Tayvan Kapı Vizesi

Tayvan Kapı Vizesi Uygulaması ve Prosedürleri

Tayvan ya da resmi adı ile Çin Cumhuriyeti'ne seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Tayvan'da bulunan dört uluslararası havaalanından giriş yapmaları durumunda sınırda vize düzenlenmektedir. Tayvan kapı vizesi; turizm, iş, aile ve akraba ziyaretleri, uluslararası konferans veya fuarlara ya da sportif veya kültürel etkinliklerine katılmak amacı ile Tayvan’a seyahat etmek isteyen, sabıka kaydı ve Tayvan'a giriş yasağı olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ücretsiz olarak verilmektedir.

Kapı vizesine başvuracaksanız Tayvan'a gitmeden önce internetten seyahatinize ilişkin form doldurmalı ve sınırda yapacağınız vize başvurusu için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Tayvan kapıda vize danışmanlık hizmetleri: 0850 241 1868

Kimler Sınırda Tayvan Vizesi Alabilir?

Sınırda Tayvan vizesi alabilecek kişiler arasında, en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan Türk pasaportu hamilleri bulunur.

6 aydan uzun süreli bir acil durum pasaportu veya geçici pasaport sahibi olan Amerika Birleşik Devletleri hariç olmak üzere, Tayvan'ın vize muafiyeti uyguladığı ülkeler arasında bulunan ülke vatandaşları, sınırda Tayvan vizesi alabilmektedir.

Tayvan Kapı Vizesi Nereden Alınır?

Tayvan kapı vizesi alınabilecek havalimanları aşağıda listelenmiştir.

  • Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı
  • Taipei SongShan Havalimanı
  • Taichung Uluslararası Havalimanı
  • Kaohsiung Uluslararası Havalimanı

Tayvan’a; Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndan giriş yapan yolcular Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı Konsolosluk İşleri Bürosu Vize Ofisine kapı vizesi için, Taipei SongShan Havalimanı, Taichung Uluslararası Havalimanı ve Kaohsiung Uluslararası Havalimanı üzerinden giriş yapan yolcular ise Ulusal Göçmenlik Dairesi'nin Sınır İşleri Birimi'ne geçici giriş izni için başvurmalıdır. Geçici giriş izni sahibi kişiler, Konsolosluk İşleri Bürosunda veya Dışişleri Bakanlığının Taichung, Chiayi, Kaohsiung veya Hualian'daki herhangi bir şubesine mümkün olan en kısa sürede vize başvurusunda bulunmalıdır.

Kapıda vize alacak kişilerin Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı üzerinden giriş yapmaları diğer havaalanlarına göre daha avantajlıdır; Tayvan Taoyuan Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yapan yolcular doğrudan kapı vizesi alabilmekte ve daha sonra başka bir prosedür ile uğraşmamaktadır. Ancak Taipei Songshan Havaalanı, Taichung Uluslararası Havaalanı ve Kaohsiung Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yapan yolcular havaalanından sadece geçici giriş izni alabilmektedir ve giriş yaptıktan sonra Tayvan Dışişleri Bakanlığı'nın şubelerinden vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Taipei Songshan Havaalanı, Taichung Uluslararası Havaalanı ve Kaohsiung Uluslararası Havaalanı'ndan giriş yapmayı planlayan yolcular için Tayvan e-vize almak daha mantıklıdır.

Tayvan Kapıda Vize Nasıl Alınır?

Tayvan kapıda vize aşağıdaki adımlar takip edilerek alınır.

  • Tayvan'a varmadan önce Ulusal Göçmenlik Bürosu’nun websitesinden online göçmenlik varış kartı doldurulur.
  • İki fotoğraf ile doldurulmuş başvuru formundan oluşan belgeler hazırlanır.
  • 1.600 Yeni Tayvan doları vize ücreti ve 800 Yeni Tayvan doları işlem ücreti ödenir. Türk vatandaşlarından herhangi bir harç alınmaz.

Tayvan Online Varış Kartı

Tayvan online varış kartı, kapıda vize başvurusunda bulunacak kişilerin Tayvan'a seyahat etmeden önce doldurmaları gereken online bir formdur.

https://niaspeedy.immigration.gov.tw/webacard/ adresine girildiğinde 5 aşamadan oluşan form doldurma ekranına ulaşılır. İlk sayfada başvuru sahibinin tam adı, doğum tarihi, cinsiyeti ve doğum yeri bilgileri doldurulur.

Tayvan Online Varış Kartı
Tayvan Online Varış Kartı

İkinci sayfada başvuru sahibinin milliyeti, pasaport numarası, talep ettiği vize türü ve giriş izni veya vizesi varsa numarası bilgileri verilir.

Tayvan Online Varış Kartı 2
Tayvan Online Varış Kartı 2

Üçüncü aşamada başvuru sahibinin seyahat edeceği ulaşım araçlarına dair bilgi, seyahat başlangıç ve bitiş tarihleri, seyahat amacı ve mesleğine dair bilgiler girilir.

Tayvan Online Varış Kartı 3
Tayvan Online Varış Kartı 3

Dördüncü sayfada başvuru sahibinin ikamet adresi ve Tayvan’daki konaklama adresi ya da otel bilgisi talep edilir.

Tayvan Online Varış Kartı 4
Tayvan Online Varış Kartı 4

Beşinci aşamada ise son olarak başvuru sahibinin cep telefonu numarası ve e-mail adresi bilgileri girilir. Doğrulama kodu geçirilir ve aşağıda verilen bilgilerin kontrolü yapılır. tüm formun eksiksiz doldurulması ile Tayvan online varış kartı için form doldurma işlemi tamamlanır.

Tayvan Online Varış Kartı 5
Tayvan Online Varış Kartı 5

Sık Sorulan Sorular

Tayvan kapı vizesi ile ilgili vizem.net danışmanlarına sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Sınır Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Tayvan kapıda vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Yetkili makamlardan alınmış altı aydan fazla geçerliliğe sahip pasaport
  • Dönüş için onaylanmış ulaşım rezervasyonu
  • Başvuru formuna eklenmek üzere iki adet güncel biyometrik fotoğraf

Tayvan Kapı Vizesi Ne Kadar Süre İçin Verilir?

Tayvan kapı vizesi, varış gününden sonraki gün başlayarak 30 gün süre için verilir ve uzatılması mümkün değildir.

30 Günü Aşan Seyahatler İçin Ne Yapmalıyım?

30 günü aşan seyahatler için bir Tayvan dış temsilciliği üzerinden kalış amacı ve süresine uygun Tayvan vizesi için başvuru yapmak gerekmektedir.

Tayvan kapı vizesi, bir kısa süreli Tayvan vizesi türü olarak sadece turizm, ziyaret, iş veya uluslararası konferans ya da spor etkinliklerine katılım amaçları ile verilmektedir. Tayvan’a çalışma, eğitim, aile ile ikamet veya dil kursuna katılmak gibi amaçlarla seyahat edecek kişilerin Tayvan kapı vizesi alması mümkün değildir ve Tayvan Ankara Büyükelçiliğine vize başvurusu yaparak uzun süreli Tayvan vizesi alması gerekmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: