Tayvan Ticari Vizesi

Tayvan Ticari Vize Başvuru Rehberi

Tayvan ya da resmi adı ile Çin Cumhuriyeti'ne iş toplantısı, iş eğitimi ya da iş ile alakalı bir proje veya kurumsal etkinlik gibi bir faaliyette bulunmak için gidecekseniz ticari vize almanız gerekmektedir.

Kısa süreli Tayvan vizesi türlerinden biri olan Tayvan ticari vize, iş vizesi ya da business vize olarak da bilinmektedir. Ticari vize başvurusunda bulunmak için Tayvan'da ziyaret edeceğiniz şirket ya da işletmeden davet mektubu ve sponsor mektubu almanız gerekmektedir.

Tayvan ticari vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Tayvan Ticari Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tayvan ticari vize başvuru adımları aşağıda verilmiştir.

 • Tayvanlı bir şirketten bir davetiye alın.
 • Sponsorluk mektupları ve belgeleri Tayvan'daki firma temsilcisi tarafından hazırlanır.
 • Vize başvuru formunu https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden doldurun.
 • Başvuru formunu yazdırdıktan sonra imzalayın.
 • Ticari vize için gerekli belgeleri hazırlayın ve Ankara’daki Tayvan Büyükelçiliği'nden (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) mail yolu ile randevu alın.
 • Elçilik randevusunda belgeleri teslim edin ve gerekli ücreti ödeyin.

Türkiye'de doğrudan Tayvan Ankara Büyükelçiliği'ne (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) yapılması gereken Tayvan vize başvurusu işlemlerini, Tayvan’a gitmeden en az 15-20 iş günü önceden başlatmalısınız.

Tayvan Ticari Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayvan ticari vize başvurusu için kısa süreli Tayvan vizesi başvurularında sunmanız gereken standart evraklara ek olarak sunmanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize davet mektubu
 • İşveren mektubu
 • Ticari ilişkiye dair diğer evraklar
 • Tayvan'da irtibat kuracağınız kişinin iletişim bilgileri
 • Sponsor mektubu ve sponsor evrakları

Ticari vize başvurularında sunmanız gereken belgeler, Tayvan vizesi için gerekli evraklar sayfasında açıklamaları ile birlikte eksiksiz olarak listelenmiştir.

Tayvan İş Vizesi İçin Başvuru Formu

Tayvan iş vizesi başvuru formunu https://visawebapp.boca.gov.tw adresinde çevrimiçi olarak doldurmanız gerekir. El yazısı veya bilgisayar tarafından oluşturulan Tayvan ticari vize başvuru formları kabul edilmez.

Ticari Vize İçin Tayvan Davet Mektubu

Ticari vize için Tayvan davet mektubunu, sizi Tayvan’a davet eden şirket düzenlemelidir.

Ziyaretin amacını ve süresini belirten Tayvan vizesi için davet mektubu, Tayvan Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen şekil ve içerik kurallarına uygun olarak yazılmalıdır.

Tayvan Ticari Vize İçin İşveren Mektubu

Tayvan'a iş vizesi başvurusunda bulunmak için, sizi Tayvan'a gönderen Türk şirketi tarafından ziyaretin amacını ve süresini belirten bir işveren yazısı sunulmalıdır.

Tayvan Sponsor Mektubu ve Evrakları

Tayvan vizesi için sponsorun sunması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Vize başvuru sahibi ile sponsorun nasıl bir araya geldiğine dair açıklamanın, iletişim kanıtlarının ve seyahat programının yer aldığı açıklama mektubu
 • Faturalar, ithalat/ihracat belgeleri, nakliye siparişleri gibi ticari iş alışverişinin kanıtı
 • Şirketin Tayvan'da ticari tescili veya Ekonomi Bakanlığı'ndan ticari tescil belgesinin tadili
 • Denetim bildirimi
 • Çalışma belgesi gibi diğer ilgili belgeler
 • Telgraf için sayfa başına 50 Tayvan doları

Tayvan sponsor mektubu şirket tarafından kaşeli olmalıdır. Tayvan vizesi için sponsor mektubu söz konusu şirketin sahibi veya temsilcisi tarafından yazılmayacaksa yetki belgesi gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan ticari vize ile ilgili vizem.net danışmanlarına en fazla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Business Vize Başvurusu İçin Nasıl Randevu Alabilirim?

Tayvan business vize başvurusu için randevu, Ankara'daki Tayvan Büyükelçiliği’ne gönderilen randevu e-postası ile alınır. Tayvan business vize başvurusu için göndereceğiniz e-postada adınız, iletişim ve adres bilgileriniz, tahmini başvuru tarihiniz, vize başvurunuzun açıklaması ve ön incelemeyi kolaylaştırmak için vize başvurusuyla birlikte sunacağınız belgelerin dijital bir kopyası yer almalıdır.

Tayvan İş Vizesi Başvuru Harcı Ne Kadardır?

2023 yılı Tayvan ticari vize başvuru ücreti, danışmanlık hizmetleri mevcut değilse, tek girişli vize başvurusu için ortalama 70 ABD doları ve çok girişli vize başvurusu için ortalama 120 ABD dolarıdır.

Tayvan İş Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Tayvan iş vizesi işlem süresi TC pasaportu sahibi olan veya Türkiye’de ikamet ve çalışma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar için 3-7 gün, diğer yabancı uyruklu vatandaşlar için 7-10 gün ve gruplar için 15 gündür.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: