Verilen Vize İptal Edilir Mi?

Verilen Vize İptal Edilir Mi?

Verilen vizeler iptal edilebilmektedir. Vize iptal kararları vize verilen kurum veya vize talebinde bulunan kişi tarafından gerçekleştirilmektedir. Her ülkenin farklı vize düzenleyici yasaları bulunmaktadır. Avrupa ülkeleri; AB Vize Kanunu 2009, Avustralya; Göç Yasası 1958 ve ABD - Göç ve Vatandaşlık Yasası’na bağlı vize vermektedir. Tüm ülkelerin kendi nüansları olsa da, vize iptal nedenleri standart olmaktadır.

Avrupa Birliği üye ülkelerinde, vize verilen kurumların vize iptali yapmasının birkaç önemli sebebi bulunmaktadır. Vize iptal sebeplerinden en yaygınları; vizenin sahtekarlıkla alındığına inanmak için ciddi gerekçelerin bulunması ve vize ihraç koşullarının yerine getirilmediğinin tespit edilmesidir.

Verilen Vize Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Verilen vizenin iptaline sebep olan durumlar aşağıda listelenmiştir.

  • Sahteciliğe konu olan durum tespitleri, verilen vizenin iptal sebebidir.
  • Vize üzerinde kazıntı, silinti ve tahrifat bulunması, vize iptal sebebidir.
  • Vize sahibinin ülkeye girişinin yasaklanması durumu, vize iptal sebebidir.
  • Vize sahibinin suç işleme potansiyelinde olduğuna dair kuvvetli şüphe bulunması, vize iptal sebebidir.
  • Vize sahibinin pasaportu veya pasaport yerine geçen seyahat belgesinin sahte olması veya geçerlilik süresinin sona ermiş olması, vize iptal sebebidir.
  • Vize muafiyeti veya vizenin amacı dışında kullanıldığının tespiti, vize iptal sebebidir.
  • Verilen vizenin temel şartlarının veya belgelerinin geçerli olmadığının anlaşılması, vize iptal sebebidir.
  • Vize geçerlilik süresinde vize sahibi ile ilgili sınır dışı edilme kararının alınması, vize iptal sebebidir.

Vize İptali Sonrasında Yeniden Vize Başvurusu Yapılabilir Mi?

Vize iptali sonrasında yeniden vize başvurusu yapmak mümkündür. Daha sonraki bir tarihte, vize iptal kararını ortadan kaldıran belgeler beyan edildiğinde, yeni başvuru vize iptal durumundan olumsuz etkilenmemektedir.

Vize iptali gerçekleşmiş, uygun koşulları sağlayan başvuru sahipleri için Vizem.net danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Alınan Vize Başvuru Sahibi Tarafından İptal Edilebilir Mi?

Alınan vize, başvuru sahibi tarafından bazı ülkeler nezdinde iptal edilebilmekle birlikte bazı ülkeler tarafından iptal edilememektedir. İptal talebi edilen vizeler için vize ücreti iadesi yapılmamaktadır.

Başvuru Aşamasındaki Vizeler İptal Edilebilir Mi?

Başvuru aşamasındaki vizeler iptal edilebilmektedir. Başvuru aşamasındaki vizeyi iptal etmek için, vize başvurusunun iptal gerekçelerini belirten dilekçe yazıp, başvuru yapılan Konsolosluğa ya da aracı kuruma iletmek gerekmektedir. Vize işlemi için henüz onay kararı çıkmamış ise herhangi bir işlem yapılmadan iade işlemi gerçekleştirilmektedir. Vize başvurusu için verilen ödemeler, başvuru aşamasındaki vize iptalleri için iade edilmemektedir.

Vize Randevusu İptal Edilebilir Mi?

Vize randevusu iptal edilebilmektedir. Vize randevu iptali işlemi, randevu alınan aracı kurumun online web sayfası üzerinden yapılabilmektedir.

Vize randevusu iptali işlemleri için uygulanan prosedür ülkeler ve vize başvuru merkezleri bazında çeşitli değişiklikler gösterebilmektedir. Vize randevusu için ödeme yapıldıysa, ücret iade edilmemekte ancak vize randevu iptali sonrası yeni ödeme alınmadan 2. randevu tarihi alınabilmektedir.

Avrupa Serbest Dolaşim Vizesi İptal Edilebilir Mi?

Avrupa serbest dolaşım vizesi bazı sebeplerden dolayı vizenin verildiği kurum tarafından iptal edilebilmektedir. Vize iptali sebeplerinden ikisi: Vize sahibinin Schengen ülkelerine giriş yasağı bulunması veya Schengen ülkelerinin kamu politikalarına veya uluslararası ilişkilerin iç güvenliğine yönelik bir tehdit olmasıdır. Schengen vize iptali, vize düzenleme koşullarının artık karşılanmadığı durumlarda da gerçekleşmektedir.

Vize İptali için Ne Yapılmalıdır?

Başvuru aşamasındaki veya onaylanmış başvurularda vize iptali için, ilgili ülkenin Konsolosluğuna iptal gerekçesini belirten dilekçe gönderilmesi gerekmektedir.

Vizem.net, başvuru sahibinin durumuna uygun vize başvuru iptali dilekçesi yazılması konusunda danışmanlık vermektedir. Vize başvuru iptal dilekçesi yazılıp, ilgili Konsolosluğa gönderildikten sonra vize iptali kararı ilgili Konsolosluğa bağlıdır.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: