Tayvan Vize İhlali

2023'te Tayvan Vize İhlali ve Sonuçları

Tayvan vizesinin kalış ve geçerlilik süresinin sona ermesinden itibaren Tayvan Cumhuriyeti topraklarında kalmaya devam eden vize hamilleri, Tayvan vize ihlali yapmış sayılmaktadır.

Vize ihlali yapan kişinin kendi rızası ile Tayvan’dan ayrılması durumunda her zaman bir yaptırım uygulanmasa da ülke sınırları içinde tespit edilen Tayvan vizesi ihlali için vize ihlal süresi ile doğru orantılı olarak çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Tayvan Vize İhlali Yapmanın Cezası Nedir?

Tayvan vize ihlali yapıp yakalanmadan önce gönüllü olarak ülkeden ayrılmak isteyen kişilerin gerekli çıkış işlemleri belirli bir süre içinde tamamlandıktan sonra 10 gün içinde çıkışlarına izin verilmektedir. Tayvan toprakları dahilinde vize ihlali yaptığı tespit edilen kişiler deport edilebilmektedir. Tayvan’da deport edilmeden kaynaklanan uçak veya gemi biletlerinin maliyetinden yabancılar sorumlu tutulmaktadır.

Tayvan’da vize ihlali yapan kişilere, fazla kalınan süreye bağlı olarak 2.000 TWD ile 10.000 TWD arasında para cezası verilmektedir. Tayvan’da vize ihlali yapan kişilerin 1-3 yıl süreyle Tayvan’a yeniden giriş yapmaları yasaklanabilir.

Tayvan'da Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Tayvan’da kaçak çalışan kişilere 3 yıl giriş yasağı verilebilmektedir.

Tayvan’da yabancıları yasa dışı çalıştırmak 150.000 TWD ile 750.000 TWD arasında para cezası ile cezalandırılır. Tayvan’da kaçak olarak çalışan yabancılar 30.000 TWD ile 150.000 TWD arasında para cezasına çarptırılır.

Tayvan'da Vize İhlali Yapan Kişiler Tekrar Vize Alabilir Mi?

Tayvan’da vize ihlali yapan kişiler 3 yıla kadar giriş yasağı alabilmektedir. Tayvan’a giriş yasağı olan kişilerin bu süre zarfında vize başvuruları kabul edilmemekte ve vize ihlali sebebiyle verilen para cezası ödenmeden Tayvan’a giriş yapılması mümkün olmamaktadır.

Tayvan vize ihlali yapıp giriş yasağı almayan kişilerin tekrar vize başvurusunda bulunmaları mümkündür ancak önceki vize ihlaline dair geçerli bir sebep sunulmaz ise başvurular, Tayvan vize reddi ile sonuçlanabilir.

Detaylı bilgi ve danışmanlık için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: