Tayvan Aile Birleşimi Vizesi

Tayvan Aile Birleşimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayvan ya da resmi adı ile Çin Cumhuriyeti'nde oturma veya çalışma izni ile yasal olarak ikamet eden yabancıların ve Tayvan vatandaşı eş ya da ebeveynlerinin yanına yerleşmek isteyen yabancı aile üyelerine verilen uzun süreli Tayvan vizesi türüdür. Aile birleşimi vize genellikle Tayvan'da yaşayan kişilerin eş ve çocuklarına verilmektedir.

Tayvan aile birleşimi vize başvurusu için: 0850 241 1868

Kimler Tayvan Aile Birleşimi Vizesine Başvurabilir?

Tayvan aile birleşimi vizesine, Tayvan vatandaşlarının ve Tayvan'da geçici ya da kalıcı oturum izni ile yasal olarak ikamet eden yabancıların eşleri, 20 yaşından küçük çocukları ve torunları başvurabilir.

Tayvan Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan aile birleşimi vizesi aşağıda açıklanan adımlar izlenerek alınır.

 • Aile birleşimi vize başvuru formunu online olarak https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden doldurun.
 • Çıktısını aldığınız vize formunu imzalayın.
 • Vize başvurusunda talep edilen tüm evrakları eksiksiz hazırlayın.
 • Vize başvurusunu gerçekleştirmek için Tayvan Ankara Büyükelçiliğinden (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) randevu alın.
 • Randevuya giderek gerekli vize evraklarını başvuru formunu da ekleyerek ibraz edin.
 • Vize başvurusunu, vize harcını ödeyerek tamamlayın.

Aile birleşimi amacıyla Tayvan vizesi almak için başvurular, herhangi bir aracı kurum ile anlaşma bulunmadığından doğrudan Türkiye'de Tayvan Ankara Büyükelçiliğine (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu), planlanan seyahat tarihinden en az 15-20 iş günü önce yapılmalıdır.

Tayvan Aile Birleşimi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayvan aile birleşimi gerekli vize belgeleri aşağıda listelenmiştir.

 • https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden doldurulmuş başvuru formu
 • Yeni çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf
 • Geçerli pasaport aslı ve fotokopisi
 • Tayvan Sağlık ve Refah Bakanlığı'nın belirlediği kurumlardan alınan sağlık raporu
 • Tayvan'da ikamet eden aile üyesinin oturma izni

Listede belirtilenler standart vize evrakları olup, Tayvan'da ikamet eden ebeveyn ya da büyük ebeveynlerinin yanına yerleşmek için vize başvurusu yapan 20 yaşından küçükler ile Tayvan'da ikamet eden eşinin yanına yerleşmek için vize başvurusu yapan kişilerin bunlar haricinde farklı ek evraklar sunması gereklidir.

Tayvan Aile Birleşim Vizesi İçin Başvuru Formu

Tayvan aile birleşim vizesi için başvuru formu, çevrimiçi olarak https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden doldurulmalıdır; ardından formun çıktısı alınmalı ve form imzalanmalıdır.

Farklı yöntemlerle elde ya da bilgisayarda doldurulan Tayvan vize formu başvurular için kabul edilmemektedir.

Tayvan Aile Birleşimi İçin Sağlık Raporu

Tayvan aile birleşimi için sağlık raporu, Sağlık ve Refah Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi tarafından belirlenmiş olan hastanelerden veya yurt dışındaki nitelikli hastanelerden alınmalıdır. Yabancı hastanelerden alınan raporların İngilizce veya Çince tercüme edilmesi ve Tayvan elçiliklerinden tasdiklenmesi gerekmektedir. Sağlık raporu en fazla başvurudan 3 ay önce alınmalıdır.

6 yaşından küçükler ie mevcut olarak Tayvan’da yatırım yapan veya beyaz yakalı olarak çalışan vizeden muaf tutulan ülke vatandaşı başvuru sahipleri ile aileleri sağlık raporu sunulmasından muaf tutulmaktadır.

Tayvan'da İkamet Eden Aile Üyesine Ait Oturum İzni

Tayvan’da ikamet eden aile üyesine ait oturum izni, kişinin durumuna göre farklı şekillerde talep edilebilir.

Başvuranın Tayvan’daki aile üyesi hane kaydı olan bir Tayvan vatandaşı ise 3 ay içerisinde düzenlenmiş olan hane kaydının bir örneği de sunulmalıdır.

Tayvan oturum izni, yabancı ikamet sertifikası, yabancı kalıcı ikamet sertifikası veya Ulusal Göçmenlik Bürosunca verilen diğer oturum izinleri, hane kaydı olmayan Tayvan vatandaşlarından, geçici ve kalıcı Tayvan oturum izni sahiplerinden, Hong Kong veya Makao'da ikamet edenlerden ve anakara Çin vatandaşı olan kişilerden, 6 ay geçerli olacak şekilde talep edilir.

Çocuklar İçin Gereken Tayvan Aile Birleşimi Evrakları

Çocuklar için gereken Tayvan aile birleşimi evrakları arasında; anne babanın evli olduğuna dair belgenin aslı ve bir fotokopisi sunulmalıdır. Hane halkı kaydı olan bir Tayvan vatandaşının 20 yaşından küçük çocukları veya torunları olan ve ebeveynlerinin halihazırda Tayvan'da hane halkı kaydına sahip olması gereken başvuru sahipleri için, son 3 ay içinde düzenlenmiş hane halkı kaydını gösteren belge de sunulmalıdır. 20 yaşın altındaki ve hane halkı kaydı olmayan bir Tayvan vatandaşının çocuklarıolan, geçici, kalıcı veya diğer oturma izinlerini almış olan, Hong Kong veya Makao'da ikamet eden veya bir Çin anakarası vatandaşı olan başvuru sahipleri için ebeveynlerinin evli olduğunu gösteren belge yeterlidir.

Çocuklar için ayrıca doğum belgesinin orijinali ve bir kopyası da sunulmalıdır; doğum belgesinde her iki ebeveynin de adı bulunmalıdır.

Çocukların aile birleşimi vizesi başvurularında diğer destekleyici belgeler olarak, çifte vatandaşlığa ve Tayvan'da hanehalkı kaydına sahip olan başvuru sahipleri, hane halkı kaydını iptal ettiğini gösteren belgeyi ve Tayvan'a girebileceği yabancı bir pasaportu beyan etmelidir. Anne ve babası boşanmış kişilerin, yalnızca velayetini elinde bulunduran ebeveyne aile birleşimi ile katılması mümkün olduğundan velayet kanıtı gereklidir. Tayvan dışında doğan ve ebeveynleri hane halkı kaydına sahip Tayvan vatandaşı olan başvuru sahipleri, her iki ebeveynin de Tayvan pasaportlarının aslını ve bir fotokopisini sunmalıdır. Hanehalkı kaydına sahip Tayvan vatandaşı olan baba veya anne tarafından büyükanne ve büyükbabaya katılmak için başvuran adayların, başvuranın babası, annesi veya yasal vasisi tarafından imzalanmış bir yetki belgesi sunması gerekir. Tayvan'a geldikten sonra oturum izni için başvuran başvuru sahiplerinin ayrıca ziyaretçi vizelerinin bir fotokopisini ve göçmenlik giriş damgasını ibraz etmeleri gerekmektedir.

Tayvan'da İkamet Eden Kişilerin Eşleri İçin Tayvan Aile Birleşimi Evrakları

Tayvan’da ikamet eden kişilerin eşleri için Tayva aile birleşimi evrakları olarak, evlilik cüzdanının aslı ve bir fotokopisi sunulmalıdır; belge Çince veya İngilizce değilse bu belgelerin Tayvan dış temsilciliği onaylı bir çevirisi de beyan edilmelidir.

Evlilik sertifikasına ek olarak Tayvan'da ikamet eden eşinin hane kaydı (household registration) varsa bazı ek evrakların daha sunulması istenmektedir.

Hane Kaydı Olan Tayvan Vatandaşlarının Eşleri İçin

Hane kaydı olan Tayvan vatandaşlarının eşleri, kendi ülkelerinden aldıkları son 1 yıl içinde düzenlenen adli sicil belgesini ve bir fotokopisini, yaşadıkları ülkenin yetkili makamlarınca düzenlenen evlilik kayıt belgesinin orijinali ve bir fotokopisini ve evlilik kaydı olmayan bir ülkede yaşanıyorsa evlilik cüzdanının orijinali ve bir fotokopisini sunmalıdır.

Hane kaydının da başvurularda, son 3 ay içinde verilmiş orijinal belgesinin de ibraz edilmesi gerekir; belgede evlilik kaydı, yabancı eşin kendi ülkesinin ana dilindeki adı ve uyruğu gösterilmelidir.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan aile birleşimi ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Aile Birleşimi Vizesi İçin Randevu Nasıl Alınır?

Tayvan aile birleşimi vizesi için randevuyu, Tayvan Ankara Büyükelçiliğinin tur@boca.gov.tw adresine mail atarak oluşturabilirsiniz.

Randevu talepli e-posta içeriğinde; başvuru sahibinin ismi, iletişim ve adres bilgisi, planlanan başvuru tarihi ve vize başvurusunda bulunulacağına dair beyan yer almalı ve ön incelemeyi kolaylaştırmak için vize başvurusunda sunulacak belgelerin dijital kopyaları e-posta ekinde iletilmelidir. Tayvan vize randevusu için atılan e-postadan sonra başvuru sahibine yetkililer tarafından ulaşılmaktadır.

Tayvan Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılı için Tayvan aile birleşimi vizesi ücreti, danışmanlık hizmeti alınmaksızın sadece vize harcı ve vize başvurusu için yapılması gerekebilecek noter, tercüme ve apostil masrafları ile ortalama 100 dolar tutmaktadır.

Tayvan Aile Birleşimi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Tayvan aile birleşimi başvuruları için Tayvan Ankara Büyükelçiliği tarafından yapılan değerlendirme 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanır. Başvuru işlem süresi, ek belge talebi, mülakat gerekmesi ya da başvuru dosyasının Tayvan Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu'na göndermesi durumunda uzayabilmektedir.

Tayvan Aile Birleşimi Vizesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Tayvan aile birleşimi vizesi, 3 ay için geçerlidir.

Aile Birleşimi Vizesi İle Tayvan'a Girişten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Aile birleşimi vizesi ile Tayvan’a girişten sonra, varışın ertesi gününden itibaren 15 gün içinde Ulusal Göçmenlik Dairesinin merkezlerine oturum izni ve yeniden giriş izni için başvuru yapılmalıdır.

Tayvan’a vardıktan sonra oturum izni alan kişiler, Tayvan oturum izni süresi boyunca Tayvan’da kalabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: