E-Devlet Üzerinden Vize Sorgulama İşlemleri

E-Devlet Üzerinden Vize Sorgulama İşlemleri

Yurt dışına çıkış için yapılan vize başvuruları ülkeden ülkeye ve vize türüne göre değişiklik göstermekle birlikte, genellikle birkaç hafta ya da ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Vize başvurusunun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için alternatif yollar bulunsa da, e-Devlet üzerinden vize sorgulama işlemi yapılamamaktadır.

Vize durumunun hangi yollar ile sorgulanabileceği aşağıda açıklanmaktadır.

E-Devlet Vize Sorgulama Hizmeti Veriyor Mu?

e-Devlet vize sorgulama hizmeti vermemektedir ve bu sebeple vize sorgulama e-Devlet üzerinden yapılamamaktadır. e-Devlet vize takip bilgilerini içermemekte yalnızca hangi tarihlerde yurt dışına giriş-çıkış yapıldığı bilgisini sunmaktadır.

e-Devlet üzerinden yurt dışı seyahat izni ile alakası olmayan, e-Devlet araç vize sorgulama işlemleri veya avcılık vizesi gibi farklı nitelikteki izin belgelerinin sorgulaması yapılabilmektedir.

Vize Sonucu Nasıl Sorgulanır?

Vize sonucu sorgulama işlemleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Aracı kurum vize başvuru merkezleri ile çalışan ülkelere yapılan vize başvurusu, aracı kurum üzerinden takip edilebilmektedir. Vize başvurusunun doğrudan konsolosluğa yapılması gereken ülkeler için vize başvuru takip işlemi konsolosluk üzerinden gerçekleşmektedir. Online vize başvuru takip sistemi olan ülkelerde vize başvuru sorgulama işlemleri online başvuru sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

Vize başvurusunun onaylanıp onaylanmadığı bilgisi yani vize sonucu öğrenme genellikle pasaport teslim alındığında mümkündür ve takip işlemleri ile vize sonucuna ulaşılamaz; sadece Kanada ve İngiltere gibi online başvuru sistemi olan ülkelerde vize sonucu pasaport tesliminden önce, atılan mail veya online portal üzerinden kullanıcı hesabı ile giriş yapılarak öğrenilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda tüm başvuru sürecinde SMS bilgilendirmesi yapılmaktadır ve aynı zamanda pasaport ve kimlik numarası girilerek online vize takibi yapılabilmektedir.

Vize Başvuru Merkezlerinden Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Vize başvuru merkezlerinden vize takip işlemi genellikle pasaport numarası, kimlik numarası ve başvuru esnasında alınan referans ya da başvuru numarası gibi bilgilerin girilmesi ile veya vize başvuru merkezinin sistemine giriş yapılarak gerçekleşmektedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren birden fazla vize başvuru merkezi mevcuttur ve vize takip sistemleri genellikle benzerlik gösterse de başvuru merkezine göre farklılık olabilmektedir.

Vize takip işlemi başvuru vize başvuru merkezine iletildikten sonra e-posta ile bilgilendirme yapılarak gerçekleşmektedir. Başvuru yapılan vize başvuru merkezinde SMS ile bilgilendirme hizmeti varsa takip bilgileri SMS güncellemeleri ile daha ayrıntılı iletilmektedir. Vize başvuru durumunun online şekilde takibi başvuru merkezi tarafından verilen faturadaki referans numarası, pasaport numarası, kimlik numarası veya isim soyisim bilgisi ile vize sorgulama sayfasından yapılabilmektedir.

Konsolosluk Üzerinden Vize Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Konsolosluk üzerinden vize takip işlemi doğrudan konsolosluğa yapılan başvurularda yapılabilmektedir. Konsolosluk vize sorgulama işlemlerinde başvuru sahipleri mail ya da telefon yoluyla bilgi alabilmektedir. Bazı dış temsilciliklerin vize takibi için online takip sistemleri bulunmaktadır ve bu sisteme giriş yaparak online sorgulama yapılabilmektedir.

İnternet Üzerinden Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden vize sorgulama işlemi çoğu başvuru merkezi ve konsolosluğun kendi online vize başvuru takibi sisteminden yapılmaktadır. Vize takip ve sorgulama işlemleri günümüzde çoğunlukla online şekilde yapılabilmektedir. Vize online takip için genellikle pasaport numarası, kimlik numarası ve başvuru esnasında alınan referans ya da başvuru numarası gibi bilgiler ile sorgulama yapılabilmektedir.

Vizem.net Aracılığı ile Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vizem.net aracılığı ile vize sorgulama tüm başvurularda 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır. Vize geçerlilik süresi ve konaklama süresi gibi detaylar ile vize süresinin bitimine 3 gün kala vize süresinin bitiş bildirimi SMS ile başvuru sahibine iletilmektedir.

Vizem.net internet sitesi üzerinden pasaport numarası ve T.C. kimlik numarası girilerek online olarak ve haftanın her günü 9.00 - 19.00 saatleri arası çağrı merkezini arayarak vize takibi yapılabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: