Tayvan Öğrenci Vizesi

Tayvan Öğrenci Vizesi ve Gerekli Evraklar

Tayvan ya da resmi ismi ile Çin Cumhuriyeti'ndeki eğitim kurumlarında ortaokul ya da lise seviyesinde ya da üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora ya da post-doktora seviyesinde eğitim almak için okullara kabul edilmiş kişiler Tayvan öğrenci vizesi almalıdır.

Uzun süreli bir vize türü olan Tayvan öğrenci vizesini, akredite bir kurs ve diğer eğitim kurumlarından mesleki ya da dini eğitim almak isteyen ya da bir öğrenci değişim progamına kabul edilmiş olan vizeye tabi yabancı uyruklu kişiler de almak zorundadır.

Tayvan öğrenci vize danışmanlık işlemeleri için: 0850 241 1868

Tayvan Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Tayvan öğrenci vizesini nasıl alabileceğiniz aşağıda adım adım açıklanmıştır.

 • Tayvan'daki bir eğitim kurumundan kabul mektubu alın.
 • Vize başvuru formunu çevrimiçi olarak https://visawebapp.boca.gov.tw adresinden eksiksiz doldurun.
 • Çıktısı alınan başvuru formunu imzalayın.
 • Öğrenci vizesi için gerekli vize belgelerini hazırlayın.
 • Vize randevusunu Tayvan Ankara Büyükelçiliği (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) ile iletişim kurarak ayarlayın.
 • Tüm gerekli vize evraklarını ve başvuru formunu randevu sırasında teslim edin.
 • Vize başvuru harcını ödeyin.

Türkiye’den yapılacak Tayvan öğrenci vizesi için başvuruları, doğrudan Tayvan Ankara Büyükelçiliği (Ankara Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu) tarafından kabul edilir. Başvurular planlanan seyahat tarihinden en az 15-20 iş günü önce yapılmalıdır ve genellikle 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Tayvan Eğitim Vizesi Başvuru Formu

Tayvan eğitim vizesi başvuru formunun https://visawebapp.boca.gov.tw websitesi üzerinden çevrimiçi olarak doldurulması ve sonra çıktısı alınarak imzalanması gereklidir. Tayvan öğrenci vizesi başvuruları için farklı yöntemlerle başvuru formunun doldurulması mümkün değildir.

Tayvan Eğitim Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayvan eğitim vizesi için gerekli evrakları aşağıda sıralanmıştır.

 • Online olarak doldurulmuş vize başvuru formu
 • Güncel olarak çekilmiş iki adet renkli biyometrik özellikli fotoğraf
 • 6 ay daha geçerli ve hasarsız bir pasaportun aslı ve fotokopisi
 • Başvuru sahibinin aldığı sağlık raporunun aslı ve fotokopisi
 • Tayvan'daki eğitim kurumundan alınan, kayıt yaptırıldığını gösterir kabul mektubu
 • Başvuru sahibine ait diploma ve transkriptler
 • Finansal yeterliliği gösteren belgeler
 • Başvuru sahibi burs alıyorsa burs belgesi
 • Tayvan vize başvuru dilekçesi
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından küçük olması halinde muvafakatname belgesi
 • Başvuru sahibine ait adli sicil kaydı
 • Vize harcı ödeme makbuzu

Vize başvurusunda sunulacak belgelerin İngilizce veya Çince dilinde olması, bu dillerde değilse dış temsilcilikten onaylanmış bir tercümesi ile birlikte beyan edilmesi gereklidir; belgelerin aslı değerlendirme sonrasında başvuru sahiplerine iade edilmektedir.

Öğrenci vizesi başvurularında sunulması gereken belgeler, Tayvan vize başvuru evrakları sayfasında açıklamaları ile birlikte eksiksiz olarak listelenmiştir.

Öğrenci Sağlık Raporu

Öğrenci sağlık raporu, vize başvurusundan en fazla 3 ay önce, Tayvan Sağlık ve Refah Bakanlığı Hastalık Kontrol Merkezi tarafından belirlenen hastanelerden alınmalıdır.

Yurt dışında bulunan bir yabancı hastaneden alınan Tayvan vizesi için sağlık raporu Çince veya İngilizce diline çevrilerek ve dış temsilcilikten onaylatılarak sunulmalıdır.

Diploma ve Transkriptler

Öğrenci vizesi için başvuru sahibinin en yüksek eğitim seviyesine ait diplomasının ve her yıla ait transkriptlerinin aslı ve birer fotokopisi sunulmalıdır; sunulan belgeler öncelikle bir Tayvan dış temsilciliği tarafından onaylanmalıdır. Çince ve İngilizce dışındaki dillerde düzenlenen diploma ve not dökümleri, bu dillerden birine çevrilmeli ve çeviriler de bir Tayvan dış temsilciliği tarafından tasdik edilmelidir.

Tayvan'da Eğitim İçin Maddi Yeterlilik Kanıtı

Tayvan’da eğitim için maddi desteği gösteren belgeler, yurt dışında bulunan bir Tayvan dış temsilciliğinden tasdikli olarak sunulmalıdır.

Maddi yeterlilik kanıtı olarak başvuru sahibine veya üçüncü dereceye kadar akrabalarına ait banka hesap dökümleri, başvuru sahibinin 6 ay süreyle Tayvan’da geçimini sağlayacak miktarda para içerecek şekilde sunulmalıdır. Başvuru sahibinin akrabasına ait hesap özetleri sunuluyor ise ek olarak aradaki akrabalık ilişkisini gösteren aile nüfus kaydı gibi belgelerin de beyan edilmesi gerekmektedir.

Tayvan Eğitim Vizesi İçin Randevu Nasıl Oluşturulur?

Tayvan öğrenci vizesi için Tayvan Ankara Büyükelçiliği'nin tur@boca.gov.tw adresine mail atılarak randevu oluşturulmalıdır.

Tayvan Öğrenci Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

2023 yılı için Tayvan öğrenci vizesi ücreti, vize harcı ile vize başvurusunda gerekebilecek noter ve tercüman masrafları ile birlikte ve danışmanlık hizmeti ücreti hariç, ortalama 100 dolar civarında tutmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Tayvan öğrenci vizesi ile ilgili vizem.net danışmanlarına sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Öğrenci Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Tayvan öğrenci vizesi 3 ay için verilir ve bu vize ile Tayvan’a giriş yapan başvuru sahiplerinin varıştan sonraki günden itibaren 15 gün içinde oturum izni başvurularını Tayvan Ulusal Göçmenlik Dairesi'ne sunmalıdır. Oturum izni süresi, başvuru sahibinin Tayvan’da bulunabileceği süreyi ifade etmektedir.

Tayvan'da Eğitim Amaçlı Alınabilecek Diğer Vize Türleri Nelerdir?

Tayvan’da eğitim amaçlı alınabilen diğer vize türleri aşağıdaki gibidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: