Meşruhatlı Vize Nedir?

Meşruhatlı Vize Nedir, Kimler Başvuru Yapabilir?

Meşruhatlı vize, Türkiye’ye giriş yasağı olan yabancıların, geçerli bir sebep için Türkiye’ye geleceklerini belgelemesi koşuluyla Türkiye’ye giriş yapmasına olanak tanıyan vize türüdür. Meşruhatlı vize, Türkiye vize politikası kapsamındaki yasal düzenlemeler ile yürürlüğe girmiş bir uygulamadır.

Vizem.net Türkiye'de vize ihlalinde bulunarak giriş yasağı almış ve ülkeye yeniden giriş yapması gereken yabancı uyruklu kişilerin meşruhatlı vize başvurusu için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Meşruhatlı Vize Ne Demektir?

Meşruhatlı vize, hakkında herhangi bir sebepten sınır dışı kararı alınan ve bu karar doğrultusunda ülkeden çıkarken para cezasını ödemeyerek Türkiye’ye girişi yasaklanan herhangi bir suça karışmamış yabancıların Türkiye’ye giriş yapmasına olanak tanıyan vizedir. Vize ihlali sebebiyle giriş yasağı alan yabancılar, yasak süresi içerisinde meşruhatlı vize alarak Türkiye’ye giriş yapabilmektedir.

Çalışma, eğitim, aile birleşimi, tedavi veya resmi görev için Türkiye’ye gelecek yabancılar, Türkiye'de vize ihlali sonucu giriş yasağı bulunsa dahi, meşruhatlı vize ile yasal olarak ülkeye giriş hakkına sahiptir. Meşruhatlı vize alabilmek için geliş sebebi belgelendirilebilir ve geçerli olmalıdır.

Özel Meşruhatlı Vize Nedir?

Özel meşruhatlı vize ile meşruhatlı vize terimleri, aynı vizeyi ifade etmektedir. Bazı kaynaklarda meşruhatlı vize, bazılarında özel meşruhatlı vize olarak belirtilmektedir.

Özel Meşruhatlı Vize Nasıl Alınır?

Özel meşruhatlı vize yurt dışındaki Türk dış temsilciliklerine başvuru yapılarak alınabilmektedir. Geçerli Türkiye’ye geliş sebeplerini sunmak şartı ile, yabancılar Türk konsolosluklarına ya da büyükelçiliklerine meşruhatlı vize başvurusu yapabilmektedir.

Meşruhatlı Vize İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Meşruhatlı vize için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Vize başvuru tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi bulunan geçerli bir pasaport sunulmalıdır.
  • Meşruhatlı vize başvuru formu: Eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 4 adet biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.

Başvurulan vize türüne göre, meşruhatlı vize başvurularında yukarıda sayılan standart evraklara ek olarak farklı belgeler talep edilebilmektedir. Çalışma vizesi için iş sözleşmesi, diploma kopyası, referans mektubu, en az 6 ay geçerli ikamet izni kopyası, çalışılacak kurumun geçmiş yıla ait bilanço ve karar-zarar tablosu, Türk Ticaret sicili örneği ve faaliyet belgesi; öğrenci vizesi için ikamet izni başvuru formu, maddi kanıt, öğrenci belgesi ve kişi 18 yaşından küçük ise Türkiye’de bulunan yasal temsilcisinden alınmış muvafakatname ve sağlık sigortası; aile birleşimi vizesi için ise evlilik cüzdanı gibi evraklar istenmektedir.

Özel Meşruhatlı Vize Kaç Günde Çıkar?

Özel meşruhatlı vize, gerekli belgelerin eksiksiz sunulması halinde başvuru tarihinden itibaren en geç 90 gün içerisinde çıkmaktadır.

Paylaş: