

Evet, ebeveynlerinin pasaportuna kayıtlı çocuklar için de e-vize alınmalıdır. Ebeveyninin pasaportuna kayıtlı çocukların e-vize başvurularında çocuğa ait kimlik bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

Tayvan E-Vize Çok Girişli Mi Düzenlenir?

Hayır, Tayvan e-vize tek girişli olarak düzenlenmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: