Vize Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Vize Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Vize başvuru randevusu alıp, seyreden tüm süreci eksiksiz bir şekilde tamamlayıp vize alındıktan sonra, vize ihlalinde bulunmamak ve vizeyi amacına uygun bir şekilde kullanmak için dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır.

Vize aldıktan sonra yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

  • Vize geçerlilik tarihinin kontrol edilmesi.
  • Konaklama süresinin kontrol edilmesi.
  • Otel ve uçak rezervasyonlarının kontrol edilmesi.
  • Yurtdışı çıkış pulu alınması.
  • Seyahat sağlık sigortasının yaptırılması.

Vize Geçerlilik Süresi Nedir, Nerede Yazar?

Vize geçerlilik süresi, sahibinin vize ile seyahat edeceği ülkeye girişinden itibaren, çıkış yapması için geçerli olan zaman dilimidir. Vize geçerlilik süresi dolmuş olan vizelerde kalan giriş sayısı kaç olursa olsun kullanılamamaktadır. Vize geçerlilik süresi, vizenin üzerinde gg.aa.yyyy şeklinde gösterilmektedir. Vizenin üzerinde o günden 10 gün ilerisi için tarih yazıyorsa, 11. günde vize geçerliliğini kaybedecek demektir. Belirlenen vize süresi 10 Ocak ile 20 Ocak arası ise, bu tarihler arasında herhangi bir Schengen ülkesine giriş yapılabilir, 20 Ocak tarihi geldiğinde ise vize sahibine izin verilen seyahat günleri bitmiş demektir.

Vize geçerlilik süresinin yazdığı yerler aşağıdaki görselde belirtilmiştir.

Vize Geçerlilik Süresinin Yazdığı Yerler
Vize Geçerlilik Süresinin Yazdığı Yerler

Vize Konaklama Süresi Nedir, Nerede Yazar?

Vize konaklama süresi, birden fazla ülkeye seyahat yapılıyorsa dahi hepsinin toplam olması gereken seyahat süresini gösteren süre zarfıdır ve vizenin üzerinde Duration Of Stay:… şeklinde gösterilmektedir.

Vize konaklama süresi hesaplanırken, ülke sınırına girilen ilk gün, gece yarısından birkaç dakika önce bile olsa 1. gün olarak sayılmaktadır. Ülkeden çıkış gece yarısından birkaç dakika önce yapılmış dahi olsa da, o gün de yine son gün olarak sayılmaktadır.

Vize konaklama süresinin yazdığı yer aşağıdaki görselde verilmiştir.

Vize Konaklama Süresinin Yazdığı Yer
Vize Konaklama Süresinin Yazdığı Yer

Vize Geçerlilik Süresiyle Konaklama Süresi Arasındaki Fark Nedir?

Vize geçerlilik süresiyle konaklama süresi arasındaki fark, konaklama süresinin kişinin kalış süresini belirtirken, geçerlilik süresinin vize dolmadan önce ülkeden ayrılınması gereken süreyi belirtmesidir.

Otel ve Uçak Rezervasyonları Nasıl Kontrol Edilir?

Otel ve uçak rezervasyonları, vize geçerlilik süresi ve konaklama süresinin örtüşüp örtüşmediğine bakılarak kontrol edilmektedir. Başvuran kişinin sunduğu otel ve uçak rezervasyonları baz alınarak yapılan vize geçerlilik süresi ve konaklama süresi düzenlendikten sonra, vize üzerindeki tarihlerin ve rezervasyon tarihlerinin paralel olup olmadığına bakılmaktadır.

Vize Aldıktan Sonra Rezervasyon İptali Yapılabilir Mi?

Vize aldıktan sonra rezervasyon iptali rezervasyon yapılan yere bağlıdır.

Bazı kurumlar rezervasyonları komisyonlu veya komisyonsuz şekilde iptal etmektedirler. Vize için otel rezervasyonu veya vize için uçak rezervasyonu iptal edildiği takdirde vize onayının garantisi verilmemektedir.

Yurtdışı Çıkış Pulu Nedir, Nasıl Alınır?

Yurtdışı çıkış pulu, yurtdışı çıkış harcı ödendikten sonra alınarak seyahat edecek kişinin ödemekle yükümlü olduğu vergiyi ödediğini ifade etmektedir. Yurtdışı çıkış harcı bankalar, vergi daireleri ve PTT’ye yatırılmakta, Yurtdışı çıkış pulu ise havalimanı, sınır kapıları ve liman hudut kapılarından alınabilmektedir.

Seyahat Sağlık Sigortası Nedir, Nasıl Alınır?

Seyahat sağlık sigortası, bazı ülkelerde alınması zorunlu olan bir sertifikadır ve seyahat esnasında oluşabilecek kazalara karşı seyahat edecek olan kişiyi güvenceye almak amacıyla yapılmaktadır. Seyahat sağlık sigortası, sigorta şirketlerinden alınmaktadır.

Vize Aldıktan Sonra Gitmezsem Ne Olur?

Vize aldıktan sonra ülkeye gitmemek vize ihlali sayılmaktadır.

Vize aldıktan sonra ülkeye gidilmediği takdirde kişi, ülkeye geçici veya süresiz giriş yasağına çarptırılabilmektedir. Vize alınan ülkeye gitmemek, para cezasına da sebep olabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: