Sporcu Vizesi

Sporcu Vizesi Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sporcu vizesi, bazı ülkelerin sporcuların serbest dolaşımını kolaylaştırmak adına düzenlediği çeşitli vizelere verilen genel addır. Sporcu vizesine başvurabilecek sporcular ve teknik spor elemanları profesyonel olarak bir spor federasyonuna kayıtlı olmalıdırlar.

Sporcu vizesi ile gidilen ülkelerde gerekli mercilere başvurularak ülkenin kendi özel uygulamalarıyla değişiklik gösterebilmekle beraber 3 yıla kadar oturum izni ya da uzun süreli vize alınabilmektedir.

Sporcu vizesi; yurt dışında atletik müsabakalara katılacak olanlar ve yurt dışında bir spor kulübü bünyesinde çalışacak olanlar tarafından alınabilmektedir.

Sporcu Vizesi Nasıl Alınır?

Sporcu vizesi, başvurulacak ülkenin gerektirdiği evraklar eksiksiz ve gerçeklikle uyumlu olacak şekilde hazırlandıktan sonra ilgili ülkenin dış temsilciliklerinden ya da bu temsilcilikler tarafından akredite edilmiş vize acentelerinden yapılacak randevular aracılığıyla alınabilmektedir. Sporcu vizesi başvurularının genellikle şahsen yapılması gerekmektedir.

Vizem.net sporcu vize başvuruları için tüm süreçte danışmanlık veren Türkiye’deki tek akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Sporcu Vizesi Veren Ülkeler Hangileridir?

Sporcu vizesi sağlamakta olan ülkelerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

 • Amerika sporcu vizesi
 • Almanya sporcu vizesi
 • İngiltere sporcu vizesi
 • Avustralya sporcu vizesi
 • Bulgaristan sporcu vizesi
 • Kanada sporcu vizesi

Sporcu Vize Başvuru Şartları Nelerdir?

Sporcu vize başvurusu şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Profesyonel sporcu olarak resmi bir kurumda kayıtlı olunmalıdır.
 • Başvurulacak ülkenin koyduğu dil yeterlilik şartları karşılanmalıdır.
 • Yapılacak uluslararası seyahatleri engelleyecek bir durum olmamalıdır.
 • Gidilen ülkenin asgari standartlarında geçim sağlayacak kadar finansal yeterliliğe sahip olunmalıdır.

Sporcu vizesi almak için başvuru şartları başvurulacak ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Sporcu Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sporcu vizesi başvuruları için gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Sponsorluk belgesi: Gidilecek ülkede çalışılacak kurum tarafından sağlanılacak olan sponsorluk belgesi referans numarası başvuruda belirtilmelidir.
 • Finansal yeterlilik göstergeleri: Gidilecek ülkede yaşamı idame ettirmekte yeterli olacak birikimlerin belgelenmesi ya da bünyesinde çalışılacak sponsor kurumun geçim masraflarını karşılayacağını beyan etmesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Vatandaşı olunan ülkeden alınmış geçerli bir seyahat belgesi diğer belgelerle beraber ibraz edilmelidir.
 • Gençlik ve Spor Bakanlığı onay yazısı: Spor faaliyetlerini yurt dışında sürdürmekte bir sakınca olmadığına dair yerel spor yetkililerinden alınacak onay mektubu başvuruya eklenmelidir.
 • İngilizce dil yeterliliği belgesi: Dil yeterliliği gerekliliği seyahat edilecek ülkeye göre değişiklik gösterebilmekle beraber İngiltere için hükümet tarafından tanınmış dil testi kurumlarından belgelenecek şekilde CEFR standartlarına göre en az A1 konuşma ve dinleme yeterliliğine sahip olunmalıdır.

Sporcu vizesi için gerekli belgeler başvurulacak ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Sporcu vizesi için sağlanacak tüm belgelere ait çeviriler ilgili ülkenin kabul ettiği yetkili kuruluşlar tarafından onaylanmış olmalıdır.

Özel durumlara göre başvurunun yapıldığı dış temsilcilik ek belgeler talep edebilmektedir.

Sporcu Lisansı Yurtdışı Vize Başvurusu için Yeterli Midir?

Hayır, sporcu lisansı yurt dışı vize başvurusu için yeterli değildir. Sporcu vizesi almak için ülkeye göre değişiklik göstermekle birlikte sporcu lisansına ek olarak geçerli seyahat evrakları ve finansal yeterlilik belgesi gibi birçok belgeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Sporcu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Sporcu vize randevusu profesyonel vize danışmanlık hizmeti veren vizem.net danışmanları tarafından alınabilmektedir.

Sporcu Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Sporcu vize başvurusu, seyahat edilecek ülkenin dış temsilciliklerinin akredite ettiği vize acenteleri aracılığıyla ya da bazı durumlarda doğrudan ilgili ülkenin dış temsilciliklerine yapılabilmektedir.

Vizem.net sporcu vizesi başvurularında sürecin başından sonuna kadar danışmanlık hizmeti vermektedir.

Sporcu Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, sporcu vizesi birçok ülke tarafından gerekli koşullar sağlandığı takdirde 6 yıla kadar uzatılabilmektedir.

Sporcu vizesi ile bulunulan ülkenin göçmenlik bürosu ya da dışişleri bakanlığı gibi ilgili kurumlarına Vize uzatma işlemleri için başvuruda bulunmak mümkündür.

Sporcu Vize Hamili Ailesini Yanına Getirebilir Mi?

Sporcu vize hamillerinin eşleri, kayıtlı partnerleri ve reşit olmayan çocukları belirli koşulların sağlanması durumunda ilgili ülkeye vize başvurusu yapabilmektedir. Sporcu vizesi ile yurt dışında bulunanların ailelerini yanlarına getirebilmeleri için tüm ailenin geçimini sağlayacak finansal yeterliliği ispatlamaları gerekmektedir. Bazı ülkeler belirli koşullar altında sporcu vizesi hamilinin reşit çocuklarının ve resmi olmayan partnerlerinin vize başvurusu yapmasına olanak sağlamaktadır.

Sporcu vizesi ile yurt dışında bulunanların eşleri ve çocukları birçok durumda Aile birleşimi vizesi başvuru işlemleri başlatabilmektedirler.

Sporcu Vizesi ile Çalışılabilir Mi?

Sporcu vizesi ile gidilen ülkelerde genellikle sadece belirtilen spor dalında ya da spor ile ilgili alanlarda çalışılabilmektedir; fakat bazı ülkelerde sporcu vizesi başka alanlarda çalışma izni sağlayabilmektedir.

Sporcu vizesi, bazı ülkelerde haftalık belirli bir saatin altında olmak şartıyla spor dışı işlerde çalışmaya izin vermekteyken bazı ülkelerde çalışma izni alınması gerekmektedir.

Milli Sporcular için Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Milli sporcular için çalışma vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi başvurunun yapıldığı ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: