Tayvan Vizesi için Sponsor Mektubu

Tayvan Vizesi için Sponsor Mektubu ve Sponsorlu Vize İşlemleri

Tayvan’a veya resmi adıyla Çin Cumhuriyeti’ne seyahat etmek isteyen kişiler, seyahat masraflarını karşılamak için yeterli finansal kaynağa sahip olduklarını Tayvan vize başvuruları esnasında ispatlamak zorundadır.

Başvuru sahiplerinin finansal yeterlilik kanıtı olarak kendilerine veya bir yakınlarına ait banka hesap dökümünü sunması veya Tayvan’da yasal olarak ikamet eden bir sponsor tarafından hazırlanan sponsor mektubunu beyan etmesi gereklidir.

Sponsorlu vize başvurusu, çoğu vize türü için başvuru sahibinin tercihine bağlı olsa da, ticari vize gibi bazı tür Tayvan vize başvuru işlemleri için sponsor mektubunun sunulması zorunludur.

Kimler Tayvan Vize Başvurusu İçin Sponsor Olabilir?

Tayvan vize başvurusu için, başvuru sahibinin Tayvan'da ikamet eden aile üyesi ya da arkadaşı, başvuru sahibini Tayvan'a davet eden şirket ya da organizasyon, Türkiye'de ikamet eden şahıslar ya da Türkiye'de faaliyet gösteren sponsor olabilmektedir. Sadece Tayvan'daki kişi veya şirketlerin sponsor olabilmeleri mümkündür.

Sponsorun 20 yaşından büyük ve tam ehliyetli olması, Tayvan vatandaşı veya Tayvan yasal oturum izni sahibi olması ve Tayvan’da bir işinin veya gelirinin bulunması gereklidir. ecekleri belirtilmelidir. Vize başvurusunda bulunan kişi, Tayvan tarafından davet edilen bir konuk ise yasal temsilci veya davet eden kurumun atanmış yetkilisi garantör olarak görev yapmalıdır.

Tayvan Vizesi İçin Sponsor Mektubu

Tayvan vizesi için sponsor mektubu, bir form halinde Tayvan Konsolosluk İşleri Bürosu'nun (BOCA) internet sitesinde yayınlanmaktadır.

Form halindeki BOCA sponsor mektubu içeriğinde; başvuru sahibinin tam adı, cinsiyeti, milliyeti, pasaport numarası, başvurduğu vize türü, çalıştığı yer ve pozisyon bilgisi, seyahat amacı, önceki Tayvan seyahat detayları, seyahat süresi, konaklayacağı adres gibi bilgileri ile başvuru sahibine sponsor olan kişinin adı ve Tayvan kimlik numarası talep edilmektedir. Forma sponsorun Tayvan kimlik belgesinin, oturum izninin ya da Tayvan bağlantısını gösteren benzer kaydının görselleri eklenmelidir. Formun en altına sponsor tarafından tarih ve imza atılması gerekmektedir.

Sponsor formunun görseli aşağıda verilmiştir.

Tayvan Vizesi İçin Sponsor Mektubu Örneği
Tayvan Vizesi İçin Sponsor Mektubu Örneği
Tayvan Vizesi İçin Sponsor Mektubu Örneği 2
Tayvan Vizesi İçin Sponsor Mektubu Örneği 2

Sık Sorulan Sorular

Tayvan sponsor mektubu ve sponsorlu vize başvurusu için bizlere sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Tayvan Ticari Vize Başvurusu İçin Sponsor Mektubu Nasıl Olmalıdır?

Tayvan ticari vize başvurusu için sponsor mektubunda, sponsor veya diğer adıyla garantör şirketin kaşesi bulunmalıdır. Sponsor, ilgili şirketin sahibi veya temsilcisi değilse, şirket tarafından sponsorluk işlemleri için verilen yetki belgesinin de ibraz edilmesi gerekir.

Tayvan Vizesi İçin Sponsorun Hazırlaması Gereken Evraklar

Tayvan vizesi için sponsorun hazırlaması gereken evraklar arasında; başvuru sahibi ile sponsor arasındaki ilişkiyi ve Tayvan seyahat planını açıklayan bir dilekçe ile başvuru sahibinin pasaport fotokopisi bulunmaktadır.

Başvuru sahibinin sponsorunun, Tayvan'da ikamet eden bir aile üyesi ya da arkadaş olması veya bir şirket ya da organizasyon olması durumunda, sponsordan farklı belgeler talep edilmesi mümkündür.

Başvuru sahibinin Tayvan’a bir şirket veya organizasyon davet ettiyse; ticari ilişkiyi kanıtlayan fatura, ithalat/ihracat evrakları veya nakliye emirleri gibi belgelerin, şirketin Tayvan’daki işletme kaydı veya Ekonomi Bakanlığından alınan işletme sicil belgesi ve denetim bildirimi de sunulmalıdır.

Tayvan Vize Sponsorunun Yükümlülükleri Nelerdir?

Tayvan vize sponsorunun yükümlülükleri aşağıda verilmiştir.

  • Sponsor, vize başvurusunda bulunan kişinin yasa ve yönetmelikleri, kamu düzenini ve ahlak kurallarını ihlal ettiği herhangi bir olayı bildirmekle yükümlüdür.
  • Başvuru sahibinin Tayvan’da kaldığı süre boyunca ve kişinin ülkesine dönmesi sırasında doğacak tüm harcamalardan sponsor sorumludur.
  • Başvuru sahibinin kimliğinin, kefil ile ilişkisinin ve ilgili vize başvuru belgelerinin doğruluğundan sponsor sorumludur.
  • Başvuru sahibinin adres değişikliği yapması, ülkede fazla kalması veya vize başvurusunun amacına uymayan herhangi bir faaliyette bulunması durumunda, sponsorun göçmenlik bürosuna bildirimde bulunması gereklidir.
  • Başvuru sahibinin sınır dışı edilme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceği durumlarda, sponsor ilgili kurumlara sınır dışı işleminin yürütülmesi ve ilgili masrafların karşılanması konusunda yardım etmekle yükümlüdür.
  • Sponsor, herhangi bir yanlış beyandan veya yukarıda belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmemesinden doğan hukuki sonuçlara katlanmak zorundadır.
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: