Uzun Süreli Vize Almak için Yapılması Gerekenler

2023'te Uzun Süreli Vize Almak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Uzun süreli vize almak isteyen kişilerin, vize başvurusu yaparken seyahat edeceği ülkeye birden fazla giriş yapacağını destekleyen evrakları sunması ve ikamet ettiği ülkeye geri döneceğine dair yeterli gelir kaynaklarının sunulması gerekmektedir.

İlk Vize Başvurusunda Uzun Süreli Vize Alınabilinir Mi?

Amerika, Kanada, Avusturya ve Çin gibi ülkeler, ilk defa vize başvurusunda bulunulmasına rağmen uzun süreli vize vermektedir.

Schengen ülkeleri için ilk vize başvurusu genelde tek girişli ve 1 aylık vizeler olmalıdır ancak daha önceden alınmış vizeler var ise ve başvuru sahibinin önceki pasaportunda ise eski pasaport ile uzun süreli vize için ilgili Konsolosluğa başvuru yapılabilmektedir.

Uzun Süreli Vize Almak için Sunulması Gereken Evraklar Nelerdir?

Uzun süreli vize almak için sunulması gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Uzun süreli vize başvuru formu
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Uzun süreli vize talep dilekçesi
 • Uzun süreli seyahat sağlık sigortası
 • Detaylı seyahat planı
 • Otel rezervasyonu veya davetiye
 • Uçak biletleri veya rezervasyonu
 • Adli sicil kaydı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hesap döküm belgesi

Uzun süreli vize için gerekli belgelerin eksiksiz olarak sunulması vize almayı kolaylaştırmaktadır.

Uzun Süreli Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Uzun süreli vize başvuru formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulmalıdır. Başvuru formunda tarihler seyahat planına uygun yazılmalı ve vize başvuru formunda bulunuyorsa, multi (çok girişli) vize seçeneğindeki işaretlenmelidir. Bilgisayar üzerinden doldurulan uzun süreli vize başvuru formunun, çıktısı alınıp şahsen imzalanmalıdır.

Uzun Süreli Vize Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Uzun süreli vize talep dilekçesi, başvuru sahibinin kendi dilinde veya İngilizce, ilgili Konsolosluğa hitaben, seyahat planı detaylarını ve başvuru sahibi hakkında meslek ve maaş gibi bilgiler verilerek yazılmalıdır. Uzun süreli vize için dilekçe yazan kişilerin, dilekçe tarihini yazması ve şahsen imzalanması gerekmektedir.

İngiliz ve Uzun Süreli Vize Dilekçe Örneği Nasıl Yazılır?

Uzun süreli vize dilekçe örneği aşağıda verilmiştir.

……….. (seyahat edilecek ülke) CONSULATE GENERAL

VISA DEPARTMENT

to whom It may concern,

I (Ad, soyad) am planning a holiday trip dates between …(seyahat başlangıç tarihi) and … (seyahat bitiş tarihi) as a visitor to … (şehir), … (ülke).

(İlgili ülkede seyahat planları, konaklanacak otel adresi ile beraber açıklayıcı kısa bir paragraf yazılmalıdır.)

I guarantee and undertake that I can and will cover all my expenses during my travel and will return to my country before my visa validity expires.

I presented all the information and the necessary documents on your behalf. If you need further information do not hesitate to contact me from (telefon numarası ve mail iletişim kanalları eklenmelidir.)

I kindly need you to approve my visa application for me to visit … (şehir), …(ülke) as a visitor.

Best Regards,

Ad, Soyad
Adres
Telefon
İmza

Uzun Süreli Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Yaptırılmalıdır?

Uzun süreli vize için sağlık sigortası, 1 yıllık yaptırılmalı ve poliçenin aslı vize başvurusunda beyan edilmelidir.

Uzun süreli vize başvurusunda bulunacak kişilerin, vize sigortası yaptırmak için en yakın sigorta acentelerine şahsen giderek veya online sigorta acenteleri üzerinden yaptırmaları mümkündür.

Uzun Süreli Vize Almak için Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

Uzun süreli vize almak için seyahat planlaması, seyahat edilecek ülkeye iniş tarihi itibari ile her bir adım verilmelidir. Seyahat edilecek ülke de konaklanacak oteller, gezilecek tarihi yerler ile verilmeli, varsa organizasyon, fuar, konser veya maç biletleri beyan edilmelidir. Seyahat planlaması ingilizce olarak hazırlanmalı ve her organizasyonun adresi paylaşılmalıdır.

Uzun süreli vize almak için örnek seyahat planı görseli aşağıda verilmiştir.

Uzun Süreli Vize Almak için Seyahat Planı Örneği
Uzun Süreli Vize Almak için Seyahat Planı Örneği

Uzun Süreli Vİze Almak için Otel Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Uzun süreli vize almak için, seyahati planlanan ülkede konaklama bilgileri detaylı şekilde eklenmelidir.

Seyahat edilecek ülkede vize almak için otel rezervasyonu varsa ödeme dekontu eklenmelidir. Vize işlemlerinin sonucu kesin olmadığı için konaklama rezervasyonu yapılırken belirli bir tarihe kadar, vize iptali sonucunda geri ödemesi olan otel veya odalar tutmak mümkündür.

Uzun Süreli Vize Almak için Uçak Rezervasyonu Nasıl Olmalıdır?

Uzun süreli vize almak için uçak biletlerinin mümkünse rezervasyon değil bile olması gerekmektedir. Uzun süreli vize başvurusu için uçak biletlerinin vize dilekçesinde belirtilen tarihi desteklemesi gerekmektedir.

Uzun Süreli Vize Veren Ülkeler Hangileridir?

İlk başvuruda uzun süreli vize veren ülke listesi aşağıda verilmiştir

 • Amerika
 • Kanada
 • Meksika
 • Arnavutluk
 • Avustralya

Schengen ülkelerine en uzun Schengen vizesi almak için, kişinin daha önce vize almış olması gibi etkenler göz önünde bulundurulmaktadır.

Uzun Süreli Vize Almak için Bankada Ne Kadar Para Göstermek Gerekir?

Uzun süreli vize almak için bankada olması gereken tutar başvuru yapılan ülkeye göre değişmektedir ancak hesabın güncel bakiyesiyle birlikte hesap hareketlerinin varlığı ve hesaptaki paranın kaynağının gösterilmesi aynı derecede önemlidir.

Uzun süreli vize başvuru sahibinin vize için banka hesap döküm örneği, çalışılan bankadaki müşteri temsilcisinden alınmalı ve yetkili tarafından imzalanıp, kaşelenmelidir. Başvuru için resmi nitelikte olmayan banka hesap dökümleri ile yapılan başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: